Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Moderator: =Fresz=

Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez cthulhu » Wt 27 lis, 2018 21:02

Czy filtr hamburski sprawdzi się na pompie napowietrzającej?

Akwarium ok. 36L. Przekrój poprzeczny akwarium to 26x28cm = 700cm2 - przekrój poprzeczny filtra (dla równego rachunku zaokrąglam do 700). Gąbka 45ppi gr. 5cm dawana na całą ścianę.

Pompę mam Atamana 4000 o wydajności 2100l/h. Przy 10 wylotach wychodzi 3,5l/min i są to idealne parametry by mieć prędkość przepływu 5cm/min na jednym filtrze.

Nie miałbym wątpliwości gdyby to na było na jakiejś głowicy Pat mini lub Circulator 500, jednak mam obawy czy to ma sens i nadaję się ten Ataman do takiej filtracji. Jakoś tego nie czuję gdyż filtry na napowietrzacze inaczej pracują niż te na głowicach. Jednak z racji, że mam tego Atamana chciałbym go wykorzystać. Czy wystarczy jak za filtrem będą bazy od U-Jetów czy trzeba jakiś specjalny system montować ?
Wertując neta przeważnie są szczegółowe opisy na głowice. Na pompy są tylko lakoniczne opisy, że da się, ale nigdzie nie ma szczegółów pod jaki filtr one są podłączane.

Doradzi ktoś coś? ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez Raffy » Wt 27 lis, 2018 21:15

Filtr ma wypluwac wode do baniaka, a czy to bedzie glowica czy napowietrzacz nie ma znaczenia :) wez zwykly gabkowy, wydluz mu wylot i wcisnij przez gabke i niech pracuje :mrgreen:
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez cthulhu » Wt 27 lis, 2018 22:12

Czyli normalnie mogę podpiąć takiego U-Jeta 3, byle mu przedłużyć poza gąbką wylot. Tylko tyle ? :)

A jak z zasysaniem i cyrkulacją? Będzie ona spokojnie całą pojemność akwarium minimum raz w stanie przefiltrować ?
Z obliczeń mi wychodzi, że tak, ale bardziej mi chodzi o kwestie techniczne w postaci tego podawanego powietrza czy się sprawdzi, skoro U-jety często są modyfikowane poprzez dodawanie głowicy.
Czy może trzeba jakiś współczynnik dla nich przyjąć jeśli chodzi o wydajność, lub np. pod dwa wyloty go podpiąć ?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez Raffy » Śr 28 lis, 2018 07:41

cthulhu napisał(a):Czyli normalnie mogę podpiąć takiego U-Jeta 3, byle mu przedłużyć poza gąbką wylot. Tylko tyle ? :)

Jop:) tu powietrze pcha, w wirnikowych pompa- tylko ma przeplyw 'walic' i gitara!

A jak z zasysaniem i cyrkulacją? Będzie ona spokojnie całą pojemność akwarium minimum raz w stanie przefiltrować ?
Z obliczeń mi wychodzi, że tak, ale bardziej mi chodzi o kwestie techniczne w postaci tego podawanego powietrza czy się sprawdzi, skoro U-jety często są modyfikowane poprzez dodawanie głowicy.
Czy może trzeba jakiś współczynnik dla nich przyjąć jeśli chodzi o wydajność, lub np. pod dwa wyloty go podpiąć ?



Tu wszystko leży w napowietrzaczu, czy ma realną moc jak jest podana na opakowaniu- często zaniżają, albo jedna dziurka dmucha mocniej niż druga :-D nie wyliczaj, podłącz i zobacz - woda ma się 'gotować' :-P
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez cthulhu » Śr 28 lis, 2018 08:12

Heh, no będę testował co mi tam. :-)
Na razie czytam i czytam. Nawet przed chwilą znalazłem wątek, w którym była i informacja, że jeśli hamburg to tylko na głowicy. Zastanawia mnie to dlaczego głowica jest lepsza. Moc można ustawić taką samą więc jedyna korzyść głowicy nad pompką to pewnie to, że nie ma możliwości zapychania wężyka i jest stały przepływ.

Dzięki Raffy za zainteresowanie tematem. Jak zawsze można na Ciebie liczyć. :-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez Pawel M » Śr 28 lis, 2018 13:07

też mam ten napowietrzacz i zamiast hamburgów założyłem filtry gąbkowe narożne cornet jet - te największe

jedno urządzenie ogarnia mi w tej chwili 7 zbiorników i jest taki zapas że potrafi wydmuchać wężyk z rozgałęźnika - jak będę coś dostawiał to podepną na miękko :)

duży filterek narożny - wygląda estetycznie (prawie jak hamburg) i spełnia swoją rolę - polecam wszystkim
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez cthulhu » Śr 28 lis, 2018 16:23

Obecnie mam podpięte pod niego 3 e-jety. Co prawda 102 lub 103, ale nowe banki chce na Hamburgach zrobić by zoptymalizować filtrację.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Filtr hamburski na pompie napowietrzającej

Postprzez Raffy » Śr 28 lis, 2018 21:47

Głowice maja taki plus ze latwa regulacja, cisza.... Ale i na powietrze też się da, wszystko się da :D
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości