Regał do oceny

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Regał do oceny

Postprzez eSKa » Pt 26 lut, 2016 20:04

Mam zgodę Małżonki na regał. Wymiary są warunkowane organizacją przestrzeni i nie podlegają negocjacjom.

Założenia:
- na dole szafka z miejscem na zasilanie awaryjne i szpargały krewetkowe;
- 3 piętra półek o szerokości 60, wysokości 30 i nad każdą przestrzeń operacyjna 20 cm - maskownica na każdym poziomie otwierana do góry;
- z lewej strony drzwi z dostępem do przestrzeni technicznej o szerokości 8 cm przeznaczonej na kable itp.

Ponieważ jakiekolwiek poprawki będą nie do wdrożenia po zrobieniu regału, bardzo proszę o wasze uwagi.

Obrazek
eSKa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr 16 gru, 2015 10:44

Re: Regał do oceny

Postprzez cinek1916 » Pt 26 lut, 2016 21:09

Mała podpowiedź, nie mocuj półek za pomocą konfirmat. Do ścianek przymocuj podłużny kawałek 5-6cm płyty za pomocą kilku wkrętów, na tym dopiero połóż półkę. Obciążenia z akwarium rozłożą się na kilka/naście wkrętów.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Regał do oceny

Postprzez matdachu » Pt 26 lut, 2016 22:08

Masa akwarium to maksymalnie 70 kg na półkę. Półek jest 3 co robi max około 210kg. Jako że jastem stolarzem proponuję zrobić szkielet stalowy a następnie obudować go płyta lub jakimś innym materiałem który ci odpowiada. Opcja drugą ale pochłaniająca a więcej miejsca to szkielet z drewnianej kantówki (nie mniejszej jak 40x40 mm), a następnie obłożenie go materiałem wierzchnim. Tak ją to widzę. I wtedy jest pewność że nic nie strzeli i się nie rozleje.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Regał do oceny

Postprzez matu » Pt 26 lut, 2016 23:14

Ja z kolei myślę o regale na 4 bańki 25l i o ramie z kantówki właśnie. Do takich baniaków 25x25 nie wystarczy? Będzie to sto parę kilko na 4 belki.
Jakim programikiem można coś takiego narysować?
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Regał do oceny

Postprzez tomek.b » So 27 lut, 2016 01:03

Obrazek

Obrazek


Ten ragalik wystartowałem we wrześniu. Nic się z nim niepokojącego nie dzieje.
4x 25L

Półki podwójne. Pod pierwszą na której stoi akwarium poprzeczna kantówka, która nie pozwala wyginać się płycie. Dodatkowo zamontowana jest na konfirmatach i takich meblowych kątownikach 4szt.

Wszystkie narożniki, łączenia płyt koniecznie przeciągnąc silikonem aby nie dostawała się wilgoć.

Pomiędzy pierwszą a drugą płytą każdej półki zamontowane mam oświetlenie led GU10. Ale przydałoby się czasami je przysłonić, co bardzo dobrze że masz w planie.

Szafkę mam przymocowaną do ściany, co myślę wpływa na stabilność szafki przez uniknięcie drgań itp.

Nie wiem co mogę dodać jeszcze ciekawego? Jakby co pytaj śmiało.

Aha!
Planuję teraz dołączyć wężyki z natlenieniem. I zły jestem, że nie przewidziałem tego wcześniej i nie pezygotowałem sobie otworów na taki właśnie wypadek.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Regał do oceny

Postprzez sQun49 » So 27 lut, 2016 16:23

Co na szybko przychodzi mi do głowy - proponowałbym maskownicę zrobić na taki rozmiar aby sięgała poniżej poziomu wody - nie będzie Ci światło strzelać po oczach. Jak już strzeli to znak że warto uzupełnić poziom wody :mrgreen: . Nie wiem jak się zachowują takie szafki, czy nie warto by było przewidzieć jakieś otwory wentylacyjne w plecach szafki jeśli akwa będzie na "wcisk".
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Regał do oceny

Postprzez stan_shrimps » So 27 lut, 2016 18:19

mam coś takiego u siebie :) więc troszkę podpowiem ;)

maskownice z 3-4 cm muszą zachodzić na akwarium od góry, bo wtedy nawet jak trochę wody wyparuje to ładnie wygląda, na dole tak 1-1,5 cm żeby przykryć szkło i piankę pod akwarium. Nie wiem jakie masz plecy, koniecznie daj płytę 18mm. To otwieranie na bok, osłabi regał, pasowały by jakieś wzmocnienia żeby się nie rozjechał. Półki koniecznie tak jak wyżej pisali osadź na paskach płyty meblowej.
Ja mam jeszcze z przodu pod półkami profil przykręcony, żeby się półka nie wyginała.
Przemyśl czy 20 cm to nie za dużo pomiędzy półkami, przy 14 już nie jest źle.
Ja mam jeszcze na górze szafkę na baniak do podmian, tylko go tam wkładam, a wężyk zakończony prętem robi różnicę.
Rada co do otwierania pmaskownic, do góry mi się nie podoba bo przeszkadzać Ci to będzie, u siebie mam i dobrze się to sprawdza zawiasy 135 stopni, otwieram sobie maskownicę i jest ona całkiem z boku, a ja mam spokojny dostęp do półek. Jest tylko problem ze stabilnością, ale wystarczyło wkręcić wkręta i wywierdzić dziurkę w płycie, żeby zawieszać stabilnie maskownic.
Mam taki regał od ponad 2 lat. Kilka razy przelałem wodę, nic wielkiego się nie stało, ale pomimo okleiny PCV 2 mm gdzieniegdzie troszkę spuchło, szczególnie łączenie baniaków. Mam 3 półki po 2 baniakie 25x55x25 ustawione małą szybką do przodu.

W razie pytań służę zdjęciami i radą :) regał wymiarowałem i skręcałem sam więc mogę pomóc.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Regał do oceny

Postprzez eSKa » Wt 01 mar, 2016 15:12

Dziękuję bardzo za wszystkie cenne informacje i rady.

Muszę zweryfikować wymiary w związku z waszymi uwagami dotyczącymi nośności i preferowanych technologii. Być może będę musiał zrezygnować z regału, bo tak jak zastrzegałem na wstępie, wymiary są wyznaczane sytuacją zastaną, zatem nienegocjowalne.

matu napisał(a):Jakim programikiem można coś takiego narysować?


Znajomy projektant zrobił to jakimś swoim narzędziem, także nie pomogę.

tomek.b napisał(a):Ten ragalik wystartowałem we wrześniu. Nic się z nim niepokojącego nie dzieje.


Nie ukrywam, że to zdjęcia Twojego mebla pozwoliły na pomyślne zakończenie rokowań z Małżonką ;-)

szymel89 napisał(a):Przemyśl czy 20 cm to nie za dużo pomiędzy półkami, przy 14 już nie jest źle.


6 cm x 3 poziomy = 18 cm
Nawet jakby baniaki porobić h=25, to oszczędność na 3 poziomach = 15 cm
18 cm + 15 cm = 33 cm - czyli za mało żeby starczyło miejsca na 4 poziom, zatem oszczędzanie miejsca na przestrzeń manipulacyjną nie ma sensu, stąd takie wymiary.

Spróbuję przeliczyć ten regał jeszcze raz ze wzmocnioną konstrukcją. Ja się z nim nie zmieszczę, to mam pomysł awaryjny - szafka na 3 równoległe 30l.

Pozdrawiam
eSKa
eSKa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Śr 16 gru, 2015 10:44

Re: Regał do oceny

Postprzez lucypper » Wt 01 mar, 2016 20:26

mi kiedyś przyszło do głowy coś takiego. teraz bym kilka rzeczy zmienił ale generalnie sprawdza się i chyba nie straszy ;-)

akwaria 50x25x25h

Obrazek
Avatar użytkownika
lucypper
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 120
Dołączył(a): N 30 cze, 2013 21:22
Lokalizacja: Zgierz

Re: Regał do oceny

Postprzez SUHY » Śr 02 mar, 2016 00:21

Wypas :D , już widzę w "meblowym " zestaw mebli z nowej serii z miejscem na krewetkaria .:D
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Regał do oceny

Postprzez ramzes99 » Cz 03 mar, 2016 21:03

Znalazłeś właśnie idealny pomysł jak przekonam moją żonę aby po przeprowadzce kupić taką "szafeczkę"- czuję iż jest mi ona niezbędna :)
Ładnie to wygląda- Super
ramzes99
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr 27 sty, 2016 21:23
Lokalizacja: Kozienice

Re: Regał do oceny

Postprzez krakers » Cz 03 mar, 2016 23:20

szafeczka super też planowałem coś takiego ale moja lepsza połowa stwierdziła że jeżeli tam będą wentylatory latem to nic z tego więc ... budujemy dom :-P dla nas ( i krewetek ) taki ze 150 m2 :mrgreen:

kumpel zamówił u stolarza na wzór tomka regału ale zdjęć nie mam chwilowo jako górnych zasłonek nad akwa zamontował mleczną szybę
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Regał do oceny

Postprzez Kamciu » Pt 04 mar, 2016 17:39

150m i Ty jesteś ograniczony miejscem? No nie żartuj :mrgreen:
Ja tam bym całe pomieszczenie przeznaczył na "podwodny świat" :P jakąś małą kanciape, a taki słupek do salonu niech oko cieszy :)
Kamciu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz 07 sty, 2016 12:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Regał do oceny

Postprzez kaboom » N 06 mar, 2016 19:33

Jeśli to nie regał wolnostojący to listewki pod półki nie mocujesz wkrętami ale czymś takim http://www.leroymerlin.pl/files/media/image/902/1385902/product/sruba-meblowa-hettich,main.jpg wtedy podpórka jest nie do ruszenia, pełne plecy to podstawa przy samoróbkach. Na plecach także dajesz listwę podpierającą półkę, obowiązkowo na akwaria szybki nakrywkowe. Mocno ograniczy Ci to parowanie i ewentualne problemy z puchnięciem płyty. Jeśli zależy Ci na miejscu z boku na sprzęt to daj z każdej strony pionowe maskownice na odpowiednią szerokość, pozwoli Ci to także na idealne zlicowanie maskownic nad akwariami z bocznymi. Płytę docinaj tam gdzie ci nałożą na nią okleinę 1mm PCV a nie zwykłą papierową.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości