Hamburg czy gąbki?

Moderator: =Fresz=

Postprzez vitesse7 » N 12 lut, 2012 20:08

Nie no to jezeli chodzi o zakład szklarski to u mnie zrobili to naprade professionalnie. Chłopaki zrobili mi zarówno szkło, jak i szybki mocujące hamburga, a także górne przykrywki z szybkami doklejonymi po których spływa woda.. no i za 5 zbiorników 42l wraz z tymi dodatkami a także w 3ech zbiornikach były przegródki szklane ze dzieliło zbiornik na pół i do tego wycięcia na hamburgi w szybkach przykrywkowych wzieli 200zł ;) wiec jestem zadowolony z nich. i ladnie posklejali. Co do szybek to samemu sie bez problemu wkleja. Ja pierwszy raz to roobiłem w pt bodajże i wyszło idealnie.
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez MarSz » Pn 20 lut, 2012 08:38

A ja mam pytanie odnośnie możliwości obsadzenia takiej gąbki na hamburgu (powiedzmy, że opcja z gąbką na całej tylnej ścianie) mchami lub innym zielskiem (subwassertang, mini pelia, utricularia).

Czy takie zielsko nie zmniejszy w jakiś sposób możliwości filtracyjnych?

Bo jeśli tak to jeszcze myślałem nad hamburgiem w rodu a na reszcie tylnej szyby rośliny - wtedy część gąbki będzie nie zasłonięta.

Jeśli chodzi o techniczne przymocowanie roślin, to niektóre nawet nie będą tego wymagały - same wrosną, ale niektóre mocowałbym na podwójnej siatce ogrodniczej wsuniętej w ramki i ustawionej przed hamburgiem - i w tej kwestii mam właśnie obawy co do filtracji.

A jeszcze inna kwestia - piszecie o samodzielnym wykonaniu filtra gąbkowego - czy faktycznie różnica w kosztach jest opłacalna - to znaczy czy warto się w to bawić, czy lepiej kupić szklane rurki z gąbkami i mięc spokój? Robił ktoś takie porównanie - dla np. 20-24 zbiorników?
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez SUHY » Wt 21 lut, 2012 18:03

Obasadzić można oczywiście jak przegniesz to na pewno w jakimś stopniu przepływ zmniejszysz ale czy będzie to problemem czy nie to sam zauważysz , jeśli za hamburgiem zacznie brakować wody to będzie wiedział ze przesadziłeś .

czy taniej : przy tej samej wydajności raczej na pewno .
Dla przykładu u mnie miałem 2 x FAN 3 w 200L i nie dawały rady .mętna woda częste mucie filtrów , teraz 1xFAN-3 + duża gąbka i jest lux . ( 2xFAN-3 = około 150pln 1xFAN -3 + gąbka =90pln przy znacznie lepszej filtracji .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez lukaszck » Wt 21 lut, 2012 23:41

Witam ja posiadam 2 akwaria z hamburgami czasem miałem jakiś mech samoistnie zaszczepiony a póżniej rozrósł sie na prawie całej gąbce ale nie zauważyłem by filtracja się osłabiła. Po pewnym czasie jednak sam go odrywałem ponieważ dolne partie mchu gniły przez to że były zasłaniane prze górne. Teraz po 2 latach troche strasza(nie były czyszczone) ale jeśli chodzi o filtrację spełniają swoją role świetnie.
lukaszck
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn 20 lut, 2012 20:27
Lokalizacja: Kielce

Postprzez MarSz » Śr 07 mar, 2012 10:52

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie pomp do hamburgów.

Chciałbym docelowo mieć 16-20 zbiorników, 30-50l. Na wszystkich hamburgi na tylnej ścianie.
Chciałbym to wszystko zasilać jakąś jedną pompą o odpowiednio dużym przepływie.

która by się najlepiej nadawała?
Jak w ogóle wygląda działanie hamburga napędzanego powietrzem?
Chciałbym uniknąć głowicy w każdym baniaku osobno.

Możecie coś polecić co by było odpowiednio wydajne i w miarę możliwości ciche (choć nie jest to najwyższym priorytetem, bo pomieszczenie, w którym będzie regał jest w piwnicy).
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez SUHY » Śr 07 mar, 2012 20:08

MarSz, .chyba najtaniej i najprościej było by zastosować ,rurka +kolanko PCV i gotowe od dołu powietrze i masz pompę ,jak nie chcesz się bawić to kupujesz gotowce
wydajność : sprawdzasz jaką ma taki pojedyńczy egzemplarz i najwyżej wstawiasz po dwa lub trzy .
ps:
Myślałem nad wspólnym filtrem dla kilku zbiorników ale Problemy z rozprowadzeniem wody w dodatku równomiernym i utrzymaniem odpowiedniego poziomu dosłownie zniechęciły mnie do kombinowania .
Tyle ze wspólny filtr to także wspólna kontrola temperatury i parametrów wody i przy większej ilości to by się opłaciło .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez KrzysztofOt » Śr 07 mar, 2012 20:56

SUHY napisał(a):MarSz, .chyba najtaniej i najprościej było by zastosować ,rurka +kolanko PCV i gotowe od dołu powietrze i masz pompę ,jak nie chcesz się bawić to kupujesz gotowce
wydajność : sprawdzasz jaką ma taki pojedyńczy egzemplarz i najwyżej wstawiasz po dwa lub trzy .
.

Kolega pyta o pompe a ty mu opisujesz jak zrobić hamburga.Jemu właśnie chodzi czym dostarczyć to podietrze jak to ujołes od dołu:)
KrzysztofOt
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 217
Dołączył(a): Pn 10 sty, 2011 21:16
Lokalizacja: Drzycim

Postprzez SUHY » Śr 07 mar, 2012 21:12

KrzysztofOt, to czy mu się przyda moja wypowiedz czy nie to raczej jego sprawa .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez MarSz » Śr 07 mar, 2012 22:34

Ogólnie to chodziło mi o to by ktoś z doświadczenia się wypowiedział jak wygląda zasilanie kilku lub kilkunastu hamburgów jedną pompą powietrza.

Ja znalazłem interesujące mnie nastepuące pompy:
http://allegro.pl/napowietrzacz-aco-962 ... 63255.html

http://allegro.pl/pompa-napowietrzajaca ... 44100.html

http://allegro.pl/atman-pompa-hp-4000-2 ... 81839.html

http://allegro.pl/pompa-powietrza-2100l ... 47916.html
Cenowo ta ostatnia wychodzi najkorzystniej, jeśli chodzi o przepływ również wygląda dobrze (przynajmniej w opisie). Czytałem gdzieś, że jest głośna nieco ale można to zredukować.

I właśnie potrzebowałbym jakichś konkretnych opinii o tych lub innych pompach.

Natomiast co do rurek - rozważam taką opcję by zrobić to z PCV a nie kupować szkła do każdego hammburga - ale to w tej chwili kwestia drugorzędna.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez laskamen » Cz 08 mar, 2012 00:13

ja mam pod taką pompą: http://www.roslinywodne.com/pompy-membr ... d-369.aspx mam podłączone 26 zbiorników tylko zamiast hamburgów mam w zbiornikach zamontowane filtry gąbkowe. Pompa sprawuję sie znakomicie mocy ma pod dostatkiem wystarczy z pewnością na podłączenie dwa razy więcej zbiorników ponieważ zaworki przy filtrach mam poprzykręcane na 1/3 przepływu. Jedyna wadą jest trochę głośne buczenie na początku pracy ale jak się dotrze pompa to się z czasem wycisza lub można ją wsadzić do jakiejś szafki co tez ją trochę wyciszy.
Ta pompa z ostatniego linka co pokazałeś tez nie jest zła i dużo tańsza od mojej i spokojnie da rade pociągnąć wszystkie twoje zbiorniki, ponieważ ma dużo większą wydajność niż te pompy co pokazałeś w pierwszych trzech linkach
Ostatnio edytowano Cz 08 mar, 2012 00:16 przez laskamen, łącznie edytowano 1 raz
laskamen
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): N 08 sty, 2012 14:38
Lokalizacja: Łuków

Postprzez MarSz » Cz 08 mar, 2012 10:42

Dzięki za odpowiedź,

twoja jest 2x mocniejsza więc pewnie to też wpływa znacznie na różnice w cenie. Mi chyba aż taka nie jest potrzebna. Jednak to tej samej firmy - rozumiem, że nie narzekasz, bo czytałem rożne opinie o "chińszczyźnie" i już sam nie wiem. Ktoś nawet pisał recenzję tej pompy z ostatniego linka i ogólnie było ok, trochę głośna niby ale to z powodu zasysania i wypuszczania powietrza w warunkach jałowych. Gdy zasila filtry to podobno jest ciszej - choć to aż tak wielkiego znaczenia dla mnie nie ma.

Chciałem poznać opinie kogoś kto zasila więcej hamburgów jedną pompą powietrza - czy jest zadowolony, jak to działa i czy ma jakieś komentarze. Twoja informacja o gąbkach też jest przydatna, bo to praktycznie to samo.

Jesli chodzi o rurki to chyba nie będę kupował szklanych a zrobię pcv - taniej wyjdzie a nie ma to aż takiego znaczenia.

Prawdopodobnie więc zdecyduję się na tą ostatnią ale jakby ktoś miał jeszcze jakieś komentarze to chętnie poczytam.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez laskamen » Cz 08 mar, 2012 12:29

taką pompę najlepiej umieścić w innym pomieszczeniu lub garażu czy strychu to wtedy nic nie buczy tylko w pokoju słychać bulgotanie bąbelków wody w zbiornikach :)

Polecił bym ci do tych akwariów zamontować filtry gąbkowe, posiadałem u siebie kiedyś hamburgi i je wywaliłem po ok pół roku, przeszkadzało mi w nich to że za dużo miejsca zabierały ze zbiornika ok 1/4, 1/5 i za gąbkę wchodziły krewetki małe jak i duże co mnie denerwowało bo co jakiś czas musiałem je z stamtąd wyciągać

a teraz gdy mam gąbki to nie ma z niczym problemu wszystkie krewetki widać w szczelinach gąbki mają się gdzie chować gdy nie mają w zbiorniku kryjówek

ja mam u siebie takie gąbki: http://allegro.pl/happet-filtr-gabkowy- ... 71943.html, http://allegro.pl/e-jet-102-filtr-wew-g ... 21879.html i takie z wymieniona gąbka na większą http://allegro.pl/aqua-nova-filtr-gabko ... 38988.html
ze wszystkich trzech jestem bardzo zadowolony i polecam je każdemu :)
laskamen
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): N 08 sty, 2012 14:38
Lokalizacja: Łuków

Postprzez MarSz » Cz 08 mar, 2012 12:48

Dzięki za info ale trochę mi teraz namieszało.

Chciałem hamburga ze względu na:
- dużą powieszchnię filtracyjną
- bezobsługowość
- święty spokój (cytuję zaczerpnięte m.in. z tego forum opinie)

Poza tym - za gąbkę do hamburga 50x50x5 zapłaciłbym 40zł (obecnie jedna z aukcji allegro) co mi starczy dokładnie na 4 zbiorniki. Grubość oczek nie ta największa więc z tego co wiem nie ma problemu z przechodzeniem krewetek.

Tutaj za za 4 sztuki (interesuje mnie trzecia przez ciebie podana) płacę 4x12,9, ale nie mam problemu z doklejaniem szybek do akwarium (to nie jest wielki problem ale zawsze), no i już mam rurki, a tam musiałbym dorabiać więc 10zł za sztukę na zbiornik (przy hamburgu) to był tylko koszt gąbki - a rurki, szybki, robocizna - więc ekonomicznie jest praktycznie remis (może z lekką przewagą gąbki - ale tak na prawdę przy takim porównaniu koszty nie grają roli), czasowo i organizacyjnie na korzyść gąbki (choć nie wiem, jak często muszę taką gąbkę czyścić w porównaniu z hamburgiem).

Aha - i jeszcze argument, że hamburg zajmuje miejsce jest raczej w moim przypadku drugorzędny bo będę miał zbiorniki raczej o kwadratowym przekroju z przodu a długie (na głębokość) więc na tylnej ścianie jakbym te dodatkowe 10cm przeznaczył na hamburga to nic wielkiego się nie stanie.

Pozostaje tylko pytanie jak (z punktu widzenia krewetek, parametrów, jakości filtracji) wychodzi taka gąbka w porównaniu z hamburgiem. Względów estetycznych nie porównuję, bo i jedno i drugie widać, a jak trzeba to da się zasłonić - jednak przy zbiornikach hodowlanych ma to drugorzędne znaczenie. Pytanie więc ostateczne jak z wydajnością filtracji?

Gąbki, które podajesz - w aukcji jest napisane, że do zbiorników 10-40l - jak to będzie w praktyce? Planuję zbiorniki 25x30x45 - czyli brutto ok 33l. Nie będzie za mała?
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez Pyton121 » Cz 08 mar, 2012 13:49

A mnie interesuje czy gdy się używa filtrów które podał laskamen to potrzebne jest dodatkowe napowietrzanie czy wystarczy powietrze które jest doprowadzone do filtra?
Oraz czy takie filtry gąbkowe wymuszają dobry obieg wody, czy jest to zależne od mocy podłączonej pompki?
Pyton121
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt 30 gru, 2011 13:38

Postprzez pellepil » Cz 08 mar, 2012 20:25

Może dodam dwa zdania, chociaż ekspertem od filtracji nie jestem i hamburga nie posiadam. Wydaje się że przy hamburgu syf który przepłynie przez gąbkę osiada na dnie za gąbką, a przy filtrze gąbkowym syf zostaje w gąbce i szybciej ją zapycha , więc szybciej spada wydajność. Myśle że przy większej liczbie tanków lepszy jest hamburg.
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości