Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Moderator: =Fresz=

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » N 05 cze, 2016 18:07

sQun49 napisał(a):Grzesiek, Cinek wspiminał o zapasie w sumpie dla spływu wody z obiegu...

Zawór zwrotny na powrocie grawitacyjnym? - przecież by się nie otworzył nigdy :mrgreen: Za pompą jest konieczny aby jej nie zdławiło w przypadku odłączenia bądź braku prądu ...


No mówię że słowo pisane ciężkie do zrozumienia .Zawór zwrotny przy pompie jak coś hehe .Tylko nast .. duperela ...
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 18:19

Potwierdzam, też doczytałem się o spływie wody z powrotu zamiast doprowadzenia :mrgreen:
Zawór to niewielki koszt ale jest to dodatkowy element do pompy
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 18:30

Rafał każdy ma inne doświadczenie, Ty umiesz dobrze strzelać z łuku i nikt Ci tu rad nie będzie dawał jak masz to robić. Twoje puchary mówią za Ciebie. Ale tematem jest hydraulika, kolega ma ambicję zrobić bardzo nietypową instalację, więc dobrze gdy będzie kilka rozwiązań.
Widzisz być może mamy odmienne zdanie w temacie, gdyż także interesuje się technologią filtracji od lat. A ostatnio trochę posiedziałem przy tej technologii i najchętniej ułatwiłbym ją jeszcze bardziej. Ale mój regal jest zbyt słaby i nie udźwignie nic wiecej.
Cinek jest teraz na etapie konstrukcyjnym i podejrzewam że jest otwarty na sugestie, byle dopracować projekt w jak najlepszym stopniu.
Zamiast 12 zbiorników 4, łatwe podejścia z boku, łatwe rozłączenie z systemu.
Sam mam duży 240 l zbiornik, 1,40 długi. Teraz będę go przerabiał na 6 pak jak u Grzegorza.
Z całym szacunkiem dla Twojej i także mojej myśli technicznej, uważam że Grzegorz jest w tym lepszy. Sam fakt, że buduje silniki wyścigowe, silniki wyczynowe o czymś świadczy. Projektując kilka miesięcy temu instalacje z Grzegorzem, też miałem własne, inne pomysły, inne spojrzenie. Dlatego trzeba rozmawiać ;-)

Gdybym budował nowe regały, nowe instalacje i akwaria, zrobiłbym to na 6,8 pakach od Grzegorza 1,50 długich. Trochę mi zajęło przekonanie się do nich, do ich budowy. Teraz jestem za, najchętniej całą hodowlę oparłbym na takich kolosach.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » N 05 cze, 2016 19:00

Czesław dla mnie możesz być nawet mistrzem w rzucaniu beretem, szanuję Cię jako człowieka ale mówmy o konkretach, filtracji bez off topu...

Siedzisz w filtracji wiele lat - doradź koledze i nam czym i dlaczego ma wypełnić sumpa...
O przewadze systemu Cinka nad 4ro pakiem nie chcę dyskutować bo nie mam ani jednego ani drugiego. Jeden widziałem u Suhego drugi u gościa z YU CRS Center w nieco innym wydaniu....

Podejście z boku jest ok ale nakłada ograniczenie przepływu!!! Powtarzam Ci od początku :) Jeśli 500L/h wystarczy na 4 baniaki to czy 500L/h wystarczyłoby gdyby tych baniaków było w rzędzie 10,20? Czy wody z tej głowiczki by wystarczyło na wszystkie? Więcej nie dołożysz bo przelew nie da rady... Zresztą nie ma co dyskutować bo to 500L nie wdrapie się wyżej niż 25cm - nie wracajmy do tematu który już jest za nami, autor postu wie co chce i ma odwagę to sprawdzić u siebie... Jeśli działa u skośnych to podziała w stolycy... Wszystko to woda, a jak ją dolejesz i spuścisz to kwestia drugoplanowa...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 19:58

Nie chce mi się komentować części Twojego wpisu robiąc offtop koledze, choć mnie korci jak cholera :-P
Więc postaraj się pisać konstruktywnie :mrgreen:
A więc będzie o filtracji, czyli krótko. Nic o czym nie wiecie. Wata w sumpie zrobi dobrą robotę, zatrzyma drobniejszy bród chroniąc ceramikę. Stosuję ją w kaskadach od 1,5 roku, tylko ją płucząc nie wymieniając, ewentualnie dokładam nową. Także działa jako złoże bakteryjne.
Gąbki nie stosuję w sumpach, jak już to 45 ppi Szwajcarską.
Siporax sprawdzony, bardzo skuteczny w morszczakach, choć można lepiej lecz jeszcze drożej. Ilość powinna być 2,3 razy większa niż to sugeruje producent. Jak twierdzą chłopaki z Nano Ref, dopiero wtedy jest zauważalny wpływ na parametry wody. Jeśli leży w wodzie powinna być natleniania od dołu, szybciej też wtedy startuje co widać po kolorze. Jedni twierdzą że gdy się zabrudzi powinno się ją wymienić, inni że to bzdura kompletna. Podobno Sera przeprowadziła testy mocno zabrudzonego siporaxu, rozcięli ceramikę na połowę. W środku wszystko świetnie funkcjonowało, była nadal pełna życia. Najlepszy efekt uzyskuje się wykorzystując ją w filtrach zraszanych, typowe stosowane w hodowli koi mają budowę donic zawieszonych jedna nad drugą w odstępach np. 10 cm. Całość potrafi być wysoka nawet na 2 m. Woda przepuszczona przez taki filtr, jest lekko zmineralizowana. Ryby, krewetki w brudnej wodzie pełnej odchodów karłowacieją, a ich wzrost jest powolny, są także gorzej wybarwione. Krewetki także przestają nosić jaja.
Filtr zraszany może mieć także budowę otwartego słupa, najlepiej aby woda wypływała z niego grawitacyjnie. Unikniemy wtedy zalania mieszkania w razie awarii lub braku prądu. Co np. 10 cm powinna być przerwa 2 cm.
Kaldnes, Helx są biologicznymi mediami pływającymi, robiącymi dobrą robotę w cyklu azotowym. Przewagą mediów pływających nad ceramiką to stały dostęp do świeżej, mocno natlenionej wody i brak stref beztlenowych. Także cena robi swoje. Charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią chronioną, czyli tą najważniejszą i najbardziej czynną.
Teoretycznie powinna się obracać aby ścierać stare obumarłe strefy bakteryjne i tworzyć nowe. Ale w krewetkariach miną lata zanim to będzie miało znaczenie. Tego złoża się nie wymienia.
Kiedyś spotkałem się z teorią, iż filtry bakteryjne powinny się cechować małym przepływem wody. Lecz zwiększając przepływ, lepiej natleniamy złoże przyczyniając się do jego namnażania. Stare oderwane złoża są zastępowane nowymi.
Wysokość kolejnych przegród w sumpie powinna być niższa, aby umożliwić szybszy przepływ. Jeśli w każdej komorze pływa plastik, kolejna przegroda powinna być niższa o około 1-1,5 cm.

To tyle, może się komuś przyda ;-)
Ostatnio edytowano Pt 10 cze, 2016 19:51 przez Hotei, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » N 05 cze, 2016 22:15

SUHY napisał(a):Jakoś nie mogę sobie wyobrazić sposobu uchronienia się od "balastu-nadmiaru" wody .chyba że się nie rozumiemy ;-) , słowo pisane jest trudne hehe .
Jak wyłączysz pompę to woda z rur dopływowych spłynie do sumpa, chyba że będzie tam zawór zwrotny .( następny element ...) Co gdy nie zadziała .
W każdym zbiorniku poziom będzie wyższy około 5 -10 mm (zależy od długości ) niż poziom spływu ,po wyłączeniu pompy to wszystko spłynie do sumpa .Przyjmując spore około .... z każdego poziomu spłynie 3,5 L .Plus to co w rurach . Na pałę licząc 15 -20 L wody na co trzeba mieć naddatek w sumpie .W dodatku w razie jakiejkolwiek nieszczelności (choć to mało prawdopodobne ) jest opcja że ubędzie więcej wody z akwarium ,która znajdzie się w sumpie .

U mnie zbiornik ma wolne miejsce na ten "balast" ,plus zabezpieczenie nadmiarowe -spływ do kanalizacji .

Co do gąbki to spokojnie można dać sporą , oczywiście odpadnie wtedy możliwość zainstalowania kominów .


"słowo pisane jest trudne"- nigdy nie byłem polonistą, na szczęście chodzę na Legię hehe

Właśnie po to mi komora pompy na 120l :-) woda z rur (około 12m rur 3/4" wypełnione w całości to 1200*3,14*1,2^2= 54l) 60l ( przesadzone) i woda z tego 1cm ponad poziom spływu (360x50x1cm)- 18l spokojnie zmieszczą się w tej komorze o ile nie będzie w niej już pełno a nie będzie.

Żaden zawór zwrotny na powrocie nie jest mi potrzebny. A to z tego względu, że ustawię wloty tak, że w wypadku wyłączenia pompy zapowietrzą się i nie pociągną wody z akwariów do sumpa. Zawór zwrotny to kolejny element który może zawieść.

Nad opcją z gąbkami pomyślę.

Hotei, chyba lepiej zniszczyć jedną 45l niż czteropak 120l.
Planuję dać główny zawór na półkę a za nim połączenie i dopiero za nim trójniki i zawory do poszczególnych akwariów. Tylko zastanawiam się czy systemowe skręcane czy jednak na kawałki węży i obejmy.
Nie przesadzaj z tym naporem wody przy 30cm słupie wody nie będzie taki straszny ;-) Szczelność łatwo zachować, na rysunku te niebieskie to uszczelki a jeżeli one zawiodą przeloty wkleję na sylikon.
Wróćmy jeszcze do tych 4,6,8 paków. W czym są lepsze od pojedynczych akwariów? Pytam poważnie, może mnie przekonasz.
Ja u siebie będę miał w każdym akwarium hamburga i niezależny spływ i powrót wody. W każdej chwili mogę odłączyć konkretne akwarium z całej instalacji.
W każdym akwarium mogę ustawić inny przepływ wody i nie będę się martwił, że jeden spływ nie odbierze wody z 4 powrotów. No chyba, że zrobię spływ 1" ale to podobne koszta co 4 1/2".
Koszt 4 pojedynczych akwariów z przelotami to koło 60zł. 4x60= 240zł pomijam hamburgi bo i w 4pakach są. Ile wyniesie sklejenie jednego 4paka?

Złoża w sumpie to trochę inna historia. Pierwsza komora spływu, tam będą albo gąbki drobniejsze niż 45ppi (bo takie będą w hamburgach) albo właśnie wata o której piszesz. Dalej k1, chociaż myślę nad ceramiką ewentualnie lawą w tej komorze. Dalej w komorze pompy mogę w siatkach wrzucić ceramikę, lignit, skarpety z torfem czy co mi się podoba. Myślę jeszcze nad piaskowym FBFem w korpusie 10". Miałem takie w 540l i świetnie się spisywały. A jeżeli pozwoli na to miejsce za pompą mogę dać jeszcze jeden trójnik z zaworem i nad komorą pompy zrobić złoże zraszane. Mam nawet drugi pomysł na złoże zraszane- obok spływu zamontować rurę kanalizacyjną fi32 zasypaną złożem. Jest też zamysł hydroponiki i denitryfikatora z węża. Możliwości mam wiele, wystarczy "tylko" wcześniej o nich pomyśleć i zrobić do nich wyjścia.

BTW, co myślicie o lampie UV, warto się nad taką zastanowić? Nigdy nie maiłem a widziałem, że ludzie stosują.

sQun49, podmiana będzie półautomatyczna jeżeli można tak to nazwać. Za pompą trójnik jedna gałąź do baniaków druga z zaworem i przejściówką na wąż ogrodowy, wąż do kibla/ogródka, zawór odkręcam i samo się wylewa. Potem w drugą stronę beczka 200l z przygotowaną wodą i małą pompą w środku, wąż przepinam do niej i wlewam wodę do sumpa. Nie jest idealnie ale na nic innego na tę chwilę nie mogę sobie pozwolić.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » N 05 cze, 2016 22:59

Cinek lampa UV kompletnie odpada, a i tak w akwarystyce stosuje się ją co jakiś określony czas, inaczej wybije całe życie. Używam mocnej UV jako jeden z elementów filtracji basenowej i w 45000 litrów daje radę. Takiego efektu pewnie nie chciałbyś uzyskać w krewetkarium ...
Wiem że chcesz wszystko zrobić najmniejszym kosztem, ale czasem nie warto.
Odnośnie spływów w dnie, nie są praktyczne jeśli trzeba przenieść hodowlę tak jak pisałeś kilka razy ?
O szczelność takich połączeń się nie martwię, mam przecież u córki morszczaka 450 litrów.

Do sumpa oczywiście możesz wrzucić wszystko co chcesz, tylko czy to wszystko potrzebujesz ?
Na tym etapie możesz wszystko, później także ale będzie trudniej ...

Ciągnij temat i nie zniechęcaj się, jak trzeba zmień koncepcję o 180 stopni, bo liczy się tylko efekt końcowy.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Pn 06 cze, 2016 09:28

Cinek może na tym etapie warto też pomyśleć o jakimś doprowadzeniu ewentualnego powietrza pod półki? Jakieś kolektorki z rury zamocować a później ewentualnie wywiercić dziurkę i wkręcić zaworek z wężykiem? To taki pomysł po nocy która przynosi rozwiązania :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » Pn 06 cze, 2016 20:21

Początkowo tak chciałem zrobić. Cały regał napędzany powietrzem. Pompa podpięta pod rury 1/2" rozprowadzające powietrze na półki i wklejone redukcje, standardowe rozprowadzanie jakie mają tysiące osób. Jednak po namysłach stwierdziłem, że lepszy sump bo ułatwi podmiany, pobór energii podobny, większe możliwości i możliwe, że cichszy :-)

Na wcześniejszych stronach pojawiła się propozycja żeby zrobić taki system w razie awarii pompy od sumpa. Koszt praktycznie żaden bo tyle co rurek więc pewnie w przyszłości zrobię sobie taki dodatkowy system.

Hotei, lepiej mieć zapas w mocy pompy i ze 2 rozgałęzienia więcej niż potem przerabiać filtrację w razie czego. A pomysłów jak widać mam multum :-D
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Pn 06 cze, 2016 21:19

Właśnie w razie awarii bądź ewentualnego upgrade'u hamburgów piszę o przymocowaniu rurek... Koszt niewielki a zawsze łatwiej coś zrobić kiedy szkieł nie ma na półkach, zapał do pracy jest zdecydowanie większy :mrgreen:

Cinek co do rozgałęzień to ja u siebie grupę pompową z denitryfikatorem spiąłem na ogrodowych przyłączach kłowych , wymieniam trójniki jak chcę i nawet nie cieknie :-P
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » Wt 07 cze, 2016 20:54

Na złączkach ogrodowych od ponad roku mam podpiętego Eheima Classic 2213 w 540l. Też nie cieknie.

Zastanawiam się czy robić jedną rurę doprowadzającą do akwariów czy zaraz za pompą zrobić mini rozdzielnię właśnie na złączki ogrodowe i węże. Dopiero nimi na półki do rury z trójnikami do akwariów.

Dzisiaj przywiozłem regał ale okazał się za wysoki i.nie zmieścił się w 2 windach i na klatce schodowej... Musiałem zawieźć go do garażu gdzie go przytnę ze 40cm z wysokości... Zmierzyłem długość i szerokość żeby nie mieć problemu w windzie a o wysokości zapomniałem...
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 08 cze, 2016 04:26

Jeśli ja bym to robił dla siebie od podstaw unikałbym węży i używał ich tylko w celu ewentualnych łączników... Łatwiej prowadzić rurki, nie trzeba robić łuków jak z wężami, a co za tym idzie, zabudowa będzie prostsza.
Dobre jaja z tym regałem wyszły - to jest urok konstrukcji spawanych... Normalnie rozłożyłbyś graty w kuchni i go skręcił na miejscu. Ale to nie problem tylko chwilowa niedogodność, nie będzie schowka pod regałem :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » So 11 cze, 2016 07:38

Na naszym warszawskim forum w dziale sprzedam pojawiło się ogłoszenie zamykającego się sklepu. Sprzedają między innymi pompy firmy Jebao w cenach hurtowych. Mieliście z nimi styczność? Jakieś opinie, uwagi?
Myślę czy nie kupić sobie 2 słabszych sztuk zamiast jednej mocnej od CO.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez =Fresz= » So 11 cze, 2016 08:08

Pomp Jebao używa sporo osób zajmujących się akwarystyką morską. Jest to tańszy zamiennik innych dużo droższych pomp. Nigdzie nie widziałem żeby ktoś na nie narzekał.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » So 11 cze, 2016 10:56

Właśnie czytam opinie i filmiki na youtube. Fajnie prezentuje się model DCT 6000 z regulacją i ma stosunkowo niski pobór mocy.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości