Panel chłodzacy do akwarium

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Panel chłodzacy do akwarium

Postprzez Inc0gnit0 » So 11 kwi, 2015 21:12

Przekopiowałem mój artykuł z podforaka moze sie komus przyda.
Witam. Szybko zblizajace sie upały zmobilizowały mnie do wykonania chłodzenia do mojego baniaka z hybrydami. materiały jakie wykorzystałem i podzespoły mozna znalezc w domu lub zdobyc małym nakładem finansowym. Potrzebne beda :
1.Wiatraki komputerowe im wieksze tym lepsze ja zastosowałem 120x120 12V 1100rmp i w drugim 2000rmp i te sa wydajniejsze ale i zdecydowanie głosniejsze wydobyte z spalonych zasilaczy i obudów komputerów , mozna tez zakupic za pare złociszy na alledrogo. Ilość i rozmiar nalezy w sposób przemyślany dobrać do wielkości akwarium tak zeby nie kolidowały z oswietleniem czy filtracja, generalnie im wiekszy tym wydajniej bedzie schładzac.
2. Zasilacz 12V 1,4A taki akurat sie platał u mnie po garażu. i tez mozna dostac takie gadżety na alledrogo w cenie kolo 10pln
3. Do zamocowania wiatraków nad tafla wody wykorzystałem rusztowanie z pasków pleksiglasu o grubosci 10mm znajomy za browara mi je u siebie w robocie wykroił z odpadów .Jesli wiatraki zamierzasz zamontowac za pomoca sróbek pleksa nie bedzie odpowiednia bo lubi pekać wybierz poliweglan .Nadadza sie ofc wszelkie materiały wodoodporne i nie towydzielajace jakis substancji toksycznych w kontakcie z woda .
4. Do zamocowania do rusztowania wiatraków zastosowałem silikon akwarystyczny który został po operacji wklejania hamburga, ofc za pare złociszy dostepny w szanujacych sie sklepach akwarystycznych.
5. Termoregulator rewersyjny dostepny na alledrogo jakies 20-30pln lub jesli ktos ma smykałke do lutownicy i jest w posiadaniu normalnego termoregulatora może znalezc sobie u wujka google jak go przerobic na rewersa. Mozna zastosować termoregulator w postaci własnych raczek czyli włacz gdy goraco wyłacz sam gdy jest zimno :P
6. Materiały eksploatacyjne : woda RO na dolewki :P

Montaz jest banalny paski dociete na wymiar i podciete na końcach na grubośc szyby żeby pewnie siedziała cała konstrukcja nad woda a nie pod:P na silikonie przyklejam wiatraki odczekuje minimum 5h najlepiej 24h przylutowuje zwracajac uwage na bieguny przewody wiatraków do kabla zasilacza i gotowe.
Panel z wiatrakami 120x120 1100rmp pracuje u mnie od kilku dni i działa całkiem niezle tak wypadły próbne pomiary:
Dzień pierwszy:
Temperatura powietrza w pokoju:24,8C
Temperatura w 54l bez wiatraków światło 20W :25,0C
Temperatura w 54l z wiatrakami , światło 15W :22,4C
Wiatraki nie pracuja nonstop wyłancza je termostat rewersyjny maja przestoje jakies 1,5h wiec jakis zapas jeszcze jest
dzień drugi:
Temperatura powietrza w pokoju:27,1C
Temperatura w 54l bez wiatraków światło 20W :26,9C
Temperatura w 54l z wiatrakami , światło 15W :22,2C
Wiatraki naginaja bez przerwy

Tak wyglada produkt finalny na stanowisku testowym:
Obrazek

Edit:Podziele sie swoimi obserwacjami z pracy urzadzonka w dłuzszym okresie czasu.
Pierwsza sprawa zauwazyłem ze przy wysokiej wilgotności powietrza spada efektywnośc chłodzenia i wiatraki zeby utrzymac temperature musza pracować dłuzej i czesciej przy okazji w takich warunkach zaobserwowałem że na szybach zwłaszcza tylnej pojawiła sie rosa co było w sumie do przwidzenia wysoka wilgotnośc i obiekt o 4-6C chłodniejszy od otoczenia. Warto bedzie dla poprawy wydajności obłozyc styropianem boki i tył baniaka co chyba uczynie ale to juz w przyszłym sezonie "chłodniczym"
Jesli chodzi o skutecznośc jestem zadowolony w 100% bywały dni że temperatura w pokoju siegała 29-30C mimo to w baniaku woda nie przekroczyła nigdy 24C(która została ustanowiona wartościa startowa dla urzadzenia poczatkowo było 23C, wyłacza sie po zejsciu temp do 23C )
Stosujac ten rodzaj chłodzenia ofc trzeba sie liczyc z mocnym parowaniem wody z akwarium rzedu 5-10mm (okolo 1-1,3l na baniak o powierzchni 40x45cm )na dobe . Warto nie zamykac szczelnie pomieszczenia poniewaz w sytuacji takiej w zamknietym pomieszczeniu zwłaszcza o małej kubaturze szybko nastapi nasycenie para wodna powietrza w 100% i wiatraki beda juz tylko mielic powietrze a chłodzenie ustanie z powodu braku mozliwości parowania dlatego nalezy zostawiac uchylone drzwi lub okno zeby nastepowała wymiana powietrza.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Panel chłodzacy do akwarium

Postprzez kaboom » N 12 kwi, 2015 14:21

Pomysł fajny, ja podpowiem że jesli komuś zależy na cichych wiatrakach to dawniej takie robiła Noctua, i ktoś jeszcze (wypadłem trochę z biegu jeśli chodzi o OC :mrgreen: ) Standardowo wiatrak w PC chodzi na 12V, jesli podłączymy je do zasilacza od komórki to już mamy cichszy bo często są to 5V, wolniej się kręci ale jest znacznie bardziej komfortowo jesli chodzi o odgłos. Tani wiatrak nie będzie cichy :-) , warto poszukać testu/zestawienia wiatraków do PC i na tej podstawie wybrać to co nam odpowiada, ja w starej obudowie Anteca mam wiatraki które mają możliwość obniżenia ilości obrotów. Im większy wiatrak tym cichszy i wydajniejszy, odradzam 4-5 cm popierdółki z kart graficznych, wyją niemiłosiernie.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości