świetlny zawrót głowy, czyli jakie oświetlenie do 53l?

Moderator: =Fresz=

świetlny zawrót głowy, czyli jakie oświetlenie do 53l?

Postprzez Haszczuś » Pt 19 lut, 2010 00:03

Witam serdecznie.
Szukam i szukam, i jak na laika - humanistę - przystało, nic nie rozumiem. Do tego stopnia, że prawie się rozmyśliłam po pół roku marzeń o akwarium. Ale do rzeczy.

Akwarium 50x30x35. Najprawdopodobniej, może ulec modyfikacji ze względu na rodzaj oświetlenia/rozmiar lampy itp.

Do wyboru oświetlenie (jako, że zamarzyło się akwarium otwarte) takie oto. I zdecydować się nie mogę, więc proszę o radę.

Belka Hagen t5 24w (i czy mniejszy rachunek za prąd będzie na tyle mniejszy, że się zwróci różnica pomiędzy
Belką Hailea (czy też ikola) t8 18w? taką bym wolała ze względu na 50%ceny poprzedniczki.

Jeśli już przebrnęliście przez te modele, to kolejne pytanie - jeśli wybraliśmy model Hailea, to czy od kopa trzeba zmienić świetlówkę na inną?

A może, drogi forumowiczu, masz jakąś lepszą opcję i służysz skołowanej Matce Polce radą?

Oczywiście rośliny mało wymagającymi zaplanowane zostały :) Bo jestem świadoma, że 0,5W/l nie wyciągnę za chiny z takim funduszem.

Pozostaję zobowiązana i skołowana w dalszym ciągu, z niecierpliwością czekam na rady :)
Pozdrawiam
#czuś
Ostatnio edytowano Pt 19 lut, 2010 00:07 przez Haszczuś, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez krzych0062 » Pt 19 lut, 2010 15:12

Haszczuś...Mam podobne rozmiarowo akwa, bo 50x30x30 i świeci nad nim belka Atman 2x15W. Tak więc jak sama widzisz jest nawet "ciut" więcej niźli magiczne 0,5W/l wody (pojemności brutto) ;-) Nie pamiętam jej symbolu, a zapłaciłem ok.140zł...wydaje mi się, że to jeszcze taniej niźli wspomniana przez Ciebie Heilea czy też Ikola... Również nie wiem, czy te wymienione mają zasilanie elektroniczne, bo ta moja "miała" dławiki starego typu. Ale jako, że jestem facetem zmieniłem na elektroniczne(z żarówek energooszczędnych) ;-)
krzych0062
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 110
Dołączył(a): So 16 sty, 2010 19:08
Lokalizacja: Łódź/Grudziądz

Postprzez dziki » Pt 19 lut, 2010 16:46

Hallo
W chwili obecnej używam 2-ch belek oświetleniowych.

1. Atman DR 80 - T8 2 x 18 W (realnie 15W bo ciężko z marszu nabyć 18W świetlówki)

Obrazek

oraz

Hagen Glo T5 2 x 24 W

Obrazek
fotka nie przedstawia mojej belki ;)

Jestem bardzo zadowolony z działania obydwóch tych belek nie mniej jednak Hagen jest nowszą produkcją przez co jest estetyczniejszy i świetlówki T5 są "wydajniejsze". W przyszłości planuję ATMANA lekko przebudować tak aby działał na świetlówki T5.

Ikola wydaje się być belką bardziej terro niż aqua.

Bardzo ładne i użyteczne belki robi Hailea, niestety są droższe od Hagena

Obrazek

Jeśli poszukujesz czegoś tańszego zainteresuj się belkami Aqua Nova z serii 600 one były. Są w ofercie na świetlówkach T5 1 x 24W i 2 x 24W, pojawiło się też na rynku trochę chińskich belek aluminiowych ale są na "słabszej elektronice" i zamiar świetlówki 24W stosuje się zwykła 14W.
Ostatnio edytowano Pt 19 lut, 2010 22:33 przez dziki, łącznie edytowano 2 razy
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Haszczuś » Pt 19 lut, 2010 18:39

Dzięki za odpowiedź :)

Niestety, mój metraż jest ograniczony do belki dł. max 60cm. Tak więc... ->

Ile ludzi - tyle opinii. Zanabyłam drogą kupna belkę atman 2x10w. Po profesjonalnym doradztwie z tegoż oto forum. Nie mówcie, proszę, że bardzo źle zrobiłam ;)

Drogi krzych006u, masz atmana więc powinieneś się doskonale zorientować, czy coś tam można wybebeszyć i coś wrzucić aby ulepszyć i podrasować lampeczkę? Bo może męża nakręcę jak mi coś będą rośliny cienko rosnąć :roll:

Teraz zostaje kwestia świetlówek, jakie wybrać, najtaniej, najlepiej?

(i mały OT - skoro oświetlenie takie a takie, to czy lepiej wybrać głębokość akwarium 30, 35 czy 40? :-/ )
Ostatnio edytowano Pt 19 lut, 2010 18:52 przez Haszczuś, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez krzych0062 » Pt 19 lut, 2010 20:41

Hehehe...no jak wspomniałem to moją belkę "wybebeszyłem" z dławików i starterów a zainstalowałem"elektronikę" z żarówek energooszczędnych. Jednak nadal pozostawiłem świetlówki T-8 15W. Można się pobawić i zamiast nich "upchać" np. trzy T-5ki...Jednak jak dla moich potrzeb-mchy i krewecie- to to światełko wystarczy. Hm...doradziłbym jakie kupić świetlówki, jednak o tej mocy-10W nie znam produkowanego asortymentu :-( Ale powiem Ci żebyś szukała o symbolach 865 lub 965 a druga np. 850... Bo nie wiem, czy np. są produkowane takie "landrynkowe"(Aquarella, Grolux czyteż Aqustar)
krzych0062
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 110
Dołączył(a): So 16 sty, 2010 19:08
Lokalizacja: Łódź/Grudziądz

Postprzez Kamil921023 » Pt 19 lut, 2010 21:06

A ile dałaś za beleczkę??
Obrazek
Avatar użytkownika
Kamil921023
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 222
Dołączył(a): N 16 sie, 2009 12:27
Lokalizacja: Nowe

Postprzez Haszczuś » Pt 19 lut, 2010 21:26

110zł. :>

Niech mnie gęś kopnie, co ja włożę do środka :shock: przeca w zoo-lihgcie, o allegro nie wspomnę, nie ma nic takiego... O ja biedna...

Teraz zostaje kwestia, czy już szybciutko wystawić na allegro to co kupiłam, czy przemęczyć się (choć skoro nie ma świetlówek, to nawet nie będę mieć jak włączyć), albo coś zmienić (tylko co? :roll: ) i zakupić to proponowane przez Was. No ale przecież ja chciałam jak najtaniej i ekonomiczniej, a nie przerabiać wszystko i dokładać, ta obudowa nie jest taka ładna :evil:

Co nagle to po diable :evil:

no nic, napisałam do sprzedawcy, może za odpowiednią opłatą da się to jakoś odkręcić :(

A istota, która mi to doradziła, ma jeden post na tym forum i już mi nie odpisuje :roll:

edit (chyba 17) hura, udało mi się odkręcić transakcję :) dobrzy ludzie istnieją!

w takim razie udam się w kierunku lamp wskazanych mi uprzenio. Dziękuję Wam bardzo!
Ostatnio edytowano Pt 19 lut, 2010 22:28 przez Haszczuś, łącznie edytowano 5 razy
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez dziki » Pt 19 lut, 2010 23:43

hi ponownie
Haszczuś napisał(a):Zanabyłam drogą kupna belkę atman 2x10w.
ło matko! toż to większy antyk (wiekowo i gabarytowo) od mojego atmanowskiego antyku. Świetlówka T 8 10 W jest o jakieś 4 cm dłuższa od T8 15 W. Teoretycznie niewielkim kosztem można ją przerobić i uzyskać o 10W więcej z dwóch świetlówek.

Haszczuś napisał(a):Po profesjonalnym doradztwie z tegoż oto forum. Nie mówcie, proszę, że bardzo źle zrobiłam ;)
Zrobiłaś tak jak zrobiłaś, jeśli będziesz korzystać z tej belki i będzie się sprawdzała to zrobiłaś bardzo dobry zakup.

Haszczuś napisał(a):Drogi krzych006u, masz atmana więc powinieneś się doskonale zorientować, czy coś tam można wybebeszyć i coś wrzucić aby ulepszyć i podrasować lampeczkę? Bo może męża nakręcę jak mi coś będą rośliny cienko rosnąć :roll:
Wszelakie przeróbki gotowych belek wychodzą dość słabo, gdyż dostępne stateczniki elektroniczne są duże, przeważnie nie ma na nie miejsca w belce i trzeba się ratować miniaturowymi wersjami stateczników montowanych w świetlówkach energooszczędnych. Pamiętać należy że trzeba brać "zestaw elektroniki" mocniejszy o 10% od świetlówki jaką ma zasilać.
przykład: do świetlówki 24W zastosujemy układ zasilania od świetlówki energooszczędnej o mocy około 28 W

Haszczuś napisał(a):Teraz zostaje kwestia świetlówek, jakie wybrać, najtaniej, najlepiej?
Na dobry początek polecam zwykłą o barwie 740 - 840, nie żadną akwarystyczną aczkolwiek przy tym modelu świetlówki możesz już być skazana na tylko akwarystyczne modele.

Haszczuś napisał(a):(i mały OT - skoro oświetlenie takie a takie, to czy lepiej wybrać głębokość akwarium 30, 35 czy 40? :-/ )
Jestem "szczęśliwym posiadaczem" zbiornika o wysokości 50 cm, doświetlenie dolnych części akwarium jest dość trudnym zajęciem, udało mi się tego dokonać dopiero stosując oświetlenie 4 x 39 W o barwie 865 i 880. Mój ostatni baniaczek ma wysokość 30 cm i jest to bardzo dobra wysokość jak dla mnie, nawet docięcie roślinek przy dnie nie nie powoduje moczenia pachy ^^

EDIT
Dodam jeszcze że nie trzeba kupować świetlówki energooszczędnej żeby mieć elektronikę z niej. Są sklepy w których utylizuje się zużyte świetlówki. W energooszczędnej świetlówce w 90% padają "rury" a nie elektronika. Trzeba się wybrać do sklepiku, szeroko wyszczerzyć do sprzedającego i przeważnie pozwalają pogrzebać w śmieciach ^^
Ostatnio edytowano So 20 lut, 2010 00:06 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez krzych0062 » So 20 lut, 2010 08:36

dziki napisał(a):Dodam jeszcze że nie trzeba kupować świetlówki energooszczędnej żeby mieć elektronikę z niej. Są sklepy w których utylizuje się zużyte świetlówki.

No dokładnie....ja "zbieram" od znajomych "te spalone", z których wybebeszam elektronikę ;-)
dziki napisał(a):Na dobry początek polecam zwykłą o barwie 740 - 840,

Mnie akurat to światło się nie podoba, dlatego poleciłem o większej temperaturze i wyższym Ra. W końcu chodzi nam również o wrażenia wzrokowe :-P
krzych0062
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 110
Dołączył(a): So 16 sty, 2010 19:08
Lokalizacja: Łódź/Grudziądz

Postprzez dziki » So 20 lut, 2010 12:00

Hallo
krzych0062 napisał(a):
dziki napisał(a):Na dobry początek polecam zwykłą o barwie 740 - 840,
Mnie akurat to światło się nie podoba, dlatego poleciłem o większej temperaturze i wyższym Ra. W końcu chodzi nam również o wrażenia wzrokowe :-P
Zależy czy bierze się pod uwagę ogół dostępnych świetlówek czy ich wycinek w postaci T8 10/15 W. Jeśli ogól to ok, wybór jest przeogromny, spróbuj znaleźć wzmiankę o świetlówce liniowej T8 10 W barwa 865 / 965.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Haszczuś » So 20 lut, 2010 12:31

dziki napisał(a):Hallo
krzych0062 napisał(a):
dziki napisał(a):Na dobry początek polecam zwykłą o barwie 740 - 840,
Mnie akurat to światło się nie podoba, dlatego poleciłem o większej temperaturze i wyższym Ra. W końcu chodzi nam również o wrażenia wzrokowe :-P
Zależy czy bierze się pod uwagę ogół dostępnych świetlówek czy ich wycinek w postaci T8 10/15 W. Jeśli ogól to ok, wybór jest przeogromny, spróbuj znaleźć wzmiankę o świetlówce liniowej T8 10 W barwa 865 / 965.

coś tam się poznajdowało :roll: barwa 600 :roll:

udało się zwrócić :)

co najlepsze, sprzedawca twierdził, że jaką nie włożę świetlówkę, to jeśli będzie dobrej długości, to będzie działać i pasować, nieważne czy 10w czy 24 :roll: :shock: :?: mam wrażenie że niezbyt dobrze mówił? szukać teraz należy czegoś mądrzej.
Ostatnio edytowano So 20 lut, 2010 14:47 przez Haszczuś, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez krzych0062 » So 20 lut, 2010 15:04

dziki napisał(a):spróbuj znaleźć wzmiankę o świetlówce liniowej T8 10 W barwa 865 / 965.

O to chodzi, że wcześniej napisałem
krzych0062 napisał(a):doradziłbym jakie kupić świetlówki, jednak o tej mocy-10W nie znam produkowanego asortymentu :-(

A polecając 865/965 wziąłem pod uwagę słowa
Haszczuś napisał(a):edit (chyba 17) hura, udało mi się odkręcić transakcję :) dobrzy ludzie istnieją!

w takim razie udam się w kierunku lamp wskazanych mi uprzenio.

Bez urazy, ale ja się wczytałem w to co napisała Haszczuś ;-)
krzych0062
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 110
Dołączył(a): So 16 sty, 2010 19:08
Lokalizacja: Łódź/Grudziądz

Postprzez dziki » So 20 lut, 2010 18:47

krzych0062 napisał(a):Bez urazy, ale ja się wczytałem w to co napisała Haszczuś ;-)
Nie ma mowy o jakiejkolwiek urazie :) , bez mowy ciała pozostaje suchy tekst ^^
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Haszczuś » So 20 lut, 2010 19:02

A czy na 54l 2x24w to nie za dużo czasem? :)
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez krzych0062 » So 20 lut, 2010 19:42

A czy na 54l 2x24w to nie za dużo czasem?

Jeśli to ma być typowe krewetkarium np. z mchami i watrobowcami, to wg mnie światła będzie zdecydowanie za dużo. Taka moc wymagana jest w nawożeniu akwa metodą EI...a to już zupełnie "inna bajka"... ;-)
krzych0062
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 110
Dołączył(a): So 16 sty, 2010 19:08
Lokalizacja: Łódź/Grudziądz

Następna strona

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości