problem z filtrami ?

Moderator: =Fresz=

problem z filtrami ?

Postprzez cthulhu » Wt 11 kwi, 2017 19:20

Od jakiegoś czasu strasznie mnie drażni widok różnych syfków/ pylków wirujących w toni u Tigerów. Zbiornik 45L.
Początkowo miałem dwa filtry E-JeT 104, ale jeden wyłączyłem bo podejrzewałem, że to one tak kotłują wodę.
Został jeden włączony, pyłu jest mniej ale jest. Czy jest możliwe by filtr E-Jet 104 był za duży dla zbiornika 45l (30cm wys) i wylatujące powietrze tak by kotłowało wodę. Dodam, że pyłek się kręci w kólko zamiast lecieć do filtra. Zbiornik ma dwa miech, krewetek 13szt. W cholerę zatoczków.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: problem z filtrami ?

Postprzez smoovb » Śr 12 kwi, 2017 09:25

W moim odczuciu filtry typu e-jet to jedynie filtracja biologiczna, nie wyłapują brudów z wody...
Do tego lepszy jest zwykły filterek z dobrą gąbką.
Sam na początku kupiłem sobie e-jet 103 nie byłem z tego rozwiązania zadowolony (pomijając fakt że filtry strasznie hałasują + do tego pompka / napowietrzacz, która cicha nie jest), proponuję rozwiązanie, które zastosowałem ostatnio - filtr pat mini + filtr corner jet 03, mam kostki 30L.
Ostatnio edytowano Śr 12 kwi, 2017 09:29 przez smoovb, łącznie edytowano 1 raz
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: problem z filtrami ?

Postprzez smoovb » Śr 12 kwi, 2017 09:26

Sprawdź temat z forum :

viewtopic.php?f=15&t=10129
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: problem z filtrami ?

Postprzez cthulhu » Śr 12 kwi, 2017 13:11

Dzięki za odpowiedź, mogę spróbować takie rozwiązanie bo mam nowkę pat mini nie śmiganą, ale to już w ostateczności bo jakoś razi mnie wygląd tej hybrydy ;-)
Co do E-Jetów to mam w jednym akwa 102 i jestem z niego zadowolony. Też pracuje w zbiorniku wys 30cm (27L) i nie zaobserwowałem tam podobnego zjawiska, tak więc filtracja biologiczna jak i mechaniczna działa bez zarzutu.

Dzisiaj przepłukam gąbkę. Może jest zatkana w co raczej wątpię bo filtr od 2 miesięcy na razie chodzi.

Jeszcze się zastanawiam, czy nadmiar soli mógł jakoś zapchać filtr. Trochę to absurdalny pomysł, ale też taka abstrakcja przychodzi mi do głowy. Z początku by doprowadzić do 550us w akwarium to do słupa wody chyba z kilkadziesiąt gram soli GH/KH na raz poszło.

Jeszcze myślę nad zamianą filtrów (104 ze 102) w zbiornikach. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie by nie zaburzyć flory bakteryjnej. Poza tym, że 102 jest w dojrzewającym dopiero 3 tygodnie akwarium, to podłoże jak i bazowe bakterie i minerały są te same.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: problem z filtrami ?

Postprzez smoovb » Śr 12 kwi, 2017 13:53

Jak miałem filterek e-jet 103 z pompką (napowietrzacz) to co do klarowności wody miałem poważne zastrzeżenia, jak zamontowałem pat mini i corner jet to woda jest krystalicznie czysta...
zobaczymy jak będzie dalej ;)
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: problem z filtrami ?

Postprzez cthulhu » Cz 13 kwi, 2017 07:02

Wczoraj przepłukałem pracujący filtr i tak jak myślałem syfu było bardzo malutko.

Zmieniłem również pompkę Sera na 550 na taką samą ale starszą, której moc już jest słabsza i dałem na minimum mocy. Odpaliłem drugi filter (który pracował wcześniej w akwarium, ale został wyłączony na okres ok. 2 tygodni). Na dzień dobry ten filter wyrzucił mi do toni cząsteczki swojego syfu wraz z chmurą nicieni :)

Nicienie ile dało się wyłapałem reszta po jakimś czasie pewnie wróciła do filtra. Zobaczę dzisiaj po pracy czy jest jakiś lepszy efekt.

BTW może chucham i dmucham niepotrzebnie na to bo krewetkom jak widać to nie przeszkadza. Z 13szt cztery zajajczone samice biegają. Z drugiej strony jest to moje pierwsze akwarium, w którym mam czarne tło więc może to na nim tak widać każdy paproch.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: problem z filtrami ?

Postprzez stan_shrimps » Pn 17 kwi, 2017 10:34

E jety mają zbyt gruboziarnista gąbke i po dwóch miesiącach na podłożu aktywnym może już puszczać. U mnie wszystkie które mam puszczają syf z powrotem do akwa. A szczególnie jeden z Pat Mini bo pat ma dużo większy przepływ i wyciąga więcej syfu z gąbki.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: problem z filtrami ?

Postprzez cthulhu » Pn 17 kwi, 2017 18:19

I to chyba jest sedno sprawy. Faktycznie gąbka w 104 ma większe pory niż 102 lub U-jet. Stan a Ty też ma Ejety 104 ?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: problem z filtrami ?

Postprzez smoovb » Pn 17 kwi, 2017 18:35

a jak to się ma do gąbki z corner jet 03 ?
Ja zamieniłem swoje e-jet'y 103 na corner 03 i gąbka jest mniej więcej tej samej gęstości.
Problem mam teraz w tym, że filtracja jest średnio wystarczająca jak używam Pat mini + corner jet 03, jeśli załączę dodatkowy filtr e-jet 103 z napowietrzaczem to woda się klaruje na kryształ...
Jakieś to dziwne bo początkowo myślałem, że problemem jest kiepskie zasysanie syfów przez gąbkę przy pomocy napowietrzacza...

Wy na takiej hybrydzie jak pat mini i corner macie idealną wodę ? (w kostkach mam dość dużo roślinek i mchów)
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: problem z filtrami ?

Postprzez stan_shrimps » Pn 17 kwi, 2017 20:14

Mam w 3 akwariach 104ki. Ale będą zamieniane na Ujet 3.
Na U-jet 3 czy to z patem czy powietrzem mam wodę kryształ. Cornera wywalilem bo był lipny.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: problem z filtrami ?

Postprzez CryMore » Pn 17 kwi, 2017 22:25

Ja używam corner 04 i różnica w wielkości gąbki jest duża. Jedyny mankament to niszczące się kamienie napowietrzające. Przy ich wymianie czyszczę gąbki (raz na 4-5 miesięcy). Woda kryształ.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: problem z filtrami ?

Postprzez smoovb » Wt 18 kwi, 2017 15:25

CryMore napisał(a):Ja używam corner 04 i różnica w wielkości gąbki jest duża.


CryMore porównujesz co cornera 04 czy do e-jeta 104 ?
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: problem z filtrami ?

Postprzez CryMore » Wt 18 kwi, 2017 18:56

Jest większy od e-jet 104 a między corner jet 03 a 04 jest duża przepaść.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: problem z filtrami ?

Postprzez smoovb » Wt 18 kwi, 2017 19:07

Mi się wydaje, że różnice między corner jet 03 i 04 to tylko rozmiar gąbki (ziarnistość jest taka sama i oba filtry mają napowietrzacz wraz z kamieniem podłączany przez boczny wężyk)...
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: problem z filtrami ?

Postprzez cthulhu » So 22 kwi, 2017 07:32

smoovb napisał(a):Mi się wydaje, że różnice między corner jet 03 i 04 to tylko rozmiar gąbki (ziarnistość jest taka sama i oba filtry mają napowietrzacz wraz z kamieniem podłączany przez boczny wężyk)...


Między 03 i 04 to nie wiem bo mam 02 i 04 i tu gołym okiem widoczna różnice. Na dniach będę zastępował powoli oba filtry 04 na 02 lub Ujety, to się potwierdzi czy teza gąbki jest słuszna. Już nie nie mogę ścierpieć tego syfu, który się podnosi z mchów za każdym razem gdy go poruszę.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Następna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości