Chłodzenie krewetkarium

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez pierwek » Pt 03 lip, 2015 09:56

Odkopię trochę temat bo jest na czasie... Zakupiłem RT2 O ponieważ liczył się czas dostawy (24h) i mam pewien zgryz. W moim urządzeniu dioda sygnalizująca pracę włącza się wtedy gdy na gniazdo jest odcinane napięcie. W momencie kiedy urządzenie podaje napięcie na gniazdo ( załącza mój podpięty wentylator) dioda gaśnie. Trochę odwrotnie niż logika podpowiada... Mógłby mi ktoś kto ma to urządzenie napisać czy tak jest poprawnie? Pytałem sprzedawcę to mi napisał że tak jest ok.
Może można to przerobić jakoś żeby było logicznie tzn urządzenie stwierdza wzrost temp. powyżej progu -> podaje zasilanie 230V na gniazdo -> sygnalizuje to zapaloną diodą? jakby ktoś miał pomysł to poproszę o podpowiedź. Umiem lutować to bym to sobie przerobił. W tej chwili nie chciałbym sam tego rozgryzać bo urządzenie pracuje - może zimą...

BTW zamówię sobie ten regulator z Chin ale z powodu czasu przesyłki musiałem się jakoś ratować na szybko.
Jeszcze jedno... próbowałem zasilić wentylator (komputerowy 12cm) różnymi napięciami od 12V do 6V i najlepiej (najciszej)się sprawuje jak zasiliłem go ze starej ładowarki telefonicznej która podaje 6V. Wentylator jest praktycznie niesłyszalny a zbija temperaturę w kostce do 22-23oC (temp. 26-27oC w pokoju). Wentylator jest około 5cm nad taflą wody, a ponieważ nie dmucha bardzo silnie nie rozchlapuje wody. W kostce 35x35x35 w ciągu doby odparowuje około 1-1,5l wody więc trzeba to systematycznie uzupełniać wodą demineralizowaną.
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Pt 03 lip, 2015 11:47

RT2-0 jest przerobionym RT2, projektowano go pod sterowanie grzałkami, dopiero później zaczęto wykorzystywać go do chłodzenia.
Zapalająca się dioda podczas gdy nie jest podawane napięcie na wyjściu jest normalne, nie wiem po co z tym kombinować skoro wszystko działa :shock: .
Strasznie dużo wody Ci odparowuje z tak małej kosteczki :shock: Ja u siebie w 30L utrzymuję 22 stopnie, w pomieszczeniu mam 28, w ciągu doby odparowuje mi max 0,5L bez przykrycia, i 0,2-0,3L ze szkłem nakrywkowym (przyciąłem sobie z plexy dopasowując prawie na "0" z wycięciem na wentyl).
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez pierwek » Pt 03 lip, 2015 12:09

Domyśliłem się że to przeróbka. Dość zresztą prosta bo przekaźnik jedne styki zwiera a jednocześnie inne rozwiera więc to tylko zamiana tych styków. Mnie natomiast razi takie działanie diody. Myślałem że może ktoś zapomniał przelutować jej we właściwe miejsce. Oczywiście jest to zagadnienie czysto estetyczne. Co do parowania... musiałbym chyba zrobić jakiś wskaźnik poziomu wyjściowego. Być może pomyliłem się przy dolewce i dolałem więcej.
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Pt 03 lip, 2015 12:17

Oczywiście jest możliwość przerobienia leda tak by świecił jak powinien, nie pamiętam już dokładnie budowy płytki, ale wydaje mi się że bez bezpośredniego wpięcia diodą pod wyjście się nie obejdzie, dioda prostownicza dobrany rezystor i będzie świecić ;)
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Dakota » Pt 03 lip, 2015 12:54

Przemek, a ja mam pytanie z innej beczki. Wyżej piszesz:
Ja u siebie w 30L utrzymuję 22 stopnie, w pomieszczeniu mam 28, w ciągu doby odparowuje mi max 0,5L bez przykrycia, i 0,2-0,3L ze szkłem nakrywkowym (przyciąłem sobie z plexy dopasowując prawie na "0" z wycięciem na wentyl).

Czy w tym momencie stosowanie chłodzenia ma jakikolwiek sens? Takie chłodzenie działa na prostej zasadzie - woda schładza się poprzez wzmożone parowanie. Jeśli zasłonisz powierzchnię akwarium pokrywą, to parowanie jest utrudnione, między taflą a pleksi zostaje warstwa bardzo wilgotnego powietrza, parowanie jest słabe a co za tym idzie - chłodzenie też. Chyba, że masz system dwóch wentylatorów, z których jeden tłoczy powietrze, a drugi odprowadza?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Pt 03 lip, 2015 13:28

Pomiędzy szybami a krawędziami plexy pozostawiłem milimetrowe szczeliny żeby powietrze miało którędy uchodzić, oczywiście jak najbardziej widoczny jest bardzo duży spadek wydajności chłodzenia, ale utrzymuje bez problemów stałą niską temperaturę.

"Czy w tym momencie stosowanie chłodzenia ma jakikolwiek sens?"

Po pozostawieniu baniaka bez chłodzenia temperatura szybko rośnie do 25st- więc sens jak najbardziej jest ;)

Głównym zadaniem plexy jest wyłapywanie rozbryzgującej się wody z pękających pęcherzyków powietrza, i skroplenie jej z powrotem do baniaka (wbrew pozorom tą drogą też ucieka sporo wody), oraz jako taka izolacja baniaka od zewnątrz, bo baniak stoi na blacie oddzielającym kuchnię z pokojem.
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Szopen » N 05 lip, 2015 23:42

Aby nie zakładać nowego tematu

**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Suchy62 » Śr 15 lip, 2015 20:46

Hej,

pytanko do tych co się znają ;) Czy można do tego układu użyć tego samego zasilacza do zasilenia regulatora i wiatraków?
Patrze na to czasem mi coś zaświta ale znika ;) Poproszę nawet o jakiś kolorowy rysunek jak to połączyć :D

Obrazek
Avatar użytkownika
Suchy62
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 118
Dołączył(a): Wt 13 maja, 2014 21:04

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez krakers » Śr 15 lip, 2015 20:50

wykorzystaj ten sam schemat co do układu z jednym zegarem
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Gawel » Pt 17 lip, 2015 00:03

Zmontowałem układ W1209 z dwoma wiatrakami 8cm, przetestowałem na sucho (działa rewelacynie, zwłaszcza jeśli się weżmie pod uwagę poniesione koszty :>) i wyjechalem na 2 tyg . Zbiornik w pokoju dość "ciepłym" - słońce grzeje od rana. Temp ustawiona na 27 do zbicia na 25.
Po powrocie - zaskoczenie. Wyparowało ok 5,5 l wody ze zbiornika. Przy małym zbiorniczku taki ubytek wody jest delikatnie mówiąc - znaczacy i jak dla mnie nie do przyjęcia ;)
Na wierzchu pokrywka ze wspomnianymi dwoma wiatrakami (ustawionymi równolegle do powierzchni wody) plus dodatkowa dziura o pow ok 84 cm^2 (na wywiew)

Pytanie - czy zakrywając dodatkowy otwór ograniczę tak znaczne parowanie przy jednoczesnym efektywnym chłodzeniu?
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez =Fresz= » Pt 17 lip, 2015 06:39

No to chyba normalne że przy różnicy temperatur otoczenie/zbiornik woda będzie parować. Co miałeś z fizyki w szkole? :P oczywiście przykrywając otwór zmniejszy się parowanie ale i delikatnie efektywność schładzania przez wiatraczki.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Gawel » Pt 17 lip, 2015 12:07

Musiałem być chory jak był omawiany ten temat w szkole :P
W takim razie zmniejszę otwór "wylotowy" i zobaczę jaka będzie różnica.
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez SUHY » Pt 17 lip, 2015 12:56

Chłodzenie odbywa się przez odparowanie wody , słabsza wentylacja gorsze chłodzenie .Wentylator nie schładza wody bo na nią "wieje" ,tylko przez przyspieszenie odparowania . Nie ma obejścia tego po prostu musisz dolewać odparowaną wodę .
Jest proste rozwiązanie na automatyczną dolewkę ,szczelny baniak z wodą dwie rurki , jedna z nich ustalająca poziom wody w zbiorniku .Lub Bardziej zaawansowana ale za to wystarczy jakikolwiek zbiornik + zawór napełniający do spłuczki .


Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Pt 17 lip, 2015 14:32

Też kilka dni nie było mnie w domu, duże odparowanie wody przy jednoczesnym jej chłodzeniu wentylatorami jest nieuniknione, postawiłem nad akwarium kanister z 2 litrami RO, i zestawem do kroplówki ( w aptece po 2 zł) "automatycznie" uzupełniałem ubytki, kroplówkę ustawiłem na 5 kropel na minutę, co daje około 240ml na dobę (1ml= 30 kropel w kroplówce), wody odparowanej było ciut więcej, ale lepiej ustawić mniej niż miałoby się przelewac ;)

SUHY Dobry patent, też o tym myślałem, ale jeszcze nie wprowadziłem w życie :-)
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Suchy62 » Pt 17 lip, 2015 20:55

krakers napisał(a):wykorzystaj ten sam schemat co do układu z jednym zegarem

Udało się tak:
Obrazek

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Suchy62
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 118
Dołączył(a): Wt 13 maja, 2014 21:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości