Oświetlenie do 72l

Moderator: =Fresz=

Oświetlenie do 72l

Postprzez Luki » N 27 wrz, 2009 16:42

Witam mam wielką prośbę.
Chciałbym kupić oświetlenie do mojego akwarium z krewetkami ~72l wymiary 60x30x40.
Lecz nie wiem jakie dobrać świetlówki. Zastanawiałem się nad 2x15W świetlówki PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K i PHILIPS MASTER TL-D 840 4000K. Nie wiem czy to dobry wybór.
A i chciałbym aby to akwarium było roślinne.
Luki
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 06 mar, 2009 16:34
Lokalizacja: Tomaszów Lub.

Postprzez Heterocera » N 27 wrz, 2009 16:46

Bardzo dobry.
Heterocera
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Śr 15 kwi, 2009 18:51

Postprzez Kaola » N 27 wrz, 2009 19:10

a jakie rosliny chcesz w nim trzymac? bo jesli takie co lubią swiatło to za malo
"Eat Nothing With Face!"
Obrazek Pozdrawiam Ola :)
Avatar użytkownika
Kaola
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 130
Dołączył(a): So 20 cze, 2009 15:54

Postprzez dziki » Pn 28 wrz, 2009 09:57

Hallo
Nie napisałeś czy będziesz to montował w dekiel czy też robisz jakąś belkę w każdym razie polecał bym zastosować świetlówki liniowe T5 mocy 24W, długość takiej świetlówki to 55 cm. Całkiem fajnym rozwiązaniem jest zastosowanie świetlówek kompaktowych na trzonek 2G11, max moc jaka widziałem to 80W przy długości 57 cm. Niestety na 2G11 nie widziałem oprawek bryzgoszczelnych, pozostają jako opcja do belki lub w dekiel na własne ryzyko.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Luki » Pn 28 wrz, 2009 14:34

Niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, ponieważ mam akwarium ze standardowa pokrywą WROMAK. Wymiary podałem w pierwszym poście. Co do roślinności, to chciałbym hodować średnie rośliny czyli nie za dużo i nie za mało wymagające.
Luki
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 06 mar, 2009 16:34
Lokalizacja: Tomaszów Lub.

Postprzez Kaola » Pn 28 wrz, 2009 16:19

no to moze 3 15?
"Eat Nothing With Face!"
Obrazek Pozdrawiam Ola :)
Avatar użytkownika
Kaola
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 130
Dołączył(a): So 20 cze, 2009 15:54

Postprzez dziki » Pn 28 wrz, 2009 18:26

Nie widzę w pierwszym poście wymiarów dekielka lub choćby wspomnienia o dekielku. W każdym razie jeśli miał bym taki wybór jak przedstawiałeś powyżej wybrał bym 2 x PHILIPS MASTER TL-D 840 4000K. Niestety ja swoje dekle przerobiłem tak żeby mieć więcej światła gdyż dwie świetlówki nie były dobrym rozwiązaniem, to się wiąże z dość dużą ingerencją w dekiel oraz kosztami.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Luki » Pn 28 wrz, 2009 18:31

dziki, chodzi ci o ta obudowę w której znajdują się stateczniki itp?
Luki
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 06 mar, 2009 16:34
Lokalizacja: Tomaszów Lub.

Postprzez dziki » Pn 28 wrz, 2009 20:35

Luki napisał(a):dziki, chodzi ci o ta obudowę w której znajdują się stateczniki itp?
Tak, zrobię jutro fotki swojego niedokończonego dekielka 100 x 40 cm co by zademonstrować sposób wypatroszenia rynienki na elektronikę oraz sposób zawieszenia 4-ch świetlówek T5 o mocy 39W każda. To wiązało się z wycięciem rynienki, umieszczeniem elektroniki z tylu dekla w rynience kablowej, zamontowaniem 2-ch listewek do ktorych sa podczepione wieszaki na świetlówki, 4 komplety bryzgoszczelnych opraw na kablach i takie tam pierdoły. Do tego dojdą jeszcze 2 zegary uruchamiające sekwencyjnie i niezaleznie po parze świetlówek ale jakoś nie mam czasu i chęci na dokończenie tego, zima idzie będzie więcej czasu.

EDIT 29.09.2009 godz 7:45
A oto zdjątka, robione na szybko i niemalże po ciemku ale coś na nich widać

Oto wycięta rynienka, widać w niej jeszcze pierwotna przeróbka mianowicie ledowe oświetlenie nocne"

Obrazek

Widok dekielka z boku wraz z rynienka kablowa z elektronika:

Obrazek

Nieco bliżej rynienka:

Obrazek

Plastikowy profil zamknięty z zaczepionymi uchwytami na świetlówki, widać rdzawe ślady na świetlówkach po wcześniejszych metalowych obejmach na świetlówki, nie polecam:

Obrazek

I widok całości:

Obrazek
Ostatnio edytowano Wt 29 wrz, 2009 06:45 przez dziki, łącznie edytowano 2 razy
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości