Zabudowa półki w regale pod oswietlenie led gu-10

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Zabudowa półki w regale pod oswietlenie led gu-10

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 03 paź, 2014 18:07

Witam. Sporo osób zostało ostatnimi czasy zakrewetkowanych i stało się posiadaczem regału z spora ilością zbiorników wypełnionych "ślicznotkami " i "cukiereczkami" większość swoje regały trzyma w miejscach stałego zamieszkania i być może nieco razi surowy wygląd konstrukcji regału . Ucywilizowanie swojego regału zaczynam od zrobienia oświetlenia które będzie jako tako przyzwoicie wyglądać .
Nie posiadam profesjonalnych narzędzi wiec jakość wykonania zostawia sporo do życzenia.praktycznie wszystko wyrzezbiłem ( kątowniki i dyktę ) nożem tapicerskim, w pozostałych rolach metrówka, ołówek, probówka i lutownica .Jeśli ktoś ma dostęp do warsztatu stolarskiego może to wykonać wszystko łatwiej i dokładniej mi wyszło to tak:
Obrazekz dalsza wygląda przyzwoicie a z bliska krewetki odwracają uwagę od "partaniny"

Pierwszy krok to wybranie rodzaju oświetlenia ja wybrałem moduły led GU-10 różnej mocy od 1W do 6W 6500K oraz oprawy do powyższych modułów z ruchomym mocowaniem "żarówki". Ponieważ moduł w obsadzie i podłączony do prądu ma wysokość większą od głębokości rozwiązałem to takObrazek
Obrazek
Kolejny krok to wykombinowanie jak je zamocować w taki sposób żeby w razie potrzeby łatwo można było modyfikować ilość i rozmieszczenie modułów i żeby wszystkie te operacje można było przeprowadzić od spodu półki bo na wyższym pietrze przecież baniaki stoją a ich zdejmowanie było by co najmniej kłopotliwe. Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z tych powodów postanowiłem moduły zainstalować w dokładnie taki sposób w jaki montuje się oświetlenie w kasetonach sufitów podwieszanych . Ponieważ od spodu półki nie ma na czym kasetony podwiesić przykleiłem kątowniki z pcv10x20mm do kształtowników półki w taki sposób żeby kasetony można było na nich położyć.Obrazek
Kasetony wykonałem z dykty 4mm z białym licem (dostępne w sklepach z materiałami stolarskimi) Następnie tak skorygowałem ich wymiar żeby spełniały założenia czyli dały się założyć i wyjąć od spodu po czym rozplanowałem ilość i rozmieszczenie opraw gu-10 z racji zastosowanego materiału oraz braku wyrzynarki do otworów po obsadę gu 10(koszt zakupu jakies 60pln) jako szablon zastosowałem kubek a wyciołem je nożem tapicerskim(uwaga można się pochlastać wiec należy zachować szczególna ostrożność praktyczna rada dla tych którzy zechcą je wyciąć jak ja nożem ostrze lepiej się spisuje gdy wchodzi w materiał pod kątem mniejszym niz 90 )
Po zamontowaniu oświetlenia ostatnim elementem jest zamaskowanie łączenia kasetonów ze sobą na środku półki takim oto kształtownikiem z pvc na fotce widoczny już obrobiony koniec dopasowanego elementu Obrazek
a tak się prezentuje na swoim miejscuObrazek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Zabudowa półki w regale pod oswietlenie led gu-10

Postprzez Dakota » Pt 03 paź, 2014 19:01

Kiedyś oglądając Twoje zdjęcia, zastanawiałam się właśnie, jak to zrobiłeś. Bardzo sprytnie :-) Efekt jest naprawdę ładny.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zabudowa półki w regale pod oswietlenie led gu-10

Postprzez tomek.b » Pt 03 paź, 2014 19:20

Wyjąłeś to z mojej głowy? ;-)
Żartuję oczywiście.
Oświetlenie z tymi modułami "chodzi mi po głowie" od jakiegoś czasu w związku z nowym projektem.
Fejnie to zrobiłeś. Bardzo dobrze wyglądają baniaki przy tym oświetleniu. Cieszy mnie to.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Zabudowa półki w regale pod oswietlenie led gu-10

Postprzez laskamen » N 05 paź, 2014 13:23

ile czasu masz już to oświetlenie nad zbiornikami i jak dają rade rośliny na oświetleniu led?
laskamen
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 58
Dołączył(a): N 08 sty, 2012 14:38
Lokalizacja: Łuków

Re: Zabudowa półki w regale pod oswietlenie led gu-10

Postprzez Inc0gnit0 » N 05 paź, 2014 16:29

Dają rade ..patrz fotka nr 1 oświetlenie to mam od lipca początkowo dałem 4x 6W nad każdy baniak ale szybko musiałem korygować do niższych mocy z uwagi na ekspansje glonów. Obecnie w jednym baniaku mam 13,5W w drugim 19W w kolejnym 13W i w ostatnim 21W dobierałem experymentalnie patrzac jak rosliny i glony sie maja indywidualnie w każdym baniaku , również przy okazji eksperymentowałem z mieszaniem barwy ciepłej z zimna ale to się nie sprawdziło u mnie i obecnie tylko zimne ledy mam. Rośliny jak widać w większości nie wymagające kW mocy oświetlenia ale tez mały henio, pogestemon hefleri i eleocharis prawula tez nie należa do mało wybrednych i łatwych zwłaszcza w kreweciarni bez nawożenia .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości