Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Moderator: =Fresz=

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 14:51

Hotei napisał(a):Kombinujecie jak koń pod górę ... hehe :-P
Tak czuję że skomplikujecie to na maxa ;-)


Już lepszy był Twój post z głośną obiegówką bo przynajmniej wnosił to tematu śmiech :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 15:10

cinek1916 napisał(a):Motyw z 4-pakiem fajny ale jeżeli coś złego by się działo w jednym baniaku to przy szybkiej reakcji mam szansę odłączyć go z obiegu. Tak musiałbym cały 4-pak.


Nic nie musisz, a wszystko możesz ;-)

sQun49 napisał(a):
Hotei napisał(a):Kombinujecie jak koń pod górę ... hehe :-P
Tak czuję że skomplikujecie to na maxa ;-)


Już lepszy był Twój post z głośną obiegówką bo przynajmniej wnosił to tematu śmiech :mrgreen:


Większość ma budowę metalową i jak coś zacznie padać koledze, bierzesz za to odpowiedzialność ...
Sory Rafał, ale jak Ty się za to bierzesz, skomplikujesz koledze instalacje niepotrzebnie .. tak jak i swoją heh :mrgreen:
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 15:24 przez Hotei, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 15:13

Jak mogę odseparować jedną z 4 sekcji podzielonych gąbką?
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 15:14

Stosując zaworki, to jest ta część instalacji której Rafał tak nie lubi ;-)
Ale uwielbia wężyki 6 mm ... te do CO2 nawet są fajne ;-)

Podarowałbym sobie pomysły z wierceniem otworów w dnie baniek ...
Cinek kup Jasia Wędrowniczka i pogadaj z Grzegorzem jeśli to ma dobrze i bezawaryjnie działać. Czasem warto skorzystać z czyichś dobrych pomysłów ...
Cały czas jestem sceptycznie nastawiony do projektu, ale pomysł masz dobry. Tylko przepływ z pompy, musi być naprawdę duży razy ilość wody.
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 15:32 przez Hotei, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 15:26

Czesio chyba naprawdę Cię głowa boli bo znów problem z czytaniem :mrgreen: 2-0 dla Ciebie dzisiaj

Kolega instalację już od dawna ma w głowie i komputerze - nie musi naśladować nie wiedząc co do czego służy...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 15:34

No z Twoją pomocą Rafałku pójdzie raz dwa, tylko ta plątanina rur jak u Ciebie ... ;-)
Czemu 2.0 a Twoje samobuje to co, licz uważniej ?

Ale poczekam kiedy do tego sam dojdziesz ... a może jednak nie, przecież wszystko co stworzyłeś jest takie idealne i doskonałe .. ;-)
Ten film z Youtube miał mnie pogrążyć tak ? Dziękuję Ci bardzo, że go dla mnie extra wrzuciłeś, wszyscy podziwiamy teraz Twoją instalacje.
Najbardziej jednak podoba mi się ten las rur, muszę sobie zrobić kopię :-P
Powiem tak, słyszysz że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele ...

Lubię Rafi Twoje poczucie humoru :mrgreen:
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 15:55

Czesław wrzuciłem film specjalnie dla Ciebie a Ty dalej brniesz w g.... Chciałem abyś mógł zrozumieć o czym piszę ale dalej "ciemność widzę" u Ciebie. Tłumaczysz mi każdą swoją wypowiedzią to w co nie wierzyłem... Absolutnie nie namawiam do swojej instalacji jak widzisz a tylko wskazuję kolizje - jeśli nie rozumiesz dalej, poproś żonę bądź zadzwoń do kolegi i nie rób offtopicu... Nie musisz kopiować, film dostępny cały czas - Nicka nie będę zmieniał aby się wyprzeć że to nie moje wilczku :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 16:00

Wykasuj Rafi to co napisałeś, zrobię to samo, Ale uprzedzam, zrobi się nudno ... :-D
Projekt jest prosty do wykonania, jeśli się korzysta z czyjegoś pomysłu. Wszystko robi się łatwiejsze ...

Nie pisz tyle Rafał, zrób sobie wolną niedzielę. A dobre, pomysły przyjdą same.
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 16:08 przez Hotei, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 16:06

Hotei napisał(a):Stosując zaworki, to jest ta część instalacji której Rafał tak nie lubi ;-)
Ale uwielbia wężyki 6 mm ... te do CO2 nawet są fajne ;-)

Podarowałbym sobie pomysły z wierceniem otworów w dnie baniek ...
Cinek kup Jasia Wędrowniczka i pogadaj z Grzegorzem jeśli to ma dobrze i bezawaryjnie działać. Czasem warto skorzystać z czyichś dobrych pomysłów ...
Cały czas jestem sceptycznie nastawiony do projektu, ale pomysł masz dobry. Tylko przepływ z pompy, musi być naprawdę duży razy ilość wody.


Też nie lubię zaworków bo stanowią źródło problemów podobnie jak małe średnice.
Czemu wiercenie w dnie baniek to zły pomysł? Jaka jest różnica między wierceniem w ściance a wierceniem w dnie?
Pompa powinna dać radę, maksymalna wydajność jak pamiętam to 5500l/h przy podnoszeniu na 2,6m co da mi jakieś 7 pojemności układu na godzinę.

Tak jak sQun pisze, mam już z grubsza poukładane w głowie co chcę zrobić. Mam główną zasadę: im prostsze tym lepsze bo mniej rzeczy może się "popsuć".
Teraz tylko wyszukanie drobnych lub dużych błędów. I to najlepiej przez innych.


Dajcie już spokój z tymi personalnymi docinkami.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 16:35

cinek1916 napisał(a):Też nie lubię zaworków bo stanowią źródło problemów podobnie jak małe średnice.
Czemu wiercenie w dnie baniek to zły pomysł? Jaka jest różnica między wierceniem w ściance a wierceniem w dnie?
Pompa powinna dać radę, maksymalna wydajność jak pamiętam to 5500l/h przy podnoszeniu na 2,6m co da mi jakieś 7 pojemności układu na godzinę.


Zawory do zraszaczy mają średnicę wewnętrzną 18 mm, potrzebujesz większej ?
Czemu nie w dnie baniek, chociażby z powodów uszkodzenia mechanicznego podczas demontażu tylu baniek. Szczelność też łatwiej uzyskać, przy małym naporze wody. Co zrobisz jak się rozszczelni połączenie ? Są więc rozwiązania łatwiejsze i te bardziej skomplikowane.

Zrób mocniejszy regał, skopiuj pomysł Grzegorza z czteropakami ( a Grzegorzowi dobrą whisky, jego czteropaki naprawdę są genialne ), podziel je wg. uznania. Wszystkie cztery odpływy z lewej strony, połączone w jedną pionową rurę o większym przekroju. Połączenia zrób na skręcanie, abyś mógł szybko odłączyć każdy zbiornik i wymontować.
Zasilanie w wodę takie jak u Grzegorza, lecz zawory na gwint gz. masz 18 mm średnicę w/w. W razie awarii, restartu zmniejsz tylko wydajność pompy, wyreguluj zaworami, lub zamontuj zawór za pompą.
Można dać ewentualnie jeśli zajdzie potrzeba, po jednym skręcanym zaworze na każdy poziom, zamiast połączenia skręcanego.
W sumpie ostatnią komorę zrób większą, w razie zbyt wysokiego poziomu wody, część odlejesz. I tyle ...
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 17:21

Hotei napisał(a):
Zawory do zraszaczy mają średnicę wewnętrzną 18 mm, potrzebujesz większej ?


Cinek montuje zawory na doprowadzeniu wody do każdego baniaka więc nie wiem/sz o czym piszesz....

Hotei napisał(a):Czemu nie w dnie baniek, chociażby z powodów uszkodzenia mechanicznego podczas demontażu tylu baniek. Szczelność też łatwiej uzyskać, przy małym naporze wody. Co zrobisz jak się rozszczelni połączenie ? Są więc rozwiązania łatwiejsze i te bardziej skomplikowane.

Przecież to proste i bezpieczne... W hydroponice ani Cinkowi ani mnie nic nie ciekło...

Hotei napisał(a):Zrób mocniejszy regał, skopiuj pomysł Grzegorza z czteropakami ( a Grzegorzowi dobrą whisky, jego czteropaki naprawdę są genialne ), podziel je wg. uznania. Wszystkie cztery odpływy z lewej strony, połączone w jedną pionową rurę o większym przekroju. Połączenia zrób na skręcanie, abyś mógł szybko odłączyć każdy zbiornik i wymontować.
Zasilanie w wodę takie jak u Grzegorza, lecz zawory na gwint gz. masz 18 mm średnicę w/w. W razie awarii, restartu zmniejsz tylko wydajność pompy, wyreguluj zaworami, lub zamontuj zawór za pompą.
Można dać ewentualnie jeśli zajdzie potrzeba, po jednym skręcanym zaworze na każdy poziom, zamiast połączenia skręcanego.
W sumpie ostatnią komorę zrób większą, w razie zbyt wysokiego poziomu wody, część odlejesz. I tyle ...

I znów namawiasz do "swojej" koncepcji gdzie nie KAŻDY baniak możesz zdemontować dowolnie a jedynie grupę baniaków....
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » N 05 cze, 2016 17:22

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić sposobu uchronienia się od "balastu-nadmiaru" wody .chyba że się nie rozumiemy ;-) , słowo pisane jest trudne hehe .
Jak wyłączysz pompę to woda z rur dopływowych spłynie do sumpa, chyba że będzie tam zawór zwrotny .( następny element ...) Co gdy nie zadziała .
W każdym zbiorniku poziom będzie wyższy około 5 -10 mm (zależy od długości ) niż poziom spływu ,po wyłączeniu pompy to wszystko spłynie do sumpa .Przyjmując spore około .... z każdego poziomu spłynie 3,5 L .Plus to co w rurach . Na pałę licząc 15 -20 L wody na co trzeba mieć naddatek w sumpie .W dodatku w razie jakiejkolwiek nieszczelności (choć to mało prawdopodobne ) jest opcja że ubędzie więcej wody z akwarium ,która znajdzie się w sumpie .

U mnie zbiornik ma wolne miejsce na ten "balast" ,plus zabezpieczenie nadmiarowe -spływ do kanalizacji .

Co do gąbki to spokojnie można dać sporą , oczywiście odpadnie wtedy możliwość zainstalowania kominów .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 17:33

Nie każde zmiany są tymi złymi Rafał. Piszę to specjalnie aby nasz kolega, miał kilka opcji konstrukcyjnych.
Zastanawiam się czemu Ci tak bardzo zależy, aby tak prostą konstrukcję skomplikować na maxa ?
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 17:44

Grzesiek, Cinek wspiminał o zapasie w sumpie dla spływu wody z obiegu...

Zawór zwrotny na powrocie grawitacyjnym? - przecież by się nie otworzył nigdy :mrgreen: Za pompą jest konieczny aby jej nie zdławiło w przypadku odłączenia bądź braku prądu ...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 17:52

Czesław zastanawiam się jak możesz nie widzieć że Cinek robi najprostszy układ jaki jest do zrobienia? Owszem można by baniaki postawić tak jak na filmie który wrzuciłem w którymś z postów na stelażu i nie wiercić w płycie ale mnie by brakło na razie odwagi na taki ruch :mrgreen: Jedna pompa, jeden regał, niezależne baniaki - w mojej ocenie lepiej się nie da.... Podmiana będzie gdzieś indziej ale podejrzewam że też sobie to dobrze przemyślał i za chwilę o tym powie :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości