T8 2x18W

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

T8 2x18W

Postprzez pierre » Pt 08 mar, 2013 20:33

Jak obiecałem tak i wstawiam nowy temat opisujący w jaki sposób zrobiłem oświetlenie z tego co znalazłem u siebie koło domu.
Po pierwsze świetlówki. Jedna philips master, druga aquarel, marnowały się nieużywane.
Drugim impulsem do złożenia tego było przeczytanie kilku tematów DIY jak to za pomocą elektroniki z kompaktowej żarówki można było podłączyć zwykłą świetlówkę liniową.
Najpierw postanowiłem sprawdzić czy to naprawdę tak fajnie działa. Nie będę rozpisywał się jak podłączałem, bo kilka takich opisów jest. Od siebie tylko dodam że działa świetnie.

Obrazek

Następnie trzeba było jakoś zawiesić to w przestrzeni a jeszcze lepiej przymocować do czegoś solidnego i nie za ciężkiego. Montowałem kiedyś roletki, zostały mi elementy z wymiany. Rynienka zwana kasetką i listwy obciążające dół roletki.
Zamysł taki, świetlówkę przymocować do listew a listwy do rynienki. Najpierw zastanawiałem się nad przykręcaniem tego wkrętami, jednak opaski świetnie się spisały. Tajemnicza tubka po silikonie posłużyła jako puszka do schowania elektroniki.

Obrazek

Obrazek

Do świetlówek nie dokupowałem żadnych oprawek, przylutowałem przewody a następnie termokurczliwą koszulką zabezpieczyłem. Nie przewiduje odkrytego akwarium, dlatego też z braku takowych poradziłem sobie najprościej.

Obrazek

Obrazek

Teraz czas na odbłyśnik. Początkowo miało być zrobione z ruru przeciętej wzdłuż o jkiejś znacznej średnicy. Nie miłem takiej. Znaczy miałem, ale papierową a tego nie chciałem łączyć papier, wilgoć, elektryka. Jeden spacer i spośród szpargałów wytargałem aluminiową blachę!!

Obrazek

Wymiary, szlifierka i prostokąt wycięty. Trzeba było jeszcze z gróbsza wyczyścić, co by nie było zbytnich rys czy nierówności innych. Użyłem szczoty na szlifierce jak widać.

Obrazek

Obrazek

Ta rura powyżej (od wydechu samochodu) razem z dwoma ściskami stolarskimi i solidnym stołem posłużyła jako giętarka ;) Efekt taki osiągnąłem.

Obrazek

Obrazek

Na odbłyśnik miałem już patent, taśma błyszcząca do łączenia folii faroizolacyjnej wykorzystywanej przy ocieplaniu dachu.

Obrazek

Obrazek

Jak widać całkiem ładnie odblaskuje. Pasek po pasku.

Obrazek

I efekt taki.

Obrazek

Dodatkowo dokleiłem garb na rynience trzymającej świetlówki by jak najmniej światła uciekało poza akwarium.

Obrazek

Mocowanie baterii świetlówek do osłony z odbłyśnikiem odbyło się za pomocą uchwytów wykorzystywanych do rolokaet i wkrętów (czytaj - tego co miałem pod ręką)

Obrazek

Tak to wyglądało na tymczasowym zbiorniczku, świeciłem jedną świetlówkę, by rośliny mi nie wariowały gdyż dotychczas świecona była zwykła kompaktowa świetlówka.

Obrazek

Gdy w końcu doczekałem się nowego akwenu komponowało się to tak.

Obrazek

Trochę za nisko leżało, więc coś dystansowego było potrzebne i pod ręką było to.

Obrazek

Koszty jakie poniosłem przy projekcie 0zł wykorzystałem tylko to co mialem pod ręką. Nie ważne, że za niektóre elementy kiedyś zapłaciłem, bo od jakiegoś czasu leżały marnując się.

W planach jeszcze zamontowanie włączników osobnych do każdej świetlówki i uchwytu by lampa "wisiała"
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: T8 2x18W

Postprzez pellepil » Pt 08 mar, 2013 20:46

Świetna robota . Gratulacje za zdolności manualne i pomysłowość.
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: T8 2x18W

Postprzez marrccin » Pt 08 mar, 2013 20:53

a ja mimo wszystko, chętnie bym przeczytał, jak podłączyłeś :)

edit: po odpowiedzi pierre, zamieszczam linki dla nastepnych takij jak ja ;)
viewtopic.php?f=16&t=2519
viewtopic.php?f=16&t=416
viewtopic.php?f=16&t=1376
Ostatnio edytowano So 09 mar, 2013 13:58 przez marrccin, łącznie edytowano 1 raz
brak gg, skype marrccin83
Obrazek
Avatar użytkownika
marrccin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn 18 sty, 2010 03:57
Lokalizacja: Gdańsk/Bristol

Re: T8 2x18W

Postprzez pierre » Pt 08 mar, 2013 21:38

O nie, to wyglądałoby jakbym pozjadał wszystkie rozumy a prowodyrami mojego pomysłu byli użytkownicy
dziki i Fresz, bo na ich tematy natrafiłem na tym dziale i Oni bardzo dobrze wytłumaczyli jak dobrać elektronikę i mają udekumentowane fotograficznie etapy takiego podłączenia.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: T8 2x18W

Postprzez =Fresz= » So 09 mar, 2013 11:14

Nie ma to jak zrobić coś samemu ;-) u mnie instalacja działa do dzisiaj bez problemów...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: T8 2x18W

Postprzez pierre » So 09 mar, 2013 18:23

Widzisz, marrccin, trochę chęci i znalazłeś. Z doświadczenia swojego mogę powiedzieć, że nie ma jakiejś reguły. dwa lewe bolczyki do lewej strony świetlówki, dwa prawe bolczyki do prawej strony świetlówki. Jak rozbebeszy się kompakta samemu to całkiem dobrze to widać jak jest oryginalnie podłączone.


Obrazek

Generalnie schemat podłączenia jest taki bez względu na to jakiego kształtu czy długości jest świetlówka.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: T8 2x18W

Postprzez Dessiner » Pn 08 kwi, 2013 17:25

MAm zamiar wykorzystać mechanizm z świetlówki kompaktowej.
Tutaj tkwi mój problem czy jest to bezpieczne i czy nie niszczy to świetlówek ?
Dessiner
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt 02 kwi, 2013 17:30

Re: T8 2x18W

Postprzez marrccin » Pn 08 kwi, 2013 17:48

Dessiner napisał(a):MAm zamiar wykorzystać mechanizm z świetlówki kompaktowej.
Tutaj tkwi mój problem czy jest to bezpieczne i czy nie niszczy to świetlówek ?

masz odpowiedz w tym temacie -_- i w linkach, ktore sa w nim umieszczone... doslownie 10min na przeczytanie wszystkiego trzeba poswiecic...
dziki napisał(a):UWAGA! Statecznik elektroniczny jest urządzeniem zasilanym napięciem sieciowym, w związku z powyższym należy zachować szczególną ostrożność, nieumiejętna obsługa może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.
Osoby nieletnie proszone są o zwrócenie się o pomoc kogoś pełnoletniego i wykonywanie wszelakich prac przy asyście kogoś pełnoletniego.(...)

marrccin napisał(a):(...)
edit: po odpowiedzi pierre, zamieszczam linki dla nastepnych takij jak ja ;)
viewtopic.php?f=16&t=2519
viewtopic.php?f=16&t=416
viewtopic.php?f=16&t=1376
brak gg, skype marrccin83
Obrazek
Avatar użytkownika
marrccin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn 18 sty, 2010 03:57
Lokalizacja: Gdańsk/Bristol


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości