Trochę o doborze świetlówek.

Moderator: =Fresz=

Trochę o doborze świetlówek.

Postprzez Findziu » N 15 lut, 2009 15:15

Na początku chciałbym zaznaczyc że całą wiedzę wyczytałem na internecie z różnych źródeł, po czym uśredniłem i postanowiłem podzielic się z Wami ;)

GARSTKA INFORMACJI PODSTAWOWYCH

Świetlówki charakteryzują 4 najważniejsze parametry:
- Strumień świetlny w lumenach <lm>,
- Temperatura barwowa w kelwinach <K>,
- Współczynnik Ra,
- Moc w watach <W>.

Strumień świetlny tak na zdrowy rozum jest to moc widzianego przez nas światła: 10lm światło bardzo słabe, 1000lm – światło bardzo jasne. Niestety rośliny „widzą” światło trochę inaczej niż my. Dla roślin najważniejsza jest ilość fotonów które padają na nie w jednostce czasu. Z naszego punktu widzenia największą ilość fotonów na sekundę wytwarza światło o barwie niebieskiej, czerwonej i podczerwonej.
Pojawia się temat temperatury barwowej światła. Znowu przystępnie tłumacząc jest to nic innego jak kolor/barwa jaki wg naszego oka wytwarza źródło światła, a opisany jest za pomocą kelwinów. Światło słoneczne ma temperaturę barwową z przedziału 4000-6500K.
Natomiast Współczynnik Ra to nic innego jak procentowa jakość oddawania barw przedmiotów na które pada światło świetlówki, gdzie 100% uzyskujemy gdy pada na nie światło słoneczne.
O mocy pisać chyba nie muszę. Każdy rozmiar świetlówki ma określoną moc. Niestety są one niezamienne, to znaczy że do 44cm T8 wsadzimy tylko 15W.

No i teraz zaczynają się schody. Świetlówki powinny w maksymalny sposób oddawać widmo świetlne słońca. Problem w tym że promienie słońca obejmują całe widmo... Jakie świetlówki więc wybrać?! Trzeba iść na kompromis!

DOBÓR ŚWIETLÓWEK

Aby dobrze wybrać świetlówki trzeba na początku określić parametry jakie będziemy potrzebować. Większość poradników wskazuje aby świetlówki dobierać wg ich mocy – 0,5W na litr. Tak naprawdę jednak jest to tylko bardzo duże uproszczenie. W rzeczywistości chodzi bardziej o strumień światła i jego barwę widmową. Prawidłowo na każdy litr naszego akwarium powinno przypadać 35-60lm, a widmo powinno zawierać barwę czerwoną, podczerwona i niebieską.

Na sam początek jednak trzeba nauczyć się czytać oznaczenia na świetlówkach. Oznaczenie na świetlówce składa się zazwyczaj z trzech cyfr. Pierwsza z nich pomnożona przez 10 daje nam współczynnik Ra +-9%. Kolejne dwie pomnożone przez 100 dają nam temperaturę barwową świetlówki wyrażoną w kelwinach. I tak:

Świetlówka 860 – Współczynnik Ra 80-89%, temperatura barwowa 6000K
Świetlówka 965 – Współczynnik Ra 90-99%, temperatura barwowa 6500K

Powyższe przykłady ze względu na temperaturę barwową wskazuja nam na świetlówki typu DayLight. Mają one zazwyczaj bardzo dużo lumenów, ale widmo ich światła nie pomaga w dużym stopniu roślinom w procesie fotosyntezy.
W procesie tym pomaga światło którego widmo wskazuje na barwę niebieską, czerwoną i podczerwoną. Barwy takie maja świetlówki akwarystyczne. Niestety mają one bardzo słaby strumień światła <mało lumenów>. Do tego aby świecić w określonym zakresie widmowym muszą mieć bardzo wysoką temperaturę barwową, przez co nie oddają one dobrze kolorów <niski współczynnik Ra>, no i ta cena...
Wszystkie te czynniki wpływają na fakt iż najlepiej jest świetlówki łączyć ze sobą. Według literatury z różnych źródeł najlepiej gdy na jedną świetlówkę akwarystyczną przypada jedna typu Daylight o wysokim współczynniku Ra.

PRZYKŁAD

Najlepiej to wszystko wytłumaczy chyba konkretny przykład:
Posiadam akwarium 40l.
40 litrów x 35-60 lumenów/litr = 1200 – 1800 lumenów
Z obliczenia wynika więc iż powinienem na dwóch świetlówkach mieć strumień światła pomiędzy 1200 a 1800 lumenów.
W pokrywie mam miejsce na dwie świetlówki 15W. Tak więc postanowiłem postąpic wg zasady jedna akwarystyczna na jedną zwykłą. Przeszukując sklepy zauważyłem iż świetlówki typu DayLight mają zazwyczaj 1000lm, dobre współczynniki Ra i temperaturę barwową z zakresu 4000-6500K <stąd nazwa Daylight>. Tak więc druga świetlówka mogła mieć min 200lm, a najlepiej 800lm. Wybrałem więc:
1. Narva Colorlux Plus Daylight – 920lm, 6000K, 80-89% Ra, 17zł <cena wysoka bo strasznie ciężko było znaleśc 15W o dobrych parametrach... kolejny kompromis>
2. Philips Aquarelle – 750lm, 10 000K, 70% Ra, 23zł <widmo głównie niebieskie, stąd ten wysoki strumień świetlny>

I w ten sposób mam łącznie 1670lm, na przodzie zamontuję świetlówkę która znakomicie oddawać będzie kolory, a z tył będzie Aquarellka która stymuluje wzrost!!!
Pozdrawienia dla [you] !!!
Findziu
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): So 07 lut, 2009 00:29
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław

Postprzez Bard » N 15 lut, 2009 17:36

zgubiłem się ;] nigdy nie myślałem o tym w ten sposób i wkładałem różne świetlówki aż w końcu znalazłem zestaw dla mnie idealny :) tzn dla mojego baniaczka :-)
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez =Fresz= » Śr 08 kwi, 2009 18:46

Ja dodam jeszcze link do ciekawego artykułu:
http://www.luxlight.pl/barwa.htm
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez polityk » Pt 20 maja, 2011 22:51

Dla mnie fajnie wyjaśnione, na pewno przyda się przy wyborze nowego oświetlenia.

Dzięki i do usłyszenia.
pozdrawiam

polityk

25 l - Blue Bee, Blue Pearl i White Pearl
55 l - CR A + S, Biene A + S
polityk
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): N 06 lut, 2011 22:59
Lokalizacja: Ząbki

Postprzez aquahobby1 » So 21 maja, 2011 06:51

Findziu, świetnie ujęty temat, wyjaśnia jak dobierać świetlówki. Niejeden forumowicz będzie do niego zaglądał, i się stosował. :-D Pozdrawiam.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez kierkier » So 21 maja, 2011 11:08

A ja proponuję przeczytać wiadomości podane w poniższym linku, następnie przeczytać jeszcze raz, pomyśleć chwilę i ............wiele się rozjaśni (nie tylko w akwariach) :-D
http://strony.aster.pl/faolan/dobor-swietlowek.htm
kierkier
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 74
Dołączył(a): N 03 lut, 2008 08:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Trochę o doborze świetlówek.

Postprzez =Fresz= » Śr 04 lut, 2015 11:48

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Trochę o doborze świetlówek.

Postprzez kaboom » Śr 04 lut, 2015 19:45

Ale wykopalisko, FRESH-u dałeś czadu :-) :mrgreen:
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Trochę o doborze świetlówek.

Postprzez cichyzk » Śr 04 lut, 2015 20:04

Złota łopata dla Fresza ;-)

Wysłane z mojego LG-D605 przy użyciu Tapatalka
112l - Blue Bolt, SCR, King Kong, CR, CB, hybrydy
cichyzk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 180
Dołączył(a): So 30 sie, 2014 11:30
Lokalizacja: Banino/Gdańsk

Re: Trochę o doborze świetlówek.

Postprzez =Fresz= » Cz 05 lut, 2015 09:01

Nie wykopałem tylko uzupełniłem jak już wiedzę o aspekty organoleptyczne :-P temat jest o doborze świetlówek i jakże cały czas aktualny :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Trochę o doborze świetlówek.

Postprzez ankos12 » Cz 05 gru, 2019 15:36

=Fresz= napisał(a):Nie wykopałem tylko uzupełniłem jak już wiedzę o aspekty organoleptyczne :-P temat jest o doborze świetlówek i jakże cały czas aktualny :-P

odkopanie też może być przydatne więc czemu nie :) ja wiedza aktualna to warto korzystać
ankos12
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt 24 wrz, 2019 13:38


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości