Oświetlenie do 30l - zwiększać, nie zwiększać?

Moderator: =Fresz=

Oświetlenie do 30l - zwiększać, nie zwiększać?

Postprzez M@tt » Pn 25 wrz, 2017 12:54

Cześć wszystkim,
mam kostkę 30l i zastanawiam się nad wymianą oświetlenia. Obecnie jest to standardowe Leddy plant z przodu i jakaś starą Diverse extra led 4,3 watt z tyłu.

Chcę wymienić Leddy Plant na Decolight Plant z przodu - wolę wygląd tej drugiej, poza tym ma wygodną funkcję podnoszenia lampki do góry przy zdejmowaniu pokrywy, przy Leddy muszę za każdym razem zdejmować lampkę. Myślę, co zrobić z lampką z tyłu.

Rośliny to wgłębka na przedzie, staurogyne repens i hydrocotyle tripartita "japan" na przedzie i środku , diopilis diandra i rotala zielona na tyle + spiky moss na korzeniu i klika małych pistii na powierzchni.

No i jak wgłębka, japan i repens na przedzie rosną bardzo ładnie, to w tyle już jest dość średnio u rotali i diandrii - rosną, ale bez większego zapału. Dodam, że ta Diversa nie dość że stara, to już ze 2-3 diody tam nie pykają, więc tak na prawdę mocy jest max 3 watty. Boję się, że jak podniosę ilość światła z 3 do 6 Watt drugą Decolight, to mogą wystrzelić glony.

Z drugiej strony chcę dodać jeszcze coś przed filtrem, jakiegoś rogatka czy inne wysokie diabelstwo, więc dodatkowe światło się przyda.

Glonów na chwilę obecną nie widzę prawie nigdzie, pojedyncze małe na roślinach ale ślimaki i krewety działają niestrudzenie, więc te 3 watty chyba nie powinny drastycznie tego zmienić?

Napiszcie co uważacie, dodawać, nie dodawać?

Nie nawożę niczym, jedynie bakterie dodawałem do podmienianej wody.

Dodatkowo - jeśli ktoś ma Decolight Plant i chciałby się wymienić na Leddy Plant - ja bardzo chętnie! Lampka ma miesiąc, przecieram co tydzień więc wygląda jak nowa ;)

Dla wizualizacji jak to wygląda po ostatniej przycince:
Obrazek
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości