Generator CO2

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Generator CO2

Postprzez polobis » N 03 lut, 2008 10:05

Witam. rzadko tu zaglądam, ale zainteresował mnie pewien problem. Zaczęto w sklepach sprzedawać takie coś:

http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ts_id=1361

Wiem, na jakiej zasadzie działa urządzenie - z zasilacza za 10zł i starej baterii można zrobić podobne, niemniej potrzebowałbym schematu połączeń, danych na temat drugiej elektrody oraz informacji, gdzie zbiera sie wodór z reakcji... wolałbym mieć pewność, że przy włączeniu oświetlenia pokrywy rano nie poleci mi ona pod sufit :-) Na wielu forach jest szum informacyjny na ten temat, ale konkretnych informacji brak... ludzie zachwycają się, że działa, że proste, że fajne, że tanie, że wygodne... Brak jest wiadomości, które stwierdzają, że mgiełka ulatniająca się z elektrody to istotnie czyste CO2, a nie mieszanina różnych gazów, choćby czystego tlenu. Niektórzy sprawdzali Ph w swoich zbiornikach, które nie ulega żadnym, bądź podlega bardzo małym wahaniom... sam nie wiem, co o tym myśleć... w każdym bądź razie przeprowadzę chyba serię szkolnych eksperymentów na ten temat... :-)
300l, 250l, 70l, 25l, monitorek
Avatar użytkownika
polobis
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr 14 lis, 2007 11:04
Lokalizacja: Kalisz

Re: Generator CO2

Postprzez fnx » Śr 09 lip, 2008 22:38

Dziala na zasadzie elekrolizy. Elektroda jest weglowa i ulega stopniowej dezintegracji pod wplywem pradu wydzielajac CO2.
Ostatnio sie zastanawialem nad tym, Elektroda to,przypuszczam nic innego jak grafit,badz inny wklad grafitowy. moze to byc ciekawa alternatywa dla bimbrowni czy butli.
pzdr
270L, 14xAmano, 3xC.Simoni, 16 neon,
fnx
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 09 lip, 2008 22:30
Lokalizacja: Sheffield

Postprzez polobis » Wt 07 paź, 2008 20:37

A mozesz rozpisac reakcje? bo mnie z obliczen wychodzi, ze z jednej elektrody idzie wodor, a z drugiej tlen. Eksperyment wykazal, ze gaz ulatniajacy sie z elektrody ujemnej to wodor (eksplodowal w probowce przy zaplonie). Uzylem czystego grafitu jako elektrod.
300l, 250l, 70l, 25l, monitorek
Avatar użytkownika
polobis
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr 14 lis, 2007 11:04
Lokalizacja: Kalisz


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości