Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat Pro

Moderator: =Fresz=

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez batman-ka » Cz 26 lis, 2015 14:42

Dzięki Incognito za test ,może się okaże ,że akurat się nada a wtedy wszyscy trochę zaoszczędzimy na ceramice :-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez jalar » Cz 26 lis, 2015 19:47

Incognito robi test na pumeksie zakupionym w mieście X w sklepie X z firmy X jeśli się uda i będzie miarodajny to super :-) . Ja czy Ty zakupimy pumeks w mieście Y w sklepie Y firmy Y i co bez obaw wsadzisz go do filtra ? Mimo wszystko wolę zakupić sprawdzoną do tego celu przeznaczoną ceramikę.
Szacun Incognito dla Twojej pracy przy teście. Czekam na końcowe wyniki.
jalar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): N 15 lut, 2015 20:19
Lokalizacja: Trzcianka k/Piły

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez =Fresz= » Cz 26 lis, 2015 21:36

Pumeks jak się okaże dobry to wyżej masz skąd jest i co to dokładnie za pumeks jakiej firmy ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 26 lis, 2015 22:12

Niewiem czy wspominałem ale w moich zamiarach raczej podnoszenie przewodności przez pumeks nie bedzie przeszkazdac..raczej. sam pumeks kupiony w leroimerlin tak ja Fresza tyle tylko ze w innnej lokalizacji . chyba nici z wiarygodnosci kubełka za duzo skał w tym akwarium napchałem:P ale zeby wyczerpujaco sparwe wybadac zrobie cos takiego co sugeruje Kaboom tylko na mniejsza skale została mi szklaneczka tegoz pumeksu nabije go do filterka fan mini plus w miejsce gabki i zostawie w pojemniku z woda ro na kilka dni niech sobie płuka pumeks zobaczymy ile wypluka po tym zmienie wode na świeża i taki sam okres czasu bedzie płukany pumeks i znowu pomiar i jeszcze raz ta sama akcja po raz trzeci , ..chce sprawdzic czy ewentualnie z czasem zmieni sie ilośc tego co z pumeksu sie wypłukuje.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » So 28 lis, 2015 14:51

Test nr 2 pumeksu z leroimerlin będzie się odbywać w wodzie RO przewodność 20us lecz tym razem woda będzie stale omywać próbkę pumeksu w filtrze wewnętrznym którego komora na medium filtracyjne została wypełniona pumeksem Obrazek
taki filtr jak na poniższej foci widać
Obrazek

będzie pracował bez przerwy w butelce zalanej około 0,7l wody RO i zabezpieczonej przed parowaniem może nie w 100% ale myślę ze wystarczająco Obrazek
po tygodniu dokonam pomiarów przewodności, PH,GH,KH po czym wymienię wodę na nową a cała operacja tak będzie 3 krotnie powtórzona. Celem jest stwierdzenie ile i jak pumeks zmienia parametry wody gdy jest omywany przez nią stale czyli w warunkach jakie panują w kubełku oraz czy to jest stała wartość w czasie.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez =Fresz= » So 28 lis, 2015 15:53

Fajnie inqo że robisz ten test ;) czekam na wyniki.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » So 28 lis, 2015 16:32

Robie bo w sumie juz mam pumex w kubełku DIY który obsługuje pare dni temu zrestartowany 125l baniak tyle ze tam nie da sie wiarygodnie sprawdzic co i ile pumex oddaje bo tamto akwariumo to istny kamieniołom. Akwa zalane odpadem z filtra RO przewidywane parametry w nim zgrubsza to ph 7,5+ gh15 kh 4-8 co prawda przewodnosc w ciagu 5 dni wzrosła z 414us do 530us ale co za to odpowiada trudno orzec bo baniak w trakcie dojrzewania i skał wszelakich troszke jest nawrzucane do niego. ofc trzeba brac poprawke na moje wyniki bo kropelki to tylko kropelki a też nie każda partia pumeksu jest identyczna jak również inaczej sie może zachowywać w wodzie o ph 7,5 a inaczej przy ph5,5 wiec jesli sie ktos połasi jak ja na tanie medium do filtra musi sam tez jakies pomiary we własnym zakresie w zastanych warunkach zrobić żeby dzonka nie zaliczyc i do kibla 70 taiwanów nie wylać razem z morzem łez :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » So 05 gru, 2015 13:34

Mija 7 dzień wiec czas na pomiary .Obrazek

przewodność: 60µs
PH: 6,8 ( kropelkowy jbl PH 6,0-7,6 )
GH: 0-1 (pierwsza kropla daje wynik)
KH: 0-1 (pierwsza kropla daje wynik)
Jak widać wyniki testu dynamicznego i statycznego nie różnią się zasadniczo od siebie.
Filtr został ponownie zalany woda RO o takiej samej objętości i przewodności 20µ za tydzień kolejne pomiary.
P.S
Gdyby ktoś dociekliwie chciał dopytać czemu woda jest taka ciepła?
Woda się zagrzała do 30C nie dlatego ze mam taka saune w domu lecz wynikło to z następujących czynników :
-pierwszy to ciepło jakie generuje prąd elektryczny przepływający przez uzwojenie w głowicy filtra fan mini plus
-drugi to tarcie łopatek wirnika i wody o siebie oraz wody opływającej inne elementy filtra
-trzeci czynnik jaki zadziałał na rzecz że woda ma 30C to brak możliwości rozproszenia ciepła przez odparowanie wody.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez =Fresz= » So 05 gru, 2015 13:37

Czyli jak najbardziej taki pumeks się nadaje.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » So 05 gru, 2015 13:54

Fresz zalecam ostrozność z pumeksem dla krewetkariów bo ph,gh,kh to nie wszystko co sie w wodzie z pumexu może znalezc to jest skała wulkaniczna wiec zawiera cała tablice Mendelejewa dlatego bez testu praktycznego na krewetkach wrazliwych nikomu nie polece do taiwanów pumeksu. Kubeł z pumeksem jaki zmajstrowałem jest przeznaczony dla caridina dennerli ale na to trzeba poczekac jeszcze jakies 2-3m-ce do czasu az baniak nie dojrzeje w stopniu wystarczajacym dla nich jak sie zadomowia one tez nie beda miarodajne dla taiwanów bo zyja w skalnym srodowisku i moga nie byc wrazliwe na minerały w wodzie ( co sugeruje rozpiętośc parametrów w jakich zyja u róznych hodowców w niewoli) .wiec jesli ktoś ma mozliwośc zrobic taki test na taiwanach to by sporo rozjasniło ja nie mam dodatkowego baniaka na taki experyment.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » So 12 gru, 2015 11:33

14 dzień testu Obrazek
Przewodność : 30µs !
Ph, gh ,kh - zrezygnowałem z pomiaru ze względu na fakt że przewodność w drugim etapie jest znacznie niższa niż w pierwszym a logicznie rzecz biorąc przy spadku przewodności parametry gh i kh poprzednio wykazujące wartości około zera nie mogły się zmienić w stopniu umożliwiającym ich pomiar testami kropelkowymi a ph jest uzależnione od kh .

Po dwóch etapach testu można się pokusić o wniosek że pumeks z czasem rozpuszcza w wodzie RO coraz mniej substancji na co wskazują coraz niższe wartości przewodności w dwóch pierwszych etapach testu .
Obecnie rozpoczynam etap trzeci zestaw testowy ten sam co w poprzednich etapach tym razem woda Ro jaka został zalany ma 16µs.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Porównanie powierzchni właściwej Matrix, Eheim Substrat

Postprzez Inc0gnit0 » So 19 gru, 2015 13:47

Dzień 21 testu , pumex zalany był tydzień temu woda Ro 16µs przez 7dni pracy filterek wycisnął przewodność do poziomu 24µs co wpisuje się w tendencje jaka dało sie zauważyć w poprzednich etapach testuObrazek

Podsumowując przepłukany pumex wpływa na skład wody w bardzo małym stopniu (przypominam ze woda użyta do testów to woda z filtra odwróconej osmozy wiec niemal całkowicie jałowa i przez to mocniej wypłukuje wszelkie rozpuszczalne substancje ze skał wszelakich niż woda która już zawiera rozpuszczone minerały) nie wpływa w stopniu mierzalnym testami kropelkowymi na gh i kh oraz wpływa na ph w stopniu minimalnym na granicy błędu pomiaru moich testów czyli 0,2 stopnia.
Na pewno można go bez ryzyka zastosować w akwariach roślinnych i z zwierzętami mało i średnio wrażliwymi. Sprawdzi sie krewetkariach z neocardinami, a nawet z crystalami (cr, cb itp) jedynie tu zachowałbym ostrożność przy szczególnie delikatnych cennych i wrażliwych odmianach tigerów i taiwanów .
Osobiście zastosowałem go w kuble który obsługuje już akwarium które za kilka miesięcy po zakończeniu procesu dojrzewania zostanie zasiedlone zwierzętami extremalnie wrażliwymi i to będzie ostateczny test przydatności .
Ofc moje testy nie odpowiadają na wszystkie pytania zostaje otwarta i nie sprawdzona kwestia jak pumex się zachowuje w wodach kwaśnych jak w biotopach typu BW czy w krewetkariach z aktywnym podłożem które mocno zbija ph nawet poniżej PH5 ale to zostawiam już innym do sprawdzenia.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Poprzednia strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości