LED nad akwarium .

Moderator: =Fresz=

Re: LED nad akwarium .

Postprzez adam22 » N 03 mar, 2013 20:25

Jako, że "wywołał" mnie do odpowiedzi SUHY, podzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi oświetlenia led. Jedno akwarium mam o pojemności 375 l (150x50x50), wcześniej świeciły 3 świetlówki po 80W. Pierwsza zmiana była taka, że zrezygnowałem z 2 świetlówek a zainstalowałem dwie belki po 20 led o mocy 1W. Rośliny rosły dalej normalnie, ale te czerwone zaczęły gubić czerwień w kierunku zieleni. Dołożyłem trzecią belkę z 20 ledami. Sytuacja uległa pewnej poprawie, didiplis diandra, proserpinaca palustris (pełzacz bagienny), limnophila aromatica, zaczęły ponownie się zabarwiać, najmniej aromatca. W planach jest zastąpienie świetlówki jeszcze dwoma belkami po 20 led z dodatkiem czerwonych i niebieskich, obecnie są tylko białe. Dla normalnego wzrostu roślin obecne zestawienie oświetlenia jest wystarczające (80W świetlówka + 60W led). Jest to też korzystne dla kieszeni :-) , moc oświetlenia z 240W spadła do 140W a akwarium jest lepiej doświetlone . Drugie akwarium to oczywiście krewetkowe :-D (80x40x40).Tu też zastąpiłem 3 lampki AQUAEL 11W na belkę z 10 diodami 1W. W akwarium jest widniej, mchy rosną nawet lepiej niż poprzednio, mini pelia zrobiła się bardzie zbita i rośnie bardziej w poziomie, poprzednio była rzadsza i bardziej rosła do góry.
Osobiście jestem zadowolony z nowego oświetlenia, ale każdy ma swoje zdanie. W trakcie przygotowania jest regalik na 5 baniaków oczywiście z krewetkami, choroba nieuleczalna :-P i też będzie tam oświetlenie led.
A wszystkiemu winny jest SUCH ;-) , u Niego zobaczyłem jak prezentuje się takie oświetlenie.

Pozdrawiam
Adam
adam22
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): So 23 sty, 2010 19:20

Re: LED nad akwarium .

Postprzez tomek.b » Wt 05 mar, 2013 19:08

Tak z polskiego na nasze:

http://allegro.pl/driver-przetwornica-z ... 85018.html

takie coś to ten driver do trzech led 1W a do tego już tylko wtyczna i do gniazdka, tak to ma byc? Proszę o wyrozumiałośc bo jestem analfabetą z tej dziedziny sztuki. Czy do tej płaskiej aluminiowej płytki do której należy przylutowac diodę potrzebny jest jeszcze większy "żeberkowy" radiator?
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » Wt 05 mar, 2013 20:33

do tego zasilacz jak w opisie , płytkę z led do radiatora blacha/żeberkowy , czym mniejsza temperatura tym dłużej pożyją .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: LED nad akwarium .

Postprzez pellepil » Wt 05 mar, 2013 20:38

Pozwolę sobie na wklejenie linka z innego forum, bardzo pouczający w temacie
http://nano-reef.pl/topic/48863-lampa-l ... ja-budowy/
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » Wt 05 mar, 2013 21:07

fajne zabawki , można to i owo poskładać ale cennik oj oj .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » Śr 06 mar, 2013 10:45

Jak pisałem i widać w opisie moich zbiorników (34L x 3 ) mam po 5 sztuk 1W i jest to wystarczające . Znajomemu robiłem belkę pod 40L zbiorniki i ma 3 x1W na sztukę i twierdzi ze mu to wystarcza i nawet cos mu tam zielonego rośnie .
Wszystko zależy od tego jak chcesz rozplanować oświetlenie ,jakie sa wymiary zbiorników .
Proponował bym po 6 x 1W na zbiornik . zestaw z pierwszego postu ( dwa zasilacze + 18 LED )
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » Śr 06 mar, 2013 11:59

Ja zakładam te , http://terabit.pl/dioda-power-biaa-natu ... -2034.html .
ostatnio widziałem w akcji te : http://allegro.pl/dioda-powerled-1w-bia ... 43159.html i fajnie świecą , wydaje sie ze mają leprze RA,(oddawanie barw ) ,cena trochę sporsza ale chyba skuszę sie na testy
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » Śr 06 mar, 2013 17:34

Jak na foto , są z małymi radiatorami te kleję do listwy/radiatora . Odbłyśnika nie testowałem możliwe ze wystarczy jako chłodzenie , jeśli nie dołożysz na wierzch żeberkowe .

przy 6x3W listwa nie dała rady i dołożyłem żeberkowe , jest lepiej mimo ze w tym ułożeniu słabo działają .(przepływ powietrza )
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: LED nad akwarium .

Postprzez pierre » Śr 06 mar, 2013 18:06

SUHY dałbyś zdjęcia z innych perpektyw, bo z tej to wygląda rewelacyjnie a cyknąłbyś od frontu, tak, żeby jakieś ewentualne wady wyolbrzymić, znaczy nierównomierność oświetlenia i może kolory jak się prezentują.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » Cz 29 sie, 2013 15:20

Obrazek

Małe porównanie , pierwsze od lewej 4W led , drugie 11W aquael ,trzecie 10W led .Aparat z lekka zrównał widok na wizji różnica jest sporo większa .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: LED nad akwarium .

Postprzez Eriol » N 03 lis, 2013 17:27

Witam !!!

Może odkurzę trochę temat ale mam kilka pytań a nie chce zakładać niepotrzebnie nowego tematu.

Jestem w trakcie pracy nad pokrywą ze spienionego PCV i zastanawiam się nad oświetleniem. Mam 3 możliwości do wyboru :

- Zastosować oświetlenie LED
- Zastosować świetlówkę AQUAEL-a ( tą z zestawu SHRIMP SET )
- Zastanawiam się jeszcze czy nie założyć zwykłej żarówki tylko z ledami

Moglibyście coś doradzić ??
Eriol
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Śr 02 paź, 2013 11:18

Re: LED nad akwarium .

Postprzez drink20 » Śr 18 gru, 2013 18:55

Ja myśle zrobić oświetlenie u Siebie na kostkach, właśnie na żarówkach ledowych smd 5050 ok 5w o gwincie GU10. Właśnie dzisiaj sprawdzałem i jestem mega zadowolony z ilości światła :-)
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Re: LED nad akwarium .

Postprzez king_2 » Pt 20 gru, 2013 21:41

Popieram drink20, od ponad roku używam tego oświetlenia i jestem z niego bardzo zadowolony .
U mnie zastosowałem jednego leda na 30l akwarium, roślinki które mam rosną dosyć szybko.
king_2
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): So 21 sty, 2012 15:36
Lokalizacja: Łużna

Re: LED nad akwarium .

Postprzez Crystal » N 22 gru, 2013 08:09

Dobra Panie i Panowie - Co mam kupić żeby "oledować" regał ? Akwaria 82 litry, sztuk cztery na jednym module regałowym, modułów sześć.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Re: LED nad akwarium .

Postprzez SUHY » N 22 gru, 2013 10:37

Przeczytaj początek
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron