Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Moderator: =Fresz=

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Śr 01 cze, 2016 21:48

Rafał coś Ci się znów pomieszało, nie oceniam Ciebie. Opisałem dwa różne rozwiązania aby nasz kolega miał lepszy pogląd na sprawę. I tak wybierze to co uważa dla siebie za dobre. Wiec bez obaw.
Z tym poklepywaniem przesadziłeś, jeśli jednak wymyślisz coś lepszego zapewne ucieszy nas to wszystkich.
Na dzień dzisiejszy, taka instalacja jest jak dla mnie najciekawszym rozwiązaniem. Jest też prosta i bezpieczna, dlaczego więc nie wykorzystać dobrego pomysłu naszego kolegi. I tyle.

Cinek ja zaproponuję jednak zastosowanie głowic w hamburgach gdyż są bardzo ciche i niezawodne. 500 zużywa 4,5 W. Jeśli chałas Ci jednak nie przeszkadza tak jak proponował Grzegorz filtry na powietrze.
Do mieszania wody osobna pompa. Jeśli jest jeszcze miejsce na górnej półce, zbiornik na wodę z odpływami do listew zasilających każdy poziom.

A dywan najpierw odkurz ;-)
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez =Fresz= » Śr 01 cze, 2016 21:49

Panowie rozejść się :P

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » Śr 01 cze, 2016 22:10

Nić nie ważne , tylko wychować młode z jajec . Czy to czyjeś , czy swoje , wózek się toczy jak mamy zamierzony przyrost .

cinek1916 łączenie zbiorników jest banalne i ciężkie zarazem .
Ja zawsze szukam kompromisu między dobrze i prosto , a najważniejsze mieć odpowiedni efekt z jak najmniejszym nakładem pracy .
Wspólna pompa ok ...
Musisz pomyśleć o:
Przeliczyć jaki naddatek wody zmieści się w sumpie gdy np :zabraknie prądu ( menisk wypukły wody ).
Co sie będzie działo gdy przestanie działać pompa .
Uwzględnić potrzebę ingerencji/restartu bańki , możliwość odłączenia od systemu .
Odseparowanie zbiorników w temacie pasożytów , czy choćby zapachu "gotowej" samicy .
Zabezpieczenie przed uciekaniem krewetek .
Stały poziom wody niezależnie od zarastających rurek .

Dla mnie przemyślany system to pełna kontrola w każdej kwestii , prostota , i brak obsługi przez wiele lat .

A tak jeszcze dodam że nawet skośno patrzące mimo wspólnego obiegu maja filtry w bańkach .( prócz hodowli strumyk owo basenowych )
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 01 cze, 2016 22:47

Hotei napisał(a):Rafał coś Ci się znów pomieszało, nie oceniam Ciebie. Opisałem dwa różne rozwiązania aby nasz kolega miał lepszy pogląd na sprawę. I tak wybierze to co uważa dla siebie za dobre. Wiec bez obaw.
Z tym poklepywaniem przesadziłeś, jeśli jednak wymyślisz coś lepszego zapewne ucieszy nas to wszystkich.
Na dzień dzisiejszy, taka instalacja jest jak dla mnie najciekawszym rozwiązaniem. Jest też prosta i bezpieczna, dlaczego więc nie wykorzystać dobrego pomysłu naszego kolegi. I tyle.

Cinek ja zaproponuję jednak zastosowanie głowic w hamburgach gdyż są bardzo ciche i niezawodne. 500 zużywa 4,5 W. Jeśli chałas Ci jednak nie przeszkadza tak jak proponował Grzegorz filtry na powietrze.
Do mieszania wody osobna pompa. Jeśli jest jeszcze miejsce na górnej półce, zbiornik na wodę z odpływami do listew zasilających każdy poziom.

A dywan najpierw odkurz ;-)


Czesław pisałeś całą stronę nie wiedząc o czym ja piszę :) nie wspominałem ani słowem o systemie półautomatycznej podmiany wody tylko o pompie do sumpa - oszczędnej :) 4,5W * 12 szt (ja u siebie w dużych bańkach mam 2 szt) daje 54W - teraz mam niecałe 19W na tyle zbiorników ile pociągnę rurek z kolektora plus rezerwowe puszczone do odpływów ( w tym momencie z kolektora wychodzi chyba 25 rurek) Czy to wystarczy do sprawnej obsługi zobaczymy za 2 lata, na pewno na dzień dzisiejszy również spełnia swoje zadanie...

Co do bezpieczeństwa - gdzie dolewasz wodę z ro do podmian w celu przygotowania mieszanki? U Suhego jest osobny zbiornik, nie widziałem odpływu przelewowego w razie zapominalstwa a jak jest u Ciebie?
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Cz 02 cze, 2016 10:49

Rafał brniesz bez sensu ... pisałem o tym że przejścia od Grzegorza są ok i bez względu na litraż sprawdzą się w 100% u kolegi, jeśli idzie myślą techniczną razem z Grzegorzem. I miałem dokładnie na myśli Twój nieprzemyślany wpis. Jak nie wiesz jak pracuje czyjaś instalacja, po prostu nie pisz głupot. Pisałem także że Twoja instalacja jest już przestarzała i jest to faktem, widać to od roku na stronach internetowych akwarystyki Azjatyckiej, można to zrobić po prostu lepiej i zauważ proszę nie piłem do Ciebie. Chyba że ta instalacja jest Ci tak bardzo bliska, że nie można o niej źle pisać ....

Odnośnie mojej instalacji ... Rafał wysil się i pomyśl trochę inteligentny przecież gość z Ciebie, instalacja i działanie jest tak proste jak dupa jeża ...

I zakończmy ten temat, proponuje priw lub telefon jeśli jeszcze czegoś nie rozumiesz.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Cz 02 cze, 2016 16:57

Cinek sory za off topic i odbiegnięcie od tematu głównego czyli pompy do sumpa :)

Czesław czy Ty czasem czytasz swoje wypowiedzi czy po prostu piszesz ot tak bo lubisz/nudzisz się :)
Przechodzisz z tematu na temat, odbiegasz od sedna nie wiedząc dokładnie o co autor postu pytał....

Jak pracuję system u Suhego wiem - dwa obiegi: pierwszy - głowica dla ruchu wody - wylot deszczownicą, drugi - woda która dostanie się grawitacyjnie kolankiem do sumpa wraca dzięki pracy głowicy umieszczonej w sumpie zaworkami do baniaka. Ot cała filtracja. Do podmian wody osobny baniak na górze do przygotowywania świeżej - w sumie 12 głowic (3 w zbiorniku na wodę + 6 w sumpach + 3 w baniakach) przy założeniu że byłyby tylko 4-ro paki :)

Jak jest/będzie u Ciebie nie wiem - widzę baniaki i 2 sumpy - podejrzewam, że pompka w sumpie wlewa zaworkami wodę która wraca kolankami do sumpa + jakieś głowice w każdym baniaku. Podmiany ręczne, woda z sumpa do wiadra a potem przygotowane ro w wiadrze do sumpa?

Nie czuję się związany z moją filtracją ani instalacją do podmiany wody (sumpa mam jednego z nowym systemem podmiany, starych instalacji przelewowych do podmian dwie) - wręcz przeciwnie oczekuję wskazówek. Tylko nie myl jednego z drugim, zapytaj jak czegoś nie wiesz czy coś jest niejasne zanim zaczniesz pisać elaboraty :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Cz 02 cze, 2016 17:33

Rafał od samego początku piszę na temat. Sump na 22 zbiorników to nie tylko pompa. Mówiąc A trzeba także omówić tematy B i Z. Ale jak widać to do Ciebie nie dociera, piszesz głupoty i ciągniesz niepotrzebnie temat.
Nie rozumiesz ogólnych zasad jak i co powinno działać. Widać to po Twoim "nowym" sumpie i instalacji współpracującej, nie wybiegasz w przód projektując jego działanie i to widać. Konstrukcja jest słaba i tyle. Wypowiadając się w temacie filtracji kolegi, doradzając mu, musisz wiedzieć że ktoś to przeczyta i nie zgodzi się z Twoją mylną tezą. Chcesz radzić koledze, ok. Zrób to lepiej telefonicznie nie palniesz głupoty i zaoszczędzisz sobie czasu. Twoja nowa filtracja to jakiś chaos.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Cz 02 cze, 2016 19:20

Czesiu a Ty dalej swoje... Nie projektowałem mojego układu, po prostu wpiąłem sumpa w to co już było na regałach... Gdybym robił te dwa regały od zera tak jak Ty, wyglądałoby to inaczej, tak jak pisałem wcześniej. Nie bawiłbym się w wężyki tylko zamontowałbym zaworki i doprowadzenie wody do poszczególnych sekcji w normalny, "rurkowy" sposób... Absolutnie nie nakłaniam do takiej plątaniny rurek a tylko wskazuję jak można rozwiązać to przy użyciu jednej pompy która działając 24h/na dobę pozwoli zaoszczędzić miejsca i pieniążków przy zakupie i eksploatacji.
Rozwiń temat dla potomnych jak powinien wyglądać sump.... Bo jak widać w pierwszym poście będzie jeden i musi podnieść na 1,6m - jeśli nakłonisz kolegę do rozwiązania z drugim regałem na sumpy z głowicami to rozwiązanie by Suhy będzie ok...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » Cz 02 cze, 2016 20:40

Przepychajcie się dalej ;-) ważne, że jest ruch w temacie i coś konstruktywnego mogę wyłapać.
Trochę mnie naprowadziliście na właściwy tor ale swoje wnioski napiszę jutro wieczorem lub w sobotę rano bo teraz nie mam niestety czasu :-x
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » Pt 03 cze, 2016 22:52

SUHY napisał(a): cinek1916 łączenie zbiorników jest banalne i ciężkie zarazem .
Ja zawsze szukam kompromisu między dobrze i prosto , a najważniejsze mieć odpowiedni efekt z jak najmniejszym nakładem pracy .
Wspólna pompa ok ...
Musisz pomyśleć o:
Przeliczyć jaki naddatek wody zmieści się w sumpie gdy np :zabraknie prądu ( menisk wypukły wody ).


Teoretycznie wyliczyłem, że się zmieści. h
Założyłem sobie jedną taflę wody 360x50 spiętrzoną na 1cm co daje 18l. W rurach zakładam 30l. Razem daje to 48l. Ostatnia komora sumpa 70x50x27 w mniejszej wersji 100x50x30cm ma pomieścić 94l. Wychodzi 46l rezerwy.

SUHY napisał(a):Co sie będzie działo gdy przestanie działać pompa .


Woda leci w dół do sumpa. Powroty do akwariów chcę ustawić przy samej powierzchni tak żeby przy braku prądu zapowietrzyły się.


SUHY napisał(a):Uwzględnić potrzebę ingerencji/restartu bańki , możliwość odłączenia od systemu .


Tu mam lekką zagwozdkę. Chciałem całe orurowanie ukryć w regale żeby potem go zabudować płytą. W związku z czym chciałem wiercić otwory w dnach akwariów, poziom ustalić za pomocą odpowiednio dociętych rurek. Do przelotek podłączyć węże 3/4" które doprowadziłyby wodę do rury zbiorczej. A dalej do sumpa. Rozwiązanie to pozwala mi na szybkie odłączenie i wyjęcie konkretnego baniaka.
Opcja "wszystko na sztywno" odpada bo czeka mnie co najmniej jedna przeprowadzka z tym regałem.


SUHY napisał(a):Odseparowanie zbiorników w temacie pasożytów , czy choćby zapachu "gotowej" samicy .


Proste. Zakręcam dopływ do akwarium, odlewam 2cm wody poniżej poziomu spływu, w gąbkę hamburga montuję głowicę. 5 minut roboty.


SUHY napisał(a):Zabezpieczenie przed uciekaniem krewetek .


Między akwaria chcę wsunąć pleksę wyższą do akwariów o 2-3cm. Albo po prostu przykryć każde akwarium kawałkiem pleksy z otworem na powrót wody.


SUHY napisał(a):Stały poziom wody niezależnie od zarastających rurek .


Spływy zrobię jednak 1/2". Z moich doświadczeń w hydroponice wynika, że spokojnie dadzą radę przy 500l/h. Żeby nagle zarosły musiałby się zdarzyć cud albo wleźć do środka ślimak co też nie będzie proste bo spływy będą za gąbką i prawdopodobnie zabezpieczone dodatkowo.



SUHY napisał(a):Dla mnie przemyślany system to pełna kontrola w każdej kwestii , prostota , i brak obsługi przez wiele lat .


Dlatego od kilku miesięcy czytam o sumpach stosowanych w pojedynczych akwariach i założyłem ten temat.



SUHY napisał(a):A tak jeszcze dodam że nawet skośno patrzące mimo wspólnego obiegu maja filtry w bańkach .( prócz hodowli strumyk owo basenowych )


Kiedyś miałem okazję pooglądać japoński magazyn "Red Bee Shrimp", większość baniek była oparta na filtracji podżwirowej ( raczej podsubstratowej- warstyw nawet 10cm) napędzanej Eheimami a do tego filtry na powietrze.
Tylko ja bym chciał uniknąć dodatkowych głowic, pomp powietrza itp.


Rano postaram się odpowiedzieć na resztę postów i zrobić jakieś szkice żeby to wszystko zobrazować.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » So 04 cze, 2016 08:10

cinek1916 napisał(a):Tu mam lekką zagwozdkę. Chciałem całe orurowanie ukryć w regale żeby potem go zabudować płytą. W związku z czym chciałem wiercić otwory w dnach akwariów, poziom ustalić za pomocą odpowiednio dociętych rurek. Do przelotek podłączyć węże 3/4" które doprowadziłyby wodę do rury zbiorczej. A dalej do sumpa. Rozwiązanie to pozwala mi na szybkie odłączenie i wyjęcie konkretnego baniaka.
Opcja "wszystko na sztywno" odpada bo czeka mnie co najmniej jedna przeprowadzka z tym regałem.




To może poziome odpływy spod akwariów i poziome powroty wody do akwariów zepnij z pionami na zasadzie trójnik i krótki wąż - w razie przeprowadzki będziesz miał tylko dłuższe "sztyce" do przeniesienia.

Piony z jednej strony, obudujesz sobie i jeszcze jakąś szafeczkę będziesz miał z boku :)

Dla dalszej inspiracji https://www.facebook.com/YuCrsCenterBoss/videos/vb.164224520322852/958524960892800/?type=2&theater
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » So 04 cze, 2016 21:04

Właśnie chyba główne piony z resztą połączę wężami żeby łatwo rozebrać.
Żadnych szafek i innych wynalazków. Regał jest tak wyspawany, żeby nic nie wychodziło poza jego obrys bo możliwe, że zostanie obudowany płytą meblową.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » So 04 cze, 2016 22:05

Cinek a nie będzie Ci przeszkadzał hałas tej mocnej pompy ? Taki warkot może zabić przyjemność przebywania w pomieszczeniu.
Zastanowiłeś się co będzie jak wyjedziesz w lecie np. na trzy dni i ta jedyna pompa w tym czasie padnie ?
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 07:37

Pompy od CO są bezgłośne a na 90% taką użyję więc hałasu nie będzie. A jak się zepsuje? W instalacjach działają całymi latami, w domu mam 15 letnią, więc prawdopodobieństwo jest małe.
Chociaż może na wyjazd dobrze byłoby się zabezpieczyć i zrobić napęd na kominy tlh... Po,pa powietrza głośna strasznie ale i tak nikogo nie będzie...
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 08:40

Pomysł z rezerwową (wakacyjną) pompą powietrza, biorąc pod uwagę że Hamburgi będziesz miał, jak dla mnie bardzo rozsądny. Pompa obiegowa do CO jest bezgłośna i gdyby nie kontrolka nie wiedziałbym czy pracuje :)

Jako że chcesz obudować regał, to zasugerowałem taką szafeczkę z płyty jak kiedyś zaprojektował eSKa w swoim temacie. Pięknie zakryłaby piony... Chyba że rozmiar regału jest szyty dokładnie pod wymiar Twojej kuchni i dodatkowych 10-12cm się nie dołoży :-/

viewtopic.php?f=16&t=8935" target="_blank" target="_blank
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 09:15 przez sQun49, łącznie edytowano 1 raz
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości