Pytanie o filtr hamburski

Moderator: =Fresz=

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 31 lip, 2014 21:02

no.... moje czyszcze ale bardziej profilaktycznie raz na 2 miesiace
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez SUHY » Cz 31 lip, 2014 21:36

no... to ja kurcze nic nie czyściłem od 3 lat .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez sewerls » Pt 01 sie, 2014 12:32

Mam jeszcze jedno pytanie :-/
Czy głowica z filtra Pat mini będzie dobra to hamburga? Mam jeszcze w zapasie jakiś stary Fan 1, który obecnie działa w 50L. I nie wiem który wybrać jako napęd całej machiny.
Fan 1-ma obrotową ,,wieżyczkę'' więc łatwiej byłoby zaczepić na nim wężyk wylotowy, zużywa tylko 2.3W, przepływ wody 300L/h
Pat mini- zużywa 4W, przepływ 400L/h, nie posiada żadnego elementu obrotowego.
Czy może kupić z allegrosza głowicę?
http://allegro.pl/filtr-gabkowy-pompa-600l-h-gabka-12x7-do-15ol-i4429830650.html
Avatar użytkownika
sewerls
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn 28 lip, 2014 09:19
Lokalizacja: Motycz

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez mirkocis » Pt 01 sie, 2014 14:26

sewerls napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie :-/
Czy głowica z filtra Pat mini będzie dobra to hamburga? Mam jeszcze w zapasie jakiś stary Fan 1, który obecnie działa w 50L. I nie wiem który wybrać jako napęd całej machiny.
Fan 1-ma obrotową ,,wieżyczkę'' więc łatwiej byłoby zaczepić na nim wężyk wylotowy, zużywa tylko 2.3W, przepływ wody 300L/h
Pat mini- zużywa 4W, przepływ 400L/h, nie posiada żadnego elementu obrotowego.
Czy może kupić z allegrosza głowicę?
http://allegro.pl/filtr-gabkowy-pompa-600l-h-gabka-12x7-do-15ol-i4429830650.html


Ja mam hamburga na głowicy pat mini w akwa 30 litrów i jestem zadowolony. Moim zdaniem nawet przy 50 litrach przepływ będzie wystarczający, tutaj i tak całą robotę robią gąbki o bardzo dużej powierzchni roboczej w porównaniu do innych typów filtrów. Zwłaszcza że u mnie lekka wirówka się zrobiła gdy głowica nie ma gąbki bezpośrednio na wlocie, odkąd powędrowała do hamburga.
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez mirkocis » Pt 01 sie, 2014 14:27

SUHY napisał(a):no... to ja kurcze nic nie czyściłem od 3 lat .


Ja też nie ;-)
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 01 sie, 2014 15:42

Filtr hamburski żeby działał prawidłowo musi mieć tak dobrana powierzchnia maty do mocy pompy zeby otrzymać optymalna predkośc przepływu wody przez mate (zbyt duży lub zbyt mały przepływ spowoduje że bakterie które odwalają w filtracji dobra robotę nie zagnieżdżą się w macie). Optymalna prędkość przepływu powinna mieścić się miedzy 5-10cm/min niemniej jak będzie 4 lub 11 tez ujdzie. Poniżej podaje wzór na obliczenie przepływu odpowiednio go przekształcając otrzymasz wzory na moc pompy lub powierzchnie maty.
v=(Q x1000):A
v = prędkość przepływu [cm/min]
Q = moc pompki [l/min]
A = powierzchnia filtra [w cm²]
doświadczeni akwarysci nie podpieraja sie tym wzorem robia filtry na "czuja" , akwarytom budujacym pierwszy raz hamburga polecam sobie pomóc ww wzorem
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez mirkocis » Pt 01 sie, 2014 16:30

Z ciekawości spytam. A jak się ma do tego grubość użytej gąbki oraz jej gęstość? Wzór tego nie uwzględnia. Miałem 25x25x 3cm 45 ppi i teraz gdy niedawno dołożyłem kolejną taką samą tylko że 10ppi, to chyba powinno to jakoś wpłynąć na prędkość przepływu. Tu zaś liczy sie tylko powierzchnia a nie objętość gąbek, wiec u mnie wg tego wzoru przepływ się teoretycznie nie zmienił. Chyba że coś namieszalem, to mnie popraw ;-)
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez SUHY » Pt 01 sie, 2014 16:46

Jak by sie zmienił to za gąbką byś musiał mieć niższy poziom wody niż w akwarium .
Nigdy nie zastosowałem w/w wzoru , gąbki są wymiarem tylnej ścianki akwarium .
30 x25x2,5 ppi45 i 2,5 ppi10 , trochę mało tej pierwszej ale daje radę od lat , w jednym z zbiorników mam 2 x 2,5 ppi 45 no i jest coś nie tak często widzę kożuch , ale to raczej sprawka nagromadzonych osadów .

W następnych zbiornikach wstawiam mniejsze gąbki 25x15 2 x 2,5 ppi45 + 2,5 ppi 10 . Jest lepiej , woda bardziej przejrzysta ,stabilniejszy zbiornik , przy opóźnieniu podmian wody nie ma skoków zielonego na szybach , za to mchy dają czadu .
wszystkie zbiorniki to circulator 500 aquaela .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Pytanie o filtr hamburski

Postprzez mirkocis » Pt 01 sie, 2014 17:18

SUHY napisał(a):Jak by sie zmienił to za gąbką byś musiał mieć niższy poziom wody niż w akwarium .


No ale to już byłaby drastyczna zmiana przy zatkanych od syfu porach albo mega gęstej gąbce. Zakładam że przepływ mi się jakoś zmniejszył (w końcu taka dodatkowa przeszkoda w postaci kolejnej gąbki musi go zmniejszyć), ale dalej mieści sie w zakresie optymalnym w podanym przez kolegę wzorze. Tylko tym wzorem nie da się tego wg mnie obliczyć.

A tak poza tym to pierwszego hamburga robiłem opierając się na Twoich doświadczeniach, także w tej materii polecam zajrzeć w stare posty, które kolega SUHY zamieścił na tym forum. Ja bynajmniej jestem bardzo zadowolony z ich działania :-D
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?t=4036
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 01 sie, 2014 18:22

Napewno sie przepływ zmienia wraz ze zmiana gestości i grubości maty, z cała pewnościa da sie te wielkości uwzglednić w wzorze ale skoro tego nie uczyniono do dzis znaczy sie nie maja istotnego wpływu . Wzory te opracowano juz ładnych pare lat temu i sie sprawdziły w wielu baniakach i hodowlach a ze z mysla o krewetkariach stosuje sie w hamburgach geste gabki żeby miec po pierwsze jak najwieksza powierzchnie a po drugie zeby maluchy nie padały ofiara turbiny wiec załozyc mozesz że jakos w wzorze moze byc ujeta własnie taka gabka.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez SUHY » Pt 01 sie, 2014 19:55

Inc0gnit0 napisał(a):zeby maluchy nie padały ofiara turbiny .


Tu jak raz niektórzy mogą się zdziwić , w brew zdrowemu rozsądkowi "turbina" nic nie robi maluchom , przekonałem sie o tym parokrotnie gdy w pustym akwarium nagle nie wiadomo skąd pojawiło sie stado maluszków , okazało sie ze za hamburgiem toczy żyje stadko i dwie samice puściły młode które zostały przepompowane do akwarium .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez przemlinek » Wt 09 wrz, 2014 13:06

Witam.

Podpinam się do tego wątku bo planuję zrobić restart swojego akwarium i planuje zamontować w nim filtr hamburski w wersji narożnej. Porobiłem już stosowne wyliczenia. ścianka boczna akwarium ma wymiary 25x23 (szer x wys). Planuję zamontować gąbkę o wymiarach 23x23. Znalazłem wzór na wyliczenie optymalnego promienia filtra w wersji narożnej i wyszło mi niecałe 17cm. Zakładając że gąbka będzie miała 45ppi to czy przy takim promieniu zgięcia gąbki nie wystąpi efekt mocniejszego ściśnięcia porów po wewnętrznej stronie a tym samym czy nie będzie to za bardzo zaburzało przepływu i w ogóle działania samego filtra ?
przemlinek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 09 wrz, 2014 12:55

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 09 wrz, 2014 18:58

nie, ale jesli sie obawiasz tego zamontuj 3cm gabke
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez przemlinek » Śr 17 wrz, 2014 14:47

Niby taki filtr prosta sprawa, ale tak liczę to wszystko liczę i nic mi z tego nie wychodzi ;)
Może mi ktoś coś doradzi.
Do końcowych obliczeń przyjąłem gąbkę o wymiarach 20x23 (pow 460 cm2). Akwarium ma pojemność 23l. Przy takiej powierzchni gąbki żeby otrzymać odpowiedni, minimalny przepływ to pompa musiałaby mieć wydajność około 138l/h, co daje mi 6x objętość na godzinę. No i tu zonk bo zalecane jest 1-2 razy.
Czy mógłbym tak zostawić, czy może to będzie już przegięcie?

Zacząłem się zastanawiać dalej. Z obliczeń wyszło że przy założeniu filtrowania około podwójnej objętości akwarium (50l/h) i przy przepływie 7cm/min gąbka powinna mieć powierzchnię około 120 cm2.
Wymyśliłem że zamiast robić filtr w narożniku, w sensie wygięta cała duża gąbka to może zrobię w narożniku komin. wymiary około 10x7 cm. Ścianka o szerokości 7cm byłaby z gąbki 3cm. Biorąc pod uwagę paski przytrzymujące po bokach i szerszy przy dnie to akurat "czynnej" powierzchni wyszłoby mi mniej więcej te 120cm2. A w środku zostanie mi 7x7cm na jakaś mała głowicę i grzałkę.
Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy możecie polecić jakąś głowice którą dałoby się wyregulować na około 50l/h?
przemlinek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 09 wrz, 2014 12:55

Re: Pytanie o filtr hamburski

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 17 wrz, 2014 17:42

np aquael circulator 500
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości