Dojrzewanie kubła

Moderator: =Fresz=

Dojrzewanie kubła

Postprzez QHU » Pn 10 kwi, 2017 16:25

Witam, zastanawiam się jaki jest realny minimalny czas dojrzewania nowego filtra kubełkowego. Jeśli zostanie on podłączony do dojrzałego akwa, w tym czasie pracuje oczywiście stary filtr, to po jakim czasie można odłączyć ten stary. Wiem że najlepiej byłoby zostawić obydwa tak na 3-4 tygodnie, tylko zastanawiam się czy rzeczywiście jest taka potrzeba. Nowy filtr chodzi u mnie już 10 dni.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez raiders » Pn 10 kwi, 2017 16:53

14 dni starczy aby namnożyło się tam dość bakterii, ale ważniejsze od dojrzałego kubła jest dojrzałe podłoże w akwarium to tam siedzi najwięcej bakterii

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez SUHY » Pn 10 kwi, 2017 17:42

Zabełtaj podłożem trochę , kubeł deko syfu złapie odpali znacznie szybciej .Ja tak stawiam zbiorniki w dzień , syfu z dna szklanka i buja się od razu .Oczywiście w działającym zbiorniku musi przejąć filtrację to bym trochę go tam potrzymał wspólnie .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez QHU » Pn 10 kwi, 2017 20:55

Pobełtam troszkę przy wlocie, potrzymam do weekendu i powinna być gitara.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez QHU » Cz 20 kwi, 2017 21:11

W zeszłym tygodniu w piątek odłączyłem stary filtr. Woda zrobiła się lekko mętna i w ogóle pływa jakby więcej syfu. Nie wygląda to jak standardowy zakwit pierwotniaka, nie ma mleka, ale lekko szaro-biała się zrobiła. W sumie nowy kubeł chodzi już 20 dni, jako sam prawie tydzień a woda jak wyglądała tak wygląda, dodatkowo widzę że wywaliło kożuch bakteryjny. Bakterii dawałem tyle że chyba aż za dużo. Zastanawiam czy coś z tym już robić, chemii żadnej wolałbym nie lać ale normalne to to nie jest.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez =Fresz= » Cz 20 kwi, 2017 21:14

No przesadziłes z bakteriami. Większa podmiana i odpinka starego filtra powinna pomóc.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez QHU » Cz 20 kwi, 2017 21:32

Tak to wygląda, podpinka starego filtra nie wchodzi już w grę, umyty, wyczyszczony leży w pudełku.

Obrazek
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez marcin » Cz 20 kwi, 2017 21:55

Ja bym po prostu czekal, o ile nic sie z krewetami nie dzieje. U mnie tez kiedys tak wyskoczylo nagle w jednym juz dojrzalym baniaku, lekko mętna woda jak u Ciebie. I czego bym nie robil to byla caly czas - bakterie, dodatki, napowietrzanie. Po miesiacu jak przyszlo tak nagle znikło. Zgonów krewet brak.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
marcin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 10 cze, 2011 14:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez QHU » So 22 kwi, 2017 07:27

pytanie tylko czy robić podmiany czy na razie się wstrzymać?
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez bojar » Pt 28 kwi, 2017 16:49

=Fresz= napisał(a):No przesadziłes z bakteriami. Większa podmiana i odpinka starego filtra powinna pomóc.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Czy możesz mi wytłumaczyć jak można przesadzić z bakteriami ? I jakie są tego objawy ?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez =Fresz= » Pt 28 kwi, 2017 17:16

Wlać/wsypać za dużo i objawem tego jest obrazek powyżej czyli zakwit bakteryny. Czy takie wyjaśnienie wystarczy?;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez bojar » Pt 28 kwi, 2017 17:28

Nie wystarczy. Czy ten zakwit weźmie się z nadmiaru bakterii nitryfikacyjnych ?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez =Fresz= » Pt 28 kwi, 2017 18:13

No ok, pierwotniak pojawia się gdy zostaje zachwiana biologia zbiornika. A jak wiadomo główną rolę odgrywają tu bakterie, jakie to zależy jaki szczep mamy w tym co dodajemy jako bakterie w proszku (uśpione) czy w płynie (aktywne). Zatem jak damy tych bakterii za dużo a one nie mają co konsumować np resztki pokarmu , zgniła roślinność to zaczyna się rewolucja :P i podobnie jest np przy przekarmianiu czyli w drugą stronę brakuje tych bakterii które rozłożył by nadmiar materii. Przy pierwotniaku najlepiej dodatkowo natleniać wodę i zwiększyć filtrację.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez QHU » Pt 28 kwi, 2017 18:43

=Fresz= napisał(a): Zatem jak damy tych bakterii za dużo a one nie mają co konsumować np resztki pokarmu , zgniła roślinność to zaczyna się rewolucja :P


I ta właśnie rewolucja to coś co jest dla mnie nie do końca jasne. Czy jak podamy zbyt dużą ilość bakterii to efektem jest zakwit pierwotniaka? Jedyny sposób w jaki jestem w stanie to sobie wytłumaczyć jest taki: podajemy za dużo bakterii które się namnażają, z powodu braku pokarmu masowo umierają, robi się ogólny syf, pojawia się pierwotniak który żeruje na tym syfie, jak ilość materii powstałej z obumarłych bakterii spadnie, zniknie i pierwotniak. Czy tak to mniej więcej wygląda? Jak nie to nie wiem.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dojrzewanie kubła

Postprzez bojar » Pt 28 kwi, 2017 18:48

No to ok.
Cały ten problem dwóch filtrów to drobnostka.Złoże bakterii w filtrze do tych w całym zbiorniku -a szczególnie w podłożu-to ułamek.
Równie dobrze można było wywalić stary filtr i tego samego dnia zaszczepić i podłączyć nowy.Gwarantuję ,że parametry badane na dostępnych nam testach ( nawet tych najlepszych) nie zmienią się.Oczywiście przy akwarium dojrzałym .
A teraz co do rewolucji.
Jak można przedawkować bakterie nitryfikacyjne ? Ile by musiał QHU ich wlać ,by zaburzyć cykl azotowy ?Parę litrów ? A nawet, to by zaburzył na chwilę.Bo nadmiar "umierających" bakterii natychmiast dawał by asumpt do namnażania się nowych. I równowaga wraca.Stawiam na inną przyczynę tego zakwitu-jeśli jest.

P.S. Od lat( ooo,albo dłużej ;-) ) myję filtry pod bieżącą wodą .
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Następna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron