Filtr nie co inny :)

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Filtr nie co inny :)

Postprzez Jamesik » Cz 30 sie, 2018 19:51

Hej. Postanowiłem zrobić dziwny filtr.

Będzie posiadał dużą gąbkę, potem media filtracyjne i zasilany będzie powietrzem( lub turbiną).
Na zdjęciach widać jak wygląda prototyp.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/bd0b02ed633308fa" target="_blank
https://www.fotosik.pl/zdjecie/68e1025e7bc701d2" target="_blank
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ed2b6b54f210d588" target="_blank
https://www.fotosik.pl/zdjecie/fd63ae239e88f62f" target="_blank
https://www.fotosik.pl/zdjecie/41ddff02459516f1" target="_blank

Wersja finalna do moich zbiorniczków będzie wyższa, ale podstawa znacznie mniejsza. Do tego prototypu wchodzi około 650ml wkładu.

Proszę o opinie i wskazówki , czy w dobrym kierunku idę :)

Pozdrawiam
Jamesik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 30 sie, 2018 18:17

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Aga » Pt 31 sie, 2018 06:17

Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Jamesik » Pt 31 sie, 2018 13:01

Aguś jesteś kochana .Super informację . Malawi też mam zbiorniczek, ale tego filtra nie czytałem.Tak szczerze , to się właśnie zdziwiłem , że takich gotowców nie ma .Jest też na jakimś forum malawi zajefajny artykuł o bakteriach. W skrócie , to obalili moje myślenie od kilku lat zabaw w wodzie :). Myślałem, że nad filtracja jest ok, ale biologiczna już nie. Nie chcę poruszać awanturniczego wątku, ale jak odnajdę temat , na pewno go wrzucę, bo burzy mury. Mnie przekonał i dlatego u kreweci , chcę tylko mój filtr i zobaczym.

Jeden filtr już działa , co prawda bez bakterii . Zalany wodą i sobie pompuje. Chyba za dużo miejsca na media :(. Własnie już mam korpus drugiego. Tym razem jest dużo wyższy , ale krótszy.

Do kreweci i tak jest przewymiarowany , ale kombinuję co by wrzucić nieco podłoża aktywnego 2/3 i ceramiki 1/3 . Wtedy można dać mało podłoża , do akwa i w razie czego zawsze można dosypać.

Duży dylemat jest z wielkością podstawy , bo na wysokość optymalny jest na słup wody - 4 do -5cm. Tylko cały czas zastanawiam się czy sama ceramika . Przy tej opcji podstawa max 6x6cm. Jeżeli z podłożem,
to już 6x9 nawet do 6x12cm. + miejsce na gąbkę.

Taki mix mash wszystkich filtrów :). Co najważniejsze, że działa na powietrze i przy samej wodzie , to pompuje ostro :) . Oczywiście już z gąbką i ceramiką .

Czas brać się za górną część, a w międzyczasie stawiać nowe zbiorniki :))))))). Mocy Przybywaj i Niech Moc Będzie z Wami .......
Jamesik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 30 sie, 2018 18:17

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 31 sie, 2018 15:05

W przerwie nad filtrem napisz coś więcej o tej nad filtracji i bakteriach")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Jamesik » Pt 31 sie, 2018 19:10

Proszę tego linka http://forum.klub-malawi.pl/topic/13192 ... go/?page=5

Wydaje mi się że koleś ma rację z tym filtrem tylko mechanicznym. Też uważam , że biologia jest bardziej w podłożu i roślinach niż w gąbkach .
Stosuje w jednym zbiorniczku tylko gąbkę, zbiornik ma około roku i woda kryształ , aczkolwiek małe podmiany , dużo neocaridiny i nie odmulanie dno spowodowało lekkie z żółknięcie. Zgony bardzo sporadyczne i wszystko chodzi jak potrzeba.
Natomiast w drugim miałem kubeł na gąbce, potem kubeł z podżwirówką + gąbka i krewetki słabo szły . Wiecznie problem z glonem.no3 spadało i rosło. Czyli jakby opis tego kolesia , że bakterie się namnożyły, padły z głodu. Nie wiem jak to opisać . Jeszcze gdzieś znalazłem opis jak bakterie się osadzają i wygląda , to jak mech rośnie i od spodu zaczyna brązowieć z braku światła. Tak samo bakterie "przykrywane" następnymi warstwami koloni muszą obumierać. Najpierw jest ich bardzo mało , narastają no i jak zjedzą , to znów giną :). Zresztą low tech i nano akwaria bez filtra działają. Nie wiem czy mam rację,
ale postanowiłem przy moich filtrach nie robić dużej nad filtracji. Pewnie odwieczny problem wszystkich :))).
Dobra robię górę filtra.
Jamesik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 30 sie, 2018 18:17

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Raffy » Pt 31 sie, 2018 20:30

W każdym zbiorniku, syf jest obciążeniem i dlatego się go usuwa (odmulanie, ściaganie detrytusu, wstępna mechaniczna filtracja przed biologią).

Filtry biologiczne są bardzo dobre, tylko trzeba je zabezpieczać przed mułem - najlepiej gęstą gąbką i płukać ją regularnie.

Nadfiltracja jest bardzo wskażana moim zdaniem :-D
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Jamesik » Pt 31 sie, 2018 21:06

Dlatego mój projekt ma nad filtrację. Też uważam , że lepiej nad . Tylko to nad nie może być w razach. Już kończę górę filtra ze sporą nad filtracją. Zalewam zbiornik . Zleję dojrzałą wodę z dużego zbiornika , rośliny przerzucę i zobaczymy pierwsze efekty w ciągu 2 tyg. Nadfiltracja jest dobra na start akwarium. Potem dobrze byłoby wyczyścić złoże ze złogów bakterii martwych i zasiedlić filtry małą ilością bakterii , gdyż w ustabilizowanym zbiorniku nie będą już się mnożyć na potęgę.W raz z przyrostem naturalnym filtr powinien zwiększać ilość bakterii proporcjonalnie , to potrzeb.

Jeszcze przyszło mi do głowy, że koleś z tego malawi ma rację. Przecież jak gąbkę się płucze w wodzie z akwarium , to wypłukujemy bardzo dużą ilość bakterii . Jednak zbiornik jest dalej stabilny.
Natomiast przy świeżym zbiorniku jest natychmiastowe zachwianie całej biologi. Nie wspominając o kubłach.

Tak wiem , napisałem to co wiele razy było poruszane. Jednak sporo osób niedoświadczonych czyta dużo wątków i nie wie co zrobić. Sam osobiście od jakiś 3-4 lat czytam forum i oglądam YT , ale co człek , to inne zdanie. Fajnie , że powstało bardzo , krótkie podsumowanie.

Bardzo proszę o dalsze wskazówki i może uda mi się zrobić coś fajnego.

No i popełniłem 2 filtry :)

Zamieszczam filmik z działania. Ten mniejszy zasypany ceramiką. Duży jeszcze pusty w środku dlatego stoi na nim butla. Co Wy na to?????

https://www.youtube.com/watch?v=ptiNiV_4pd0
Jamesik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 30 sie, 2018 18:17

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Mr.Kreweta » So 01 wrz, 2018 05:08

Noo, jak dla mnie to to jest taki mini sump") Oby działał. Jak dla mnie do utrzymania dobrej biologi wystarczy kawałek gąbki w zbiorniku, a warunkiem jest nie przekarmianie, regularne odmulanie podłoża tam gdzie żarcie spada i kilka takich drobnych, banalnych pierdółek...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Filtr nie co inny :)

Postprzez Jamesik » So 01 wrz, 2018 08:57

Tak właśnie prowadzę zbiornik z neocaridinami. Jednakże Crystale i Taiwany chcę zrobić bardziej profesjonalnie :)))). W sensie stabilności zbiornika w razie nieprzewidzianych sytuacji. Karmię na pewno za dużo , aczkolwiek już wytrzymuje ,do dwóch ,a nawet trzech dni diety. Moje Red Wine nie jadły z tydzień (żony zbiorniczek) i w 120 litrach wszystko wyczyszczone .

Filtry chodzą cały czas. Mały drugi dzień. Duży w nocy wystartował, ale jeszcze pusty. Dwa zbiorniki już stoją na miejscu. Dziś zalewam wodą. Chyba już starą wodą, bo miesiąc nie wytrzymam :).
Może włożę je do działających zbiorników albo jakiegoś gąbkowca przerzucę . Ta cierpliwość w akwarystyce :)))))))))))

No i pyszczaki się rozmnożyły .

Aktualizacja linku YT https://www.youtube.com/watch?v=ptiNiV_ ... FzOEbQNa0u" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

teraz wszystkie filmiki z realizacji projektu FILTR :) + bonus

No i nastąpiły małe zmiany. Jednak filtr będzie miał tylko ceramikę i będzie dużo mniejszy w podstawie :)

Jak go ogarnę dam linka

Filtr ogarnięty. Wrzucę na yt. Taki malutki 54mm x 74mm x 172mm .Wchodzi spokojnie ponad 20 szt ceramik tej dużej o wymiarach około średnica 22,5mm x 19mm.Pojawił się pomysł , żeby najpierw zasypać drobniejszą, potem grubszą. Filtr nie ma już przegrody , przez co woda wpada nie z doły , ale z góry. Przez to , że między gąbką a zasysem wody jest 8mm przerwy.Gąbka powinna działać ala hamburg. Objętość medii maks 420 ml. Myślicie , że tyle wystarczy ?? Gąbka lekko ściśnięta o wymiarach (po ściśnięciu 50mm x 168 mm ,grubość 5cm. Krewetkaria jak już wpominałem brutto 30 litrów.
Mam nadzieję , że filtr sobie poradzi i zbiornik będzie stabilny. Najbardziej mnie cieszy , że zrobiłem go sam. I wreszcie odszedł mi zamysł kubła w malutkich akwariach.
Mycie powinno być łatwe. Gąbka lekko wychodzi, a na górze jest dekiel do ceramiki.Mogę jeszcze go podwyższyć , ale biorąc pod uwagę różne wysokości podłoża , chyba w miarę optymalny wymiar.
Każdy centymetr wysokości to około 25ml objetości miejsca na ceramikę. Ilość złoża filtracyjnego patrzyłem na podstawie filtra AQUAEL TURBO FILTER i tam jest w opisie "pojemnik na media sypkie o pojemności: 250 ml dla modelu TURBO FILTER 500 oraz 625 ml dla modeli TURBO FILTER 1000, 1500 i 2000". Model 500 jest rekomendowany do 150 litrów. Oczywiście przepływ wody taki u mnie nie będzie,tam jest 500 l/h. Z ciekawości jak mi się uda ,to sprawdzę u mnie . Pozdrawiam . Link wstawię w miarę szybko, tylko się widniej zrobi :) , bo jest 7.

link https://youtu.be/BIyuoFXGUl4

Jak ktoś jest zainteresowany testem, to mogę wysłać.
Jamesik
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 30 sie, 2018 18:17


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości