Filtr podżwirowy z kaskadą.

Moderator: =Fresz=

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez kaboom » Cz 03 gru, 2015 13:19

Hotei odpalasz dwie kostki ADA czy na Amazoni bo nie mogę załapać :-) Jak na Amazoni to pamiętaj że to podłoże potrzebuje bardzo dużych podmian na początku, spokojnie po 50% możesz robić.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez =Fresz= » Cz 03 gru, 2015 14:25

Tasior napisał(a):Nigdy nie rozumiałem n aczym polega wyeksploatowanie podłoża i mimo iż tyle lat ma akwaria dalej tego nie rozumiem, choć dalej się o tym gada :mrgreen:


Też tego nie zrozumiem :-P niektórzy już po pół roku wywalają podłoża, gdzie ja mam już ponad 2 lata, nie odmulaną Beni i działa żyje ma się dobrze :mrgreen: dlatego Hotei rób test i pokaż że ludzie są w błędzie :->
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez SUHY » Cz 03 gru, 2015 21:15

kaboom napisał(a):Podłoża "aktywne" jak je nazywamy to nic innego jak forma "żywic jonowymiennych", coś jak wkłady do stacji uzdatniania wody, jak wiadomo tego typu produkty mają swoją określoną "chłonność" i w momencie zapełnienia się bufora tracą swoje właścicwości.

Troszkę nie za bardzo , żywice jonowymienne .... ( tu google pomoże ) a podłoże jest porowatym nośnikiem związków chemicznych o ph 5,5 .Działa jak gąbka nasączona kwasem , Gdy środowisko jest dlań neutralne ( woda ma z goła takie samo pH lub podobne) nic się nie dzieje , w chwili gdy zmienia sie parametry za sprawą wsadzonych do akwarium związków zasadowych ( KH ) zaczyna się reakcja w której zasady i kwasy w reakcji tworzą sole , a pH rośnie do momentu gdy kwasu zabraknie i woda zaczyna przechodzić w zasadowość .

=Fresz= napisał(a):
Tasior napisał(a): Hotei rób test i pokaż że ludzie są w błędzie :->
Oj nie są w błędzie ,to jak z opałem , jednemu styka na dwa sezony mimo że ma 22 c w domu drugiemu na jeden mimo że marznie . Bo piec obsługiwać trzeba umieć :-P .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez kaboom » Pt 04 gru, 2015 12:20

SUHY tak samo byłem zaskoczony tym stwierdzeniem, ale kolega wytłumaczył że forma żywicy może być dowolna a nie tylko kuleczki do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, oczywiście soil to nie czysta żywica ale z dodatkiem ziemi, tym niemniej podobno tak to wygląda :-)
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez SUHY » Pt 04 gru, 2015 16:16

Praktyka a teoria ...... dobrze to połączyć w parę :-P . A poza tym jakie teorie by nie wynikły i ludzkie widzimisię , ważne że działa .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez Tasior » Pt 04 gru, 2015 20:28

SUHY napisał(a):Praktyka a teoria .......


Otóż to ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez Hotei » So 05 gru, 2015 22:28

kaboom napisał(a):Hotei odpalasz dwie kostki ADA czy na Amazoni bo nie mogę załapać :-) Jak na Amazoni to pamiętaj że to podłoże potrzebuje bardzo dużych podmian na początku, spokojnie po 50% możesz robić.


Hehe odpalam na wersji powder, z nią nie jest tak tragicznie, dziękuję Kaboom ;-)
Na razie testuję podżwirówkę w zwykłym. Jak się sprawdzi, taką filtrację zastosuję we wszystkich baniakach..

Tasior napisał(a):Nigdy nie rozumiałem n aczym polega wyeksploatowanie podłoża i mimo iż tyle lat ma akwaria dalej tego nie rozumiem, choć dalej się o tym gada :mrgreen:


No, mnie też zmusiliście aby nad tym podumać.
Przy filtracji podżwirowej z podłączoną bezpośrednio głowicą, ten efekt nie powinien się w ogóle pojawić gdyż woda z syfem wraca z powrotem, układ zamkniety.
Przy podłączonym kuble nastepuje to samo, tyle że wraca czystsza woda. A więc podłoże powinno wytrzymać hoho i jeszcze trochę z hakiem :-P

Aczkolwiek jestem początkującym użytkownikiem podżwirówki to i mogę się mylić ;-)
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez kaboom » So 05 gru, 2015 23:03

Hotei napisał(a):
Hehe odpalam na wersji powder, z nią nie jest tak tragicznie, dziękuję Kaboom ;-)
Na razie testuję podżwirówkę w zwykłym. Jak się sprawdzi, taką filtrację zastosuję we wszystkich baniakach..

Podżwirówka raczej nie sprawdzi się z powderem, jest zbyt mały, chyba że dasz wspominaną gąbkę ale ona moment się zapcha. Amazonia pyli bo jest miękka i ewentualnie można przepłukać podłoże w RO ale to też nie jest doskonałe rozwiązanie.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez Hotei » So 05 gru, 2015 23:42

Dzień Pierwszy.

Kostka zalana, pod podłoże poszła ceramika Sera, a na ruszt punktowo naklejona gąbka gęstości 45ppi. Grubość około 1 cm.
Ruszt podłączony do kaskady fzn-2, to silny filtr i pokazał to zaraz po odpaleniu. Musiałem ograniczyć przepływ.
Wydawało mi się że będzie problem z połączeniem owalu rury kaskady z rurką okrągłą, ale nie, wszystko poszło gładko. Papier ścierny i opalarka załatwiły sprawę, do tego odrobinka silikonu.
Jak na razie wszystko śmiga.
Na tył pójdzie Micranthemum umbrosum do podłoża, poniżej Micranthemum Monte Carlo. Całość w początkowej fazie, będzie wspierał rogatek i rzęsa limnobium.
Obrazek
Obrazek

Z czasem szybki nie będą widoczne, obrośnie je "Monte Carlo".

Roślinki dojechały, na razie jest jak jest, czyli łyso ;-)
Ale dostały już nawóz krewetkowy a jak zarośnie na pewno będzie ciekawie.
Zależało mi, aby uzyskać jak największy pusty pierwszy plan dla krewet, tył zaś będzie tłem z roślin.
Obrazek
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez Hotei » N 17 sty, 2016 20:58

I po zawodach ;-)
Pomimo iż zielsko rozrosło sie strasznie, zrobiłem restart. Posłuchałem Waszych dobrych rad i zasypałem podżwirówkę jeszcze raz adą ale normal, wywaliłem gąbkę. Kto wie czy faktycznie nie zapcha się po pół roku z krewetami, do końca przepływ w kaskadzie był mocny.
A więc tak to teraz wygląda .. przyznaję bez bicia że Martynka mnie zainspirowała swoimi akwariami ;-)

Obrazek
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez etaks » So 03 gru, 2016 10:53

Odkopię trochę wątek bo ciekaw jestem jak ostatecznie skończył się eksperyment z ta podżwirówką.

Sam teraz stoję przed wyborem sposobu filtracji bez zbędnego zajmowania miejsca w baniaku. Do tej pory z powodzeniem stosowałem narożne hamburgi jednak w tym akwa chciałbym wykorzystać wolny kubełek ex700 (do 25l bańki) a nie chcę zakładać na wlot gąbek.
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez zibiboa » Cz 06 kwi, 2017 10:36

Właśnie wczoraj odpaliłem drugie akwa 25l z podżwirówką + U-JET 3 "zaszczepiony" duuuużo wcześniej. Gąbki wypłukałem w akwarium z nową wodą by podłoże się zaszczepiło bakteriami :mrgreen: + 10% starej wody. Zrobił się sajgon ale dosłownie po 15-20 min woda się oczyściła. W starym akwa mam ten sam zestaw i nie wnikam czy podżwirówka się zapchała czy nie :-P Hotei daj znać co z tym twoim filtrem podżwirowym bo coś długo nie robiłeś update'u.
Pozdrawiam,
Zbyszek
Avatar użytkownika
zibiboa
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 24 lut, 2011 10:14

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez raiders » Cz 06 kwi, 2017 10:57

O ile wiem to hotei nie ma już tej filtracji

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Filtr podżwirowy z kaskadą.

Postprzez Hotei » Pt 07 kwi, 2017 11:25

Dokładnie, przez pół roku było ok.
Następnie zmieniłem aranżację i zbiornik na dużo większy. Znudził mi się ;-)
Pomimo sukcesu z podżwirówką, zamontowałem wszędzie duże hamburgi ...
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron