Sjesta

Moderator: =Fresz=

Sjesta

Postprzez Nazgrell » Pn 28 lut, 2011 12:43

Witam, czy ktoś eksperymentował w ten sposób z oświetleniem? Dla przykładu 5h światła, 2-3h przerwy i potem znów 5h światła? Napotkałem ten sposób w książce i tak się zastanawiam czy to się sprawdza. Kiedyś już słyszałem że w akwarium dobrze nawożonym, z dużym oświetleniem, rośliny lubią taką przerwę.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez dziki » Pn 28 lut, 2011 14:46

Hallo
Nie wiem gdyż nie stosowałem ale ostatnio na jednym z for które przeglądam ktoś poruszył ten temat i ogólnie ludzie którzy się wypowiadali nie byli przychylnie nastawieni do pomysłu. Tylko jeden człowiek dał argument przemawiający za nie robieniem "sjesty". Chodziło o cały proces fotosyntezy który rozpoczyna się włączeniem światła ale zanim osiągnie "pełną moc" mija sporo czasu i każda przerwa w dostawie energii napędowej będzie ze szkodą dla ekosystemu, bo więcej się "zfotosyntezuje" przez 10h świecenia ciągłego niż w przypadku 2x5h w 2-3h przerwką. Jedynym wskazaniem dla stosowania sjesty miała być walka z glonami ale że nie wyjaśnił dokładnie jak taka walka miała by wyglądać to też wyobraźnia mnie zabiła :)

Przypuszczam że na holenderskie.pl lub innych forach roślinnych znajdziesz więcej informacji.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Nazgrell » Pn 28 lut, 2011 17:33

Dzięki za odpowiedź. Ogólnie nie chodziło mi o walkę z glonami, tylko o samą koncepcje. Jak tylko znajomy odda mi książkę to przytoczę fragment, który o tym mówi.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości