Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez Boomer » So 20 lip, 2013 09:44

Ostatnio coś mnie tknęło i postanowiłem zrestartować ostatnie dzielone akwarium.
Założenie po raz kolejny było takie aby filtr który będzie pracował w akwarium był bezobsługowy. No i kolejny raz padło na budowę hamburga.

Do tej pory posiadałem hamburgi zasilane pompą powietrza na kominach tlh, relację z ich budowy można obejrzeć w innych tematach działu diy.

Nadszedł czas na małą odmianę, tym razem jako napęd do hamburga posłużyła mi turbinka aquaela circulator 500.
Zastanawiałem się również na użyciem aqua szuta 550, jednak aquael wygrał wielkością.
Turbina jest dużo mniejsza i nie zabiera tyle miejsca co aqua szut.

Po kolei.

Co będzie potrzebne:
- turbina aquael circulator 550(serce filtra) - można użyć cokolwiek innego co będzie napędzało na filtr, może to być jakakolwiek pompka. Jedyne co mogę doradzić ze mojej strony, warto zwrócić uwagę aby owy silnik posiadał regulację przepływu
- deszczwonia mała - pasująca do w/w turbinki. Użycie deszczowni uważam za świetne rozwiązanie, składa się ona z kilku części więc mamy możliwość dowolnego skierowania strumienia wody w akwarium. Możemy napowietrzać, zrobić mocny prąd lub spokojną strefę dla krewetek
- gąbka 45ppi grubość 5 cm(tutaj miałem dylemat, do tej pory używałem gąbek 30 ppi i jestem z nich bardzo zadowolony, jednak tym razem coś mnie pokusiło i zdecydowałem się na 45ppi. Póki co nie żałuję bo gąbka spisuje się znakomicie, zobaczymy jak wyjdzie z czasem)
- kilka szklanych poprzeczek
- silikon akwarystyczny
- nożyk do cięcia szkła

Kilka fotek z budowy filtra:

Obrazek

Gąbkę przytrzymują szklane poprzeczki o szerokości 2 cm, dolne poprzeczki mają wysokość około 5 cm i ich zadaniem jest oddzielenie ich gąbki od podłoża.

Obrazek

Jak widać na zdjęciu filtr przyczepiony jest do dodatkowej szklanej poprzeczki wklejonej do szyby bocznej w płaszczyźnie poprzecznej.

Obrazek

Deszczownia przeprowadzona przez gąbkę, dosłownie na ścisk tak aby małe krewetki nie miały możliwości przedostania się na drugą stronę gdzie pracuje turbina która zmieliłaby je na papkę.

Obrazek

I w przybliżeniu montaż filtra i deszczowni.

Obrazek

Wiem, wiem, niezbyt estetycznie ale cóż... szklarz ze mnie żaden. Ważne że działa :)

Obrazek

Akwarium po obsadzeniu gąbki z filtrem i deszczownią.

Obrazek

A tutaj już w regale z podsypkami pod podłoże.

Obrazek

I z powrotem na biurko :)
Wyczaiłem pewne niedociągnięcie. Krewetki to zwierzątka które uwielbiają spacery,
jako że gąbka delikatnie wystaje ponad akwarium mogłyby wychodzić po niej poza zbiornik lub urządzać sobie wędrówki wprost pod turbinę. Postanowiłem jako dodatkowe zabezpieczenie wkleić szklaną poprzeczkę która wędrówki im uniemożliwi. Poprzeczka dociska gąbkę, więc nawet najmniejsza krewetka się nie przeciśnie.

Obrazek

Troszkę z innej perspektywy.

Obrazek

No i na miejscu gotowe do zalania, radość z wykonania bezcenna :)
Boomer
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 83
Dołączył(a): N 27 mar, 2011 01:09

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez SUHY » So 20 lip, 2013 19:48

Fajnie że opisałeś dokładnie ale spóźniłeś się dwa lata .

A co do filtra :
gąbka nie powinna wystawać nad lustro wody więcej niż 0.5 cm tym bardziej jeśli zbiornik jest przykryty . (może obrastać pleśnią )
nie potrzeba robić dziur w gąbce deszczownia może być nad w/w . standardowa deszczownia do tego filtra jest do dupy . sika na pół metra , chyba ze zmniejszysz przepływ a to lekko mija się z kupnem 550 tki .
szybki trzymające gąbkę wystarczą od strony filtra , do tego 1 do 1,5 cm , szersze ograniczają przepływ wody w tych miejscach i z akwa zaczyna lekko waniać ( strefy beztlenowe ) i co jakiś czas pozbywamy się słabszych krewetek .tak samo ta na dole , tam niebawem nazbiera się kopa mułu który zacznie gnić .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez Boomer » N 21 lip, 2013 05:34

Fajnie że opisałeś dokładnie ale spóźniłeś się dwa lata .


Chyba lepiej późno niż wcale, nieprawdaż? Ja się spóźniłem ale Ty za to miałeś właśnie te dwa lata aby opisać i jakoś skory do tego nie byłeś, więc to chyba dobrze że założyłem taki temat.

Oczywiście inspiracją do tego był Twój pomysł.

A co do filtra :
gąbka nie powinna wystawać nad lustro wody więcej niż 0.5 cm tym bardziej jeśli zbiornik jest przykryty . (może obrastać pleśnią )
nie potrzeba robić dziur w gąbce deszczownia może być nad w/w . standardowa deszczownia do tego filtra jest do dupy . sika na pół metra , chyba ze zmniejszysz przepływ a to lekko mija się z kupnem 550 tki .
szybki trzymające gąbkę wystarczą od strony filtra , do tego 1 do 1,5 cm , szersze ograniczają przepływ wody w tych miejscach i z akwa zaczyna lekko waniać ( strefy beztlenowe ) i co jakiś czas pozbywamy się słabszych krewetek .tak samo ta na dole , tam niebawem nazbiera się kopa mułu który zacznie gnić .


Bardzo demonizujesz. U mnie zbiorniki działają już ponad 3 miechy i żaden z problemów które tutaj opisałeś nie wystąpił.
Zgodziłbym się jedynie z tym że pozioma przednia szybka jest zbędna.
Pozostałe rzeczy zrobione tak jak w opisie, czy w zaproponowany przez Ciebie sposób nie mają większego wpływu na działanie filtracji, więc rozwodzenie się tutaj nad tym czy szybka ma 1,5 czy 2 cm nie ma sensu.
Boomer
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 83
Dołączył(a): N 27 mar, 2011 01:09

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez tomek.b » N 21 lip, 2013 10:41

Boomer napisał(a):Do tej pory posiadałem hamburgi zasilane pompą powietrza na kominach tlh, relację z ich budowy można obejrzeć w innych tematach działu diy.


Niestety nie mogę znaleźć tego temu a bardzo mnie interesuje.
Mógłbyś podać link?
Sorki
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez Boomer » N 21 lip, 2013 15:20

A widzisz, bo to na naszym lokalnym forum opisywałem:

http://www.akwaczest.pl/viewforum.php?f=24
Boomer
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 83
Dołączył(a): N 27 mar, 2011 01:09

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez SUHY » N 21 lip, 2013 21:30

Boomer . Zanim odpiszesz pomyśl czy odpowiedz nie brzmi logicznie lub nie jest poparta złym doświadczeniem którego komuś chciałem oszczędzić .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez Boomer » N 21 lip, 2013 23:33

Ale ja wcale nie neguję tego co napisałeś, a tym bardziej nie uważam tego za nielogiczne.
Wręcz przeciwnie, Twoje rozwiązanie jest równie dobre albo i nawet lepsze od tego
co ja pokazałem.
U mnie po prostu żaden z wymienionych przez Ciebie problemów nie wystąpił, ot co.

Jak już rozmawiamy, to pisanie komentarzy typu "spóźniłeś się dwa lata" uważam za niezbyt w porządku.
Tak jakbyś miał pretensje że wrzuciłem tutaj fotorelację w której wykorzystałem Twój pomysł.
Boomer
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 83
Dołączył(a): N 27 mar, 2011 01:09

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez KuMaK » Pn 22 lip, 2013 05:38

Fajnie, estetycznie :->

Odnośnie tej pleśni, czy grzyba na wystającej gąbce.
U siebie raczej pleśni, czy grzyba nie znalazłem przez ponad 3 lata funkcjonowania filtrów bez czyszczenia. Polecam posadzenie star mossa lub milimetra - u mnie same zdobyły ten rejon i żyło im się dobrze. Okresowo dolewam więcej wody żeby jej poziom był ponad gąbkę z 3cm w celu oczyszczenia przez krewetki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwie 2,5cm warstwy gąbki o w miarę dużych porach, dwie opaski elektryczne, rurka PCV + kolanko, dwa odpady z hurtowni żaluzji do umocowania filtra, silikon, wężyk akwarystyczny, zaworek akwarystyczny, rury PCV, pompa. Filtr w dużej części wzorowany na filtracji hamburskiej polskiej legendy krewetkowej - Jacka Syty (lambada).
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez jabluszko520 » Pn 22 lip, 2013 08:01

Wytłumaczcie mi łopatologicznie ;-)
czy jeśli poziom wody jest ponad gąbkę - to czy krewetki nie przechodzą do filtra? (silniczka) i czy tym samym nie giną zmielone?
Avatar użytkownika
jabluszko520
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 315
Dołączył(a): Pn 17 gru, 2012 12:29
Lokalizacja: okolice

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez KuMaK » Pn 22 lip, 2013 09:22

Jeśli jest turbina to mogą zostać zmielone. Mój jest bezpieczny, a krewetki są mile widziane za gąbkami (tam też czasem trzeba coś oczyścić).
Ostatnio edytowano Pn 22 lip, 2013 09:40 przez KuMaK, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez =Fresz= » Pn 22 lip, 2013 09:29

Nie turbina a pompka (napowietrzacz). Przy turbinie było by mięso mielone z krewetki heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez SUHY » Pn 22 lip, 2013 11:13

Boomer To nie było stwierdzenie w negatywnym sensie ale może masz rację .

Obrazek

Tu widać jak ważny jest odpowiedni poziom wody , wystarczy parę mm za nisko i na krzywo dociętych wierzchołkach mamy lokatora .
Oczywiście ten filtr ma już dwa lata i akwarium jest w 80% zakryte co sprzyja pleśni lub grzybkom . W paromiesięcznych hamburgach nie ma takiego "problemu" . W następnych zbiornikach wymodziłem stały poziom wody nie zależny od dolewek i parowania i mam spokój :P .

KuMaK dłuższa rurka zwiększa wydajność
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez =Fresz= » Pn 22 lip, 2013 11:16

Dokładnie ja bym dał rurkę jakieś 2cm nad dnem a do tego średnica mniejsza i wtedy ciąg spowodowany powietrzem jest dużo większy.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez KuMaK » Pn 22 lip, 2013 12:13

Wiem, ale ogarnąłem się jak już pociąłem. Będę sprzątał kiedyś to się zrobi, na razie problemów nie ma tymbardziej że w akwariach są po dwa filtry - oprócz hamburga także gąbkowy.
Wypychanie wody z hamburga nawet przy takiej długości rurki "zmiata" piasek z przeciwnego rogu (najdalej położonego od hamburga) - raz w tygodniu muszę to wyrównywać. Są to zbiorniki 60*45*25h
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr hamburski zasilany turbiną aquael circulator 500

Postprzez Boomer » Pn 22 lip, 2013 14:54

Boomer To nie było stwierdzenie w negatywnym sensie ale może masz rację .


Jestem chyba zbyt przewrażliwiony ostatnimi czasy i wszystko za bardzo do siebie odbieram :P
Przyjmijmy że nie było tematu.

W następnych zbiornikach wymodziłem stały poziom wody nie zależny od dolewek i parowania i mam spokój :P .

A co dokładnie, pochwal się ?
Boomer
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 83
Dołączył(a): N 27 mar, 2011 01:09

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości