Hamburg czy gąbki?

Moderator: =Fresz=

Postprzez spining133 » Pt 10 lut, 2012 22:31

Mam i hamdurgi i filtrację powietrzną na podwójne gąbki i twierdzę , że hamburgi są lepsze .
spining133
 

Postprzez bojar » So 11 lut, 2012 07:27

Witam.
Smithi napisał(a):bojar, Dziwny ten twoj patent. Po co maja byc tak dlugie jak gabki? skoro pionowa najbardziej wplywa na zasysanie i po jakiego diabla nawiercac boczne rurki? wtedy woda bedzie przeplywac przez te otwory a nie gabke.

Wytłumaczę dokładnie.1-Chodzi o rurki boczne pionowe.2-mają być prawie tak długie,żeby gąbka miała się czego trzymać,jeśli będą za krótkie będzie się przewracać.3-mają być tak długie i ponawiercane po to,żeby gąbka miała się czego trzymać i żeby zasysała całą powierzchnią.
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

dzięki

Postprzez pssp » So 11 lut, 2012 09:50

Dzięki bardzo!! Czyli biorę się do roboty. A może ktoś ma zdjęcia swoich hamburgów szczególnie narożnych? Pozdrawiam. PS
Piotrek
pssp
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 10 lut, 2012 15:33

Postprzez aquahobby1 » So 11 lut, 2012 10:48

Najlepszym przykładem filtra gąbkowego jest Delfin podwójny Tropicala. Jest dostępny chyba w każdym sklepie zoologicznym, można go obejrzeć, i na jego wzór zrobić DiVa samemu. http://www.kubazoo.com/pl/tropical-delf ... y-399.html
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Smithi » So 11 lut, 2012 12:37

Witam.
Smithi napisał/a:
bojar, Dziwny ten twoj patent. Po co maja byc tak dlugie jak gabki? skoro pionowa najbardziej wplywa na zasysanie i po jakiego diabla nawiercac boczne rurki? wtedy woda bedzie przeplywac przez te otwory a nie gabke.

Wytłumaczę dokładnie.1-Chodzi o rurki boczne pionowe.2-mają być prawie tak długie,żeby gąbka miała się czego trzymać,jeśli będą za krótkie będzie się przewracać.3-mają być tak długie i ponawiercane po to,żeby gąbka miała się czego trzymać i żeby zasysała całą powierzchnią.


I stala sie jasnosc :-). Wczesniej myslalem ze chodzi ci o rurki poziome.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Bard » N 12 lut, 2012 12:59

No to przekonaliście mnie do spróbowania hamburga w 112L, i tu nasuwa się jedno pytanie, czy muszę wydawać pieniądze na gąbki, czy mogę użyć którejś z tych?
Obrazek

Są to gąbki do wytłumiania studiów nagraniowych itd, nie były nigdy klejone ani pryskane impregnatami. Ich zewnętrzny kształt bardzo mi się podoba ze względu na możliwość posadzenia mchu etc. Czy nie są za grube? Czy nie są za gęste i nie zablokują przepływu wody?
Obrazek
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez vitesse7 » N 12 lut, 2012 13:33

hmmm moje mają większe pory. Te mają bardzo malutkie. Ale jak dasz dobre turbinki to powinny dac rade:) Na na powietrzacz hmmm trzeba bybyło sprobować. Ja experymentowałem z hamburgami.. ulepszałem je.. wyciszałem.. i doszedłem do efektu prawie takiego jak chciałem ;) Próbuj a zobaczysz czy to jest to czego oczekiwałes ; )
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez Bard » N 12 lut, 2012 14:20

To są takie duże arkusze, więc docinam na rozmiar.
Mam 2 wolne turbiny AquaSzuta o bardzo dużej wydajności więc powinno dać rade, tylko myślę jak zrobić taki filtr z tego :D w jakiejś ramie z plastiku i wsuwać do akwarium od góry? za tym zmieściły by się i głowice i grzałka
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez vitesse7 » N 12 lut, 2012 14:42

neee.. lepiej wklej paski szkła i tyle. zaraz Ci rozrysuje.. to zależne jak chcesz. czy tak jak u mnie w rogu
1) półokrągłe,
2)skośne
3) wzdłuż
4) w szerz akwarium.

ot takie moga być:
Niebieskie to szyby akwarium, zielone szybki do wklejenia , czarna gąbka..

Obrazek
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez Bard » N 12 lut, 2012 19:24

a może i plastikowa rama, w niej gąbka i wsuwane w te przegródki szklane? duża stabilność. Co ile należy czyścić taki filtr? a może wystarczy ściągać zabrudzenia mechaniczne od zewnątrz wężykiem ?
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez B4rT » N 12 lut, 2012 19:35

Tak hamburgi wyglądają u mnie , używam gąbki JBL - drobnej , niestety przez grubą małe krewetki przechodzą za filtr , za hamburgami mam pompy aquaela + deszczownica na wyjściu (kaskada jest w tym jednym akwa dodatkowo bo nie miałem z nią co zrobić ;)

Nie stosuję 2 szybek do mocowania jednego boku a tylko jednej , gąbkę wkładam na wcisk.
W jednym akwa gdzie jest na tyle hamburg wcale nie ma dodatkowych szybek tylko gąbka odpowiednio przycięta i wciśnięta.

Gąbki od wygłuszania mogą się nie sprawdzić - gąbki do wody mają otwarte pory , gąbki do innych zastosowań niekoniecznie - może być problem z przepływem wody.

Używam obu rodzajów filtrów - zarówno gąbkowych jak i hamburgów , na pewno hamburg ma większą powierzchnię filtrującą niż standardowy gąbkowy i można za gąbkę powrzucać różne inne media (torf ceramike itp ) ale wymaga odpowiedniego przygotowania akwa , gąbkowy jest bardziej uniwersalny.

PS
Jako ramy trzymające gąbkę często spotykałem korytka do kabli - ale niestety to raczej do hodowli niż ozdobnego zbiornika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano N 12 lut, 2012 19:37 przez B4rT, łącznie edytowano 2 razy
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez vitesse7 » N 12 lut, 2012 19:35

bez sensu pakować sie w jakies ramy ;) gąbka sztywno siedzi sobie w tych ogranicznikach szklanych. robisz sobie odleglość pierwszej od drugiej na grubość 0,3cm mniejszą niż masz gąbkę i na wciską ją wkładasz.. ;) co do czyszczenia ja mam rok i nie czysciłem ani razu. brud się zbiera zazwyczaj za gąbkami w tej komorze.. w gąbce jest tez go troche ale nigdy go nie zbierałem wężykiem.. moze niedlugo włoże w komore filtra wężyk i spuszcze troszkę tego syfku.. komore filtra robisz sobie taka jak CI wygodnie.. grunt zeby CI sie wszystko zmiescilo. Ja w srodku nic nie mam.. ale myslalem o tym zeby tam wlasnie rzucic szyszkii olchy troche torfu iceramiki.. ale narazie nie zrobiłem tego ; )

O w czasie pisania nowa odp.
co do pojedyńczych szybek.. mi sie nie sprawdzily. wg mnie są gąbki w nich mało stabilne..
Ostatnio edytowano N 12 lut, 2012 19:37 przez vitesse7, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez B4rT » N 12 lut, 2012 19:40

Zgodnie z zaleceniami gąbka powinna mieć 5cm grubości , przy takiej grubości to już raczej po włożeniu siedzi sztywno.
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez vitesse7 » N 12 lut, 2012 19:42

No ja mam własnie 5cm grubości. I naprawdę dobrą gąbkę mam.. ale nie jest to coś czego oczekiwałem ;) Więc od razu zamowiłem podwójne szybki.. zresztą nie problem jest dokleić te drugie szybki od razu. jak sie klei jedne to i drugie. Jak kto lubi.. ja teraz robiąc przeróbke z podwojnego zbiornika na pojedyńczy też wkleiłem podwójne, sprawdzone i dobrze działa ;p
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez B4rT » N 12 lut, 2012 19:49

u mnie mieli problemy z wklejeniem 2 pasków , musiałem wyciąć i sam wkleić jeszcze raz , przy 4 to na pewno by sie nie udało ;). Za drugim razem porobiłem rysunki 3D a i tak nie do końca było tak jak chciałem , stanowczo wykonanie akwa w którym ma być coś więcej niż 4 ścianki i podłoga przewyższa możliwości zakładów szklarskich.
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości