pokarm z wapniem DIY

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

pokarm z wapniem DIY

Postprzez Pethro » N 21 wrz, 2014 00:20

Dennerle podsuneło mi swoim składem świetną myśl, wszedzie dodają wapń pod postacią Ca3(PO4)2. Ma pewno gdyby przypatrzeć się składzie innych suplementów znanych marek beni bws czy mosury wyjdzie że robią tak samo, dlaczego? bo w połączniu z fosforem, wapń jest lepiej przyswajalny. Do tego tandemu warto jeszcze dodać kolejne związki ułatwiajace przyswojenie wapnia : witaminy D, A i E. Ale spokojnie, nie trzeba się bawić w małego chemika wszystko znajdziemy na przykład tu: http://sznupa.pl/component/page,shop.pr ... /vmcchk,1/" target="_blank

jak dla mnie idealny dodatek wapniowy do pokarmu :mrgreen:

Co do tego dodać ? najlepiej coś co zawiera dużo naturalnego magnezu który też ułatwia przyswojenie wapnia. A gdzie on jest? naturalnie we wszystkich warzywach zielonych bo nie ma chlorofilu bez magnezu ;-) więc i w dużych ilościach znajdziemy go w chlorelli i spirulinie. ( z warzyw zielonych nie dodaje sie tych co zawierają szczawiany : szpinak, szczaw, botwina itp bo to blokuje wchłanianie wapnia)


Kilka idealnych składników już mam może jeszcze ktoś zna jakiś który warto dodać ?
Pethro
 

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Piaskowyludek » Wt 23 wrz, 2014 21:45

Ciekawe jak by było z przyswajaniem wapnia z połączeń organicznych np propionianu lub mleczanu wapnia.
Najbezpieczniej było by chyba dodać bardzo drobno rozdrobniony węglan wapnia (kreda), do kiszonki żeby przereagowało . No i zrobić testy.
Piaskowyludek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 136
Dołączył(a): Pn 25 sie, 2014 20:07

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Pethro » Śr 24 wrz, 2014 10:21

Kiszonka ma byc kwasna by maksymalnie zminimalizowac rozwój niepożądanych mikrobów. Chyba ze chodzi ci o dodatek na koniec produkcji przed suszeniem, trzeba zrobić testy.

Ten suplement fosforanu wapnia ma byc tylko jako dodatek ułatwiajacy wchłanianie, jeszcze myśłe o głównym składniku tego pokarmu.
Pethro
 

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Piaskowyludek » Śr 24 wrz, 2014 11:33

Chodzi mi właśnie o dodanie kredy już po zakiszeniu przed suszeniem.
Ma kolega jakieś pomysły żeby upostaciować proszek? .Żeby np uformowane kostki z masy zbyt szybko nie rozpadały się, jakiś lepiszcz. Myślałem o niewielkim dodatku mąki.
Piaskowyludek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 136
Dołączył(a): Pn 25 sie, 2014 20:07

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Pethro » Śr 24 wrz, 2014 16:45

Zamiast mąki daj otręby, są bardziej wartosciowe.
Pethro
 

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Dakota » Śr 24 wrz, 2014 16:46

Oj kombinujecie, kombinujecie, obyście nie przekombinowali ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Pethro » Śr 24 wrz, 2014 17:09

Dlaczego tak krytycznie na to patrzysz ? wiele osób robi własne pokarmy, przynajmniej dla niektórych to też ciekawa część naszego hobby. Tymbardziej jeśli przyniesie wymierne korzyści.
Pethro
 

Re: pokarm z wapniem DIY

Postprzez Dakota » Śr 24 wrz, 2014 18:44

Nie mam nic do pokarmów DIY, absolutnie, ale nie widzę większego sensu w pakowaniu do DIY masy ulepszaczy i składników witaminizujących. Szczególnie, że nie wiadomo, ile i jakich substancji potrzebuje taka krewetka. Wystarczy urozmaicić dietę (tj. podawać kilka różnych pokarmów) i nic nie braknie. To jak z łykaniem suplementów - też można przedawkować, nadmiar witamin i minerałów bywa bardzo szkodliwy.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości