Pytanie odnośnie filtra do kreweci.

Moderator: =Fresz=

Pytanie odnośnie filtra do kreweci.

Postprzez saszelqq » Pn 22 sie, 2011 19:50

Siemanko. Mam taki problem. Otóż na początku września zakładam krewetkarium Shrimp Set 30i myślałem nad filtrem do niego. W moim malawi testowałem używaną kaskadę HBL-301, przepływ około 300l/h (teoretycznie), chciałem zobaczyć jak chodzi ten sprzęt. Ogólnie g**no do kwadratu, strasznie mały przepływ i szybko się zapycha syfem. Jest tam tylko jakaś gąbka i plastikowa płytka, na której niby gromadzą się bakterie, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć. Po moim teście stwierdzam, że muszę zaopatrzyć się w coś lepszego do przyszłego krewetkarium. I tutaj moje pytanie: jaki filtr? Nie wiem, czy warto kupować znowu kaskadę, czy może jakiś Turbo Filter 350? A może wystarczy kupić gąbkę do pompy cyrkulacyjnej od filtra Aqua Szut 750 i nieco przykręcić przepływ? Taka filtracja wystarczy dla kreweci? Mam taką pompę, leży i się kurzy. Jak myślicie koledzy i koleżanki? :roll:
Ostatnio edytowano Pn 22 sie, 2011 20:11 przez saszelqq, łącznie edytowano 1 raz
saszelqq
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 56
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 19:53
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Mateusz.A » Pn 22 sie, 2011 21:06

Pompka cyrkulacyjna z gąbką spokojnie wystarczy. Krewetkom nawet to się spodoba, bo będą miały duzą powierzchnię na popasanie się. :-D
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez adrianCK » Pn 22 sie, 2011 21:08

Ja w swojej kostce 27L mam HBL ale model 501. Do środka wrzuciłem ceramikę a na wlot dałem gąbkę z drobnym oczkiem (chyba Aquaela). Przepływ jest zmniejszony ma max a w miarę zatykania gąbki go zwiększam. Płukam tylko gąbkę, ceramika ładnie zarasta bakteriami.
Avatar użytkownika
adrianCK
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 10:36
Lokalizacja: Kielce/gm. Łopuszno

Postprzez saszelqq » Pn 22 sie, 2011 23:22

Dzięki za odpowiedzi chłopaki, ale ja, tak jak Mateusz, skłaniam się ku pompie z gąbką :) Taniej wyjdzie, bo tylko gąbkę będę musiał dokupić, ale jaką wielkość i firmę najlepiej do takiej kostki? Drobna, czy grubsza ;>
I mam jeszcze taką wątpliwość, że wszystkie śmieci będą osiadać na zewnątrz gąbki, bo przecież przez nią pompa ciągnie wodę. Czy nie lepiej byłoby założyć ją na wylot pompy, aby syf zbierał się w środku? Coś takiego jest "opłacalne", a może tylko wymyślam :P ?
Ostatnio edytowano Pn 22 sie, 2011 23:29 przez saszelqq, łącznie edytowano 2 razy
saszelqq
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 56
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 19:53
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Bard » Pn 22 sie, 2011 23:47

coż co pozostawia syfy w środku gąbki jest OK ale w akwariach gdzie są ryby, po to zakładamy gąbki na wlot żeby nie wciągało krewetek :}
Pamiętam jak nie miałem niczego i przy kazdym czyszczeniu kubełka fluvala wyciągałem z niego kilkadziesiąt krewetek małych i nie chce nawet myśleć ile z nich zginęło w tym filtrze
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez saszelqq » Wt 23 sie, 2011 00:02

No spoko, rozumiem :D Zresztą w krewetkarium bez rybek nie ma tyle syfu co z rybkami, prawda :) ?
saszelqq
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 56
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 19:53
Lokalizacja: Białystok

Postprzez adrianCK » Wt 23 sie, 2011 07:08

Dodatkowo krewecie lubią żerować na syfku z gąbki.
Avatar użytkownika
adrianCK
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 10:36
Lokalizacja: Kielce/gm. Łopuszno

Postprzez tomala » Pt 26 sie, 2011 09:00

Podłącze się do tematu, aby nie zakładać nowego,

Co byście poradzili wybrać pomiędzy:
Versamax FZN-2
a
Filtr podżwirowy GOLDFISH UNDERGRAVEL + Circulator 650

Do tej pory mam HBL-301, ale on nie daje rady - zmieniłem trochę wkładu, na ceramiczny i woda wylewa się w większej ilości z komory gdzie jest wirnik niż przez wkłady filtracyjne.

Posiadam kostkę 35x35x35 i podłoże RBS około 5 cm wysokości.
W chwili obecnej na plus przemawia opcja 1. z tego względu że nie trzeba robić miszmaszu tylko zamiana filtra, ale chciałem poznać waszą opinię, w szczególności jak ktoś z was używa filtra podżwirowego.
tomala
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 14 lip, 2011 20:42
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości