Automatyka regału krewetkowego DIY

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Automatyka regału krewetkowego DIY

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 01 maja, 2017 21:52

Poproszono mnie na jednym z for by wrzucić na ich forum jak rozwiązałem chłodzenie swoich akwariów w regale jako ze chłodzenie jest tylko jednym z elementów "systemu " a jeśli już to robię na forum akwarystyki ogólnie pojętej nietaktem było by tego nie zrobić tutaj ;-) więc opisze i tu wszystkie jego składowe .
Cały system składa się z następujących komponentów:
- chłodzenie akwariów DIY
- dolewka automatyczna DIY
- awaryjne zasilanie na wypadek braku napięcia w sieci DIY
- oświetlenie power-LED DIY ( ten element akurat jest najmniej zintegrowany a w zasadzie jest autonomiczny ale w myśl zasady im dłuższa lista wyposażenia tym fajniejsza fura:P wiec dorzucam )
Schemat ogólny działania systemu jest następujący napięcie z sieci jest podawane na UPS który dba o naładowanie akumulatora i który ma dwa wyjścia z 240v.
Nr1 jest zaopatrzone w podtrzymywanie napięcia z akumulatora i odpowiada za nieprzerwane działanie filtracji a latem dodatkowo chłodzenia i dolewki automatycznej.
Nr2 nie ma opcji podtrzymywania napięcia z akumulatora i odpowiada za zasilanie tylko oświetlenia.

Poniżej omówię szczegółowo elementy układanki.

CHŁODZENIE.
Sposobów schładzania akwariów w czasie upałów jest wiele maja swoje zalety i wady po rozważeniu wszystkich za i przeciw wybrałem schładzanie krewetkariów w regale za pomocą wiatraków komputerowych kilka lat temu testowałem rożne warianty tego rozwiązania w których szczegóły nie będę wchodzić tutaj zainteresowani mogą poczytać o tym tutaj
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=24259Akwaria są na rożnych poziomach i już po obserwacji wskazań termometrów widać różnice miedzy najniższym a najwyższym poziomem rzędu 2C wiec każdy moduł chłodzenia konkretnego akwarium ma własny termoregulator które dzięki temu są indywidualnie monitorowane i utrzymywane w odpowiedniej temperaturze.
Tak to wygląda na sucho chłodzenie kreweciarni model 2016:
Obrazek
a tak to się trzyma akwariuma jak widać żadna filozofia
Obrazek

Była wolna chwila (pogoda) to zrobiłem odkładane od dawna chłodzenie dla bliźniaka z najwyższej półki regału oto najnowszy model "chłodziarki do kreweciarki 2017" zmajstrowany tradycyjnie z wiatraków komputerowych 2szt x 140mm całkowicie transparentnych( roślinki będą zadowolone ;) ) na stelażu z pleksi która została po poprzednich projektach lamp i chłodzenia dla bliźniaka Lato pokaże jak to się sprawdzi w "boju" ObrazekObrazek

Konstrukcja jest prosta jak budowa cepa wiatraki są przykręcone do listewek z pleksi śrubkami z nierdzewki do tego przymocowany termoregulator w obudowie ( obecnie jest przymocowany tam gdzie się dało to zrobić najszybciej i ofc nie zadowala mnie jego lokalizacja wiec będą zmiany w jego położeniu ofc jak będzie trochę czasu wolnego na to do zmarnowania:P ) Zasilanie będzie zapodawane z zbiorczego zasilacza( dolewka + chłodzenie) 12V o mocy 35W ponieważ wiatraki schładzają wodę w akwarium poprzez wymuszenie szybszego parowania dzięki przepływowi powietrza nad tafla wody jest to skuteczne i tanie rozwiązanie ale pociąga za sobą spore ubytki wody z akwarium co w konsekwencji wpływa na wzrost zawartości minerałów w wodzie łopatologicznie zmienia parametry rośnie GH , KH i przewodność koniecznością staje się regularne i częste uzupełnianie odparowanej wody z akwarium woda RO i tu włącza się do akcji automatyczna dolewka .

DOLEWKA AUTOMATYCZNA
Patent w teorii miał być prosty i niezawodny : zbiornik z woda ro + pompy tłoczące wodę RO do poszczególnych akwariów które informują o swoim zapotrzebowaniu na wodę RO za pomocą czujnika pływakowego poziomu cieczy proste prawda :) praktyka już tak prosta się nie okazała :-/ ale po kolei
na zbiornik wykorzystałem bańkę 30l po jakimś chemikalium :DD od Zuliksa , starannie i długo oczyszczonej i wypłukanej wiele razy, dolewka ma obsługiwać 5 akwariów wiec w bańce wywierciłem 6 otworów 5 na pompy takie zastosowałemObrazekObrazek
i szósty na czujnik poziomu wody w baniakuObrazekObrazek
który zabezpieczać ma pompy przed wypompowaniem całej wody i w konsekwencji praca na sucho i marnym ich końcem :P
Jako totalna noga elektroniczna wymyśliłem sobie sterowanie pompa bezpośrednio za pomocą czujnika pływakowego poziomu cieczy typ podobny jak na fotceObrazek
miało być prosto i skutecznie :DD ..skutecznie i szybko zostałem sprowadzony na ziemie :-/ bo czujnik poddany działaniu natężenia prądu jaki wywołuje pracująca pompka zwłaszcza w momencie rozruchu zwarł się na amen co ofc w normalnych warunkach zakończyło by się zalaniem podłogi około 20l wody. Po konsultacjach z specjalistą od elektronów Mirkiem ( wielkie dzięki ci Mirek za pomoc jaka mi udzieliłeś w tym projekcie )w układ wprowadzone zostały zmiany: do czujnika i pompy doszedł przekaźnik 12v 10A
+dioda czyli układ działa teraz tak: czujnik zwiera się gdy poziom wody w akwarium opada , dioda pilnuje żeby w czujnik prąd nie kopną gdy przekaźnik pobudzony czujnikiem odpali pompkę tłocząca wodę do akwarium spowoduje podniesienie się poziomu wody i w efekcie czujnik się rozwiera wyłączając przez przekaźnik pompkę. Takich układów w sterowniku jest 6 , pięć z nich steruje pompkami , a szósty dba o "zdrowie"wszystkich pompek pilnując żeby poziom wody w zbiorniku z RO nie spadł zbyt nisko. Tak to wygląda rozrysowane jak do "druku"łatwo to wykonać na kawałku płytki uniwersalnej wierconejObrazek

Jak widać na schemacie powyżej pierwszy układ przekaźnikowo-czujnikowy nie ma pompy bo jest tym odpowiedzialnym za pilnowanie poziomu wody w bańce.
Pompy w zbiorniku zostały zamocowane w sposób gwarantujący szczelność za pomocą dławnic elektrycznych dobranych rozmiarem do średnicy króćców ssących pompek i dla spokojnego snu dodatkowo uszczelnione/zabezpieczone klejem silikonowym wysokiej klasy ( żaden szit z marketu po 10pln za kartusz taki się nadaje do zlepiania fug przy zlewozmywaku a nie do poważnych "akcji hydro-elektrycznych" przy krewetkariach :DD ).Obrazek

instalacje hydrauliczna wykonałem z zastosowaniem wężyków i łączników kątowych z systemów odwróconej osmozy z wykorzystaniem stelażu regału Obrazek

z dwóch powodów pierwszy jest taki że wężyki te idealnie się wpasowały w króćce wylotowe pompek a drugi że przy średnicy wewnętrznej tych wężyków wynoszącej około 4mm pompki bez problemu wypchają wodę na najwyższe pięterko regału (2m) co się nie udało im zrobić przy standardowym wężyku akwarystycznym o średnicy 6mm(fotki dorzucę jutro) niestety fotek płytki z polutowanymi przekaźnikami i cała reszta nie wrzucę bo nie mam niezbędnych narzędzi i chemikaliów do jej wykonania wiec zleciłem jej wykonanie Mirkowi który to zaoferował że wykona dokładnie tak samo działający sterownik ale nie przekaźnikowy a procesorowy wzbogacony o opcje 20sek opóźnienia załączenia się pomp , indywidualne manualne włączanie pomp z pominięciem czujników i centralna blokadę wszystkich pompek. sterownik jest w fazie długoterminowych testów trwających już chyba z miesiąc i które dobiegają końca a ponieważ wszystko jest w ciągłej"optymalizacji " w trakcie "budowy" to wygląda to trochę jak sen szalonego elektryka XD Obrazek tak wygląda regał po całości Obrazek elektryka a szczególnie kable są tymczasowo połączone na tzw pajączka bo czekają na wykonanie i ostateczny wybór miejsca stałego pobytu "centralnej stacji zasilania" co determinuje ich docelowa długość gdy to nastąpi zostaną gdzie trzeba skrócone lub przedłużone (raczej mało prawdopodobne bo dałem sute naddatki długości kabelków)

Dodatkowo planuje wykonać sterownik przekaźnikowy zabezpieczający przed przelaniem akwariów na wypadek awarii sterownika procesorowego dolewki . Sterownik będzie oparty na schemacie z z przekaźnikiem podobny do tego powyżej z wykorzystaniem czujników które zwierają układ gdy pływak idzie w górę jeśli nastąpi zwarcie któregokolwiek czujnika wówczas nastąpi odcięcie zasilania do sterownika dolewki.
pozostaje do rozwiązania jeszcze sposób zamocowania czujników pływakowych który to już w głowie się klaruje bo rozwiązanie jakie jest obecnie ( czyli przymocowanie do narożnika aquael widoczne na jednej z powyższych fotografii )jest rozwiązaniem tymczasowym.cdn

ZASILANIE AWARYJNE
Do podtrzymania zasilania najważniejszych systemów regału czyli filtracji, chłodzenia i dolewki wykorzystałem UPS komputerowy używany zakupiony na allegro . Ponieważ upsy maja zazwyczaj akumulatory o śmiesznej pojemności pozwalającej tylko na bezpieczne zapisanie efektów pracy i zamkniecie systemu a modele z możliwością długotrwałego podtrzymywania czyli z dużymi akumulatorami kosztują niemałe sumki z zakupionego ups-s wywaliłem fabryczna "bateryjke" wyprowadziłem przewody na zewnątrz i podłączyłem początkowo akumulator samochodowy 45Ah ,używany i pozyskany od znajomego ze szrotu w cenie kaucji (30pln) po pewnym czasie znajomy zapunktował u mnie po raz kolejny i wymienił 45Ah na 74Ah na ile realnie to wystarcza żeby podtrzymać prace wszystkiego co konieczne będzie trudno powiedzieć bo akumulator jest używany a i nie znam dokładnie warunków w jakich przyjdzie mu pracować ( ile urządzeń będzie zmuszony podtrzymać) nie mniej przeprowadziłem mały test filtracje podtrzymywał przez 12h i posiadał jeszcze zapas energii . Bardziej szczegółowo opisane jest to tutaj

OŚWIETLENIE
dotychczas oświetlałem akwaria w regale za pomocą modułów led gu-10 szczegółowo jak to było rozwiązane jest wyłożone
tu ... niestety dykta po kilku latach odkształciła się pod wpływem wilgoci i pod działaniem ciężaru modułów gu-10 + oprawy i zaczęła powoli emigrować w dół w stronę wody a woda + 220V to słabe połączenie:P wiec zdecydowałem się na zmiany.
Nowe oświetlenie oparłem na diodach 1W powerLED z chipem epiled/epistar 45mil o widmie 6500K x2szt , 8500K x 2 szt , 10000K x1szt 5szt na każdy moduł na każdym poziomie jest 4 takie moduły zasilane jednym driverem razem 20W na każdą półkę.. Ponieważ chciałem mieć możliwość dowolnego rozmieszczania poszczególnych modułów na danym poziomie a nawet pomiędzy poziomami ( mogę wszystkie moduły łatwo i szybko zawiesić nad jednym akwarium otrzymując 60W światła z powerLEDów po co takie s cuda na kiju? a np w celu doświetlenia planu do fotografii:] ) zdecydowałem się użyć jako wymiennik ciepła profil aluminiowy typu wide cięty na wymiar z kloszem 49cm. Do zamocowania go w regale postanowiłem wykorzystać..magnesy neodymowe Obrazek jak widać wklejone na kleju od wewnątrz dzięki czemu będą w odległości około 1mm od stalowych elementów odseparowane przez ściankę profilu aluminiowego. Nie muszę nikomu mówić chyba że dzięki tej separacji nie ma możliwości żeby magnes się odkleił od kształtownika aluminiowego w trakcie przemieszczania go jednocześnie siła z jaka trzyma profil jest łatwa do przezwyciężenia ale na tyle duża że samoistnie nie odpadnie nawet pod ciężarem spadających pozostałych 3 modułów wraz z driverem.ObrazekObrazek
Diody jakie zastosowałem opisałem powyżej dodam tylko że z wyjątkiem 10000K którego strumień światła ma 120st wszystkie pozostałe są o skupieniu strumienia światła 60st. Obrazek

Diody rozmieszczone nie symetrycznie żeby niepotrzebnie nie świecić za akwariami które maja 40cm głębokości a półeczki w regale 50cm. Tak to świeciObrazek

Drivery docelowo upcham w jednej skrzynce wraz z zasilaczem 12V dla chłodzenia i dolewki mimo tego że będą razem w jednej skrzyni nie będą zasilane wspólnie, oświetlenie będzie zasilane tylko z sieci poprzez UPS a zasilacz12V dla chłodzenia i dolewki z ups z podtrzymaniem.
Ostatnio edytowano So 13 maja, 2017 20:08 przez Inc0gnit0, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Automatyka regału krewetkowego DIY

Postprzez cinek1916 » Wt 02 maja, 2017 06:58

Aż się prosi o automatyczną podmianę.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Automatyka regału krewetkowego DIY

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 02 maja, 2017 15:27

heh kto wie jak sie uwine z tym co mam rozbabrane to moze sie porwe na automatyczna podmianke choć wydaje mi sie to zbyt skomplikowane jak na moje warunki regałowe które i tak juz wybitnie skomplikowałem :P... a potem wymodze automatyczne karmidełko ...ale wtedy żeby sie nie okazało że jestem bezrobotny przy regale:P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Automatyka regału krewetkowego DIY

Postprzez Inc0gnit0 » So 13 maja, 2017 20:09

Była wolna chwila (pogoda) to zrobiłem odkładane od dawna chłodzenie dla bliźniaka z najwyższej półki regału oto najnowszy model "chłodziarki do kreweciarki 2017" zmajstrowany tradycyjnie z wiatraków komputerowych 2szt x 140mm całkowicie transparentnych( roślinki będą zadowolone ;) ) na stelażu z pleksi która została po poprzednich projektach lamp i chłodzenia dla bliźniaka Lato pokaże jak to się sprawdzi w "boju" ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości