Temperatura i chłodzenie DIY TombaZ

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Temperatura i chłodzenie DIY TombaZ

Postprzez TombaZ » Cz 19 lis, 2015 11:48

Cześć.
Ponura jesień za oknem, wieczory ciemne i długie... Postanowiłem coś zmajstrować.
Uprzedzam na wstępie, że projekt ten jest aktualnie w fazie bardzo początkowej i będzie postępował ślimaczym pląsem do przodu … z racji obowiązków rodzinnych i innych zawiłości damsko męskich (czyt. Żona :P – mam nadzieje że tego nie czytasz "wife").

Przeglądając fora widziałem nieraz posty odnośnie automatycznych podmian wody… automatycznego oświetlenia… itp..
Postanowiłem i ja zabrać w tej sprawie głos.

Mój pomysł to stworzenie z domowych zapasów automatycznego chłodzenia na letnie gorące dni i obudowanie brzęczyka w jednym.
W przyszłości dołożę sterowanie oświetleniem i może coś jeszcze… ( o ile nie polegnę w trakcie).
A więc tak: głównym elementem wykonawczym będzie Miernik cyfrowy LUMEL M30U.
Przeznaczony jest on do pomiaru temperatury oraz standardowych sygnałów analogowych. Dodatkowo może wskazywać godzinę.
Miernik może być programowany „z palca” lub przez interfejs RS485 w zakresie:
- zmiany kolorów wyświetlacza,
- progów wyświetlanych przekroczeń,
- precyzji wyświetlania,
- charakterystyki indywidualnej wejścia (21 punktów),
- działania czterech wyjść alarmowych,
- działania wyjścia analogowego do retransmisji,
- ochrona IP65.
Do tego podłączę czujnik PT100, który będzie mierzył temperaturę wody i wentylatory chłodzące wodę w zbiorniku.

Założenia:
Panowanie nad temperaturą w zbiorniku. (w lecie woda ma u mnie prawie 30st.)
Po przekroczeniu np. 23st.C. załączać mają się 3 wentylatory na minimalnych obrotach wysterowane wyjściem napięciowym – wiatraczki z zasilacza PC, umieszczone nad taflą wody (jeszcze ich nie mam). W miarę wzrostu temperatury wzrastać będą również obroty. Analogicznie w dół – gdy temperatura spadnie poniżej 23st.C. wentylatory wyłączą się.

Z racji że akwarium stoi w sypialni, chciałem również wyciszyć „brzęczyk” - wymagania "wife".
Dolna część skrzynki za przełącznikami będzie wygłuszona styropianem. Umieszczony zostanie tam napowietrzacz, który napędza filtr U-jet3. Sterowanie do niego nie jest potrzebne (always ON) a więc zdecydowałem się tylko na podłączenie do niego przełącznika zał/wył. ( w razie czyszczenia).

A właśnie... na dole obudowy są już umieszczone 3 przełączniki.
Odpowiadać będą za:
1. włącz/wyłącz zasilania całej skrzynki,
2. włącz/wyłącz wentylatory (w sensie całkowite odłączenie z pominięciem automatu)
3. włącz/wyłącz napowietrzacz.

Na koniec focia z przedniego panelu:

Obrazek

A teraz proszę o opinię i trzymajcie kciuki za projekt... bo ostatnio za co się wezmę to nie kończę :-P
Do lata muszę skończyć :-P
Avatar użytkownika
TombaZ
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): So 01 lis, 2014 20:25

Re: Temperatura i chłodzenie DIY TombaZ

Postprzez =Fresz= » Cz 19 lis, 2015 12:04

Wszystko co zrobimy sami jest super i pochwalam takie kombinacje ;-) jeżeli już miałeś komplet do uruchomienia to spoko ale jeżeli dopiero kupiłeś i kompletujesz resztę to pewnie było drogo a wiedz że jest tańszy termoregulator z chin o którym w projektach DIY już mówiono ;-) wentylatorki możesz odzyskać ze starych komputerów, kable zawsze się znajdą pod ręką podobnie z zasilaczem do nich. Te przełączniki to już taka wariacja niepotrzebna ale jest i też jest OK :-P

Ciśnij ciśnij tam z tematem dalej ;-)


P.s. znowu ten nieszczęsny fotosik... może jak kilka razy się powtórzę w kilku tematach to się to przyjmie:P POLECAM darmowy www.imgur.com
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Temperatura i chłodzenie DIY TombaZ

Postprzez TombaZ » Cz 19 lis, 2015 12:12

Narazie nic nie kupowałem. Wszystko jest z przydomowego zaplecza majsterkowicza i przeróżnych demontaży :-)
Wiem, że ten miernik i czujnik to przyrost formy nad treścią.. ale innego nie mam, a leżał nowy w szafie i się kurzył.
Przełączniki to chyba taka moja wariacja :-)
Wentylatorki tak jak piszesz... muszę odzyskać z starych kompów, a zasilacz do nich nie potrzebny.. miernik wystawi mi regulowany DC w zakresie 0 - 10V.
I będzie się kręcić... :-)
Avatar użytkownika
TombaZ
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): So 01 lis, 2014 20:25

Re: Temperatura i chłodzenie DIY TombaZ

Postprzez SUHY » Cz 19 lis, 2015 14:00

Styropian jako wygłuszenie się nie sprawdzi , lepiej gąbkę /filc .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Temperatura i chłodzenie DIY TombaZ

Postprzez TombaZ » Pt 20 lis, 2015 11:35

Ok.. Zamieniam styropian na filc.. Zobacze co znajde w zasobach.. Dzięki.

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
TombaZ
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): So 01 lis, 2014 20:25


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości