Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Moderator: =Fresz=

Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez groblus » Cz 20 lut, 2014 23:26

Witam, mam pytanie dotyczące oświetlenia w krewetkarium, ale może zacznę od początku.
Od ponad roku jestem posiadaczem 200l słodkowodnego baniaczka który jest już na prostej i sprawia więcej przyjemności niż kłopotów, czas zatem na nowe wyzwanie. Zamarzyło mi się malutkie krewetkarium (bo w dużym zbiorniku skalary ostudziły każdą krewetkową próbę), które będzie stało na komodzie w salonie. Podstawowym założeniem jest to, iż zbiornik spełnia funkcje ozdobną. To główne założenie determinuje wiele przyszłych wyborów. Sam zbiornik to będzie 30x30x30 OW, po drugie - do minimum ograniczone zostaną elementy wewnątrz szkiełka. Z tego względu nie planuje żadnej grzałki, filtr będzie kubełkowy (myślałem o hydro prime 10 - może coś innego, jeśli trafi się coś fajnego a używanego), docelowo wlot i wylot będzie szklany (na początku budżet może nie pozwolić), nie będzie żadnego zestawu CO2. I tu właśnie przechodzę do meritum sprawy - jaką ilość światłą można dorzucić do takiej kostki żeby glony mnie nie zjadły. Nie jeden atak glonów przetrwałem w dużym zbiorniku z 0.8 W/l, dopóki nie uspokoiłem nawożenia i ze spieku nie przeszedłem na reaktor. Tak więc w krewetkarium będę starał się ograniczyć nawożenie, bo marzą mi się mnożące się krewetki, planuję użyć podłoża które będzię dobre dla krewetek a w drugiej kolejności dla roślin (byle było ciemnie i nie zwykły żwirek ;) ), nie chce co chwila reklamować aquaela (bo nie mam czasu na latanie po sklepach po 3 dni) a rodzaj roślin jestem gotów podporządkować pod posiadane światło (choć chciałbym choć raz mieć małego heńka który nie zostanie wykopany).
Tak więc drodzy nano maniacy - jakie mam opcje - ile światła i w jakiej obudowie, tak żeby było ładnie i dobrze (a nie tak drogo jak zestaw ady :)
Pozdrawiam
Groblus
groblus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 20 lut, 2014 22:57

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez Inc0gnit0 » So 22 lut, 2014 08:47

Pewnie chcesz miec jakies rosliny w nano krewetkarium a to ich wymagania odnosnie świetła determinuja moc oswietlenia wiec najpierw okresl sie czy beda same mchy i mikrozoria i tu wystarczyło byjuz od 7-11W jakas swietlówka a jezeli małego henia ..to powinno byc od 0,5W/l w góre .mam 27l kostke która doswietlam 15W zarówka energoszczedna kompaktowa w lampce decolight( samoróbka-przeróbka) w baniaku rosna mchy wszelakie, mikrozoria mały i duży heniek, gwiazda wodna ,gałęzatka kulista, rogatek nawozenie 2x1ml wegla w płynie na tydzien i potas 2x 0,5ml na tydzien. Biega w nim jakies ..100-200 młodych krewetek + okolo 10 "ciężarówek" i blizej nieokreslona liczba zatoczków i świderków( łacznie tez kolo 100)- a glon ledwo zauważalny na szybach nawet bocznych, na roslinach- brak jedynie gałezatka kolonizuje podłoze walczac o przestrzen życiowa z małym heniem i zabienica trawnikowa:P(ciekawe czy uda sie wychodowac ładny trawnik z niej w ten sposób)Podsumuje jak uda ci sie stworzyc równowage miedzy ilościa Swiatło-rosliny-zwierzeta glonu nie zobaczysz.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez groblus » So 22 lut, 2014 21:53

Dziekuję za odpowiedż. Wygląda zatem że da się działać z 15W na 27l bez problemów z glonawmi bez podawania gazowego co2.
Stoję zatem przed wyborem - i tu prosiłbym może o jeszcze jakąś pomoc:
- 2x9W decolight (odstrasza mnie legendrana awaryjnosc tych lampek)
- 18W blau (ta lampka niestety nie podoba mi się czysto wizualnie)
- 26 w solar duo (aquatic nature) - ale czy to już nie jest za mocne do 27 l jeśli nie będe suplementował co2 z butli ? (nie chce krasnorostów)
- nie znalazlem zadych belek ktore bylyby w okolicach 15-18W o rozmiarze 30cm - a szkoda
- a moze 23 W solar duo i ciut wyższa kostka tzn 30x30x35 - i wtedy byłoby moze bezpieczniej ?

To nie jest tak ze z tymi glonami mam jakąś paranoje, ale skoro ma być w salonie to ma wyglądać ładnie bez czyszczenia co 3 dni ;) Wiec co byście polecili w tej sytuacji ?
groblus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 20 lut, 2014 22:57

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez Inc0gnit0 » So 22 lut, 2014 22:11

11W decolight dzis juz nie sa tak awaryjne jak kiedys producent poprawił trwałosc modułu no i dla mszaków, jakiegos anubiaska,mikrozorium wystarczy ,szału nie bedzie typu bomblowania O2 i przyrostów "w oczach" . Glona mozna łatwo sie nabawic i przy 5W :p tu trzeba miec cierpliwosc i zadbac o równowage biologiczna w akwarium.A moze przewrotnie zrobic akwarium w którym jest tylko jedna roślina gałezatka kulista notabene glon :mrgreen: na bojownik.pl poszukaj baniaka LIR z aranżacja na samej gałezatce moim zdaniem rzadzi.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez Smithi » N 02 mar, 2014 21:47

Podam Ci swoj przyklad, byc moze wyciagniesz wnioski, zbiornik byl dojrzaly.
Standardowa banka 25l, zamontowalem modul deco 11w cud miod malina, jedynie co to dodawalem EC.
Nastepnie zamontowalem 20W i to juz byla przesada, ciagle problemy z nitkami i innymi pierdolami.
Moim skromnym zdaniem trzymaj sie w okolicach 15W.

pozdr.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez groblus » Pt 07 mar, 2014 20:08

Dzięki za odpowiedź. Stanęło na rozwiązaniu - zbiornik kostka 35cm (zatem 42l) do tego oświetlenie 15w power led. Zobaczymy jakie będą two efekty. Postaram się poinformować za czas jakiś
groblus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 20 lut, 2014 22:57

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez B4rT » Pt 07 mar, 2014 20:34

Trochę mieszacie Panowie , jeden pisze o lampkach decolight - świetlówki a drugi o Power Ledach , to lekkie nieporozumienie bo power ledy świecą dużo mocniej.
na 42l to w power ledach wystarczy 8-10 W, jak naprawdę mocno chcesz świecić to z 12 , ale nie wiem czy glony opanujesz.
Ja w takim zbiorniku mam 7 x 3W i świecę na 40%.

Pozdrawiam
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez groblus » Pt 07 mar, 2014 23:17

Nie mieszamy tylko litraz sie plynnie zmienil z 30l na 42I. Stad u Smithiego propozycja 15W swietlowkami a moja odpowiedz w powerledach (bo i ja zdecyrowalem sie na maly eksperyment). Dzieki za twoje doświadczenia B4rT bo to tez jest konkret jakis. W materialach ktore znalazlem nurkujac w sieci znalazlem nastepujace "obiegowe" opinie:
- moc powerledow moze byc mniej wiecej o polowe nizsza niz moc swietlowek
- Przelicznik W/l uzywany przy roslinniakach nie przeklada sie do konca w nano (powinno byc wiecej)
- do ok. 0,6 W/l aldehyd glutarowy daje rade, a glony nie sa udręką
Skladajac to do kupy z litrazem 42l dalo mi to magiczne 13w w powerledach, a ze musialem skakac co 3W z mocą, to stanelo na 15W.
Teraz zostaje mi sie tylko dowiedziec czy mozliwa bedzie regulacja tej belki w dol bo mnie B4rT nieco nastraszyles.

Wysłane z mojego SGP321 przy użyciu Tapatalka
groblus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 20 lut, 2014 22:57

Re: Ile światła w 27l - bez CO2 i glonów.

Postprzez B4rT » So 08 mar, 2014 00:19

Przy power ledach masz dwa sposoby regulacji ;)
Albo obcinasz lub dodajesz leda , albo jakiś sensowny driver i sterowanie PWM.
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości