Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Moderator: =Fresz=

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Mosur » N 08 mar, 2015 16:45

Moim zdaniem ty też nie dostarczyeś żadnego dowodu.
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Pethro » N 08 mar, 2015 17:08

Dostarczyłem, oto on : przy nieduszeniu filtra biologia się rozwinie i nie będzie NO2 i amoniaku w żadnej formie ;-) :lol:
Pethro
 

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Inc0gnit0 » N 08 mar, 2015 17:45

Pethro napisał(a):Dostarczyłem, oto on : przy nieduszeniu filtra biologia się rozwinie i nie będzie NO2 i amoniaku w żadnej formie ;-) :lol:

To tylko dowód na to że brak ci argumentów w dyskusji ?

Uwazam że to co wymyślono lata temu i działa to w tysiacach filtrów hamburskich ma mocne podstawy , ponieważ predkość przepływu wody jest takim samym parametrem warunkujacym życie i rozwój tych mikrobów jak temperatura odczyn PH czy skład chemiczny wody a co za tym idzie skrajne wartości jakiego kolwiek parametru musza miec negatywny wpływ na ich rozwój .To jest tylko teoria za która przemawia praktyczne spostrzezenia wielu hodowców mozesz sie z tym niezgadzac takie masz prawo ale zanim znowu w emo stylu napiszez "GŁUPOTA BO BĘDĄ" poprzyj swoją wypowiedz mocniejszym dowodem niz twoje teorie.

Pethro napisał(a):jedyne z czym się nie zgodziłem to to że incognito twierdzi że szybki przepływ szkodzi w osiedlaniu bakterii, cytuję :
Inc0gnit0 napisał(a): zbyt szybki lub zbyt wolny przepływ spowoduje ze bakterie na których dobroczynnym wpływie na jakośc wody nam zalezy nie beda się zagniezdzac w filtrze.

GŁUPOTA BO BĘDĄ


Jak widac w cytacie mojej wypowiedzi którym sie podpierasz nie napisałem ze "szybki" tylko "zbyt szybki" ( wysil się czasem i nie pomijaj kluczowych słów to moze cos zrozumiesz )
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Dakota » N 08 mar, 2015 19:06

Pethro napisał(a):Dostarczyłem, oto on : przy nieduszeniu filtra biologia się rozwinie i nie będzie NO2 i amoniaku w żadnej formie ;-) :lol:

Jak dla mnie żaden dowód.
Jeśli przy mniejszym i większym przepływie filtracja jest w porządku, to nie rozumiem słuszności robienia pralki w akwarium. Sztuką jest takie ustawienie przepływu, by pozwalał na zachodzenie odpowiednich procesów na możliwie dobrym poziomie i nie utrudniał życia mieszkańcom ani właścicielowi (vide np. fruwające wszędzie żarcie). Do tego doszli m.in. ci, którzy używają hamburgów. Nie zapominajmy, że pożądane bakterie zasiedlają każdą powierzchnię w akwarium i zwiększając przepływ możemy stwarzać dla nich lepsze warunki w filtrze (teoria) i poza nim (kolejna teoria). Albo kolejna teoria: warunki w filtrze są niekoniecznie sprzyjające, ale poza filtrem - jak najbardziej i pałeczkę przejmują bakterie na innych powierzchniach. Obawiam się, że nie jesteśmy w stanie udowodnić ŻADNEJ z tych teorii.

Istnieją też akwaria bez filtra w ogóle, jedynie z cyrkulatorem, który wprawia wodę w ruch (lub z filtrem o tak małej powierzchni mediów, że można go uznać bardziej za cyrkulator). Za procesy (de)nitryfikacyjne odpowiadają bakterie obecne w całym zbiorniku, na każdej powierzchni możliwej do zasiedlenia.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez kaboom » N 08 mar, 2015 20:21

Aleście się rozgadali :-)
Nie będę udowadniał nikomu żadnych teori tylko opisze jak to wszystko wygląda u mnie.

Filtracja pokrótce może być:

- mechaniczna - czym szybszy przepływ wody tym lepiej,
- biologiczna, nitryfikująca czyli realtywnie szybki przepływ wody, bakterie w filtrze to w większości te które przerabiają NH4, NO2 na mniej toksyczny NO3,
- biologiczna, denitryfikująca - wolny przepływ wody, bakterie obniżają NO3

Tak to wygląda w teori i mocnym uproszczeniu.

Tak to jest w większości przypadków, teoretycznie niektóre wkłady do kublów typu Matrix, szkło Eheima niby mają zdolność denitryfikacji przy szybszym przepływie wody. U mnie żaden kubeł nie obniżał NO3 niezależnie od wkładu więc albo to u mnie nie działa albo teoria jest lekko naciągana przez marketing. Nigdy za to przy kubłach nie miałem problemu z amoniakiem i azotynami.
Mam obecnie około 50 baniaków w których jest hamburg, część z krewetkami a część mocno przerybiona (200-300 sztuk ryb na 50l wody) W żadnym baniaku z rybami NO3 nie przekracza 5-10 jednostek. Kolega który siedzi w akwarystyce przeszło 30 lat nie był w stanie w to uwierzyć, wg niego gąbka to gabka i czy jest jako hamburg czy jako filtr na powietrze to ma działać tak samo, jednak nie jest tak. U niego często jest podmieniana woda bo ma gąbkowce u mnie relatywnie rzadko, NO3 u niego sięga po 3-4 dniach blisko 100 jednostek, u mnie przy takiej samej obsadzie 5 jednostek.

Wnioski pozostawiam Wam.
Jak będę miał trochę czasu to odpalę w jednym baniaku z rybami zamiast hamburga kubeł z Matrixem, zobaczymy czy zmienią się parametry.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez lee76 » N 08 mar, 2015 21:27

Dorzucę na koniec parę zdań od siebie. Najlepsza filtracja biologiczna oparta jest na zastosowaniu podżwirówek i hamburgów. Filtracja stara jak świat, mało kto wie, że hamburgi opatentowano w 1971. Wszyscy wiemy jak bardzo są do dziś popularne. Podstawowa rada przy obu tych typach filtracji to wolny przepływ wody. Przy hamburgach powinien on wynosić 5-10cm/min. Spotkałem się z dwoma uzasadnieniami spowolnionego przepływu w tego typu filtracji. Jedni tłumaczą, że mikroby nie preferują szybszego przepływu niż wskazany i po prostu nie będą tam bytować w wymaganych ilościach. Tłumaczy się też to biofilmem, który ulega wymywaniu przez szybszy przepływ wody. Teoretycznie i więcej biofilmu w filtrze tym wydajniejszy recykling.
lee76
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz 06 cze, 2013 08:36
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez SUHY » N 08 mar, 2015 21:54

Nie będę sie wypowiadał jakie moje jest zdanie w temacie , ale pomyślcie ze wszelkie filtry jakie mamy w sklepach mają ogromne wydajności w stosunku do powierzchni gąbki i jakoś 95% zbiorników na świecie w których pracują działa bez problemów .

PS: A jeszcze pamiętajcie że nie ważne jak byle by działało , a często działa wyśmienicie mimo że w brew zasadom
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: 27l Crystal Red/Black

Postprzez 1kubus » N 08 mar, 2015 22:25

Inc0gnit0 napisał(a):Bzdura??? Hm moze wdług ciebie ale od wielu lat troszke bardziej doswiadczeni hodowcy ode mnie czy Dakoty opracowali te wzory w oparciu o doswiadczenia własne na wielu własnych baniakach( czesto dziesiatkach) z krewetkami i przez te lata całe hodowle przy budowie filtracji w akwariach sie na tych wzorach opierały i opieraja . Sorry ale osoba chwalaca sie rosliniakiem 160l z taiwanami z allegro powinna więcej pokory wykazywać przy pouczaniu innych jak i co z krewetkami. Zwłasza że ma na koncie kilka swoich "perełek" jak np ta o denitryfikacji zachodzacej w wodzie ph 5 (wciaz czekam na link do opracowania naukowego które potwierdza to twoje twierdzenie.)( pewnie dostane z laczka od Fresha za ten post ;P )

Sory, ale nie wiem co złego w taiwanach z allegro, większość pochodzi przecież stamtąd. Sugerujesz by kupować je skąd bo nie rozumiem za bardzo..
Avatar użytkownika
1kubus
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 407
Dołączył(a): Cz 19 lut, 2015 09:58
Lokalizacja: DGL

Re: 27l Crystal Red/Black

Postprzez Inc0gnit0 » N 08 mar, 2015 22:54

1kubus napisał(a):
Inc0gnit0 napisał(a): Sorry ale osoba chwalaca sie rosliniakiem 160l z taiwanami z allegro powinna więcej pokory wykazywać przy pouczaniu innych jak i co z krewetkami.

Sory, ale nie wiem co złego w taiwanach z allegro, większość pochodzi przecież stamtąd. Sugerujesz by kupować je skąd bo nie rozumiem za bardzo..

pozwoliłem sobie zostawic tylko zdanie z którego fragment wyrwałes i sobie swobodnie interpretujesz.
Przeczytaj całe zdanie nie urywek . Gdzie znalazłes te sugestie ? :roll:
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Pethro » Pn 09 mar, 2015 02:54

Dakota napisał(a):Jeśli przy mniejszym i większym przepływie filtracja jest w porządku, to nie rozumiem słuszności robienia pralki w akwarium. Sztuką jest takie ustawienie przepływu, by pozwalał na zachodzenie odpowiednich procesów na możliwie dobrym poziomie i nie utrudniał życia mieszkańcom ani właścicielowi (vide np. fruwające wszędzie żarcie).

A skąd pomysł że krewetkom szkodzi szybki przepływ wody ? przecież one są do tego stopnia przystosowane do szybkiego nurtu że nawet ich larwy nie zasiedlają toni wody lecz trzymają się dna jak dorosłe. I jeśli przez pralkę rozumiesz wodę która w kółko krąży dość mocno po akwarium to mam to u siebie od lat z rybami i krewetkami i nie zauważyłem by komuś czy mi to uniemożliwiało spokojne życie :-P
Po prostu ma to dużo plusów i zero minusów więc tak mam, nie muszę się martwić o dystrybucję pyłu dla maluchów jak je karmie, nie ma zastoin wody, tlen wszedzie dociera i najważniejsze - kazda roslina jest w wodzie płynącej a to dość istotne w zielonym akwarium, a przynajmniej zielonym do tego stopnia jak moje.
I jeszcze wspomnę że jak ten wątek był w całości z wątkiem kolegi z kupą roslin w krewetkarium to myslę że rady by zmniejaszac nurt wody mogły tylko pogorszyć sprawę.. więc czasami warto spojrzeć na problem kompleksowo a nie fragmentarycznie.


PS.Nie mam zamiaru pisać o filtrach ogólnie, czy szybszy przepływ wody jest dobry czy zły. Od samego początku pisałem o konkretnym przypadku gdzie nie było problemów z azotanami, więc nie wiem czemu incognito wmieszał tu temat denitryfikacji ( myślę że jak go to tak bardzo nurtuje to powinien założyć własny wątek :lol: ).
Jak chcecie dyskutować teoretycznie co lepsze to powodzenia życzę ale tak sie moim zdaniem nie da, można rozpatrywać tylko konkretne przypadki by stwierdzić co w danej chwili jest lepsze. Za dużo jest czynników technicznych samego filtra, jak i potrzeby konkretnego akwarium mogą być różne w zależności od doboru gatunków i metody jego prowadzenia. Sam mógłbym wypisać 10 za jak i przeciw wolnemu przepływowi tylko po co :lol:
Jedyne co twierdzę ogólnie i dalej się tego trzymam to to że nie trzeba zmniejszać przepływu w żadnym filtrze by go zasiedliły bakterie. A to jaki proces chcemy wymusić, nitryfikacje, denitryfikację czy jedno i drugie to zupełnie inny temat na inny wątek z mniejszym bałaganem bo tutaj mam wrażenie że każdy o czym innym pisze :lol:
Pethro
 

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez SUHY » Pn 09 mar, 2015 07:34

Kuźwa .. jak zwykle , poooogadanki .A czy któryś z was robił wieloletnie testy z przepływem czy tylko o tym poczytał .A jeśli czytał to skąd ma pewność że ten co pisał sprawdził to czy tylko tak uważa lub przeczytał .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 09 mar, 2015 08:12

SUHY napisał(a):Kuźwa .. jak zwykle , poooogadanki .A czy któryś z was robił wieloletnie testy z przepływem czy tylko o tym poczytał .A jeśli czytał to skąd ma pewność że ten co pisał sprawdził to czy tylko tak uważa lub przeczytał .

SUHY a czego oczekujesz ?Wyników badań , linków do opracowań naukowych? Kiedys tam w innym temacie Pethro wysunoł swoja teorie że denitryfikacja zachodzi w wodzie w akwarium o ph 5 na dowód ze jest w błedzie wkleiłem link do opracowania które wyklucza taka mozliwość i poprosiłem o linki do opracowań które potwierdzaja jego twierdzenia do dnia dzisiejszego sie nie doczekałem:P dlaczego ? ... Dakota to trafnie ujeła kilka postów wyzej. W sumie jesli to temat o przepływie wody w filtracji to nie tylko procesy nitryfikacji jak by tego sobie zyczył Pethro ale i denitryfikacji wpisuja sie w ten temat ;P Zaden z nas nie dysponuje laboratorium ani wynikami rzetelnych badań laboratoryjnych ale jak widać z ponizszych cytatów jedna osoba ma wyłacznośc na "prawde" na zasadzie "Sajmon powiedział" a cała reszta dyskutantów zwłaszcza oponentów tworzy bzdurne teorie , głupoty i bujdy nawet jesli praktyczne obserwacje je potwierdzaja ale nie pasuja do teorii "Sajmona" .

Pethro napisał(a):jedyne z czym się nie zgodziłem to to że incognito twierdzi że szybki przepływ szkodzi w osiedlaniu bakterii, cytuję :
Inc0gnit0 napisał(a): zbyt szybki lub zbyt wolny przepływ spowoduje ze bakterie na których dobroczynnym wpływie na jakośc wody nam zalezy nie beda się zagniezdzac w filtrze.

GŁUPOTA BO BĘDĄ




Pethro napisał(a):
Dakota napisał(a):Pethro, nie będę wchodzić w szczegóły, bo w tym wypadku nie ma sensu rozwijać wątku na następne 5 stron, zasada ogólna jest taka, że jeśli filtracja biologiczna (w filtrze) ma być wydajna, to woda nie powinna przez filtr przepływać zbyt szybko, niezależnie od tego, o jakim procesie mówimy.

Nie będziesz wchodzić w szczegóły bo się na tym nie znasz.

Inc0gnit0 napisał(a):
Dakota napisał(a):zasada ogólna jest taka, że jeśli filtracja biologiczna (w filtrze) ma być wydajna, to woda nie powinna przez filtr przepływać zbyt szybko, ....


Swiete słowa Dakota nie przypadkiem w hamburgach dobiera sie moc głowicy do powierzcni gąbki tak zeby uzyskac optymalna predkośc przepływu przez mate szczegóły zainteresowni moga sobie wygooglowac zbyt szybki lub zbyt wolny przepływ spowoduje ze bakterie na których dobroczynnym wpływie na jakośc wody nam zalezy nie beda się zagniezdzac w filtrze.


Bzdura na resorach :lol: :lol: :lol:


ps. Nie zabieram w tej dyskusji głosu dlatego ze kogoś atakuje tylko tworzycie kolejną bzdurną teorię :-P

Moze sie myle Pethro ale odniosłem wrazenie że agresywnymi wypowiedziami sie odgrywasz na kolezance za wypowiedz w innym temacie a mi sie dostało za całokształt ito ze stanołem po jej stronie w dyskusji i bardzo mnie cieszy ze piszesz moj nik z małej litery bo to oznacza ze zywisz do mojej osoby bardzo ciepłe uczucia XD:P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez SUHY » Pn 09 mar, 2015 08:55

Opracowania "naukowe" słabo na mnie działają , bo nie mam w domu laboratorium tylko krewetkaria .

Tak dla przykładu :

aq nr 1 . 34 l wody 713 cm2 powierzchni gąbki,przepływ 550l/h
aq nr 2 . 34 l wody 345 cm2 powierzchni gąbki , przepływ 550l/h
aq nr 3 . 34 l wody 336 cm2 powierzchni gąbki na wlocie ,96 cm2 ( !!) gąbki na wylocie ,przepływ 550l/h

Akwaria działają od kilku lat ,mają delikatnie inne zachowanie ,w innym czasie znika zmętnienie wody np; po gmeraniu .
Przy dużej ilości krewetek (ponad 250 szt w każdym) inna jest też "klarowność" wody .
W samym odchowie krewetek nie ma żadnych różnic .
Same zbiorniki są tak samo bezobsługowe od lat .( pomijam podmianki , karmienie, usuwanie nadmiaru roślin)

I jak wspomniałem wcześniej , co komu po ramach w których nie mieści się 99% filtrów dostępnych w sklepach które przecież działają w milionach zbiorników .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 09 mar, 2015 10:36

Do mnie najlepiej przemawia logika poparta praktyką ale wyłacznie w uprzejmym tonie:P
Tak dla przykładu trzy baniaki o identycznej konfiguracji sprzetu filtrujacego mata+ aquael circulator 500 ale w kazdym z nich z innych wzgledów przepływ ustawiony jest na innym poziomie :
aq1 54l brutto powierzchnia gabki 742cm2 naped głowica 500l/h przepływ do około 50% + napowietrzacz który tez ogranicza przepływ wody no2 0,025 lub 0 no3 5-10
aq2 54l brutto powierzchnia gabki 742cm2 naped głowica 500l/h przepływ około 75% +napowietrzacz który tez ogranicza przepływ wody no2 0,025 lub 0 no3 40
aq3 54l brutto powierzchnia gabki 742cm2 naped głowica 500l/h przepływ około 25-30% +napowietrzacz który tez ogranicza przepływ wody no2 0 no3 0

aq1 obsadzone mchami bez nawozenia swiatło 0,25W/L obecnie około 100krewetek w ostatnich miesiacach wyprowadzilo sie zniego stopniowo łacznie około 250-300szt
aq2 mchy rogatek,mały henio , eleocharis, lekie nawozenie tylko potasem światło 0,44W/Lobecnie około 40szt w ostatnia sobote hurtem wyprowadziło sie ponad 300szt
aq3 mchy bez nawozu swiatło 0,25W/L około 30-40szt
Obsługa: podmianki zaleznie od baniaka 5-10l wycinka zbyt wybujałych roslin, detrytus wcinaja małzoraczki z krewetkami . Problem z glonami wystepował w kazdym z tych baniaków w poczatkowym okresie istnienia moim zdaniem zbyt mocne oswietlenie go wywołało po redukcji mocy ustapiły )obecnie tylko w aq3 sa jeszcze glony w ilosci która mi nie odpowiada ( zwracam uwage że no2 i no3 w tym baniaku jest niewykrywalne i obsada krewetek jest jeszcze nieliczna )ale w odwrocie i bynajmniej nie chodzi mi o to zeby glony znikły całkowicie bo zawsze to naturalne żarełko dla krewetek. w zadnym baniaku nigdy nie wystapiło zmetnienie wody z wyjatkiem tego po zalaniuaqwarium w pierwszym dniu.

Dróg do sukcesu jest wiele i kazde akarium jest inne- frazes ale jakze prawdziwy!
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Rozprawki nad przepływem wody w filtracji.

Postprzez SUHY » Pn 09 mar, 2015 11:01

Nie raz już po długiej wymianie zdań koniec ten sam . Nie ważne jak ważne żeby efekty były .
A jak widać są , mimo drastycznych różnic w podejściu i przekraczania utartych norm ,po czym można dojść do prostego wniosku .
Ktoś kto wymyślił pewne ramy jest takim samym człowiekiem jak inni i to było jego widzi mi się .Nie neguję , tylko stwierdzam że kompletne trzymanie się utartych szlaków nie zawsze jest wyjściem idealnym .
I osobiście mam nie lada frajdę sprawdzać jak to wszystko naprawdę działa .

ps: Glony to następny temat rzeka . Podstawowym czynnikiem glono ataków nie jest ilość światła tylko substancji pokarmowych w wodzie .
Ograniczenie światła przy przeroście glonów to jak wlanie specyfików typu "glonstop" , ale to leczenie objawów a nie przyczyny .

W kilku zbiornikach mam intensywność odpowiadającą 44W /34l - niema i nie było nadmiernej ilości glonów ."Matowienie" szyb jest dla mnie sygnałem do podmiany wody , i do zwiększenia podmian w danym zbiorniku .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość