Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Moderator: =Fresz=

Rodzi się w bólach- Cinkowy regalik

Postprzez cinek1916 » Pn 30 maja, 2016 19:43

Siema,
powoli zabieram się za dokończenie mojego regału na 12 akwariów- 8x45l i 4x63l.
Całą filtrację postanowiłem oprzeć na jednym dużym sumpie- 120/100x50x30cm. Tylko taki wejdzie na dolną półkę regału.
Zastanawiam się jakiej pompy użyć żeby uciągnęła całą filtrację. Tak ma wyglądać regał:
Obrazek

Sump na dole. Ma obsługiwać 3 półki z akwariami. od górnej krawędzi sumpa do górnej krawędzi górnych akwariów jest 160cm. Pompa musi więc podnieść wodę na jakieś 170cm. Do tego musi jako tako kręcić we wszystkich 12 zbiornikach.

Możecie polecić mi jakąś konkretną pompę? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie?

Mam pompę od centralnego ogrzewania, pracowała przez jakieś 2 lata w moich 540l. Na 3 biegu robiła niezłą pralkę w tym akwarium. Myślicie, że nadałaby się, znaczy nie miała żadnego negatywnego wpływu na krewetki ?

Edyta: ta pompa od CO to Salmsol NXL 53
tu specyfikacja http://www.salmson.com/fileadmin/user_u ... l_50Hz.pdf" target="_blank
Ostatnio edytowano Pt 30 gru, 2016 22:42 przez cinek1916, łącznie edytowano 1 raz
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » Pn 30 maja, 2016 21:27

Mam trzy sumpy z których woda podnoszona jest 15 cm , dzięki temu pompy są małe .Każde akwarium posiada własny filtr i wspólny obieg nie jest filtracją .Oczywiście wystarczy zmienić pompy z 500 na 1000 i już by poziom jako tako pociągnęły ,plus np w każdym zbiorniku filtr na powietrze .Wypływ z poszczególnych zbiorników i tak musisz zabezpieczyć , u mnie rolę zabezpieczenia pełnią "szczelne" hamburgi .Więc zabezpieczenie jest od razu filtracją .Spływy których użyłem są tanie ale mają małą przepustowość , i nie wydoją jako filtracja główna .Do tego średnice rur musiała by być dużo większa . A w tym wypadku koszty rosną astronomicznie .Tak przykładowo "moje spływy 3,50 pln , "Akwarystyczny" 35 pln .
Do tego użycie pompy żeliwnej to raczej zły pomysł , kwaśna natleniona woda = korozja .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » Wt 31 maja, 2016 13:23

U mnie i tak główną siłę filtracyjną będą stanowiły hamburgi na całe tylne szyby, za nimi będą przepusty. Podobnie jak u Ciebie sump będzie służył do podmian i zrobienia jednego obiegu.
Znalazłem takie przeloty jak Twoje ale coś mi się wydawało, że dużego przepływu to one nie mają. Ja chyba użyję białych kształtek USMetrix, Nibco czy czegoś w tym stylu, wyjdzie 6-10zł za sztukę. Czyli tragedii nie ma. Zastanawiam się czy robić z tyłu rurę zbiorczą czy nie użyć osobnych węży do każdego akwarium.

Pompę w wolnej chwili rozkręcę i zobaczę co w niej siedzi. Znalazłem wykaz materiałów z których jest zrobiona i wychodzi na to, że tylko obudowa jest z żeliwa.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Wt 31 maja, 2016 21:23

Ja u siebie używam obiegówki Wilo http://www.wilo.pl/fileadmin/pl/Yonos_P ... _05_22.pdf
podnosi ponad 2m, zużycie prądu ok 19W - przy użyciu kolektora z rury Fi110 pod sufitem można wpiąć w układ spokojnie 30 baniaków. Odpływy z kolanek jak u Suhego są bardzo wąskie i nie nadają się do baniaków większych jak 25L przy moim przepływie z 1 wężyka 6mm. Przy 2 wężykach do baniaka (chyba 50L) stosuję wklejone kolano nyplowe z PP25
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez SUHY » Śr 01 cze, 2016 07:12

sQun49 napisał(a): Odpływy z kolanek jak u Suhego są bardzo wąskie i nie nadają się do baniaków większych jak 25L


Aleś palnął ....To zależy jaki przepływ chcesz uzyskać , u mnie są w 34 l i 80 L .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Śr 01 cze, 2016 08:51

Rafał nudzisz się ? ;-)
Wszystko zależy jak leży, a leży różnie :-P
Każde zastosowanie, ma inne przeznaczenie. Takie instalacje jak np. Twoja tylko wylewają wodę do kanalizacji, my ją dodatkowo filtrujemy w sumpach, non stop. Różnica jest więc ogromna.
Instalacja Grzegorza również może pracować tak samo jak Twoja. Kwestia zamontowania zaworu spustowego w sumpach. I tyle. A grawitacja załatwi resztę. Nie potrzeba mocarnej pompy, wystarczy obliczyć poziomy sumpów.
Przestudiuj jeszcze raz instalację Grzegorza i nie sugeruj się średnicą zastosowanych odpływów.

Nie mamy możliwości podłączenia czystego górskiego strumienia do zbiorników hodowlanych, jak to np. jest praktykowane na Taiwanie.
Ale możemy znacznie poprawić filtrację, montując zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane w hodowlach Koi w Japonii. Taką wybitną konstrukcją są filtry zraszane.

Rozwiązanie konstrukcyjne które zaprojektował Grzegorz, bije na łeb wszystkie stosowane dotychczas w naszych hodowlach. Dlaczego ?
Odpowiedź jest bardzo prosta ... ;-)

I jeszcze jedno, w takich instalacjach jak masz prawdopodobnie za jakiś czas wystąpi czopowanie się zastosowanych niej wężyków 6 mm, które mają za mały przekrój.
Kto ma i używa głowic Aquaela circulator 500, wie o czym piszę ...

Jeśli jesteś zadowolony z rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w instalacji wykonanej u siebie, nadal wszystko jest ok.

A co do pompy, wykorzystuje u siebie do podmianki i odmulania EHEIM COMPACT PLUS 3000, skręcona o połowę podnosi wodę na 3 m przy wężu fi 20 mm. Ale jej koszty utrzymania będą wysokie - 66 Wat. Słabszy model też załatwi sprawę np. EHEIM COMPACT PLUS 2000 - wys. podnoszenia 2,3m, pobór energii 35 Wat.

Troszkę się rozpisałem ... ;-)
Ostatnio edytowano Śr 01 cze, 2016 12:22 przez Hotei, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 01 cze, 2016 11:43

Czesław i po co pisać tyle jak nie za bardzo wiesz o czym piszesz :)

Ja odpowiadam na pytanie kolegi który pyta o kolanka do odprowadzenia wody do sumpa a Ty masz przed oczami co innego - kolanka które odprowadzają wodę do kanalizacji w niektórych regałach w moim pomieszczeniu z krewetkami. Do tego celu (podmianki wody) używam dalej pompy zatapialnej i kolanek PP25

W systemie filtracji z sumpem (o taki pytał kolega i to jest tematem) stosuję tak jak napisałem pompę wilo w układzie ciągłej pracy - do tego celu służy sump??? W baniakach 25L do których dochodzi jeden wężyk te kolanka dają radę, natomiast w większych, przy dwóch wężykach już poziom wody podnosi się do tego stopnia że woda może się wylać przez górę baniaka - tam stosuję kolana PP25 bo wydalają. Owszem mogę skręcić filtrację coby kapało i wszystko było great ale po co?

Czy palnąłem - Suhy bez komentarza... Napisałem jasno że przy MOIM przepływie nie wydalają :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Śr 01 cze, 2016 12:05

cinek1916 napisał(a):U mnie i tak główną siłę filtracyjną będą stanowiły hamburgi na całe tylne szyby, za nimi będą przepusty. Podobnie jak u Ciebie sump będzie służył do podmian i zrobienia jednego obiegu.

sQun49 napisał(a):Czesław i po co pisać tyle jak nie za bardzo wiesz o czym piszesz :)
Ja odpowiadam na pytanie kolegi który pyta o kolanka do odprowadzenia wody do sumpa a Ty masz przed oczami co innego - kolanka które odprowadzają wodę do kanalizacji w niektórych regałach w moim pomieszczeniu z krewetkami.


Ech przemądrzały mądrala z Ciebie widzę ;-)

Cinek pisze wyraźnie czego chce, nie zmieniaj tego. I nie wymyślaj na siłę co ja mam przed oczami, jasnowidz jesteś ?

sQun49 napisał(a):Odpływy z kolanek jak u Suhego są bardzo wąskie i nie nadają się do baniaków większych jak 25L przy moim przepływie z 1 wężyka 6mm.

Widać że nie masz pojęcia jak działa taka instalacja, zaoszczędziłbyś mi pisania. Kolana spustowe Grzegorza mają 9 mm, Twoje małe wężyki 4 mm, więc o czym Ty piszesz ?

Nie pisz po prostu bzdur, to wystarczy Rafał.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 01 cze, 2016 12:45

Czesław, chciałbym Cię powiadomić że u mnie filtracje na regałach są różne, również z sumpem (i wspomnianym przez Ciebie złożem zraszającycm) - tak, nudzę się... :mrgreen:

Kolega pyta o pompę która mu podniesie wodę więc mu odpisuję. Ma służyć do podmian i zrobienia jednego obiegu - czyli podmieniał będzie w sumpie wodę a nie w baniaku, do obrotu wody wykorzysta właśnie tą pompę o którą pyta w temacie... Chyba że czegoś nie rozumiem to mnie popraw :)

Czy hamburgi będzie napędzał czymś jeszcze jak Suhy - nie wiem, interesowało mnie tylko to, jak spuści wodę, którą doleje do baniaka pompą obiegową z SUMPA, nie pompeczki do obrotu wody w baniaku/hamburgu...

Czy wiem jak to działa - hmm... jakby Ci delikatnie odpisać - chyba wiem skoro takie coś u mnie bangla...
Tak żebyś zrozumiał o czym piszę, jak jest u mnie: woda w sumpie - pompą CO do kolektora - z kolektora wężykiem do baniaka - z baniaka kolankiem do rur spustowych - rurami do sumpa... Tak jest u mnie, nie wiem co można nie zrozumieć w takim prostym układzie.
Podmianki u mnie to 2xt-head 550 - jedna w kuble do dolewania, druga w sumpie do odsysania wraz z fafroszkami :)

Praca w systemie ciągłym pompy wilo 19W, przy podmianie dodatkowo 2x4W t-head, do zraszania 1x4W t-head 550 ( to jest do dopracowania bo nie spełnia moich oczekiwań)
Ostatnio edytowano Śr 01 cze, 2016 13:00 przez sQun49, łącznie edytowano 1 raz
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 01 cze, 2016 12:48

sQun49 napisał(a):Odpływy z kolanek jak u Suhego są bardzo wąskie i nie nadają się do baniaków większych jak 25L przy moim przepływie z 1 wężyka 6mm.

Hotei napisał(a):Widać że nie masz pojęcia jak działa taka instalacja, zaoszczędziłbyś mi pisania. Kolana spustowe Grzegorza mają 9 mm, Twoje małe wężyki 4 mm, więc o czym Ty piszesz ?

Nie pisz po prostu bzdur, to wystarczy Rafał.


Właśnie o tym piszę że w jednym i w drugim oprócz średnicy należy wziąć pod uwagę jeszcze prędkość przepływu, o czym pewnie wiesz...
U mnie przez wężyk 4mm leje się więcej wody pod ciśnieniem niż możliwość grawitacyjnego przelewu przez 9mm otwór kolanka - rozumiesz teraz?
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez cinek1916 » Śr 01 cze, 2016 13:57

Może nie dość precyzyjnie się wyraziłem :-)
Chodzi mi o pompę, która ruszy wodę w całym obiegu na tyle mocno, żeby kręciła wodą w akwariach a przy okazji napędziła hamburgi.
Spływ za hamburgiem powrót z sumpa przed. Nie chcę żadnych dodatkowych pompek, napowietrzaczy itp.
Przeloty chyba zrobię 1/2" z białych kształtek pcv żeby miały wystarczającą przepustowość.
Zastanawiam się tylko czy zrobić je w tylnej szybie czy może w dnie i wystawić rurkę do określonego poziomu- coś jak durso.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Śr 01 cze, 2016 14:05

Rafał wiem jak działa Twoja instalacja i jakie ma słabe punkty. Niepotrzebnie się tak rozpisaleś, ale może inni skorzystają. Takie instalacje są ok, ale zawsze coś można poprawić i o tym pisałem.
Twoje rozwiązania nie są złe, ale konstruując nową dobrze jest wziąść pod uwagę pewne aspekty. Nie wiem czego tu nie rozumiesz. Poprzez zastosowanie zaworów i regulacji w pompie, masz możliwość płynnego regulowania przepływu we wszystkich zbiornikach w regale, obojętnie czy zbiornik ma 25 litrów czy 120 l. czy 200 l.
Wszystko świetnie działa.

Można mieć więc jednocześnie Twoje rozwiazanie + Grzegorza. Całość daje olbrzymie możliwości, gdyż można podpiąć do systemu dowolną filtrację i będzie jeszcze lepiej.
Ale najpierw trzeba zrozumieć działanie obu i wszystko jasne. Cieszę się że są tacy ludzie jak Ty Rafale i Grzegorz, gdyż są postępy i nowe rozwiązania. Ja od siebie do tego co zbudowaliście dodałem bardziej rozbudowane sumpy, bo takie potrzebuję. Ale dziś wiem, że można to jeszcze lepiej i bardziej rozbudować, choćby po to aby wyjechać na dłuższy urlop.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 01 cze, 2016 15:17

Czesław dalej nie wiesz o co autor pyta i o czym ja opowiadam - mojej filtracji nie widziałeś, masz jakieś mylne pojęcie, przed oczami masz chyba tylko moją podmianę wody w baniakach z filtracją hamburską i w rynnach...
Co do regulacji przepływu - co chcesz regulować i do jakiej wielkości baniaków - 550L/h? Nie wiem czy to dużo czy mało, ten co tyle ma powie że to idealnie. Powiesz że zmienisz pompę na 1000L? To woda wyleje Ci się górą bo kolanko większej wydajności nie przerobi. Chyba że interesuje Cie regulacja na poziomie 3 krople więcej, 5 kropli mniej - pamiętaj że to działa jak regulacja na rozdzielaczu powietrza - precyzyjne ustawienie trochę trwa więc nie dorabiajmy tu niezwykłych aspektów zamontowanym zaworkom
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez Hotei » Śr 01 cze, 2016 18:43

Pisz dalej Rafał, cały czas czytam uważnie ;-)
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sump na 12 zbiorników, pompa

Postprzez sQun49 » Śr 01 cze, 2016 21:02

Hotei napisał(a):Rafał nudzisz się ? ;-)
Wszystko zależy jak leży, a leży różnie :-P
Każde zastosowanie, ma inne przeznaczenie. Takie instalacje jak np. Twoja tylko wylewają wodę do kanalizacji, my ją dodatkowo filtrujemy w sumpach, non stop. Różnica jest więc ogromna.


a teraz spójrz na swój piękny, niebieski opis :-P

Czesiu żeby Cię dalej nie przeciągać po dywanie wrzucę filmik w swoim temacie i będziesz wiedział o czym piszę :mrgreen:

Cinek ze swej strony mogę powiedzieć tyle, że gdybym teraz robił kolejny regał to połączyłbym zaworki i spusty od Suhego z kolektorem i pompą. Dlaczego? Dzięki pompie i kolektorowi masz zapas wody w obiegu (koniecznie zawór zwrotny aby przy chwilowym braku prądu pompy nie zdławiło) a dzięki zaworkom będziesz mógł sobie regulować/zamykać dowolne baniaki jak Ci się podoba, jest to wygodniejsze niż wężyk który zamykasz palcem aby go włożyć w odpływ do sumpa...
Notabene Czesław, jesteś w stanie przy t-head 550 odkręcić na maxa np. 1 i 5 baniak w szeregu czy wody jest za mało? Jak zachowują się "środkowe? Musisz je korygować? Zawory kulowe są aż tak precyzyjne? :mrgreen:

Oczywiście nie robiłbym łączonych baniaków tylko pojedyncze z prostych względów:
1. Krewety migrują między szkłami, chodzą nawet po szybkach nakrywowych więc ich zatrzymanie często jest bardzo trudne i trzeba je rozrzucać po regałach - przy Twojej ilości baniek będzie to utrudnione...
2. Ciężko dostać w miarę estetyczny spust wody, który wydoli przy większej pojemności baniaka a co za tym idzie większej masie wody którą "dopuścisz" z sumpa

Co do Twojego pomysłu z hamburgiem - nie wiem czy nie lepiej zainwestować jak Czesław w lepsze media a mechaniczną zrobić w sumpie - nie mam pojęcia ile wody musi się przelewać przez gąbkę aby ona działała choćby w 60% powierzchni. Zwykle woda znajduje sobie najkrótszą drogę a reszta gąbki pozostaje "martwa" - spróbuj zostawić szczelinę pod gąbka w normalnym Hamburgu, woda właśnie tamtędy się przeciska :)

To tak w roli pomocy, nie chcę mówić co jest lepsze/gorsze... zwracam tylko uwagę na słabe punkty bez buńczucznego poklepywania się po tyłkach "bo ja tak mam" :)
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Następna strona

Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości