Nadfiltracja?

Moderator: =Fresz=

Nadfiltracja?

Postprzez flisak » Cz 30 mar, 2017 21:27

Jako, że to mój pierwszy post, chciałbym wszystkich bardzo serdecznie przywitać :)

Noszę się z zamiarem założenia swoich pierwszych dwóch krewetkariów. Chciałbym wykorzystać dwa baniaczki, które już mam: 62l (50x31x42) i 28l (45x25x25). We wiekszym chciałbym hodować Crystal Redki (wyższych gradacji - nie wiem, czy nie za ambitnie na początek?) a w mniejszym jakieś Neocaridiny (bardzo podoba mi się odmiana Bloody Marry).

Zdecydowałem się na filtrację wewnętrzną gąbkową. We większym akwarium chciałem użyć E-Jeta 104 i U-Jeta 3 a w mniejszym E-Jeta 103 i U-Jeta 2 (napędzane Sera Air 550 R). Czy to nie przesada? Podoba mi się pomysł mycia tylko jednego filtru na raz (tak sobie wymyśliłem, że może to pomóc w większej stabilizacji zbiornika - mam rację?)

PS Mam jeszcze kilka pytań odnośnie podłoża, minerałów czy pokarmów - mogę pytać tu czy zakładać nowe tematy w dedykowanych działach?

Dzięki wielkie za wszelkie sugestie.
flisak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 18:29

Re: Nadfiltracja?

Postprzez Kondzio79 » Cz 30 mar, 2017 23:25

Hej,
Nadfiltracja dobra rzecz ;-) i takie zestawienie filtrów to nie przesada. Ja w kostce 18 l mam naprawdę dużą gąbe a w planowanych 25 l będzie e-jet 104, w 36l corner-jet 04. Cryatale to dobry wybór. Dobre podłoże np. Enironment czy Benibachi, trochę bakteri i minerałów na start, woda ro z mineralizatorem, jakiś humus/fulvo i wszystko będzie śmigać. Co do pokarmów to kup trochę próbek a potem stosuj najlepsze. Powodzenia.
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Nadfiltracja?

Postprzez raiders » Pt 31 mar, 2017 04:13

W tych 62l nie lepiej zrobić Hamburga na jakiejś głowicy? A do 28l faktycznie corner jet 03/4 i pat mini.
Na dwa zbiorniki darowal bym sobie głośną pompę.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Nadfiltracja?

Postprzez kaboom » Pt 31 mar, 2017 16:30

Zamiast E-jeta weź Corner Jet, łatwiej upchnąć w baniaku. Do mniejszego zbiornika daj tylko U-jeta 3. Lepiej ogarnie niż te dwa które wymieniłeś a gąbki i tak będziesz czyścił naprzemiennie. Jak możesz to zamiast pompki powietrza daj głowice z Pata Mini, będziesz miał ciszę a filtracja mocniejsza. Podłoże pod Caridiny jakie Ci pasuje, ja mogę polecić Amazonię, HELPa, Benibachi (poza Mineralem). Ale i inne też się nadadzą.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Nadfiltracja?

Postprzez szybkix » Pt 31 mar, 2017 21:54

Wg. mnie nie ma czegoś jak takiego jak nadfiltracja :) im wieksza powierzchnia na której zamieszkają sobie nasi przyjaciele tym lepiej , po prostu :)
Avatar użytkownika
szybkix
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 129
Dołączył(a): Pn 08 cze, 2015 17:59
Lokalizacja: Topola Katowa k. Łodzi

Re: Nadfiltracja?

Postprzez flisak » So 01 kwi, 2017 01:39

Dzięki wielkie za podpowiedzi :)

Co do podłoża pod Caridiny, myślałem nad Benibachi Black Soil Normal (plus na start Bee Max + Mironekton Powder). Mam tylko kilka pytań odnośnie startu:
1. Ile podłoża? Zgodnie z zaleceniem producenta powinno być 5-6cm ale wiadomo, że dla nich to im więcej tym lepiej ;-)
2. Czy takie podłoże się odmula? (może, czy odmulać czy nie, jest też związane z grubością warstwy jaką się da?)
3. Planowałem używać Salty Shrimp GH+ i Azoo Mineral Plus, czy to wystarczy? Przyznam, że ilość i różnorodność wszelkich mineralizatorów/bakterii przynajmniej na początku może trochę przyprawić o zawrót głowy...
4. Czy wszelakie dodatki typu Ketapang, skałki Benibachi, szyszki, generalnie dodatki zmieniające parametry wody, dodawać zaraz po zalaniu czy odczekać kilka tygodniu? Nie mam niestety absolutnie żadnego doświadczenia z aktywnymi podłożami :-(

Dziękuję z góry za pomoc.
flisak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 18:29

Re: Nadfiltracja?

Postprzez Kondzio79 » So 01 kwi, 2017 10:25

Z tym zaleceniem producenta to przesada. Ja daję 2,5-3 cm i myślę że tyle wystarczy (niektórzy dają mniej i też działa, pewnie tylko restart będzie szybciej potrzebny) Po jakimś czasie możesz odmulić.S alty i azoo to standardowy zestaw który działa u większości osób, ja ostatnio kombinuję z mosura mineral i mosura tds up w celu obniżenia twardości ale do tej pory jechałem na salty i azoo i było ok.Skalke daj po zalaniu a szyszki, liście itp możesz na kilka dni przed wpuszczeniem krewet.
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Nadfiltracja?

Postprzez raiders » So 01 kwi, 2017 18:45

Kondzio79 napisał(a):Z tym zaleceniem producenta to przesada. Ja daję 2,5-3 cm i myślę że tyle wystarczy (niektórzy dają mniej i też działa, pewnie tylko restart będzie szybciej potrzebny) .

Czemu sądzisz że zalecana warstwa to przesada? Tylko nie pisz ze producentowi zależy abyś wyspał i kupił jak najwięcej bo to nie poważne.

Co akwarysty to inna metoda niektórzy prowadzą zbiorniki na samym szkle a aktywne podłoże trzymają w 200ml szklance.

Osobiście uważam że jak na pierwszy kontakt z krewetkami to należało by to zrobić jak zaleca producent a później w miarę doświadczenia i wiedzy eksperymentować z grubości podłoża itp itd.


Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Nadfiltracja?

Postprzez Kondzio79 » N 02 kwi, 2017 00:34

Nie napisałem że jak ktoś nasypie tyle ile zaleca producent to będzie źle tylko że wg mnie aż taka ilość jest przesadą. Sam lada dzień zasypuję dwa zbiorniki 25l na beni mineral i dam 1 worek 5kg na obydwa a wg zaleceń powinienem dać co najmniej 1 na 1. Na stronie Benibachi piszą że optymalna warstwa to 7,5 - 10! cm. Równo dwa miesiące temu wpuściłem Taiwany na 2 cm warstwę envi i teraz rośnie sobie kilkadziesiąt małych. Wcześniej miałem crystale na podobnej warstwie i nie był potrzebny szybki restart i było ok. To że ktoś jest początkujący nie ma tu aż tak dużego znaczenia. Moja rada jest taka a zalecenia producenta niech każdy sobie sam przemyśli i to że chce on sprzedać jak najwięce też jest oczywiste (sam zajmuję się handlem i wiem coś na ten temat).
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Nadfiltracja?

Postprzez kaboom » N 02 kwi, 2017 10:45

Widzisz, w Polsce jak zwykle próbujemy robić to inaczej niż najlepsi. Dajemy mniej podłoża z prostego powodu, mniej zarabiamy a przez to próbujemy ograniczać koszta swojego hobby, zrozumiałe. Natomiast w Azji ogólnie używa się bardzo grubej warstwy soila przy krewetkach, nieważne czy to jest Benibachi czy inna duża firma czy też hobbysta. Oni daja dużo podłoża, filtracja najlepiej kubeł + gabka w środku i sporo dodatków wzbogacających wodę.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Nadfiltracja?

Postprzez Kondzio79 » N 02 kwi, 2017 21:05

No z tym akurat się zgadzam. Gdybym miał nadmiar kasy to może nie kombinowałbym żeby wyszło jak najtaniej a tak to będzie i wilk syty i owca cała ;-) Chociaż akurat na dodatkach nie oszczędzam i ostatnio trochę tego testuję. Wiem że w Azji dają dużo podłoża i to działa ale z drugiej strony podobno Niemcy dają cienkie warstwy...
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Nadfiltracja?

Postprzez flisak » Pn 03 kwi, 2017 09:48

No właśnie, a gdyby odsunąć na bok aspekt ekonomiczny i wziąć pod uwagę tylko dobro kreweci - czy według Was lepsza byłaby warstwa 5-6cm czy 2-3cm?

Mam jeszcze pytanie odnośnie Neocaridin: wiem, że większość zaleca kranovit, ale ze względu na parametry wody na północy Szkocji (GH 2, KH1, pH 8.6 plus podobno spore stężenie miedzi, choć tego akurat na 100% nie wiem) pomyślałem o ro plus salty gh/kh+. Czy to by wystarczyło, czy potrzebne są jeszcze inne dodatki (azoo mineral plus, skalki itp.)?
flisak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 18:29

Re: Nadfiltracja?

Postprzez dylu » Pn 03 kwi, 2017 13:42

[quote="flisak"]No właśnie, a gdyby odsunąć na bok aspekt ekonomiczny i wziąć pod uwagę tylko dobro kreweci - czy według Was lepsza byłaby warstwa 5-6cm czy 2-3cm?[quote]

Myślę, że robalom to obojętne - podłoże będzie utrzymywać parametry na odpowiednim poziomie, z tym że cieńsza warstwa krócej a grubsza dłużej. IMHO na jedno wyjdzie cenowo jeśli restart trzeba będzie zrobić po pół roku z mniejszą ilością soila czy raz w roku z większą...
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Nadfiltracja?

Postprzez kaboom » Wt 04 kwi, 2017 10:14

Flisak - jeśli faktycznie z wodą jest tak jak piszesz to używaj RO + Salty gh/kh + mineral plus lub inny uzupełniający. Ważne aby były mikroelementy bo Salty z reguły są dość ubogie w nie.
Dylu - moim zdaniem gruba warstwa podłoża to także bardzo duża stabilność biologiczna która przy krewetkach jest nie do przecenienia. Ale na pewno musi być dobra filtracja przy takim podłożu aby DOC nie "zabił" własciwości soila, zapewne dlatego też azjaci stosują kubły + filtry gabkowe.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron