Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Moderator: =Fresz=

Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez cthulhu » Pn 16 sty, 2017 11:20

Czy to prawda, że mocniejsze/intensywniejsze oświetlenie ma wpływ na lepsze wybarwienie krewetek?

Z wypowiedzi zagranicznych hodowców (magzayn Breeders&Keepers) większość twierdzi, że mocniejsze światło sprzyja lepszemu wybarwianiu - szczególnie krewetek Red Bee i pozostałych o czerwonych pancerzach. Natomiast na naszym rodzimym rynku spotkałem się z opinią, że mocniejsze światło w ogóle nie ma żadnego wpływu na pigment krewetek i ma jedynie znaczenie dla roślin.

Dodatkowo dowiedziałem się, że przy mocniejszym świetle blaknie kolor Deep Blue Tigerów OE, i lepiej się one czują w ciemniejszym zbiorniku. Akurat zakładam baniak (50x30x30cm)pod te robale i zastanawiam się czy przewidziane Oświetlenie LED A501 Chihiros nie będzie za mocne. Wychodzi 0,73W/l i ok. 107lm/l. Wiem, że lumenów zdecydowanie za dużo, ale chcę mieć mocniejsze światło niż obecnie posiadane lampki Leddy 6w, przy którym nie wszystkie mchy rosną jak należy. ( Inną opcją jest A401 3850lm i 27W - tylko tu nie mam równomiernie rozłożonego światła)

Chciałbym usłyszeć wasze opinie na ten temat, a w szczególności posiadaczy DBT OE, bo na tych krewetkach wolałbym nie przeprowadzać eksperymentów ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez SUHY » Pn 16 sty, 2017 12:33

Nie wiem skąd taki wniosek .
Paradoksalnie najlepiej wybarwiły się krewetki żyjące w filtrze podżwirowym , za hamburgiem .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez cthulhu » Pn 16 sty, 2017 13:22

SUHY napisał(a):Nie wiem skąd taki wniosek .
Paradoksalnie najlepiej wybarwiły się krewetki żyjące w filtrze podżwirowym , za hamburgiem .


Nie mam przed oczami artykułu, ale jeden argument był taki, że w pierwszych tygodniach krewetek pod wpływem światła pigment się lepiej "rozlewa" .

No ale ok. To są ich wnioski ;-) Rozumiem, że według Ciebie SUHY światło nie ma wpływu. A jak pozostali to widzą ?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez raiders » Pn 16 sty, 2017 13:53

Światło ma wpływ na odbiór wizualny przez ludzkie oko a nie na wybarwienie krewetek czy ryb .
Znajomy przy czyszczeniu kubla wyciągną 50 trusawkowo czerwonych rc gdzie w akwarium wszystkie były blado malinowe .
Lumia 640
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez SUHY » Pn 16 sty, 2017 14:45

cthulhu napisał(a):
SUHY napisał(a):Nie wiem skąd taki wniosek .
Paradoksalnie najlepiej wybarwiły się krewetki żyjące w filtrze podżwirowym , za hamburgiem .


Nie mam przed oczami artykułu, ale jeden argument był taki, że w pierwszych tygodniach krewetek pod wpływem światła pigment się lepiej "rozlewa" .

No ale ok. To są ich wnioski ;-) Rozumiem, że według Ciebie SUHY światło nie ma wpływu. A jak pozostali to widzą ?


Nawet załapałem się na wykład w tej kwestii .
Niestety pomijając temat innego pokarmu który miały w zasięgu pod podłożem czy w hamburgu , po długotrwałym przebywaniu w totalnych ciemnościach były jak ładne PRL do średnich CR .Po odłowieniu do zbiornika różnica znikła po paru tygodniach .
Jeszcze drugi temat , mam dość jaskrawe i mocne oświetlenie , w innym zbiorniku jest przesłonięte roślinnością ,różnic między krewetkami nie ma
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez cthulhu » Pn 16 sty, 2017 15:17

Hmmm.. to zastanawiające jest dlaczego w tych wywiadach Chrisa Lukhaupa z hodowacami jednym z głównych i powtarzających się pytań jest:

What is your opinion on light? Would you agree with the theory that light has an effect on the intensity of shrimp colour?

Poniżej dwie z kilku odpowiedzi. Zacytuję je bo może nie wszyscy czytali magazyn;

Michael Nadal : Yes, high-intensity lighting above the tanks does have an effect on colour intensity - at least in Red and Black Bee shrimps. As I have been able to meet several Japanese breeders in their country I can only say that the amount of light they have above their tanks is beyond a European's imagination. However, I only use standard Neon tubes from my local home-improvement store.

Dane Frampton: I think light plays a big role in the first 6 weeks of a shrimps life. In the first 4 to 6 weeks a baby shrimp develops its pigmentation, and I have noticed that those of my tanks with a high light intensity produce better-coulore shrimp.
Cytaty z Magazynu Breeders&Keepers vol.2

Przypominało mi się również, że kiedyś odnośnie rozmowy dotyczącej Blue Velvet radzono mi by wyłącznie je trzymać na czarnym podłożu bo się lepiej wybarwiają. Velvetów nie mam ale Tigery też są niebieskie i może ma to sens skoro przy jasnym świetle DBT będą blaknąć.

Swoją drogą SUHY to gdzie można się załapać na wykłady, o których mówisz. Teorie póki co czerpie z forum i nielicznych czasopism, które wpadną mi w łapska. Z chęcią bym się podszkolił, bo praktykę mam dopiero roczną ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez SUHY » Pn 16 sty, 2017 15:29

Na YouTube .Ale nie proś mnie żebym poszukał ...
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez cthulhu » Pn 16 sty, 2017 15:33

SUHY napisał(a):Na YouTube .Ale nie proś mnie żebym poszukał ...


Aha, na YT to znajdę. Myślałem, że realu są jakieś wykłady hehe.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez kaboom » Wt 17 sty, 2017 12:08

Cthulhu co do Velvetów i podłoża to prawda ale chodzi tu o to ze krewetki dostosowują uwarwienie do warunków panujących w zbiorniku, na jasnym podłożu będą jasniejsze a nawet częściowo przezroczyste, na ciemnym odwrotnie. Co do światła to ja również zauważyłem że u CR barwa jest "mocniejsza" przy większym świetle, ale czy to kwestia odbioru wizualnego czy też faktyczna poprawa koloru to nie potrafię odpowiedzieć. Na pewno na odbiór kolorystyki ma wpływ barwa światła, co szczególnie mocno widać przy kolorze czerwonym, znajomy ma baniak z Sakurami i przy Chihirosie są średnie jesli chodzi o nasycenie koloru tak przy Azoo Flexi mini kolor jest niesamowity, wyglądają jak pokryte laserową, oczojebną farbą.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez =Fresz= » Wt 17 sty, 2017 12:23

Dorzucę swoje "pisiont groszy" bo widzę że brakuje Wam słowa do określenia tego stanu, a mianowicie jest to spowodowane stresem u krewetki. Krewetka jak kameleon dostosowuje się do panujących warunków w zbiorniku. Wystarczy dać krewetkę do wora i zobaczyć co się stanie.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez cthulhu » Wt 17 sty, 2017 13:33

Czyli jak się wali krewetkom po oczach to się stresują ???
Fresz rozwiń bardziej porównanie z kameleonem bo idąc tym tokiem wychodzi, że jasne światło - intensywniejszy kolor, ciemne światło- mdły kolor.
A co z Tigerami OE, które są ślepe ? Teoretycznie o kolorze powinny decydować jedynie geny, zakładając, że nie ma jakiegoś czynnika stresującego w akwarium.

Kaboom niebieskie robale też wyglądają nieciekawie przy oświetleniu Chihirios ?

PS. Żeby nie odbiegać od tematu, omawiany czynnik wpływający lub nie na wybarwienie krewetek to światło a nie stres. ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez ReqImrik » Wt 17 sty, 2017 14:02

=Fresz= napisał(a):Dorzucę swoje "pisiont groszy" bo widzę że brakuje Wam słowa do określenia tego stanu, a mianowicie jest to spowodowane stresem u krewetki. Krewetka jak kameleon dostosowuje się do panujących warunków w zbiorniku. Wystarczy dać krewetkę do wora i zobaczyć co się stanie.


Na chłopski rozum to przez sam fakt wrzucenia do wora to one stracą kolor- sam byś stracił :P zresztą oglądając "unboxing" paczek z krewetkami to one zawsze są blade.

Ciekawe jest to co pisał SUHY i raiders czyli, że w mroku krewetki wybarwiły się łądniej niż te w zbiorniku. Stoi to w sprzeczności z artykułem.
ReqImrik
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pn 16 sty, 2017 09:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez QHU » Wt 17 sty, 2017 15:33

Jako że mam kubeł nie raz zdarzyło mi się wyciągać z niego krewety, były blade jak nie powiem co. Fakt że biały był śnieżno biały, ale generalnie kolory były dużo mniej nasycone. Po wrzuceniu do akwa po jakimś czasie nasycenie koloru było nieco większe.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez daman0629 » Wt 17 sty, 2017 15:49

Wystarczy popatrzeć jak się włącza rano światło w akwariach po nocy. U mnie scr wygladają wtedy jak by wróciły z dalekiej podróży:) po paru minutach pięknieją i są normalne. U innych odmian nie zauważyłem tak drastycznych różnic pomiędzy nocą a dniem.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Czy mocniejsze oświetlenie ma wpływ na kolor krewetek?

Postprzez raiders » Wt 17 sty, 2017 16:25

daman0629 napisał(a):Wystarczy popatrzeć jak się włącza rano światło w akwariach po nocy. U mnie scr wygladają wtedy jak by wróciły z dalekiej podróży:) po paru minutach pięknieją i są normalne. U innych odmian nie zauważyłem tak drastycznych różnic pomiędzy nocą a dniem.

To ciekawe masz krewety moje scr takich bajerów nie maja i po nocy kolorow nie zmieniaja
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Następna strona

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron