OXYDATOR

Moderator: =Fresz=

Re: OXYDATOR

Postprzez chwialek » N 28 cze, 2015 20:34

Chemikiem nie jestem chemię też dość dawno temu w szkole miałem.
Ale działa to na zasadzie:
1) W fiolce rozpoczyna się proces i tak jak sugerujesz bąbelek tlenu wypycha nadtlenek wodoru poprzez otworki w korku (dolna zatyczka plastikowa) nadlenek wpływa w spiek gdzie ulega rozpadowi
2) spiek ceramiczny (spodek na dole urządzenia) zapobiega rozpływaniu się h2o2 po całym akwarium i w nim zachodzi widoczny proces rozpadu nadtlenku do tlenu i wody.

Urządzenie jest gadżetem i wg mnie spełnia swoją rolę, z tego co wiem nadtlenek działa bakteriobójczo, odkażająco, dotleniająco. Jeśli źle opisuję to proszę jakiegoś teoretyka o naukowe sprostowanie mojej wypowiedzi opartej na obserwacji.

Urządzeń nie stosuję w sposób ciągły, lecz okresowy. Jak się przypomni to dolewam płynu i leci od nowa.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: OXYDATOR

Postprzez przemekgda86 » N 28 cze, 2015 21:03

W takim razie ceramiczna podstawa też jest katalizatorem, muszącym wywoływać gwałtowną reakcję by rozłożyć całą porcję nadtlenku wodoru, który sam w sobie nie jest bezpiecznym związkiem dla organizmów żywych.
Biorąc jednak pod uwagę niewielkie stężenie, i pewnie odpowiednio dużą sprawność rozkładu przez katalizator, można chyba uznać oxydator za sprzęt bezpieczny.
No nic, nie ma co gdybać, trzeba przetestować ;-)
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: OXYDATOR

Postprzez Dakota » N 28 cze, 2015 21:47

A tam przypadkiem nie wrzuca się małego "kamyczka", który jest katalizatorem wszystkich reakcji właśnie? Coś mi świta, że była o tym mowa ostatnio na czacie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: OXYDATOR

Postprzez matdachu » N 28 cze, 2015 22:02

Dakota napisał(a):A tam przypadkiem nie wrzuca się małego "kamyczka", który jest katalizatorem wszystkich reakcji właśnie? Coś mi świta, że była o tym mowa ostatnio na czacie.

chyba nawet ja ostatnio waliłem do ciebie z zapytaniem na czacie.
Ale reasumując wyszło na to że : lejesz płyn do fiolki i na małe akwa dajesz 1 kamyk a na duży powyżej 100l dajesz dwa. U mnie chula od wtorku i już połowy fiolki nie ma.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: OXYDATOR

Postprzez przemekgda86 » N 28 cze, 2015 22:16

Małe kamyczki jak najbardziej są katalizatorami, nie są jednak odpowiedzialne za cały przebieg reakcji, ich zadaniem jest wytworzenie wewnątrz fiolki małego ciśnienia wypychającego ciecz dołem na ceramiczną podstawkę (też katalizator) gdzie zachodzi główna reakcja. To chyba jedyne sensowne rozwiązanie zagadki dotyczącej działania oxydatora.

P.S. jak ktoś ma dużo płynu, dla potwierdzenia teorii warto by sprawdzić w niewielkiej jego ilości co się stanie po wrzuceniu do niego ceramicznej podstawki :-)
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: OXYDATOR

Postprzez Piotr K. » Cz 17 wrz, 2015 18:55

przemekgda86 napisał(a):Małe kamyczki jak najbardziej są katalizatorami, nie są jednak odpowiedzialne za cały przebieg reakcji, ich zadaniem jest wytworzenie wewnątrz fiolki małego ciśnienia wypychającego ciecz dołem na ceramiczną podstawkę (też katalizator) gdzie zachodzi główna reakcja. To chyba jedyne sensowne rozwiązanie zagadki dotyczącej działania oxydatora.

Przemek, bardzo dobrze kombinujesz - aż się tu zarejestrowałem, żeby Ci to napisać, bo bardzo cenię ludzi analizujących to co widzą, i starających się rozkminiać jak to czy owo działa :-)

Kupiłem ostatnio taki oxydator, dzisiaj go włożyłem do akwarium (a ściślej - do pojemnika w którym inkubuję jaja ryb), i też zacząłem się zastanawiać jak to ustrojstwo działa :-)

Doszedłem do identycznych wniosków ja Ty - te "kamyczki" w środku fiolki mają za zadanie jedynie produkować trochę bąbelków (być może to tlen), które stopniowo wypychają H2O2 z fiolki przed te dwa małe otworki w plastikowej zatyczce. Na zewnątrz woda utleniona wnika do porowatej ceramicznej podstawki, i tam styka się z wodą akwariową, rozkładając się na wodę i tlen. I ten tlen spokojnie sobie wyłazi przez pory podstawki, tworząc bąbelki na ceramicznej powierzchni.

Wg mnie ceramika nie jest katalizatorem - po prostu umożliwia równomierne i powolne reagowanie wody utlenionej z wodą akwariową, i dyfuzję tlenu na zewnątrz. Czyli zapewnia tylko dobre miejsce na reakcję, bez jej dodatkowego wspomagania.

Natomiast bąbelki które poleciały z ceramiki jak tylko włożyłem oxydator do wody to zapewne po prostu zwykłe powietrze, które było w porach podstawki. Leciało przez jakąś godzinkę, a potem przestało - choć fajnie by wyglądało, gdyby to tlen pochodzący z reakcji tak bąbelkował :-)
Piotr K.
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz 17 wrz, 2015 18:42

Re: OXYDATOR

Postprzez batman-ka » So 19 wrz, 2015 16:09

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do szkodliwości to ja mam non stop w 50l 2 kamyczki i zawsze pełny oxydator napełniony płynem mocniejszym tzn tym z dużej butelki i nigdy nie zauważyłam negatywnych skutków .
2 H2O2-------->ceramika------>2 H2O+02
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: OXYDATOR

Postprzez sQun49 » Pt 25 wrz, 2015 04:59

Podstawka to tylko element przytrzymujący całość na dnie... Woda utleniona z nią nie reaguje - tlen powstaje poprzez wypchnięcie wody utlenionej z pojemniczka i jej kontakt z wodą akwariową ot cala filozofia...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: OXYDATOR

Postprzez batman-ka » Pt 25 wrz, 2015 08:23

http://www.oxydator.de/english/soechting_oxydators.html

tu można sobie poczytać,doniczka to tylko podstawka :-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: OXYDATOR

Postprzez =Fresz= » Pt 25 wrz, 2015 08:29

Mnie cały czas zastanawia w jakiej sytuacji ten oxydator jest nam potrzebny :-P bo jak mamy git filtrację i trochę zieleniny w zbiorniku to po kiego grzyba mam wydawać na jakiś bajerek puszczający bańki :mrgreen:
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: OXYDATOR

Postprzez batman-ka » Pt 25 wrz, 2015 08:40

=Fresz= napisał(a):Mnie cały czas zastanawia w jakiej sytuacji ten oxydator jest nam potrzebny :-P bo jak mamy git filtrację i trochę zieleniny w zbiorniku to po kiego grzyba mam wydawać na jakiś bajerek puszczający bańki :mrgreen:


po nic,aktywny tlen rozłoży to czego nie chcemy a jeżeli mamy wszystko ok to będzie jedynie atrakcją dla krewetek :P
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: OXYDATOR

Postprzez =Fresz= » Pt 25 wrz, 2015 08:42

AHA :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: OXYDATOR

Postprzez kojot99 » Śr 07 paź, 2015 19:15

Pytanko na 30L krewetkarium ( brutto) dać jeden czy dwa katalizatory?
kojot99
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn 28 wrz, 2015 09:32

Re: OXYDATOR

Postprzez TPI » Śr 07 paź, 2015 19:42

Tu można jeszcze poczytać o działaniu oxydatora
http://pl.sci.chemia.narkive.com/Lja10C ... atalizator
TPI
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: OXYDATOR

Postprzez =Fresz= » Śr 07 paź, 2015 19:43

Jak już koniecznie masz go używać to dopiero na przyszłe lato i to w ilości sztuk 1 :)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron