Filtr zewnętrzny

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Filtr zewnętrzny

Postprzez Allex » Cz 29 lis, 2007 15:31

Nie mam zbytnich zdolności manualnych, więc osoby ze słabym sercem proszone są o wyłączenie monitora. Batmanka - to twoja wina, namówiłaś mnie do tego.

Ponieważ nie mam kasy na firmowy kubeł i miałem akurat małą głowicę, która leżała nieużywana w szufladzie, postanowiłem zrobić coś na kształt kubła. Ponieważ jego konstrukcja nie jest zbyt wyszukana, to wygląd też nie jest zbyt ładny. Właściwie to bardziej chciałem wypróbować moje możliwości niż skonstruować coś funkcjonalnego. O dziwo działa i nie przecieka.

Skład:

- AquaEl PowerHead Circulator 350 l/h
- 5l butelka po wodzie mineralnej niegazowanej,
- 4l keramzytu,
- 2 m rurki plastikowej żebrowanej śr. 15 mm,
- bezbarwny silikon akwarystyczny,
- mała gąbka akwarystyczna,
- gumki recepturki.

Obrazek

Nie mam zdjęć w trakcie budowy, ale jego konstrukcja jest prosta jak budowa cepa. Jeden otwór przy dnie butelki, do którego przymocowana jest rurka wlotowa, drugi wycięty w nakrętce (wylotowy). Oba uszczelnione silikonem. Wnętrze wypełnione zwykłym keramzytem. Głowica przymocowana do nakrętki. Do głowicy przyczepiona jest mała gąbka będąca przeszkodą dla ewentualnych kawałków keramzytu - znajduje się wewnątrz butelki. Do ujścia głowicy przymocowana jest rurka wylotowa. Gumki służyły jako mocowanie w czasie schnięcia silikonu utrzymując kształt rurki, teraz są już niepotrzebne. Same rurki są lepsze niż gumowe węże ponieważ utrzymują po zgięciu swój kształt. Filtr początkowo przeciekał w miejscach łączenia, uszczelnienie większą ilością silikonu rozwiązało problem.

Gdybym miał go robić od początku, użyłbym kwaśnego silikonu do tworzyw sztucznych. Akwarystyczny robiony z myślą o szkle wydaje mi się zbyt elastyczny i trochę słabo trzyma się plastiku. Nie wiedziałem jednak jak kwaśny silikon będzie reagował z wodą. Filtr jest w fazie testów w zbiorniku eksperymentalnym, głównie po to, aby sprawdzić jak długo będzie szczelny. Nie jest to jakaś wyszukana konstrukcja, po prostu zwykły baniak z głowicą. Aby udowodnić, że naprawdę działa umieściłem dwa filmiki.

http://pl.youtube.com/watch?v=qDKQ454xPSU
http://pl.youtube.com/watch?v=EaNymhV-eIo
Ostatnio edytowano Cz 29 lis, 2007 15:31 przez Allex, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez batman-ka » Cz 29 lis, 2007 23:59

Całkiem niezłe rozwiązanie,a jakie tanie,bardzo inspirujące,co u mnie zwykle wywołuje chorobę pt. "muszę zbudować coś nowego" ,bo pokrywy już przerobiłam,teraz czas oczyścic wodę.W sumie dobrze się złożyło,że znalazłam kubeł tetry z koszykami (śnieg się topi może i reszte znajdę hehe) Juz myślałam ,żeby z niego zrobić domową oczyszczalnie wody,niby mam sedymentacyjno-węglowy,ale nie podoba mi sie jakość wody.

Co do butelki plastikowej to bym się trochę bała,że w końcu puści i zaleje podłogę
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Adekm89 » Pt 30 lis, 2007 15:16

no no, nizle:)

duzo wody by nie wyciekło:P heh... tzn tyle na ile jest zanuzona rurka w wodzie...
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Allex » So 01 gru, 2007 11:57

Zwykle stoi w wiadrze, tak na wszelki wypadek. Nie mam do niego zaufania, dlatego codziennie kontroluję czy nie przecieka.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Adekm89 » So 01 gru, 2007 19:32

wiesz... ale wiadro moze tez okazac sie za małe...

i nie nie masz zaufania do filtra tylko do samego siebie:P tzn do swoich zdolności :):):):) 8-) :lol: :mrgreen:
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Allex » So 01 gru, 2007 21:38

Przeciekanie nie oznacza, że w ciągu godziny wypije całą wodę z akwarium. Po pierwszym uruchomieniu było to ledwo kilka kropel na godzinę. Jeżeli się rozszczelni, to szybko to zauważę, bo sprawdzam go codziennie.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Tobik » Pt 04 sty, 2008 21:09

Fajny projekt najważniejsze, że prosty i zrobiony samodzielnie :)
Najbardziej podoba mi się redukcja kosztów :)
Avatar użytkownika
Tobik
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 21:11
Lokalizacja: Kcynia

Postprzez kot » So 05 sty, 2008 09:40

Widzę,że od startu minął już miesiąc, więc zapytam: Działa jeszcze ? :mrgreen:
Avatar użytkownika
kot
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 306
Dołączył(a): Wt 01 sty, 2008 23:11
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Allex » So 05 sty, 2008 12:51

Działa, działa. Od ostatniego uszczelnienia chodzi non stop i nie ma z nim żadnych problemów. Eksperyment uznaję za udany.
Ostatnio edytowano So 05 sty, 2008 12:51 przez Allex, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez namski » Cz 09 paź, 2008 19:17

mam zamiar zrobic taki sam :-P
jakies dobre rady?
Avatar użytkownika
namski
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 02 lip, 2008 18:04

Postprzez Allex » Pt 10 paź, 2008 23:04

Użyj dobrego nietoksycznego silikonu do tworzyw sztucznych. Nie oszczędzaj na ilości.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez namski » So 11 paź, 2008 18:29

mam maly problem bo glowica nie chce mi zasysac wody :?:
co mam zrobic?
Avatar użytkownika
namski
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 02 lip, 2008 18:04

Postprzez Allex » N 12 paź, 2008 01:54

Zassać wodę samemu. :) Gdy kubeł się napełni turbina zacznie normalnie pompować wodę. Wszystkie przewody muszą być napełnione wodą inaczej obieg nie zadziała.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez namski » N 12 paź, 2008 14:48

ok. dzieki za rady
Allex napisał(a):Użyj dobrego nietoksycznego silikonu do tworzyw sztucznych. Nie oszczędzaj na ilości.

po tym co napisales nalozylem chyba centymetrowa warstwe :-P
Avatar użytkownika
namski
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 02 lip, 2008 18:04

Postprzez Fenix128 » So 29 lis, 2008 17:46

HAHAHA!!!

Jesteś niesamowity!

5 za pomysł, 6 za oryginalność i 4,5 za wykonanie :-P
Moze lepiej by było wykonać kubełek z plexy - pokleić takie akwa są grubsze scianki i łatwiej jest dokleić węże, ale pomysł z butlą od wody mineralnej jest nieziemski.
No wiem wiem, po co kupowac pleksę i kleić skoro można kupić cały filtr - podejżewam że podobna byłaby cena.

Acha Pisałeś, że użyłeś kleju silikonowego - nie lepiej użyć tego termicznego do pistoletu? Ja takie tam różne rzeczy na to kleję i jakoś sie to wszystko 3ma :-P a nie potrzeba pistoletu tylko lutownica transformatorowa i jechane. w razie przecieku łatwiej jest to naprawić poprostu :)) wystarczy dobrze podgrzać w odpowiednim miejscu i już.

jeszcze jedno pytanko:

Jak ty to czyścisz?

Batman - Ka - z Ciebie to chyba niezłe ziółko :-P podpuścić tak kolegę hihihihihi

pozdro
Ostatnio edytowano So 29 lis, 2008 17:49 przez Fenix128, łącznie edytowano 1 raz
Jim
Fenix128
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 11 lis, 2008 00:54
Lokalizacja: Bydgoszcz \ Kłodzko

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości