Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Moderator: =Fresz=

Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Jondi » N 19 lip, 2015 13:11

Witam
Jestem na etapie poszukiwania akwarium (kostki) do stworzenia krewetkarium. Planuję zakupić nowe lub używane OW. Obecnie ma możliwość zakupu za śmieszne pieniądze zbiornika 45/45/45. Jest to ok 90l więc przydało by się tak z 45W światła.... Tu właśnie pojawia się problem gdyż nie mogę znaleźć odpowiednich belek które uda mi się założyć na taki zbiornik.
Jeśli nie zakupię tego zbiornika to planuje zrobić na zamówienie 40/40/40 i tu też pojawia się pytanie jaka belka o mocy minimum 36W.
Może ktoś polecić jakieś sklepy? A może ktoś podejmie się wykonania takowej na zamówienie?
Będę wdzięczny za wszelkie porady gdyż wypadłem trochę z obiegu jeśli chodzi o dobre sklepy...
Jondi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 19 lip, 2015 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez matu » N 19 lip, 2015 15:54

Hej
W power ledach potrzebujesz jakieś ~20W, poszukaj coś z LED, jak nie znajdziesz gotowca to będzie trzeba samemu sklecać lub złożyć zamówienie gdzieś na forum,
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Jondi » N 19 lip, 2015 16:35

ostatecznie po kilku przemyśleniach skusze się na zbiornik 35x35x35 czyli 43 litry i do tego oświetlenie jedno z 2
co lepsze waszym zdaniem?
http://www.plantica.pl/produkty/oswietl ... 2xled-2761

czy

http://www.mojeakwarium.pl/lampka-decol ... -1736.html
Jondi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 19 lip, 2015 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez matu » N 19 lip, 2015 22:16

Aż boli od patrzenia na te ceny, do krewetkarium 2x11W wystarczy.

Lub obie:
http://www.mojeakwarium.pl/lampka-leddy ... -1651.html
http://www.mojeakwarium.pl/lampka-leddy ... -1650.html

mają lepszą żywotność od świetlówek, mam jedną w 20l i muszą ją przysłaniać bo za bardzo daje.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Dakota » Pn 20 lip, 2015 06:44

Leddy warto szukać w serwisach ogłoszeniowych - czasem ludzie sprzedają używane w idealnym stanie, jak tak kupiłam 2 sztuki w sumie za 80zł. Przy Leddy trzeba wziąć pod uwagę mocno skupione i dość punktowe światło, lampa nie ma żadnej regulacji.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Jondi » Pn 20 lip, 2015 20:18

Dobra a jak będzie z roślinami przy oświetleniu ledowym? Nie planuje CO2 więc w grę wchodzi tylko światło i nawozy.
Chciałbym posadzić:
mchy
-Mech Stringy moss
-Mech Fox moss


coś do korzenia
-Anubias nana (jakaś mniejsza odmiana
-Microsorium mini
z tego co wiem to też nie są jakieś wymagające rośliny

do tego coś zasłaniającego grzałkę najchętniej cienkie wysokie trawki nazwy poszukuje jakieś
coś w klimacie
Eleocharis acicularis

ostatecznie
Vallisneria spiralis

ewentualnie coś z tych roślin tylko nie lubię jak puszczają korzonki bokami bo to paskudnie wygląda ;/
Bacopa myriophylloides
Cabomba caroliniana
Bacopa caroliniana

i
Hemianthus callitrichoides Cuba o ile trawnik wchodzi w grę przy braku CO2
albo
eleocharis parvula

generalnie o roślinach i ich nawożeniu muszę poczytać bo największe akwa jakie miałem to 54l i bez nawozów itp udało mi się je ładnie utrzymywać ok 8 miesięcy
Jondi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 19 lip, 2015 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Dakota » Pn 20 lip, 2015 20:52

Mchy, anubiasy, microsorium, rogatek, nurzaniec dają spokojnie radę przy słabym i średnim oświetleniu i to bez nawozów - odpowiednia obsada i karmienie dostarczą dość składników odżywczych, by rośliny spokojnie rosły. Czy to LED czy klasyczna świetlówka nie robi większej różnicy, o ile temperatura barwowa to 6500K i wyżej (oczywiście w granicach rozsądku).
Czy z Hemianthusem Ci się uda - zależy od podłoża, to kapryśna i wymagająca roślina. Eleocharis jest ponoć łatwiejszy, ale z kolei mocno inwazyjny.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez kaboom » Pn 20 lip, 2015 22:50

Ja odpaliłem kostę 30x30x35 na Amazoni tylko z jedną Leddy Sunny, Eleocharis mini rośnie a ostatnio dosadziłem Ludwigię Superred i tez daje radę, przy dwóch lampkach powinno dać radę. Nie wiem jak heniek ale trawa pójdzie. Jak posadzisz valisnerię to pamiętaj żeby nie dawać Carbo bo się rozpuści.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez yuri1986 » Wt 21 lip, 2015 04:04

Witam. Oświetlenie ledowe jest bardzo dobre. W swoich akwariach mam tylko ledy w 54l mam belkę diy 16 led x1w w 112l 20 x1w a w kostce aquael sunny 6w i w każdym akwarium rośliny bardzo ladnie rosną. Pozdrawiam
yuri1986
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): So 18 lip, 2015 09:28
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez bloglin » Wt 21 lip, 2015 13:29

Najlepiej kup sobie taki naświetlacz. http://allegro.pl/naswietlacz-halogen-led-reflektor-20w-zimny-slim-i5077174718.htmlMam taki naświetlacz tylko 10w w 20l i jest aż za mocny. Do tego musisz dolutować wtyczkę za kilka złotych powiesić na jakiś listewkach i oświetlenie jak marzenie.
1x20l Red Cherry
Avatar użytkownika
bloglin
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Wt 14 lip, 2015 13:24

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Jondi » Wt 21 lip, 2015 20:57

Mam już kupione wszystko poza oświetleniem i oczywiście krewetkami ;)

podłoże AquaSubstrate II+

czyli ostatecznie do wyboru mam lampę duo (znalazłem używkę 80zł ale jak mam dać 20zł więcej czy nawet 30 za nówkę to kupie nową bo cholera wie ile tamta już świeci)

Led tylko ile mocy????

znalazłem belkę oświetleniową uniwersalną zakładaną na akwa 2x8W za ok100zł (wygląda solidnie jakieś tam chłodzenie w niej jest)
http://www.aquazoo24.pl/Aluminiowa-belk ... -d3808.htm

teraz licząc ile wody wejdzie do 43 litrowego baniaka to będzie 43 - 6(podłoże) - 5? (kamienie korzenie) to ok 32l wody (pewnie nawet mniej)

myślicie że 2x8w starczy?

zapomniałem dodać że w tej 2x11w trzeba chyba wymieniać całe moduły jak się jakaś spali a 2x8w jest na T5
Jondi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 19 lip, 2015 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez bloglin » Wt 21 lip, 2015 21:51

Jeśli tylko mchy, wątrobowce i jakieś mało wymagające roślinki to powinno starczyć. Ale jak coś bardziej wymagającego to w t5 z 24w by się przydały.
1x20l Red Cherry
Avatar użytkownika
bloglin
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Wt 14 lip, 2015 13:24

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez Jondi » Wt 21 lip, 2015 22:28

korci mnie mały henio ale raczej sie nie uda ;/
Jondi
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 19 lip, 2015 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez bloglin » Śr 22 lip, 2015 05:34

Jeśli miałbyś tam około 32l wody to 24w w t5 to takie minimum. Dodatkowo hemiantus wymaga nawożenia co2. Nie wiem jakie masz fundusze ale jeśli nie chcesz się bawić z własnoręcznym robieniem lampki to możesz wybrać tą https://www.plantagarden.pl/standardowe/356-lampa-aquatic-nature-solar-duo-boy-26w.html
1x20l Red Cherry
Avatar użytkownika
bloglin
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Wt 14 lip, 2015 13:24

Re: Problem ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia

Postprzez kaboom » Śr 22 lip, 2015 09:43

Zastanów się nad aquasubstratem , nie jest to dobre podłoże, po pół roku możesz zapomnieć o stabilizacji jakichkolwiek parametrów, jak szukasz czegoś ekonomicznego to pomyśl o HELP Shrimp Soil 8 l, cena około 90-100 PLN a podłoża sporo, będzie napewno lepsze niż AquaArt. Heniek pójdzie Ci bez CO2 ale napewno nie ze światełkiem 2x8W, tu faktycznie potrzeba z 24W aby bawić się z roślinami, lub około 15W z Ledów ale raczej power led niż paski czy smd. Możesz pomyśleć o Leddy Smart 6W, kupić dwie i zobaczyć co będzie się działo jak okaże sie za mało to dokupisz kolejną.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Następna strona

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości