Automatyczna dolewka (nie grawitacyjna)

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Automatyczna dolewka (nie grawitacyjna)

Postprzez yuri1986 » Cz 07 lip, 2016 10:05

Witam, chciałbym sie z wami podzielić moim rozwiązaniem dolewki wody gdy się wyjeżdża na dłuższy okres a niema kto przypilnowac akwarium.

System zasilany 12V żeby pominąć wszelakiego rodzaju przekaźniki.

W skład wchodzą 3 pompki 12V każda ma 280l/h u mnie najważniejsze było podniesienie słupa wody w tych pompkach jest około 2metrów.
Do tego 4 czujniki plywowe( 3-y w akwariach, 1 jako zabezpieczenie braku wody)
Do tego wężyk 8mm wewnętrznej średnicy.
Zasilacz 12v
Obojętnie jakie akwarium które będzie robiło za zbiornik wody.

Wszystko podłączone jak na filmiku poniżej
https://youtu.be/oE9FoQz_xIw

Czujnik zabezpieczający jest podłączony przed pompkami.
Każdy z czujników steruje każda pompka tj1 czujnik na pompke.
yuri1986
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): So 18 lip, 2015 09:28
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Automatyczna dolewka (nie grawitacyjna)

Postprzez k2b » Cz 28 lip, 2016 08:35

A co gdy zawiesi się czujnik? Możemy mieć wpompowaną całą zawartość zbiornika dolewki, a czujnik braku wody w dolewce zadziała w przy osiągnięciu niskiego poziomu. Jaki pobór prądu mają pompki? (jeśli spory, a tak mi się wydaje jeśli jest konieczność podniesienia na 2 m, a użycie czujnika jako wyłącznika w układzie prędzej czy później zakończy się jego spaleniem (lub zwarciem) styków na stałe i dolaniem całej wody ze zbiornika). Podobny problem może nastąpić gdy w akwarium mamy ślimaki, efekt wlania wody może być podobny. Zalecam mimo wszystko użycie przekaźnika i przydał by się układ z opóźnieniem wyłączenia pompki aby zniwelować, efekt cykania/dolewania przy granicznych położeniach czujnika pływakowego.
k2b
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 30 cze, 2015 07:36
Lokalizacja: Poznań

Re: Automatyczna dolewka (nie grawitacyjna)

Postprzez yuri1986 » Cz 28 lip, 2016 22:00

Obecnie czujniki są przeniesione za gąbki Hamburga także zblokowanie im nie grozi. Pompki według specyfikacji mają 12V na 350ma co daje około 3-4wat. Wodę są wstanie podnieść na 2m bo sprawdzałem u mnie wystarcza około 1,3m.
Czujnki są wstanie uciagnac napięcie rzędu 110v,przy obciążeniu 0.5A, także nie pracują jakoś wysilenie.
Dobry pomysł z tym opóźnieniem będę musiał nad tym pomyśleć.
yuri1986
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): So 18 lip, 2015 09:28
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron