Skałki DIY

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Skałki DIY

Postprzez Kudzyslaw » Pt 26 kwi, 2013 01:58

"Krewetki powinny mieć domek" stwierdziła kobieta moja widocznie uznając iż korzeń i mchy to za mało.
Poprzerzucałem strony sklepów wszelakich w poszukiwaniu łupków, kamieni, sztucznych grot itp.
Wybór jest śliczny, piękny i w ogóle cudo, tylko często ceny mordują.
Zacząłem grzebać po sieci w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju skałek DIY i znalazłem ogrom informacji. A to cement, a to zaprawa, pianka montażowa, styropian, ogólnie masa cudów.
Wszystko cacy, ale znajdywałem takie rzeczy jedynie na forach o jaszczurkach i pielęgnicach. Nawet jednego źródła o kreweciach.
Ciekawi mnie ten temat jak cholera, bo z przyjemnością porobiłbym drobne ozdoby do swojego akwa (już nie chodzi o cenę, a o klasyczne "sam zrobiłem!"), i zastanawiam się, czy nie wymorduję sobie zwierzaków.
Teoretycznie materiały są "bezpieczne". Ludzie trzymają latami tła i skałki porobione z wyżej wymienionych materiałów w akwariach, żyją na tym rośliny, rozrastają się mchy, rybkom najwidoczniej nie przeszkadza. Mimo wszystko wolę podpytać czy ktoś eksperymentował z takim czymś?
Biorąc pod uwagę ogrom wolnego czasu mógłbym po treningu tworzyć małe, naturalnie wyglądające cuda :)
Kudzyslaw
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): So 21 lip, 2012 02:16

Re: Skałki DIY

Postprzez =Fresz= » Pt 26 kwi, 2013 07:54

Jedynie ceramika, na dole taka mała podpowiedź :-P

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Skałki DIY

Postprzez Haze » Pt 26 kwi, 2013 08:11

=Fresz= napisał(a):Jedynie ceramika, na dole taka mała podpowiedź :-P

http://www.ua.all.biz/img/ua/catalog/1390163.jpeg


jakieś skałki też chyba mogłyby być przecież. Wczoraj myślałem sobie czym skleić moje skałki, bo mi to potrzebne do mojej aranżacji.
No właśnie, czym pokleić części takiej ceramiki?
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: Skałki DIY

Postprzez =Fresz= » Pt 26 kwi, 2013 08:18

Ja skałek już dawno nie używam ŻADNYCH bo niestety ale podnoszą parametry a nie jest to wskazane.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Skałki DIY

Postprzez Kudzyslaw » Pt 26 kwi, 2013 09:53

Haze napisał(a):
=Fresz= napisał(a):Jedynie ceramika, na dole taka mała podpowiedź :-P

http://www.ua.all.biz/img/ua/catalog/1390163.jpeg


jakieś skałki też chyba mogłyby być przecież. Wczoraj myślałem sobie czym skleić moje skałki, bo mi to potrzebne do mojej aranżacji.
No właśnie, czym pokleić części takiej ceramiki?



Jeśli już się zdecydujesz to silikon akwarystyczny raczej nie zaszkodzi.

Na przeróżnych forach ludzie robili z np. styropianu lub pianki montażowej pokrytej cienką warstwą Cersanitu (CX 5 lub CR 65), bo podobno te dwa są kompletnie niegroźne dla organizmów żywych w akwa. Na zmiany parametrów narzekali jedynie ci, którzy robili z cementu portlandzkiego (więc u mnie to od razu odpada).
Jestem ciekawy, bo można porobić naprawdę ciekawe rzeczy, które pasowalyby do wystroju niejednego szkła.
No i łatwo o formę, z której można do woli kopiować wymyślone kształty :)
Z CZEGOŚ chyba robią te cholernie wstrętne zameczki, co? :)
Kudzyslaw
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): So 21 lip, 2012 02:16

Re: Skałki DIY

Postprzez macieywr » Śr 05 cze, 2013 19:22

Możesz również spróbować zrobić z żywicy epoksydowej. W internecie na pewno znajdziesz coś na ten temat. Kiedyś na National Geo Wild leciał taki program o gościach którzy robili co prawda akwaria morskie na zamówienie, ale praktycznie wszystkie skały jakie stosowali w tych akwariach były z żywicy epoksydowej i powiem ci, że wyglądało to naprawdę profesjonalnie.
Avatar użytkownika
macieywr
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr 29 wrz, 2010 06:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skałki DIY

Postprzez Kudzyslaw » Cz 06 cze, 2013 03:20

Wygląda i jest profesjonalne. Ale koszta są bolesne :)
Widziałem gdzieś jak jeden facet robił odlewy prawdziwych kamieni w takiej żywicy.
Tak czy inaczej, ja swoje skałki odnalazłem już naturalne, ale temat naturalnie można ciągnąć.
Kudzyslaw
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): So 21 lip, 2012 02:16

Re: Skałki DIY

Postprzez MarSz » Cz 06 cze, 2013 05:02

Poza tym nie możesz użyć pierwszej lepszej żywicy.
Jak się orientuję to na polskim rynku są dwie z atestem spożywczym (nie pamiętam numerów ale łatwo wyszukać na forach np. z malawi w dizałąch DIY). Ja kiedyś zacząłem podobny eksperyment ale go zawiesiłem m.in. dlatego, że lokalnie nie mogłem tej żywicy nigdzie dostać a wysyłkowo zawsze jakoś były tego za duże ilości i koszty znacznie większe (potrzebowałem odrobinę).
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości