Lampa Power LED 11W DIY

Moderator: =Fresz=

Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez Dakota » Cz 21 sie, 2014 10:08

Jako, że ostatnio trochę odżył temat oświetlenia LED, wrzucam wpis dotyczący mojego oświetlenia, może komuś się przyda i będzie jakąś tam inspiracją :-)
Plusów oświetlenia LED jest kilka (większość w porównaniu do popularnych świetlówek):
- zdecydowanie mniejsze zużycie energii, szczególnie przy większych lub licznych baniakach roślinnych/morskich
- skupione światło, czyli małe straty światła w porównaniu do świetlówek (można zainstalować dodatkowe soczewki wg potrzeby)
- możliwość płynnego sterowania oświetleniem za pomocą driverów
- możliwość ustalenia dowolnego widma (duży wybór diod o różnym widmie i temp.barwowej)
- bardzo wysoka żywotność diod i brak potrzeby regularnej wymiany źródła światła
- brak efektu "drżenia" światła i mrugania przy zapalaniu
- nie generuje ciepła (oddaje ciepło do radiatora)
- efekt krystalicznie czystej wody i klimatyczne refleksy
- możliwość stworzenia bardzo kompaktowej, płaskiej lampy o dowolnym rozmiarze.

Oczywiście znajdzie się też kilka minusów:
- cena - firmowe, gotowe lampy są bardzo drogie (ceny od kilkuset zł do kilku tysięcy) -> ale taką lampę można stworzyć samemu za ułamek rynkowej ceny
- potrzeba zapewnienia odpowiedniego chłodzenia diod - radiatory, czasem wentylatory
- umiejętności manualne, podstawowa wiedza z zakresu majsterkowania i trochę narzędzi - jeśli ktoś się pokusi o stworzenie własnej lampy

Przestawię teraz moją lampkę, model KPiŁ (Krew Pot i Łzy, o czym niżej ;) ).
Materiały do budowy lampy bez obudowy:
- 8x Power LED 1W 350mA na radiatorze - białe - 4x 6500K, 2x 5500K (cena ok. 2,5 zł/szt.)
- 2x Power LED 1W 350mA na radiatorze - czerwone - Hyper Red 650-660nm (6 zł/szt.)
- 1x Power LED 1W 350mA na radiatorze - niebieska - Royal Blue 440nm (6 zł/szt.)
- zasilacz stałoprądowy Mean Well APC 12W 350mA (28 zł)
- blacha aluminium 25x35 cm 4mm - jako radiator (25 zł)
- przewód + wtyczka + włącznik (10zł)
- pasta termoprzewodząca (2zł)
- kabelki do połączenia diod i zasilacza, śrubki, podkładki plastikowe - miałam w domu
RAZEM: 103 zł (bez kosztów przesyłki)

Narzędzia: lutownica, wkrętarka

Diody możemy przykleić do radiatora (myślę tu o dużym radiatorze, nie tym, do którego jest przymocowana sama dioda) za pomocą kleju termoprzewodzącego lub przykręcić za pomocą śrubek, stosując pastę termoprzewodzącą (może być najtańsza) i podkładki plastikowe, wkładane między łeb śrubki a radiator diody. Zdecydowałam się na opcję ze śrubkami i... szybko pożałowałam, bo wiercenie w 4mm aluminium to udręka. No ale się udało wywiercić tyle dziur, ile potrzeba (a nawet więcej hehe). Diody smarujemy cieniutką warstwą pasty, przykręcamy pamiętając o podkładkach. Radiator diody musi być dociśnięty całą powierzchnią do głównego radiatora.

W najprostszej, niedużej lampie łączymy diody szeregowo, pamiętając o + i -. Różnice w napięciu między diodami kolorowymi i białymi nie mają znaczenia.
W bardziej zaawansowanych lampach stosujemy łączenie równoległe (trochę więcej zabawy).
Zasilacz wyposażamy w przewód z wtyczką i włącznikiem, a potem dolutowujemy kable prowadzące do szeregu z diodami. Trzeba pamiętać, by nie przekraczać napięcia wyjściowego zasilacza (najlepiej wziąć zasilacz z zapasem).
Sprawdzamy czy działa - uważaga na oczy! :-)
Tutaj jeszcze przed dodaniem kolorowych diod.
Obrazek

Obrazek


Lampa gotowa - świeci (płyta alu w pełni wystarcza, by nic się nie grzało - po 12h świecenia jest letnia). Ale bez obudowy trochę kiepsko... Pierwotnie miała być przykręcona do półki nad paludarium, więc obudowa była zbędna, jednak paludarium poszło do lamusa i pojawił się plan krewetkarium.
Do stworzenia obudowy i stojaka wykorzystałam:
- kątowniki aluminiowe dekoracyjne
- płytę meblową 18mm
- łańcuszki stalowe - do kupienia na metry
- haczyki stalowe w kształcie litery S
- rurę stalową zespawaną i wygiętą na zamówienie (tu był największy problem, bo nikt się nie chciał podjąć), pomalowaną na srebrno
- śruby, podkładki stalowe, itd.
Kosztów nie podam - w pewnym momencie zwątpiłam i przestałam liczyć ;)

Lampa miała być ładna (pasować do wyposażenia pokoju) i co najważniejsze - praktyczna, dlatego padł pomysł na zawieszenie jej na stojaku przykręconym do szafki tak, by można było płynnie regulować odległość między lampą a lustrem wody. Światło LED jest ostre i żeby ograniczyć efekt "dawania po oczach", zdecydowałam się na dość duże kątowniki. Obudowa była największym wyzwaniem ze względu na brak narzędzi. Wykorzystano tylko: stary stołek, przenośne imadełko, śrubokręty, wkrętarkę, piłkę do metalu i prymitywny pilnik do metalu. Po wyprofilowaniu kątowników, przykręceniu ich do obudowy, okazało się, że blacha aluminium nie miała kątów prostych i nie była idealnie 35x25cm - trzeba było ręcznie szlifować dwa boki, bo nawet zapas zrobiony w obudowie nie starczył. Zadanie karkołomne, bo diody były już zamontowane... Ale się udało :) Została nazwa KPiŁ - była krew, był pot i były łzy. I zakwasy przez następne 2 dni. Lampka w wersji finalnej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Minimalny poziom 2cm nad krawędzią akwa, max. poziom ok. 35 cm. Lampę można w każdej chwili zdjąć.

A tutaj jeszcze porównanie między zwykłą świetlówką 11W 6500K a moją lampą LED 11W (tu uwaga - tylko 8W to światło białe, czerwone i niebieskie diody nie generują "jasności"):

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie zrobione o tej samej porze, przy tych samych ustawieniach aparatu.

PS. Gdybym wzięła większy zasilacz, miałabym możliwość domontowania dodatkowych diod, bo obudowa i główny radiator na to pozwalają.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez matu » Cz 21 sie, 2014 10:44

Curde, widać, że w szkole na ZetPeTach coś cię nauczyli! :)
Pięknie wyszło :)
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez SUHY » Cz 21 sie, 2014 14:57

No i lux , nie ma to jak samemu coś zdziałać a potem podziwiać jak działa i wygląda :D .
Zamiast dodatkowych LED kolorowych ( pojawiają się kolorowe cienie których ja bardzo nie lubię) , proponuję pomieszać białe w wersjach ciepła ,neutralna , zimna . Oddawanie barw poprawi się znacznie a nie będzie landrynkowych cieni .Oczywiści można się przyzwyczaić "ale ...."

ps: tak, z śrubkami przeszedłem walkę (6mm alu) hehe , nigdy więcej .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez matu » Cz 21 sie, 2014 16:28

Ja kleilem wszystko - diode do radiatora i radiator do podstawy.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez Dakota » Cz 21 sie, 2014 18:13

Na przyszłość też będę kleić ;-)
Diody kolorowe na razie zasłonięte, nie zauważyłam, by miały jakiś wyraźny wpływ na rośliny, a efekt różowej landrynki tak średnio mi się widział. Najfajniej wygląda, gdy jedna czerwona jest odsłonięta, wtedy krewetki są bardziej czerwone a reszta bez większych zmian :-P
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez mirkocis » Pt 22 sie, 2014 22:11

Dobra robota :-)
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez DarkAirOne » Cz 26 lut, 2015 13:20

Odgrzebie troszkę :) .. W jakim sklepie kupowałaś diody Led i zasilacz? Będę robić identyczna lampke do 30 l i szukam komponentów dobrej jakości :)

Tapnięte z Szajsunga Note 3
Avatar użytkownika
DarkAirOne
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 81
Dołączył(a): Wt 11 lis, 2014 00:08

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez Dakota » Cz 26 lut, 2015 14:07

Oj, kupowałam w kilku różnych źródłach, już nie pamiętam gdzie, na pewno diody kolorowe na neoled.com.pl. Kolorowych diod już nie używam, białe są tańsze.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez chwialek » Cz 26 lut, 2015 17:30

Dakota fajny projekt. A do tego własnoręczne wykonanie. Gratulacje.

Spróbuj zamontować kolimator 90st. lub mniej st. na każdą diodę np http://led-byt.pl/pl/p/Soczewka-kolimator-LED-60/314. Zobaczysz różnicę, wg mnie warto zwłaszcza że koszt niewielki. Jeszcze raz gratulacje projektu i estetyki wykonania.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez Dakota » Cz 26 lut, 2015 17:40

Dzięki :-) Muszę przyznać, że duży wkład w tę lampę miał ojciec - zajął się najcięższymi elementami obudowy i gdyby nie jego upór, to nie wyglądałaby tak, jak wygląda (zwłaszcza, że nie mieliśmy sensownych narzędzi pod ręką).

Kolimatory uważam za zbędne; lampa spokojnie mogłaby mieć tylko 7-8W, 11W to za dużo dla mchów i mało wymagających roślin, dołożenie kolimatorów skupiłoby światło i jeszcze więcej docierałoby do dna, a na tym mi nie zależy. Zastanawiam się nad usunięciem diod kolorowych i jednej białej, ale nie chce mi się lutować (diody były parę razy lutowane i boję się, że przy kolejnym je szlag trafi).

Po prawie roku użytkowania, mogę stwierdzić, że lampa sprawdza się doskonale, najbardziej chwalę sobie regulację wysokości i formę - lampa bardzo często pełni u mnie funkcję podręcznej półki. Gdybym teraz dobierała diody, dałabym ich mniej, bo świecą bardzo intensywnie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez chwialek » Cz 26 lut, 2015 18:08

Kolimator ograniczył by ci doświetlenie pokoju. Do dna może i by więcej docierało choć na białych diodach nie testowałem, na diodach RB ilość światła aż tak bardzo nie ulega zmianie bardziej chodzi o rozproszenie, ale gdy za dużo światłą dodaj coś pływającego do akwarium, lub do samej lampy driver z możliwością podpięcia potencjometru. Do lutowania warto użyć kwasu, łatwiej wtedy dolutować kabel do płytki.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez Dakota » Cz 26 lut, 2015 18:13

Mnie doświetlenie pokoju nie przeszkadza, dzięki temu wieczorem nie muszę włączać innych lamp ;-) Kolimator skupia światło i sprawia, że jest bardziej "penetrujące". Na razie zostawiam, jak jest, co najwyżej pomyślę o odpięciu paru diod, by jeszcze ograniczyć zużycie energii.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez SUHY » Cz 26 lut, 2015 21:02

Kalafonii lub topników , kwas w "elektronice" "zabroniony" :d .
Kolimator dobre i estetyczne rozwiązanie przy wysoko zawieszonym oświetleniu lub głębokich zbiornikach .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez kaboom » Cz 26 lut, 2015 22:03

Czasami są soczewki takie jakby mleczne, które mogły by Ci pomóc z zlikwidowaniu landryny a podbicie czerwieni u Sakur by zostało. Nie wiem czy dobrze tłumaczę o co mi chodzi, SUHY jest tu najbardziej ogarnięty :) Znajomy używa pleksi z antyrefleksem do power LED i mówi że nie ma wtedy problemu z kolorowymi diodami.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Lampa Power LED 11W DIY

Postprzez Dakota » Cz 26 lut, 2015 22:10

Już kilka miesięcy temu zasłoniłam całkiem kolorowe diody, efekt lepszy wizualnie i roślinom chyba pasuje. Z perspektywy czasu stwierdzam, że mchy, rogatek, hydrocotyle itp. rośliny nie potrzebują kolorowych diod o widmie typowo pod uprawę roślin ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Następna strona

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości