modyfikacja oświetlenia-szukam półśrodka

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

modyfikacja oświetlenia-szukam półśrodka

Postprzez prazynka » Śr 30 mar, 2011 17:44

Mam spory dylemat, mianowicie tymczasowo jestem na etapie planowanego przerabiania standardowej pokrywy do akwarium o dł. 40cm, szer. 30 cm. Jak wiadomo, jest tam zamontowana żarówka. Akwarium ma pojemność 30l. Mam dwie kupione świetlówki o mocy 8w każda. Ponieważ mam w planach likwidację tego akwarium w przyszłości po zakupie większego w wersji opti white więc wyposażyłam aktualne akwarium w mocniejszy filtr, który potem przełożę. Wiąże się to także z przeróbką pokrywy. Także mamy przeróbkę obejmującą zarówno montaż świetlówek jak i dopasowanie filtra kaskadowego. Ze względu na koszty zastanawiam się czy istnieje możliwość obejścia tego cyrku i zbudowania oświetlenia (pokrywa/lampa) które mogłabym zastosować zarówno w tym akwarium jak i większym w przyszłości, zakładając, że wymiary kolejnego będą obejmowały np. 60x30x30, Z pewnością wchodziłoby w grę dodanie świetlówki. Jestem zupełnie a-techniczna, może ktoś z Was ma pomysł?
Prażynka

Podaruj mi proszę swój 1%

W PIT należy wpisać- tylko numer KRS 0000186434.
W informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1 % : Renata Szot ID. 274 / S

http://pomozchodzic.pl
Avatar użytkownika
prazynka
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2011 15:39
Lokalizacja: Tychy

Postprzez dziki » Śr 30 mar, 2011 17:57

hallo sis
dekielek 40x30
Na dobry początek wyrzuć te 8W świetlówki w kąt, zasadniczo dużo na tym nie zyskasz a będziesz się strasznie drażnić ich niemocą. Masz kilka możliwości, możesz spróbować wykorzystać świetlówkę energooszczędna z małym gwintem, są takie z barwą 865 i mocą 11W GENIE daylight E14 11W/865 św. kompaktowa PHILIPS[SWI040392].
Jeśli potrzebujesz więcej światła dość dobrą opcją są moduły świetlne aquaela, montuje się takiego w dekiel i on świeci, jest sobie sam całkiem bryzgoszczelny tak że bezpieczny. Standardowe moduły są o mocach 9 i 11 W oraz o różnych barwach. Można tez poszukać modułów o mocy 18 W i większych ale tu z barwą mogą być problemy, do tego będzie to oprawkę 2G10 lub 2G11.
Niestety na 40 cm długości zbyt dużego wyboru świetlówek liniowych nie ma i trzeba się ratować różnymi przeróbkami.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez prazynka » Śr 30 mar, 2011 18:17

dziki napisał(a):hallo sis
dekielek 40x30
Na dobry początek wyrzuć te 8W świetlówki w kąt, zasadniczo dużo na tym nie zyskasz a będziesz się strasznie drażnić ich niemocą.

Dlaczego mówisz, że te świetlówki są niedobre?
Chodzi o PHILIPS AQUARELLE T5 8W oraz NARVA DAYLIGHT T5 8W 6000K. Po zsumowaniu mamy 16 w więc wychodzi to 0,53w/1l. Z tego, co mi wiadomo, to sumuje się te wartości.
dziki napisał(a): Masz kilka możliwości, możesz spróbować wykorzystać świetlówkę energooszczędna z małym gwintem, są takie z barwą 865 i mocą 11W GENIE daylight E14 11W/865 św. kompaktowa PHILIPS[SWI040392].

Ta żarówka ma tylko 11 czyli 0,36w/1l czyli zdecydowanie mniej dla wymagających roślin, a ponieważ z małym gwintem mocniejszych nie mogłam dostać dlatego zakupiłam w/w świetlówki.
dziki napisał(a): Jeśli potrzebujesz więcej światła dość dobrą opcją są moduły świetlne aquaela, montuje się takiego w dekiel i on świeci, jest sobie sam całkiem bryzgoszczelny tak że bezpieczny. Standardowe moduły są o mocach 9 i 11 W oraz o różnych barwach. Można tez poszukać modułów o mocy 18 W i większych ale tu z barwą mogą być problemy, do tego będzie to oprawkę 2G10 lub 2G11.
Niestety na 40 cm długości zbyt dużego wyboru świetlówek liniowych nie ma i trzeba się ratować różnymi przeróbkami.


Przyjrzę się im. Myślałam, że to raczej kwestia dołożenia świetlówki będzie bez względu na szerokość akwarium.

EDIT: znalazłam taką belkę http://www.swiatzoo.pl/pl/art/13300/GLO ... -W---61-CM z informacją, że jest ona z możliwością regulacji szerokości. Czy posiadacz takowej może mi wyjaśnić co znaczy ta regulacja? Czy do takiej belki można włożyć świetlówki o innej mocy?
Ostatnio edytowano Śr 30 mar, 2011 18:31 przez prazynka, łącznie edytowano 1 raz
Prażynka

Podaruj mi proszę swój 1%

W PIT należy wpisać- tylko numer KRS 0000186434.
W informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1 % : Renata Szot ID. 274 / S

http://pomozchodzic.pl
Avatar użytkownika
prazynka
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2011 15:39
Lokalizacja: Tychy

Postprzez dziki » Śr 30 mar, 2011 18:57

prazynka napisał(a):Dlaczego mówisz, że te świetlówki są niedobre?
Chodzi o PHILIPS AQUARELLE T5 8W oraz NARVA DAYLIGHT T5 8W 6000K. Po zsumowaniu mamy 16 w więc wychodzi to 0,53w/1l. Z tego, co mi wiadomo, to sumuje się te wartości.
Tak wartości sumuje się, ogólnie świetlówki są jak najbardziej w porządku tyle ze sam montaż w tak małym dekielku będzie uciążliwy. Trzeba będzie gdzieś zmieścić statecznik/niki, które swoją wielkość mają, wprowadzić pod dekielek 2 zestawy oprawek bryzgoszczelnych, oraz jakoś to zaczepić tak co by nie spadało.
W moim wydaniu wygląda to tak:
rynna ze statecznikami za dekielkiem:
Obrazek

sposób przymocowania świetlówek:
Obrazek

Co do belki jej regulacja polega na tym że ma wysuwane łapki które mają jakiś zasięg i mogą objąć baniaczek większy niż sama belka czy świetlówki.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez prazynka » Śr 30 mar, 2011 19:03

dziki napisał(a):Co do belki jej regulacja polega na tym że ma wysuwane łapki które mają jakiś zasięg i mogą objąć baniaczek większy niż sama belka czy świetlówki.


No to mnie zmartwiłeś, już miałam nadzieję, że w drugą stronę też to działa, no to mam problem, mało, że zabawa ze świetlówkami to jeszcze wycinanie pokrywy pod filtr. To chyba jedyna rzecz jaka mnie zniechęca do akwarystyki, już nawet przeżyłam jakoś wypławki :mrgreen: Wasz męski zmysł techniczny jest niezastąpiony ;-)
Prażynka

Podaruj mi proszę swój 1%

W PIT należy wpisać- tylko numer KRS 0000186434.
W informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1 % : Renata Szot ID. 274 / S

http://pomozchodzic.pl
Avatar użytkownika
prazynka
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2011 15:39
Lokalizacja: Tychy

Postprzez dziki » Śr 30 mar, 2011 19:16

Do bańki 40x25x25h (25l) użyłem 2-ch lampek z modułów aquaela 11W, jutro zamieszczę fotkę ogólnego widoku gdyż zbiorniczek stoi w biurze a dziś już tam nie wejdę mimo że polecę do pracy.

Tu jest stara belka oświetleniowa, czasem takie na rynku wtórnym można kupić
http://dziki.2box.pl/krewetkaria/rodzenstwo.jpg
Jej plus jest taki że uchwyty można tez zawężać i postawić na zbiorniku dużo węższym niż sama belka. Widok daleki jest od estetycznego ale działa.

A tu widać tę belkę o która się pytałaś, te czarne po bokach to "nogi" sa. ALe te belkę można było nad baniakiem powiesić, ma 2 ładne oczka.
http://dziki.2box.pl/krewetkaria/new_&_old.jpg
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez batman-ka » Cz 31 mar, 2011 20:53

Do opti nie pasuje pokrywa a lampki aquaela prosto powiesić,są tanie (biorąc pod uwagę przeróbki pokryw )i duży plus -podnoszą się do góry i przy czyszczeniu nie przeszkadzają,sama mam taką 11W ,mają całkiem w porządku odbłyśnik i moja się jeszcze nie zepsuła :P
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez dziki » Cz 31 mar, 2011 21:05

hallo
oto obiecane fotki
Obrazek

Obrazek
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez prazynka » Cz 31 mar, 2011 21:12

Niezłe te lampy, takie coś rzeczywiście nieźle wygląda. Napisz coś więcej o nich? Jaki litraż jest tego akwa?
Prażynka

Podaruj mi proszę swój 1%

W PIT należy wpisać- tylko numer KRS 0000186434.
W informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1 % : Renata Szot ID. 274 / S

http://pomozchodzic.pl
Avatar użytkownika
prazynka
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2011 15:39
Lokalizacja: Tychy

Postprzez dziki » Cz 31 mar, 2011 21:44

Nie bardzo jest o czym pisać, bańka 25 l 40x25x25h, 22 l wody, podłoże Denerlle czarne, może z 0,5 cm grubości, jest go więcej niż planowałem w każdym razie, lampka to moduł oświetleniowy aquael 11W o barwie 6500k, po powierzchni będą sobie pływały roślinki żeby przysłonić znaczną część światła. wewnątrz skromnie, będą 3 kawałki lawy, kilka patyków połączonych "trytkami" w konary owiniętych mchami, flame, willow gigentea i christmas.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez prazynka » Cz 31 mar, 2011 21:46

Chyba mnie przekonaliście do tego oświetlenia ;-)
Prażynka

Podaruj mi proszę swój 1%

W PIT należy wpisać- tylko numer KRS 0000186434.
W informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1 % : Renata Szot ID. 274 / S

http://pomozchodzic.pl
Avatar użytkownika
prazynka
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2011 15:39
Lokalizacja: Tychy

Postprzez batman-ka » Pt 01 kwi, 2011 09:18

Lampka jest chyba najtańszą na rynku ,podnoszą się do góry jak szlaban,w środku jest odbłyśnik i moduł ,który wymienia się w całości ,więc nie można się zgubić :-D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez prazynka » Śr 25 maja, 2011 10:23

Zdecydowałam się na takie rozwiązanie. Aktualnie posiadam model Aquaela Duo Plant. W zestawie mam dwie świetlówki: 8000k dla roślin i 6500k. Szczerze polecam i dziękuję Dziki za poradę :-D to dobry wybór
Prażynka

Podaruj mi proszę swój 1%

W PIT należy wpisać- tylko numer KRS 0000186434.
W informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1 % : Renata Szot ID. 274 / S

http://pomozchodzic.pl
Avatar użytkownika
prazynka
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2011 15:39
Lokalizacja: Tychy


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości