Oświetlenie do kostki?

Moderator: =Fresz=

Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » Cz 23 paź, 2014 19:56

Witam.
Właśnie tak jak w temacie nie mogę znaleźć odpowiedniego oświetlenia do kostki 40x40x40, czyli 64 litry. Zbiorniczek będzie docelowo dla krewetek ale z roślinkami dość wymagającymi, takimi jak: eleocharis parvula, hemianthus callitrichoides, lobelia cardinalis mini, rotala walichii...itp
Myślę ze absolutne minimum to 0,75W/L...
Jeżeli widzieliście gdzieś odpowiednią lampkę, belkę może coś na ledach proszę bardzo piszcie. Cokolwiek co mógłbym zastosować, dodam ze zależy mi na estetycznym wyglądzie.
Z góry dzięki wielkie:).
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez chwialek » Cz 23 paź, 2014 21:34

LED diy 2x30W lub 2x50W wygląd możesz upodobnić do lampki Zetlight AQUA 2430 tylko odpowiednio zmniejszony rozmiar aby na 40cm pasował. Stelaż z aluminium, radiator też można na metry kupić, plexa docinana na wymiar to też chyba nie problem. Wyjdzie pewnie taniej niż lampka zetlight.
Inna opcja to na chińskich ledach 3W zbudować lampkę ale wg mojej oceny te mocniejsze ledy ładniej doświetlą baniak.
Takie rozwiązanie daje bardzo dużo satysfakcji.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » Pt 24 paź, 2014 08:40

Dzięki za odpowiedź, ale myślałem raczej nad jakimś gotowcem dla leniwych:)
Nie mam zielonego pojęcia jak samemu zrobić oświetlenie, więc niestety na mnie zarabiają inni:)
Myślałem o takich, tylko czy nie za słabe?

Pierwsza propozycja i zastosowałbym 1szt
Lampka LED Intenso 10.1W [40cm]

Druga propozycja, i tutaj 2 sztuki
Lampka AquaEl LEDDY SMART [6W, 6500K]
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez Dakota » Pt 24 paź, 2014 10:41

A coś takiego? Całkiem estetyczny gotowiec.
http://aquaflor.pl/product.php?id_product=980" target="_blank

Oczywiście moc oświetlenia zależy od tego, jakie chcesz mieć rośliny (nie wiem, czy do tej lampy można założyć mocniejsze świetlówki). Zawsze możesz też użyć np. 2 lampek typu Aquael Decolight czy Duo albo Leddy Smart (widziałam na żywo, cudna lampka i całkiem ładnie świeci).


LED diy 2x30W lub 2x50W

LED 60 lub 100W do 64l? Rozumiem, że jakaś literówka, skrót myślowy czy coś takiego? ;-) Chyba, że ktoś chce uzyskać w baniaku efekt rozbłysku przy wybuchu atomówki :-)
U mnie śmiga lampa DIY na Power Ledach, w tej chwili w użyciu jest 9W (z 11W wbudowanych). Mchy, rogatek, hydrocotyle, rotala ładnie rosną, zero glonów. Było sporo zabawy, ale satysfakcja bezcenna ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez gorgi » Pt 24 paź, 2014 11:22

Jeśli już faktycznie jesteś leniwy i nie chciało by Ci się niczego robić samemu to proponowałbym taką belkę: http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-s ... 19160.html
Belka wystawała by po 10cm na każdą ze stron co jest do przyjęcia. Wówczas każdy kąt jest doświetlony a ilość światła jest około ,75W/L.
Mimo to ja bym Ci doradził to samo co Dakota - DIY z powerled ( pakujesz świtała ile chcesz, a koszta są mniejsze samej lampy oraz późniejszego użytkowania).
zwróć uwagę, że robale nie preferują aż takiej duzej ilości światełka.
PS. Ja do swojego aqwa40x25x25 chciałem właśnie taką belkę tylko z jedną rurą
gorgi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 19:31

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » Pt 24 paź, 2014 16:30

Ta belka która proponujesz
Dakota napisał(a):http://aquaflor.pl/product.php?id_product=980" target="_blank

chyba za słaba
a ta
gorgi napisał(a): http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-s" target="_blank ... 19160.html

za duza.

chyba przesiądę się na akwarium dl. 60 cm, więcej możliwości z doborem oświetlenia.
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez matu » Pt 24 paź, 2014 20:52

No rozbieżności niezłe, od 2x50 do 2x8.

Ja bym ci zaproponował LED w okolicy 20-30W na 64litry.
Lampa 2x24W T5 już może być za mocna, chyba że będzie możliwość załączania lamp oddzielnie. Wtedy byś mógł świecić 10h 24W i parę godzin dodatkową 24W.

Jeśli chodzi o ledy to minimalnie 2 belki 10W.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » So 25 paź, 2014 08:16

matu napisał(a):No rozbieżności niezłe, od 2x50 do 2x8.

Ja bym ci zaproponował LED w okolicy 20-30W na 64litry.
Lampa 2x24W T5 już może być za mocna, chyba że będzie możliwość załączania lamp oddzielnie. Wtedy byś mógł świecić 10h 24W i parę godzin dodatkową 24W.

Jeśli chodzi o ledy to minimalnie 2 belki 10W.


Oki tylko jakie te ledy, chodzi mi o konkretne propozycje:)
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez matu » So 25 paź, 2014 09:16

lepsze było by DIY na power led 1W ale tego nie potrafisz, wtedy więc na przykład:
http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-a ... 12999.html
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » So 25 paź, 2014 16:35

matu napisał(a):lepsze było by DIY na power led 1W ale tego nie potrafisz, wtedy więc na przykład:
http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-a ... 12999.html" target="_blank



cyt opis ze strony: "idealne rozwiązanie do akwarium o długości między 61 a 80 cm,"

Przypominam że cały czas mówimy o oświetleniu do KOSTKI 40x40x40!
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez chwialek » So 25 paź, 2014 20:03

Markowa propozycja do kostki co prawca 50x50 ale gotowiec dla również bardziej wymagających roślin. Nie krytykujcie że cena kosmiczna czy coś w tym stylu, to tylko ukazanie że 60W w ledach to nie jest atomówka w baniaku.
http://allegro.pl/maxspect-razor-nano-60w-8000k-ledy-do-roslinnego-i4660908976.html

DIY proponowany był 2x30 lub 2x50
Ważne jest słowo lub i kolejność propozycji. Całość DIY nie musi świecić pełnią mocy... To wszystko daje się tak polutować i popodpinać, że uzyskamy pełną regulację. Pojedyncza dioda da dzwiny efekt barwy i rozłożenia światła. Lampę można zbudować na podstawie 10-20 diod 3W + drivery (do każdego koloru 1szt)+wspólny zasilacz(laptopowy)+potencjometr (na kolor1szt) w oparciu tanie chińskie rozwiązanie. Ale kolega chce gotowca a tu z własnej praktyki powiem że 40x40 gotowej belki T5 z sensowną ilością W/L nie uświadczysz.

Pozostają propozycje led ale jak zauważyłeś gotowe lampki we wmiarę normalnej cenie to max około 10W. Ale tu będziesz miał spory problem uzyskać 0,75W/l . Przy ledach nie licz na to że 1W led odpowiada 10W innego źródła światła bo jest troszkę inaczej. Pamiętaj również że krewetki nie zawsze będą się chciały prezentować przy 0,75W/L

Lampki aquel decolight fajna propozycja pod mchy, i swobodny przyrost zieleniny typowo krewetkariowej. W mojej ocenie 2 lampki dają mniej światła niż 24W T5 również 6500K. Dochodzi jeszcze długa żywotność ;) (dla nie wtajemniczonych psują się dość często, serwis wymienia na nowe)
Belka 2x8W ilość światła podobnie jak aquael.

Pytanie czy faktycznie te 0,75W/L wykorzystasz? dozowanie CO2 z butli przewidujesz?

Z gotowych propozycji zerknij na lampkę Zetlight 11W i 16W
Ostatnio edytowano So 25 paź, 2014 20:19 przez chwialek, łącznie edytowano 2 razy
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez Inc0gnit0 » So 25 paź, 2014 20:13

W moich baniakach sprawdzały sie przerobine decolight z swietlówka na gwint e27 mocy 15W i 20W 6500k z oszołoma ale mój baniak ma dno 40x45 przy wysokości 30cm no i roslinki takie mniej wymagajace anubias, mikrozorium,mszaki,watrobowce, eleocharis prawula , mały heniek ;) rosło dobrze . Obecnie naswietlam je ledami z modułów led gu-10. Wysokośc krewetkarium 40cm to bardzo duzo krewety zazwyczaj trzymaja sie dna i nie chetnie pływaja w toni . przy takiej wysokości akwarium bedziesz miec pustke w górnej i srodkowej strefie planujesz jakas rybke żeby to wypełnić?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » So 25 paź, 2014 20:35

chwialek napisał(a):Markowa propozycja do kostki co prawca 50x50 ale gotowiec dla również bardziej wymagających roślin. Nie krytykujcie że cena kosmiczna czy coś w tym stylu, to tylko ukazanie że 60W w ledach to nie jest atomówka w baniaku.
http://allegro.pl/maxspect-razor-nano-60w-8000k-ledy-do-roslinnego-i4660908976.html

DIY proponowany był 2x30 lub 2x50
Ważne jest słowo lub i kolejność propozycji. Całość DIY nie musi świecić pełnią mocy... To wszystko daje się tak polutować i popodpinać, że uzyskamy pełną regulację. Pojedyncza dioda da dzwiny efekt barwy i rozłożenia światła. Lampę można zbudować na podstawie 10-20 diod 3W + drivery (do każdego koloru 1szt)+wspólny zasilacz(laptopowy)+potencjometr (na kolor1szt) w oparciu tanie chińskie rozwiązanie. Ale kolega chce gotowca a tu z własnej praktyki powiem że 40x40 gotowej belki T5 z sensowną ilością W/L nie uświadczysz.

Pozostają propozycje led ale jak zauważyłeś gotowe lampki we wmiarę normalnej cenie to max około 10W. Ale tu będziesz miał spory problem uzyskać 0,75W/l . Przy ledach nie licz na to że 1W led odpowiada 10W innego źródła światła bo jest troszkę inaczej. Pamiętaj również że krewetki nie zawsze będą się chciały prezentować przy 0,75W/L

Lampki aquel decolight fajna propozycja pod mchy, i swobodny przyrost zieleniny typowo krewetkariowej. W mojej ocenie 2 lampki dają mniej światła niż 24W T5 również 6500K. Dochodzi jeszcze długa żywotność ;) (dla nie wtajemniczonych psują się dość często, serwis wymienia na nowe)
Belka 2x8W ilość światła podobnie jak aquael.

Pytanie czy faktycznie te 0,75W/L wykorzystasz? dozowanie CO2 z butli przewidujesz?

Z gotowych propozycji zerknij na lampkę Zetlight 11W i 16W


No tak ta z allegro cena kosmiczna, niestety sam nic nie zrobię, ale może wiem kto byłby w stanie mi pomóc:)
Jeżeli chodzi o dozowanie CO2 oczywiście z butli poleci, plus niezbędne nawożenie mikro/makro (jeżeli będzie zapotrzebowanie)

A ja wypaczyłem taki coś: (oczywiście zastosowałbym dwie,wtedy mamy dokładnie 0,75W/L i jeszcze temp. barwowa dobra 6500)
http://www.plantagarden.pl/oswietlenie/ ... 4w-pl.html" target="_blank" target="_blank

Inc0gnit0 napisał(a):W moich baniakach sprawdzały sie przerobine decolight z swietlówka na gwint e27 mocy 15W i 20W 6500k z oszołoma ale mój baniak ma dno 40x45 przy wysokości 30cm no i roslinki takie mniej wymagajace anubias, mikrozorium,mszaki,watrobowce, eleocharis prawula , mały heniek ;) rosło dobrze . Obecnie naswietlam je ledami z modułów led gu-10. Wysokośc krewetkarium 40cm to bardzo duzo krewety zazwyczaj trzymaja sie dna i nie chetnie pływaja w toni . przy takiej wysokości akwarium bedziesz miec pustke w górnej i srodkowej strefie planujesz jakas rybke żeby to wypełnić?


Oczywiście aranżacja musi uwzględnić ten obszar w środkowej i górnej części kostki zęby tam nie było pusto.
I oczywiście rybki na pewno tez będą, jeszcze nie wiem jakie,ale to nie problem:)
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez chwialek » So 25 paź, 2014 20:44

Patrz sam znalazłeś ciekawą lampę cena dobra, a jak się nie sprawdzi masz dość dobrą podstawę aby ktoś na tym zbudował ci lampę DIY. Ciekawe jak wygląda od spodu klosz bezbarwny pod całością czy 1/2 lampy jest zabudowana na stałę a świetlówka mieści się w drugiej części.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Oświetlenie do kostki?

Postprzez lol111 » N 26 paź, 2014 08:05

No udało się znaleźć, najlepsze ze ten sklep (jego siedziba) mieści się 20 km odemnie więc zanim kupie oglądnę jeszcze i przymierze jak pasują do kostki.
Odezwę się po zakupach:)
lol111
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22 paź, 2014 12:49

Następna strona

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości