Jakie oświetlenie do shrimp set 30?

Moderator: =Fresz=

Jakie oświetlenie do shrimp set 30?

Postprzez wisnianadeser » Pn 22 paź, 2012 11:46

Witam. Jestem w trakcie szukania oświetlenia dla shrimp set 30L. Z tego co mi wiadomo to nie ma tak konkretnie 30L tylko trochę mniej. Ale pomijając to. W tej chwili mam lampkę HBD 11W. I zastanawiam się czy to nie jest trochę za mało? Wiadomo, to akwarium jest dość wysokie. Kompletnie nie wiem czy będę brać się za jakiś wymagający trawniczek czy nie. Do końca nie wiem. Czy będę dozować CO2 z butli? Też nie wiem, wydaję mi się że w takim małym akwarium nie jest potrzebne, że wystarczy samo Easy Carbo. Jak wam się wydaję? Naprowadzicie mnie trochę? ;) Jestem na razie na etapie kompletowania wszystkiego co mi potrzebne do 'otworzenia' zbiorniczka ;) Proszę pomóżcie. Tyle się naczytałam, że takie oświetlenie pasuje ale jak również, że przyda się więcej W. Doradźcie i podajcie argumenty by mnie przekonać ;) z góry naprawdę bardzo dziękuje. Pozdrawiam! ;)
Avatar użytkownika
wisnianadeser
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 21 paź, 2012 12:14
Lokalizacja: Kraków

Postprzez arturro » Pn 22 paź, 2012 21:09

Ja zrobiłem kostkę 30x30x35 i świecę 2x11W Lampkami Aquaella. Ilość światła jest doskonała dla większości roślin.
[you] pozdrawiam cię
Avatar użytkownika
arturro
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 44
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2008 18:32
Lokalizacja: Długołęka

Postprzez kidzio » Pn 22 paź, 2012 21:14

2 x 11w to całkiem sympatycznie :) jak na 30 lat
kidzio
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 15 sie, 2011 21:29
Lokalizacja: Bilgoraj

Postprzez Rafal.Kowalski » Wt 23 paź, 2012 08:43

Hej Wisienka ;-)
ja w swoich kostkach mam beleczki 2x8W T5, ale zainstalowane w nich świetlówki o barwie 10.000K wymieniłem na 1) Philips Master TL5 840 (4000K) i 2) Sylvania Grolux (8.500K). Uważam, że to zestawienie jest OK, jednak ja nie uprawiam u siebie jakichś wymagających roślin, tylko mam zaszczepione mchy, mikrozoria, Subwassertanga i mini pelię na korzeniach i kawałkach kokosa. Nie są to akwaria wystawowe, tylko bardziej hodowlane, więc nie zależy mi na ich "pokazowym" charakterze.
Musisz zdecydować się czy chcesz mieć typowe krewetkarium, czy mini roślinniaka, ponieważ to jaką opcję wybierzesz, będzie wymagało innego podejścia.
Jeżeli miałby to być miniaturowy holender - silne światełko (sporo powyżej 0.5W/l), jakieś dobre podłoże (polecam ADA I, ewentualnie AN Pro Soil+podkład (podkład z uwagi na małą zasobność w substancje odżywcze tego podłoża), dozowanie CO2 (raczej butla, bimrownie i tego typu wynalazki uważam za znacznie gorsze wyjście), no i nawożenie (na poczatek K, potem kompleksowe), co do filtracji wskazana jest nadfiltracja a więc dobry kubełek (niesmiertelny Eheim 22..., nowa Tetra Ex400 New, Hydor Prime 10...jest ich trochę wystarczy poszukać :-P) .
Jeżeli jednak myślisz o krewetkarium - wg mnie typowy baniak pod krewetki kłóci się z poprzednią opcją. Krewetki, szczególnie bardziej wymagające, kiepsko znoszą dozowanie CO2 i to zarówno z butli jak i tzw. węgla w płynie (carbo), podobnie sprawa ma się z nawożeniem. Dlatego też jeśli miałyby to być krewety wyższych gradacji CR, Biene, nie wspominając już o Tajwanach, polecam metodę wypracowaną i z powodzeniem wdrożoną przez Batman-kę http://krewetki.org/forum/viewtopic.php ... 493f346139 (ale także jak myślę liczne grono krewetkomaniaków, w tym i mnie ;-)). Jeśli zaś mniej wymagające (Heteropody różnych odmian barwnych, Greeny, Hummele) polecam zwykły żwirek (jak najcieńsza warstwa "byle przykryć dno"), roślinki to różne mchy itp, światełko do 0.5W/l max, filtracja co kto lubi i na co kogo stać - od wewnętrzniaka z dużą gąbką, przez hamburgi (mobilne i zwykłe) aż do małych kubełków.
Ostatnio edytowano Wt 23 paź, 2012 09:28 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez wisnianadeser » Śr 31 paź, 2012 20:12

Decyduje jednak zostawić moje stare oświetlenie ;)
Roślin raczej będzie średnio. Pytanie : Czy od samego dojrzewania akwarium lać easy carbo? Dużo czytam o dojrzewaniu akwa ale tego nie znalazłam. Coś jeszcze trzeba lać - nawozy czy coś?
Avatar użytkownika
wisnianadeser
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 21 paź, 2012 12:14
Lokalizacja: Kraków


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości