Przegrzanie , niedogrzanie wody - zabezpieczenie

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Przegrzanie , niedogrzanie wody - zabezpieczenie

Postprzez Dominik Perkowski » Pt 11 gru, 2009 09:29

Na wstępie piszę, że oczywiście Ameryki tutaj nie odkrywam - ale chcę się podzielić pomysłem.

Jeśli chodzi o przegrzanie wody to nigdy mi się to nie zdarzyło (chociaż słyszałem o kilku przypadkach ugotowania wody w akwarium), ale walnięty termostat w grzałce i niegrzanie owszem, nawet ostatnio - na szczęście w akwarium z Red Nose. To zmusiło mnie do refleksji na temat większego zbiornika z Cardinalami :-)

Pomysł jest prosty i może ktoś go już stosuje, całą koncepcję i przykłady dostosowałem pod Sulawesi.

Koszt ogólny około 50zł ( 2 x termoregulatory RT-2 )

1. Zabezpieczenie przed przegrzaniem wody.
Chcemy utrzymywać temperaturę na poziomie 27 stopni, więc grzałkę(i) ustawione na taką wartość podłączamy przez termoregulator na którym ustawiamy np. 28,5 st. - temperaturę graniczną, którą wytrzyma obsada.
Efekt jest taki, że woda nigdy się nie nagrzeje do wartości 28,5 bo będą działały termostaty w grzałkach a termoregulator będzie cały czas podawał napięcie zasilające grzałki. W przypadku ześwirowania grzałki, woda przegrzeje się do 28,5, zasilanie zostanie odcięte przez termoregulator i sprawa załatwiona.

2. Zabezpieczenie przed niedogrzaniem wody.
To raczej "zabezpieczenie", ale też warte uwagi. Mało kto co dziennie patrzy na termometr - no chyba że elektroniczny.
Tutaj zakładamy że grzałka pada całkowicie, więc sprawa w drugą stronę. Drugi termoregulator ustawiamy na np. 26 stopni. Pod gniazdko podłączamy dowolne urządzenie (starą oprawę z kolorową żarówką, urządzenie wydające dźwięki - tutaj pełna inwencja).
Gdy temperatura wody spadnie poniżej 26 stopni termostat zacznie podawać napięcie i nasze urządzenie ostrzegające zacznie świecić/wyć lub robić inne dziwne rzeczy.

Co kiedy padnie termoregulator :-)
Poniekąd rozwiązanie z niedogrzaniem wody zabezpiecza przed 1 przypadkiem, gdy padną grzałki i drugi termoregulator właściwie skazani jesteśmy na termometr - ale to chyba przypadek baaaaaardzo rzadki.

Proszę tutaj także o przykłady takich skrajnych sytuacji i na jakich grzałkach miało to miejsce.
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości