Modernizacja filtra metodą Szopena

Moderator: =Fresz=

Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Marek77dgl » So 07 paź, 2017 19:07

Witam
Już wcześniej miałem zamiar ale dopiero teraz się za to zabrałem i zmodernizowałem filterek nsf-200l. Sposób taki sam jak Szopen pokazał na swoim filmiku jakiś czas temu. Dla przypomnienia jak ktoś nie widział jeszcze filmiku https://www.youtube.com/watch?v=3jhHreKjXhk&t=225s" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Czasem jest tak, że mimo dwóch gąbek filtracja nie domaga. Albo gąbki za bardzo wypłukam z bakterii albo nie chce mi się czyścić zbyt często a zależy mi na stabilnej filtracji biologicznej. Stąd pomysł na tą przeróbkę. Zrobiłem nieco inaczej. Kupiłem pojemniczki na mocz(75gr/szt) w jednolitym kolorze. Do przetopienia otworów użyłem łącznika miedzianego z castoramy za 1,50zł. Idealna sprawa. Szersza część łącznika pasuje do dolnej rurki a węższa do tej górnej z gąbką. Podgrzałem nad gazówką i poprzetapiałem otwory. Wszystko pokleiłem pistoletem na klej. Próbowałem wiercić ale na nic to. Pojemniczki mi pękały. A jak to wyszło ostatecznie, sami możecie ocenić. Akawarium jest po restarcie bez krewetek. Pojemniczki na razie puste. Kupiłem już fajną ceramikę. Czekam tylko na przesyłkę.
Niedawno widziałem na grupie krewetkowej podobną przeróbkę, gdzie dolna rurka wchodzi z boku pojemniczka. Jeśli macie podobne przeróbki, chętnie zobaczę. Mam zamiar jeszcze przerobić tak samo lub podobnie w kilku kolejnych akwariach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Aga » N 08 paź, 2017 07:26

ładnie wyszło. Do jednego pojemnika można dać purigen lub purolite a520e ( tego akurat nie testowałam na krewetkach u ryb działa rewelacyjnie NO3 na stale niskim poziomie).
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Marek77dgl » N 08 paź, 2017 09:55

Fajnie na filmiku widać jak to się miesza w pojemnikach. Dzięki za sugestię. Mam w planie jeszcze 9 takich przeróbek także zastanowię się co do wkładów. Seachem purigen trochę drogi. Na początek zamówiłem BioActiveMix 7in1
http://www.aquario.pl/home/7326-aquario ... s-1kg.html" target="_blank
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Aga » N 08 paź, 2017 12:27

Fakt, 100 g purigenu kosztuje tyle co 1 kg purolite. Wkład torfowy też można tam włożyć. Możliwości jest wiele.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Marek77dgl » Pn 09 paź, 2017 19:01

Dzisiaj dodałem tam ceramikę. Jakość taka sobie. Porowatość duża. Dobre do dużych filtrów. Tutaj lepsze by było coś drobniejszego. Teraz zastanawiam się nad czymś do kolejnych zbiorników. Chcę wybrać coś z tych:
Seachem matrix
Sera siporax mini
Eheim substrat pro
JBL micromec
A może coś innego? Co moglibyście polecić?
Obrazek
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Raffy » Pn 09 paź, 2017 20:44

Siporax
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Aga » Pn 09 paź, 2017 21:07

Siporax i micromec są porównywalnej wielkości.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez Marek77dgl » Pn 09 paź, 2017 21:16

Dzięki za rady. Wezmę na pewno ten siporax i coś jeszcze. Będzie sam siporax albo zrobię jakiś mix
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez deviles » Cz 15 lis, 2018 10:23

ZTCW to miedź jest zabójcza dla krewetek ale może się mylę?
deviles
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): So 13 lip, 2013 09:49

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez eXrat » Cz 15 lis, 2018 10:56

deviles napisał(a):ZTCW to miedź jest zabójcza dla krewetek ale może się mylę?


ZTCW?
Miedź jest szkodliwa ale przecież użył jej tylko w celu przepalenia otworów, nieprawdaż??

U siebie próbowałem z głowicą PAT mini na U-JET 3 ale nawet na najmniejszym przepływie robi mi za duży kocioł w zbiorniku, wszystko fruwa :->
Mam zastosowany w każdym zbiorniku jeden napowietrzacz Sera 275R --> z dwóch wyjść do jednego U-JET'a,
tylko mogłyby być jeszcze trochę cichsze :-P
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Modernizacja filtra metodą Szopena

Postprzez =Fresz= » Cz 15 lis, 2018 11:11

Ponoć Akwesan - bakterie w proszku mają w składzie dużo miedzi. Dałem do zbiornika przesadzoną dawkę i krewetki jakby nigdy nic...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości