Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Moderator: =Fresz=

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 09:08

Regał jest szyty pod swój własny wymiar hehe nie widać tego dokładnie na screenie który wrzuciłem ale nogi są dospawane do półek od czoła/boków dzięki czemu mam 3cm na różne instalacje.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 10:19

Faktycznie, nie zauważyłem choć widać doskonale :mrgreen:

Pewnie już to przemyślałeś dobrze, na kilka sposobów ale mimo to napiszę co by nie było za późno:
1. Otwory w dnie powierć tak aby linia odpływu nie wyszła Ci na nogę
2. Doprowadzenie wody do baniaka to samo
3. Nie wiem jakie będą kątowniki pod półkami ale weź pod uwagę że mogą coś wystawać i możesz mieć problem z prowadzeniem rurek pod półką
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 11:27

ad.1 pamiętam ale jak robiłem poniższy rysunek zapomniałem hehe
ad.2 doprowadzenie będzie szło nad baniakami i z nim nie będzie żadnego problemu
ad.3 półka z profili zamkniętych 30x30x3mm pod długości i 20x20x2mm po głębokości, nic nie powinno wystawać.

Zrobiłem rysunek przekroju dla przelotu 1/2" zamontowanego w dnie. Będzie wyglądał tak:

Obrazek

Obrazek

Niestety nie umiem dodać linii wymiarowych :-D i źle umieściłem cały przelot- zapomniałem o konstrukcji półki z profilu zamkniętego, teraz przelot na niego wchodzi...

Akwarium wysokie na 30cm
hamburg grubości 5cm odsunięty od szyby 0 7cm, wysokość 28cm
przelot odsunięty od szyby zbiornika o 3cm
rura zaczyna się na wysokości 26cm od dna zbiornika
zakładany poziom wody 26,5cm
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » N 05 cze, 2016 12:57

Testowałeś głośność takiego rozwiązania , wystarczy lekkie zaburzenie spływu i będzie nieźle siorpać .W takim rozwiązaniu za hamburgiem będzie się odkładać sporo syfu , można temu zapobiec robiąc czerpanie wody z dna przez zamontowanie większej średnicy rurki z grzebieniem przy dnie prowadzącej do dołu na spływie .Przy długości spływu 11 cm i przepływie około 400 poziom jest o 7 mm wyżej niż krawędź spływu .
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 13:26 przez SUHY, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 13:15

O głośność się nie martwię, najwyżej zamontuję durso :-)
O spiętrzenie też się nie martwię, zawsze mogę przyciąć rurkę.

Masz na myśli rurkę nasadzoną luźno na rurkę zasysającą?
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » N 05 cze, 2016 13:28

Tak , rurka większej średnicy i wysokości niż spływowa , po prostu wsadzona na spływ .( z grzebieniem na dole ) .
A ogólnie to nie prościej wyjść z tyłu lub boku akwarium , odpadło by "wracanie " rurek za zbiorniki .Chyba że masz w planie podłączyć zbiorniki szeregowo/równolegle , z górnego spływa do dolnego ,z którego znów do poniższego i na końcu do sumpa .

Jak Rafał prawi poniżej , zrób testy . Jakiekolwiek poprawki mogą być bardzo kłopotliwe . Zanim uruchomiłem całość trochę testów było .
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 13:39 przez SUHY, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 13:31

Nie znam tego systemu i wymiarów więc najlepiej jak sobie złożysz to jakoś próbnie -trójnik, mufki jednak swój wymiar mają a montaż to już druga sprawa...
Chlupanie wyeliminujesz żyłką w środku rurki, jak będziesz zabezpieczał odpływ przed krewetami?
Dopływ wody przesunąłbym jak najbliżej gąbki aby wygodnie się manipulowało w bańce...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 13:47

Wszystko narysowałem z dokładnością co do mm. Każdy element układanki przed narysowaniem zmierzyłem suwmiarką. W najwęższym miejscu będzie 14mm. Wiadomo, że w życie to nie rysunek i wyjść może troszkę inaczej.
Na takiej zasadzie miałem zrobione hydroponiki i działało.

Hamburg będzie zabezpieczeniem przed krewetkami. Akwaria będą przykryte szybami/pleksami od połowy hamburga do przedniej szyby. Jak to nie pomoże to zabezpieczę spływ siatką do łapania ryb.

Rury doprowadzające wodę do akwariów chcę zamontować nad spływami zaraz pod wyższą półką. W ten sposób nie będą wystawały niżej niż profile z których jest zrobiona rama półek. Od rur pionowo w dół poprowadzę trójniki, następnie zawory do regulacji przepływu i kolanko/kawałek węża poprowadzone w wyciętym rowku w hamburgu żeby weszło pod przykrycie ale jednocześnie nie było pod taflą wody. Dzięki temu przy braku zasilania czy awarii pompy woda z akwariów nie cofnie mi się do sumpa i się nie przeleje.
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 13:48 przez cinek1916, łącznie edytowano 1 raz
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » N 05 cze, 2016 13:47

Jest jeszcze jedno bardzo proste rozwiązanie i pozwoliło by na wykluczenie hamburga .Na rurce o której wspomniałem wcześniej można założyć walec z gąbki (po przewierceniu kilkunastu otworów) .Tym sposobem masz filtr i zabezpieczenie w jednym , łatwy dostęp i demontaż w kilka sekund .
Zawory na odpływie ? .
Woda z rur plus te 5 -7 mm wody w akwariach i tak spłynie do sumpa .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 13:59

Rury pionowe do doprowadzenia i odpływu będą szły szły po wewnętrznej stronie stelaża, otworami w półce?
Jeśli nie, to wszystko zostanie odsunięte od górnej półki o grubość profilu bocznego, 20mm
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 14:14

Suhy, tylko gąbka jest stosunkowo mała a hamburg ogromny ale jest to warte przemyślenia.

Zawory na odpływie- nie. Z trzech powodów: kosztują :-), mogą się zatkać oraz to, że trzeba je dokładnie wyregulować. O ile regulacja nie jest problemem to przy zakręceniu głównego zaworu na półkę automatycznie lub w innych akwariach na inne półki zostanie podane więcej wody a wtedy powódź gwarantowana.

W zapasie sumpa przyjąłem wodę z rur plus 1cm spiętrzenia. Na wodę którą zassą powroty nie ma już miejsca. Więc trzeba zrobić tak żeby zapowietrzyły się przy wyłączonej pompie.
Mogę jeszcze zrobić dziurkę nad powierzchnią wody ale nie odpowiada mi sikająca na bok woda i to, że trzeba o nich pamiętać i co jakiś czas czyścić żeby nie zarosły. Jak wiadomo ludzka pamięć jest zawodna ;-)

sQun49, kurde masz rację, będzie obniżone o te 20mm. Odpływy do rury zbiorczej zaraz pod półką a z niej do pionowej rury zbiorczej między nogami ( :-) ) po jednej stornie stelaża a powrót między nogami po drugiej stronie.
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 15:01 przez cinek1916, łącznie edytowano 1 raz
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 14:16

Kombinujecie jak koń pod górę ... hehe :-P
Tak czuję że skomplikujecie to na maxa ;-)

Daj tego czteropaka od Grzegorza i po problemie.
I zróbcie przerwę na kilka dni, pomysły i rozwiązania same przyjdą :-D
Rafał odpocznie ... ;-)
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 15:48 przez Hotei, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 14:23

Albo baniaki przesuń delikatnie w jedną bądź drugą stronę, profil z boku zachodzi też pod półkę 20mm i będziesz mógł uchwytu przymocować do półki jeśli nie ma poprzeczki wzmacniającej... Jeśli chciałeś bańki na całą szerokość to musiałbyś to zweryfikować...
Podobna sytuacja z profilem 30 - odsunie ci odpływ o 30mm jesli baniak miał być do końca półki - co by nie wyszedł w gąbce Hamburga ale to chyba uwzględnia Twoje odsunięcie odpływu o 30mm od tylnej szyby
Ostatnio edytowano N 05 cze, 2016 14:39 przez sQun49, łącznie edytowano 1 raz
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 14:36

Motyw z 4-pakiem fajny ale jeżeli coś złego by się działo w jednym baniaku to przy szybkiej reakcji mam szansę odłączyć go z obiegu. Tak musiałbym cały 4-pak.

Akwaria będą miały 120cm a półka 125cm. Zostawiłem sobie 5cm luzu.

Nie wiem czy zrozumieliście o co mi chodzi z doprowadzaniem wody i głównym spływem do sumpa. Na szybko rysunek jak to ma wyglądać:

Obrazek

Wszystkie główne piony poprowadzone obok półek a między nogami. Od nich trójniki pod półki.


Odpływy odsunięte będą minimum o 3cm od wewnętrznej krawędzi szyby czyli o 3,6cm od końca regału i 6mm od profilu.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 14:47

Zrozumiałem Twój post i naniosłem edycję żeby też być zrozumiany :mrgreen:
Kwestia pojedynczych baniaków to jak dla mnie strzał w 10tkę
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości