Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Moderator: =Fresz=

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez SUHY » So 31 gru, 2016 17:10

cinek1916 napisał(a):Największe wyzwanie, którego się obawiam to wiercenie w akwariach. Może nie potłukę ich

Ci powiem pierdoła , wierciłem krewetkami w środku .
Podstawa to się nie śpieszyć , idzie jak w masło .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » N 01 sty, 2017 13:07

Nie może to być trudne. Pierwsza próbę zrobię na jakimś kawałku szkła.
A jakim wiertłem wierciłeś? Jakiej firmy?
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez SUHY » N 01 sty, 2017 15:10

Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » Pn 02 sty, 2017 22:40

Jest i on! A raczej ono: serce układu, a może nerki? :-)

Obrazek

jutro jadę po szyby działowe a jak już będą to od razu je wkleję.

Zamontowałem też na szybko osłony żeby lampy nie dawały po oczach:
Obrazek
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » Śr 04 sty, 2017 00:10

Czas na kolejny odcinek pod tytułem "Wklejanie przegród". Dzisiaj je wkleiłem.

Tak ma wyglądać w teorii:
Obrazek

Pierwsza komora to komora zrzutu. Tu będzie wpadała woda z akwariów oraz krewetki jeżeli uda im się przejść jakimś cudem przez hamburgi.
Szyba działowa jest 2cm poniżej szyb zbiornika. Dzięki temu jeżeli coś się przytka na dnie woda przeleje się górą do kolejnej komory a nie na podłogę. Odstęp między szybą a dnem wynosi także 2cm.
Druga komora o wymiarach 10x48,8x25cm przeznaczona będzie na media filtracyjne, 12l. Na dole będzie pasek gąbki 45ppi, dzięki niej uciekinierzy z akwariów nie dostaną się dalej. Reszta mediów to pewnie ceramika, pokruszony lignit i sam nie wiem co.
Trzecia komora przeznaczona będzie na... wodę :-) Jej wymiary łącznie z ostatnią komorą to 82x48,8x25cm co daje 100l na podmiany, choć nie do końca. Wymyśliłem sobie, że szkoda całego tego miejsca na same podmiany. Zawsze mogę tam wpuścić odpady selekcyjne albo spróbować małego eksperymentu, ewentualnie trzymać niepotrzebne w danej chwili korzenie, lignity itp. takie tam niby refugium.
Ostatnia to komora pompy, nic wielkiego. Pompa której będę używał ma szerokość 14cm. Postanowiłem ją zrobić troszkę szerszą, 17x48,8x25cm. Od poprzedniej komory jest oddzielona 2 szybami, 5cm i 15cm między, którymi jest przerwa 5cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu w refugium przy podmianach zawsze zostanie 5cm wody a krewety nie wyschną :-) w szczelinę wsadzę pasek gąbki 45ppi. Zmniejszy mi to podmiany o około 15l.
Szyby działowe 6mm.

Tyle teorii a teraz do dzieła :-D

Jedynym miejscem gdzie mogłem wygodnie wykonać robotę był blat w kuchni. Odpowiednia wysokość, długość i szerokość. Do tego blisko do lodówki po napoje chłodzące i zagryzkę ;-) Dodatkowy plus to okap, który wciągnie cały smród octu.

Kilka rzeczy które będą nam potrzebne:
Obrazek

- Silikon
- rozcieńczalnik
- miarka
- taśma malarska
- marker
- ręczniki papierowe
- rękawiczki lateksowe
- dystansy 2 i 5cm

Jakiś czas temu kupiłem używane akwarium o wymiarach 100x50x30cm. Tak się prezentuje, a raczej prezentowało:
Obrazek

Obrazek

Zacząłem od wyznaczenia pierwszej komory:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Między taśmami zostawiłem przerwę 8mm, dzięki temu spoina będzie estetyczniejsza i mocniejsza. Teoretycznie...

Kolejna szyba 10cm dalej:
Obrazek

I od drugiej strony trzecia:
Obrazek

Obrazek

Po wyznaczeniu miejsc wklejania poszedłem odebrać szybki od szklarza:
Obrazek

48,5x25cm sztuk 2
48,5x5cm sztuk 1 (+ jedna gratis)
48,8x15cm sztuk 1
wszystkie grubości 6mm
Obrazek

Co ciekawe kosztowały 32zł, a szlifowanie tylko tych krawędzi, które nie będą zakryte silikonem czyli 6szt kosztowało 25zł... Szybka decyzja: przeszlifuję sam.

Użyłem do tego narzędzia wielofunkcyjnego z kamieniem szlifierskim:
Obrazek

Obrazek

PAMIĘTAJCIE O BHP! opiłki szkła łatwo mogą się wbić w Wasze oczy!
Obrazek
(moje pierwsze w życiu selfie)

Więc działam:
Obrazek

Przeszlifowanie wszystkich krawędzi zajęło mi 45minut. Mała porada: kamień w mojej szlifierce porusza się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Żeby nie szarpać krawędzi szybek trzeba szlifować od prawej do lewej strony.

Wszystkie szybki gotowe więc czas na oklejenie je taśmą i odtłuszczenie, chwilę wcześniej odtłuściłem też szyby zbiornika. Ustawiłem dystansy żeby szyba mi się nie przesunęła. Następnie nałożyłem grubą warstwę silikonu na ścianki zbiornika, wsunąłem szybę na miejsce, ustawiłem ją i palcem uformowałem spoinę i usunąłem nadmiar silikonu.
Pierwsza szyba, zamontowana 2 cm poniżej ścian zbiornika i 2cm nad dnem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z ciekawości sprawdziłem czy zachowałem odległości:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Milimetr za dużo, chyba nieźle :-)

Następna w kolejności była ścianka z prawej strony składająca się z 2 szybek. A to dlatego, że pierwszej nie złapał jeszcze silikon i mógłbym ją niechcący przesunąć przy montowaniu drugiej. Sytuacja podobna tylko najpierw dolna szybka a następnie górna. Tym razem żeby było estetyczniej zakleiłem też szybę nad i pod działówkami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znowu nieźle, uwierzcie mi na słowo, że i górna i dolna szybka:
Obrazek

Następnie ściągnąłem taśmy wokół pierwszej działówki. Za późno niestety i poszarpałem silikon... Trzeba to robić praktycznie od razu po uformowaniu spoiny. Efekt wyszedł niezbyt piękny. Na szczęście sump będzie zamknięty w szafce i nie będzie go widać.

Kolej na drugą od lewej ściankę bo wklejaną jako trzecia ;-):
Obrazek

Obrazek

Tak wyszło po odklejeniu taśm:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


To by było na tyle.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez Lukkey » Śr 04 sty, 2017 01:10

Prześledziłem mniej więcej cały temat i pierwsza myśl, która mi się nasunęła to bardzo fajnie, że wszystko masz dokładnie przemyślane. Mało osób tak profesjonalnie podchodzi do tego typu projektów, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że niektórzy wcześniej mają pozamawiane i ugadane krewetki niż postawiony regał z akwariami a potem wiadomo wszystko robione na szybko. Jestem pewien, że ten profesjonalizm zaaowocuje i będziesz zadowolony z efektu końcowego, którego również nie mogę się doczekać. Jakiś czas temu po raz pierwszy wklejałem szybę działową w akwarium 54l, szło mi średnio, mówiąc krótko więc podziwiam wklejenie takiej ilości szybek, jeszcze z przerwami :-) Co do kwestii technicznych to się niestety nie wypowiem bo nie mam żadnego doświadczenie ani wiedzi w tym temacie.

Jeśli chodzi o szlifowanie szkła to czytałem kiedyś dyskusję strażaków przy okazji artykułu o specjalistycznym nożu do cięcia szyb samochodowych i padło tam stwierdzenie, że powinno się to robić w założonym aparacie ochrony dróg oddechowych (będąc strażakiem oczywiście), ponieważ podczas prac tego typu powstają mikroskopijnej wielkości opiłki szkła, które wraz z powietrzem dostają się do naszych płuc i nie da się ich "wydmuchać". Ile jest w tym prawdy nie wiem - ot taka ciekawostka, może znajdzie się na forum jakiś strażak, który się wypowie na ten temat ;-)

Będę obserwował postępy prac i czekam na efekt końcowy z obszerną fotoleracją ;-)
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez perwersja. » So 07 sty, 2017 12:53

Mówisz o BHP, a jesteś świadomy, że gunwo pomogą Ci takie okulary i najgroźniejsze są opiłki szkła, które dostały się do Twoich nozdrzy?
Wiesz też, że taki projekt zrobi Ci lepszy szklarz, za kwotę niższą niż produkty, które do tego kupiłeś? Waham się też, czy wybór tego silikonu, nie będzie dla Ciebie katastrofą, ponieważ skład silikonu akwarystycznego znacząco się rożni od silikonu gospodarczego(do użytku domowego). :roll:

Mimo wszystko, gratuluję determinacji. Oby wszystko poszło po dobrej myśli w tym wynalazku. ;-)
--> http://www.schangri.pl <-- no kici kici :3 taś taś
Avatar użytkownika
perwersja.
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn 01 sie, 2016 18:28

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez sQun49 » So 07 sty, 2017 17:07

Sylwia a Ty znów wszystko widzisz na czarno mimo że to Cinek założył przyciemniane okulary :p

Silikon to Den Braven (chyba tak się pisze) do klejenia akwariów - nie mam z nim najmniejszych problemów, zresztą autor chyba już kilka tubek silikonu w swoim życiu do celów akwarystycznych zużył, więc śpijmy spokojnie :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » So 07 sty, 2017 17:10

Dzięki za komentarze ;-)

Perwersja,
Faktycznie nie pomyślałem o drogach oddechowych i to błąd. Przy kolejnych 2 szybach działowych zasłoniłem nos i usta.
Nie wiem czemu twierdzisz, że ten silikon się nie nadaje, przed kupieniem sprawdziłem. Dokładnie ten: https://denbraven.pl/produkt.php?idp=57 ... tosowania=" target="_blank
Lepszy ode mnie szklarz na pewno bo ja jestem amatorem ;-) ale czy taniej? Policzmy:
- akwarium 100x50x30cm- używane w dobrym stanie za 100zł
- szybki, dorobiłem jeszcze 2 przegrody- 48zł
- silikon, miałem ale policzmy- 20zł
- taśma papierowa, miałem i jeszcze dużo zostało ale policzymy- 5zł
- rozpuszczalnik, miałem i jeszcze dużo zostało- 10zł
- prąd pewnie ze 2 zł
razem 185zł
tylko to co dokupiłem 148zł
pracy własnej i narzędzi nie liczę
a no i satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy- bezcenna
Teraz pytanie kto mi za taką cenę zrobi sumpa? Jak znasz kogoś z Warszawy lub bliskiej okolicy to podaj namiar bo szykuje mi się wiercenie 24 dziur w akwariach ;-) Wiertło do szkła kosztuje koło 50zł.

Lukkey, pośpiech jest wskazany przy zbieraniu wody z podłogi. W całej reszcie aspektów akwarystycznych lepiej powoli i rozwagą.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez SUHY » So 07 sty, 2017 18:56

Tylko się nie posklejaj :-P , no lux działaj działaj widzę że sump ala morszczaki .
Co do obrabiania szkła , jest specjalny papier ścierny , wcina szklane jak miś miód .Sam byłem zdziwiony , i z lekkim niedowierzaniem słuchałem szklarza że ruszę dwa razy i "zadry" po cięciu znikną .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » So 07 sty, 2017 19:59

Morszczakowe bardziej skomplikowane, tutaj ma królować prostota ;-)

Trochę wolnego czasu więc dorobiłem jeszcze 2 ścianki w sump-ie tak jak rozmawiałem z marcinzabki29 ( z fawa.pl). Teraz mam 3 komory na banitów czyli w sumie 15 zbiorników :-)

Obrazek

Przedzielę je gąbką montowaną na wcisk. Jutro leję wodę i testowo odpalam sump-a, niestety jeszcze nie na docelowej pompie.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez sQun49 » So 07 sty, 2017 20:55

Cinek, wiertło kup chińczyka takiego jak Ci Suhy pokazał - nawet możesz sobie sam odebrać bo gość jest z Janek. Ja u siebie zużyłem takich chyba 4 - średnica 22 albo 25mm. Gryzą szkło aż miło, jedna koronka wystarczy przynajmniej na 15 otworów w szybie 4mm albo 8 w szybie 6mm.

Co do gąbki na wcisk bądź ostrożny bo po pewnym czasie będzie różnica poziomów przy wydajnej pompie zasysającej...
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » N 08 sty, 2017 22:19

Jeżeli nie będą chciały się utrzymać to jakoś je zabezpieczę albo wytnę nowe w kształcie litery T.

Tak tam się przelewa... :cool:

Obrazek

Obrazek

Na razie tylko Cyrkulator 650 AquaEl.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » Pn 09 sty, 2017 20:42

Wreszcie jest!
Obrazek

Obrazek

Jebao AC-6500, przepływ 6500l, maksymalny poziom podnoszenia 4m, pobór energii 50W

W pudełku poza pompą znajduje się sitko zabezpieczające przed wciągnięciem ryb, dwa przyłącza, dwie uszczelki i instrukcję w języku chińskim i angielskim. Fabrycznie ma wmontowane 4 gumowe stópki. Według opisu producenta można zamontować ją poza wodą. U mnie będzie zanurzona w sump-ie.

Nie mogłem się oprzeć i podłączyłem prowizorycznie wężem 1/2", szczerze mówiąc strasznie ją dławi. Ciekawe jak to będzie na kilku rurach 1/2"...

Obrazek

Szału nie zrobiła :-)

Obrazek
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez Hotei » So 18 mar, 2017 15:03

Cinek i jak idzie robota ? :-)
Ja tu widzę u Ciebie bardziej wielopaka niż sumpa ... ;-)
Coś podpowiem jeśli pozwolisz ...
- ta gąbka w drugiej przegrodzie szybko zapcha się syfem, widzę u siebie (dałem watę) że jednak zbiera się tam tego mnóstwo. Jak ją wyczyścisz i to co nazbiera się na dnie, a zbiera się i to sporo, gdy zasypiesz komorę np. siporaxem, matrixem ?
- zaproponuję wrzucić na dno kratkę z kominem z podżwirówki, tak mam u siebie i rozwiązało problem.
- gdybyś zastosował więcej komór ze stopniowanym poziomem, zwiększyłbyś jego moc, a i mógłbyś wykorzystać przepłukane stare podłoże w komorach jako złoże filtracyjne. Najlepsze filtry to ponoć filtry żwirowe, choć zraszane też są świetne.
Również mógłbyś wrzucić gąbki różnej gradacji.

Tak jeszcze się dopytam Cinku, czy to miał być duży sump jako mocny filtr, czy jednak akwarium na krewetki ? Pytam bo widzę, że idea u Ciebie ewoluuje ;-)

Popatrz jak to u mnie wygląda, już wiem że poprawiłbym to i owo, ale i tak działa świetnie.

Obrazek


Ciekawostka od Ady ...
Jako złoże filtracyjne Ada proponuje pumeks zawierający mieszankę torfów i mikroorganizmów:
ADA POWER SAND
Obrazek
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości