Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez cinek1916 » Śr 14 sty, 2015 19:52

Postanowiłem przedstawić także na tym forum mój opis wklejania szyby działowej i budowy narożnego hamburga, może komuś się przyda :)
Opis robiony w lipcu, zamieszczony na naszym lokalnym warszawskim forum.

Jakiś czas temu postanowiłem podzielić swoje dwa 54l szkiełka na pół. Dzięki temu będę miał 4 zbiorniki po 27l każdy.
W internecie nie znalazłem poradnika jak samemu wkleić szybę działową do akwarium, niby nic trudnego ale troszkę zabawy z tym jest.
Przy okazji postanowiłem zrobić filtr hamburski w każdym ze zbiorników. Filtry będą napędzane pompą Sera Air 550R plus.

Oto co jest nam potrzebne do wklejenia szyby oraz zrobienia 2 filtrów:
1. akwarium- w moim przypadku standardowe 54l 60x30x30cm ze szkła 4mm- około 60zł
2. szyba działowa o wymiarach 29x28,8cm
3. 4 paski szkła o wymiarach 29x2cm, razem z szybą 20zł
4. sylikon- ja wybrałem przeźroczysty- 20zł
5. dwie rurki 1/2" o długości 22cm
6. dwie rurki 1/2" o długości 5cm- 2m rury 1/2" kosztują coś koło 7zł
7. dwa kolanka 1/2"- 5zł
8. wężyk 6mm- 5zł
9. opcjonalnie zaworki przeciwzwrotne- 4zł
10. gąbka 30x30cm 40ppi- 35zł
11. rozcieńczalnik ekstrakcyjny- 7zł
12. papier ścierny granulacja 120- 2zł
13. taśma malarska- 5zł
14. szmatka lub papier do przetarcia szkła
15. marker
16. nożyk do tapet
17. miarka
18. rękawiczki
19. patyczek od Big Milka - 2zł :) loda zjadamy przed pracą

Ceny są orientacyjne, większość rzeczy miałem.

Obrazek

Całą zabawę zaczynamy od dokładnego wymycia akwarium i szyb. Następnie szykujemy szyby szlifując ich krawędzie uważając przy tym, żeby się nie pociąć. Można kupić już szlifowane ale wychodzi 2 razy drożej.

Obrazek

Tutaj przeszlifowane i odtłuszczone szyby:

Obrazek

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsca w którym wkleimy szybę działową. Ja swoją wkleiłem na środku.
Miejsce zaznaczamy markerem. Następnie wyznaczamy miejsce spoiny za pomocą taśmy malarskiej. Założyłem sobie, że spoina będzie wychodziła po 2mm za szybę z każdej strony, czyli między taśmami zostawiamy 8mm.

Obrazek

Obrazek

Kolejnym krokiem jest oklejenie szyby działowej 2mm od krawędzi.

Obrazek

Zaczynamy kłaść sylikon.

Obrazek

Wyciskamy grubą warstwę sylikonu, więcej niż potrzeba.

Obrazek

Pamiętajcie BHP to podstawa. Sylikon akwarystyczny podobno wyżera skórę więc warto się zabezpieczyć, może być lateksik ;)

Obrazek

Po nałożeniu sylikonu i zabezpieczeniu się ostrożnie wkładamy szybę działową na swoje miejsce. Następnie za pomocą patyczka do lodów usuwamy nadmiar sylikon. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się jego nadmiaru ale ładnie wyrównamy spoinę i nadamy jej okrągły kształt.

Obrazek

Praktycznie od razu zabieramy się za odklejanie taśm. Robimy to ostrożnie żeby nie przesunąć szyby.

Obrazek

Oto efekt, jedyne zdjęcie, które się udało.

Obrazek

Szyba działowa wklejona :)

Po odczekaniu kilku godzin (było ciepło więc sylikon sechł szybko) zabrałem się za wklejanie pasków szkła trzymających gąbkę w filtrze hamburskim. Taka sama sytuacja jak z szybą działową, wyznaczamy położenie pasków a następnie przyklejamy taśmę. Paski mają grubość 4mm więc odległość między paskami 8mm. Moje filtry postanowiłem zamontować na ściance działowej, mają wymiar 10x10x29cm.

Obrazek

Przy odrywaniu taśmy z pasków trzeba uważać bardziej niż w przypadku szyby, dużo łatwiej się przesuwają
Oto efekt prawie końcowy. Za pomocą nożyka odciąłem odstające kawałki sylikonu bo efekt nie wyszedł idealny.

Obrazek

Następnie docinamy gąbkę, w moim wypadku 29x16cm. Z lewej rurka już zamontowana, sięga prawie do dna. Im dłuższa rurka tym ciąg wody mocniejszy.

Obrazek

Od frontu.

Obrazek

Gąbka już zamontowana. W rurkę wsadziłem wężyk napowietrzający.

Obrazek

Od góry.

Obrazek

Obie gąbki już na swoich miejscach.

Obrazek



Mam nadzieję, że się podoba :)
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez Eriol » Śr 14 sty, 2015 22:21

Witam możesz pokazać trochę dokładniej łączenie wężyka z rurką ?? Z tego co mówisz wnioskuje, że wystarczy zwykła rurka połączona z wężykiem i już nam będzie zasysać wodę ??
Eriol
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Śr 02 paź, 2013 11:18

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez Mosur » Cz 15 sty, 2015 07:15

Pełna profeska :-D
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez DarkAirOne » Cz 15 sty, 2015 08:13

Świetna fotorelacja, pełna profeska :)

Tapnięte z Szajsunga Note 3
Avatar użytkownika
DarkAirOne
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 81
Dołączył(a): Wt 11 lis, 2014 00:08

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez =Fresz= » Cz 15 sty, 2015 09:10

Bardzo fajna fotorelacja, będzie dla potomnych ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez stan_shrimps » Cz 15 sty, 2015 17:15

mam 2 malutkie uwagi do komina filtra ;)

dobrze, aby rurka byłą odsunięta jakieś 4 cm od dna-po kilku miesiącach za filtrem zbiera się "syfek" i kiedy komin jest nisko czasem po podmianie zaciągnie nam go troszkę do środka

eksperymentowałem troszkę z wylotem filtra i najlepiej sprawdziło się ścięcie rurki pod kątem, wtedy powietrze ucieka najpierw do góra a dołem rurki wypływa woda, dzięki temu filtr mniej "pluje" wodą
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez chwialek » Cz 15 sty, 2015 20:17

Faktycznie po czasie zbiera się osad, warto go odessać, a do tego najłatwiej wyciągnąć rurkę. Po dłuższym czasie w rurce (kominie) dziurki rozprowadzające powietrze potrafią się zatkać syfkiem który zbiera się na dnie filtra i wtedy trzeba wyciągnąć rurkę na zewnątrz by przetrzeć fragment dziurkowany. To tak z własnej obserwacji HMF, ale tego z wersją kominy nad powierzchnią wody, gąbka dookoła kominów.

Fotorelacja z DIY pierwsza klasa.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez matdachu » Cz 15 sty, 2015 20:32

to i ja dodam swoje 5 gr.
Aby ułatwić sobie wklejanie szyb można to zrobić tak: Najpierw nanieść silikon na dno następnie wsadzić szybę grodziową powinna ona być z luzem od 1do 2 mm (szyba z szybą nigdy nie powinny się stykać, żeby nie dochodziło do naprężeń). Następnie wyciskamy silikon w boki szyby grodziowej najlepiej z obu stron. Jak kogoś trzęsie łapami i nie da se rady ładnie nanieść silikonu to na to też jest sposób. A mianowicie: specjalne kostki do ściągania silikonu (koszt koło 12zł ale jest nawet do 12 wzorów faski). Albo 2 sposób to nasz palec wskazujący ( nie bójcie się silikon nie jest szkodliwy). A i rzecz najważniejsza to woda w tzw spryskiwaczu (ja przelałem żonie płyn do mycia szyb i wlałem odę). Czyli nakładacie silikon, spryskujecie obficie wodą i wycieracie nadmiar. Proste jak drut. :-P
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez cinek1916 » Pt 16 sty, 2015 19:02

Dziękuję za pozytywne komentarze a jeszcze bardziej za "włąsne 5gr" ;-)

Eriol napisał(a):Witam możesz pokazać trochę dokładniej łączenie wężyka z rurką ?? Z tego co mówisz wnioskuje, że wystarczy zwykła rurka połączona z wężykiem i już nam będzie zasysać wodę ??


Wężyk jest po prostu wsadzony do rurki od dołu, w sumie nie ma co pokazywać :-)


szymel89 napisał(a):mam 2 malutkie uwagi do komina filtra ;)

dobrze, aby rurka byłą odsunięta jakieś 4 cm od dna-po kilku miesiącach za filtrem zbiera się "syfek" i kiedy komin jest nisko czasem po podmianie zaciągnie nam go troszkę do środka

eksperymentowałem troszkę z wylotem filtra i najlepiej sprawdziło się ścięcie rurki pod kątem, wtedy powietrze ucieka najpierw do góra a dołem rurki wypływa woda, dzięki temu filtr mniej "pluje" wodą


Dopiero jakiś czas po zrobieniu moich kominów wpadłem na takie rozwiązanie w sieci. Jak do tej pory nie miałem czasu, a może chęci przerobić je :-)


matdachu napisał(a):to i ja dodam swoje 5 gr.
Aby ułatwić sobie wklejanie szyb można to zrobić tak: Najpierw nanieść silikon na dno następnie wsadzić szybę grodziową powinna ona być z luzem od 1do 2 mm (szyba z szybą nigdy nie powinny się stykać, żeby nie dochodziło do naprężeń).


Między szybami jest luz po 2mm, nie napisałem tego ale można to wywnioskować z wymiarów szyby działowej.


matdachu napisał(a):Następnie wyciskamy silikon w boki szyby grodziowej najlepiej z obu stron. Jak kogoś trzęsie łapami i nie da se rady ładnie nanieść silikonu to na to też jest sposób. A mianowicie: specjalne kostki do ściągania silikonu (koszt koło 12zł ale jest nawet do 12 wzorów faski). Albo 2 sposób to nasz palec wskazujący ( nie bójcie się silikon nie jest szkodliwy).


W tym wypadku pomaga patyczek od Big-milka :-)

matdachu napisał(a):A i rzecz najważniejsza to woda w tzw spryskiwaczu (ja przelałem żonie płyn do mycia szyb i wlałem odę). Czyli nakładacie silikon, spryskujecie obficie wodą i wycieracie nadmiar. Proste jak drut. :-P


O tym nie wiedziałem.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez stan_shrimps » Śr 21 sty, 2015 16:23

szpachelki do dostania w Leroy Merlin, firmy Tytan są chyba najlepsze

co do wody-Panowie tutaj błąd, wielki błąd ;)

piszę to ze swojego doświadczenia zawodowego, robię rocznie kilkaset metrów spoin silikonowych na granicie i sprawdziliśmy w firmie już wszelkie płyny itp, itd.
I tutaj nie mam wątpliwości, że przeźroczyste płyny do mycia szyb są najlepsze do spoinowania, najlepiej z alkoholem.
Spryskanie wodą pomaga, ale jednak silikon mocno się rozmazuje. Przy użyciu dobrego płynu, nie ma takie opcji, że spartolimy spoinę ;)
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez matdachu » Śr 21 sty, 2015 20:23

to fakt że płyny do mycia szyb lepiej się spisują niż woda, ale ja wolę to drugie z tego względu że woda nie zawiera związków chemicznych. Ja jak robię sobie to po pociągnięciu linii silikonem lekko przechylam akwarium żeby woda stała na spoinie.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez cinek1916 » N 25 sty, 2015 10:40

W jakim celu woda z płynem? Żeby do palucha się sylikon nie kleił?
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez matdachu » N 25 sty, 2015 19:43

cinek1916 napisał(a):W jakim celu woda z płynem? Żeby do palucha się sylikon nie kleił?

tak, jeśli robisz to organoleptycznie. Ale głównie chodzi o to żeby się nie przyklejało do rzeczy (przedmiotów) nie pożądanych i zapobiega rozmazywaniu się silikonu na szkle.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez utopia » Wt 27 sty, 2015 14:52

CO to jest ten "SYLIKON"?
utopia
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 08 lip, 2012 17:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wklejanie szyby działowej oraz budowa filtra HMF

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 27 sty, 2015 21:53

utopia napisał(a):CO to jest ten "SYLIKON"?
jakie pytanie taka odpowiedz ;) łatwiej odpowiedziec co to odpowiadając do czego słuzy hm..... do ..w zasadzie wszystkiego:P np słuzy do produkcji podzespołów elektronicznych w mekkce światowej komputeryzacji w tzw silikon valley, służy do powiekszania róznych czesci ciała , jednoczesnie podnosząc damską "samoocene" oraz podnosi poziom zainteresowania "wysilikonowanej" pani u płci brzydkiej ( patrz Natalia Siwiec ):P moze wystepować w postaci aerozolu i wówczas ma własciwości smarne separujace i ochronne dla tworzyw gumopodobnych, wystepuje tez w postaci kleju do wszelkich materiałów kamienia,metalu szkła, ceramiki, betonu ,plastiku w rozmaitych konfiguracjach...... ;P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości