Przeprowadzka krewetek

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Przeprowadzka krewetek

Postprzez pit73 » Pn 20 mar, 2017 12:23

Udało mi się na tyle wzmocnić biurko, że mogę zwiększyc akwarium z 19 do 42l (kostka 35cm). Niestety, nie mam mozliwosci, by działały oba na raz (nowe stanie w miejscu starego).
Czy odzyskana woda z obecnego akwa (liczę na ok 10l czystej, niewzburzonej wody)+ chodząca w nim kaskada fzn1 wystarczą na "przeniesienie biologii"?
Czy odzyskiwać podłoże (piasek) płucząc je w wodzie?

Resztę wody bedzie stanowic RO+mineralizator gh+kh+ (w proporcji stosowanej w obecnym akwa, by parametry były jak najbardziej zblizone), oraz bakterie tropicala.

Jak wyłowić krewecie nie robiac sajgonu w zbiorniku?
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez pierwek » Pn 27 mar, 2017 07:26

Napisz jakie to krewetki.
Prawdopodobnie wystarczy jak krewetki przetrzymasz 1-2 dni w jakimś pojemniku w wodzie w której są teraz a resztę starej wody wlej do nowego akwarium a filtr przenieś bez czyszczenia. Po 1-2 dniach przeprowadź aklimatyzację i będzie ok, neocaridiny są dość wytrzymałe .
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez zibiboa » Wt 28 mar, 2017 05:59

Cześć. Niestety tu sprawa się ma jak z rybkami :-D . Delikatnie, powoli wyciągnij całą zawartość akwa do pojemnika z częścią wody również z akwa (tak by ewentualni podróżni na gapę przeżyli). Grzecznie poczekaj aż filtr oczyści wodę, następnie go odłącz i wyciągnij z akwa jeszcze delikatniej niż w kroku poprzednim :-D . No i start - cierpliwe łapanie krewetek - i tu z pomocą może ci przyjść kosteczka pokarmu przy której zgromadzą się wygłodniałe krewetki (może warto wcześniej o to zadbać aby były wygłodniałe). Resztę info masz w poście powyżej.
Pozdrawiam,
Zbyszek
Avatar użytkownika
zibiboa
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 24 lut, 2011 10:14

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez pit73 » N 02 kwi, 2017 18:21

Dzieki za podpowiedzi.

No cóż, zrobiłem to wszystko najdelikatniej jak tylko potrafiłem, spusciłem "od góry" czystą wodę, filtr przeniosłem do pojemnika z tą wodą i był ciągle praktycznie włączony, odłowiłem krewetki do tego pojemnika z filtrem. Dodałem "nowosci" w postaci kamieni scenery stone (niby stosowane w krewetkariach), roslinki (microsorium, mech i subwassertang na bambusie) oraz korzenie. No i już następnego dnia zaczął się pomór krewetek. Po dwie trzy dziennie, a juz kulminacyjnie było bodajże trzeciego dnia gdy wyjąłem 6 trupków... Robiłem małe podmianki ok 20% no i póki co od trzech dni trupa nie widać, jednak kilka dziwnych rzeczy się dzieje w zbiorniku.
Po pierwsze - woda jest mętnawa (cieżko okreslic, czy to zmętnienie jest białe, czy zielonkawe, bo po dodaniu szyszek olchy i ketapangu jest lekka herbatka. Uruchomiłem dodatkowo pata mini z nawiniętą gesto włókniną, zmieniam ją codziennie, napowietrzam, dodałem baterii tropicala, ale zmętnienie nie ustępuje.
Po drugie - parametry. Co drugi dzien sprawdzam poziom NO2 i NO3 - i wychodzi w nich totalne 0. Testy się zepsuły???
Po trzecie - zapach wody. Nie jest amoniakalny, czy siarkowodorowy (bo te sa dośc łatwo rozpoznawalne) bardziej przypomina pleśniowy, taki "myszowaty"

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez cthulhu » Pn 03 kwi, 2017 05:44

Ja mimo wszystko bym zmierzył amoniak.
Jeśli chodzi o poziom No2, No3 to testy mogą nie kłamać. Równo tydzień temu robiłem restart akwarium 27l. Nowe podłoże, 1/3 starej wody, filtr ten sam który pracował przed restartem wypłukany w wodzie RO. Pod podłoże BT9 i OSMP. Do słupa wody Rich Water 2g, a na następny dzień ketapangi i mnóstwo szyszek olchy. W pierwszych dniach parametry wyglądały nastepująco
Dzień 1: NH3/NH4 - 1,0 No2 - 0,025, No3 -2
Dzień 2: NH3/NH4 - 1,0 No2 - 0,025, No3 -2
Dzień 3: NH3/NH4 - 0,5 No2 - 0,025, No3 -2
Dzień 4: NH3/NH4 - 0,5 No2 - 0,025, No3 -2

No2 i No3 ledwie zauważalne. Woda kryształ już po 12 godzinach - mimo to bałbym się wpuścić robale.

Poza tym zamierz pozostałe wartości i porównaj z wartościami jakie miałeś w starym akwa. Może nowo dodane elementy coś brużdżą ?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez matu » Pt 07 kwi, 2017 16:13

Podmiany tylko rozwalają biologię, dla tego męska woda. Daj bakterie, nic nie dotykaj. Zostaw na 2 tyg.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez pit73 » Pt 07 kwi, 2017 17:53

Tak jak pisałem, nie sa to jakies gigantyczne podmiany - niecałe 20% (6l na 34l). Po nich krewetki odżywają. Woda juz jest klarowna. Nadal ją czuć. Od tego gigantycznego pomoru tylko jedna krewetka sie przekrecila (a kilka dni był zupełnie spokój). Ale jedno co ciekawe - przekrecila sie po tym jak dałem im troche karmy, pierwszy raz od ponad tygodnia. W zbiorniku nic nie dotykam.
No i parametry na wczoraj
pH 7.5, GH 12 KH 6 NO2 0 NO3 dalej 0... A przecież po tych prefiltrach z włokniny widać ile te krewetki wydalają odchodów...
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez cthulhu » Pt 07 kwi, 2017 19:19

Sprawdź z ciekawości NH3/NH4
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez pit73 » Pt 07 kwi, 2017 19:33

Ciekawość to mam, ale nie mam testu. Nikt ze znajomych tez nie ma...
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez pit73 » Pt 28 kwi, 2017 07:50

Tak, żeby zakończyć wątek - usunąłem pata z akwarium, bo pralka jaką dwa filtry robiły powodowała ubijanie krewetek. Po wyjęciu woda znów zmętniała, ale przynajmniej skonczyły się zgony krewetek. Wyjąłem kamienie, bo po lekturze w necie zaczeły mnie zastanawiać białe "nitki" w strukturze kamienia - no i wyszło, ze to białe można paznokciem zdrapywać... Woda była nadal mętna, az tu pewnego ranka patrzę, a w ciemnym jeszcze akwarium jakby wody nie było - tak ładnie samo się wyklarowało. i to dokładnie miesiac z kalendarzem w ręku od załozenia tego akwa. Czyli najprędzej głownym powodem zmętnienia był wybuch pierwotniaków.

Testy NO3, które wskazywały mi 0 były zepsute - ten proszkowy reagent jest masakrycznie czuły na wilgoć i wystarczyło że wsadziłem lekko mokrą szpatułkę żeby go zepsuć...
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez pit73 » N 07 maja, 2017 09:33

Jednak wątek ma swój dalszy bieg... Otóż - zły poziom NO2.
Woda jest klarowna. Od kilku tygodni żadnego zgonu. Krewetki żywe ganiają po całym akwarium, samice chyba wszystkie zajajczone, kilka sztuk młodych z pierwszego po przeprowadzce miotu już lekko podrosło i wypuszcza sie poza mech. Niby wszystko w porządku, ale w pomiarach NO2 wychodzi pomiedzy 0.025 a 0.05. Dodałem bakterii tropicala ale w ciagu kilku dni nic to nie dało. Nadal ten sam poziom azotynów.
Trochę dziwne, bo w czasie zakwitu pierwotniaków azotyny były niewykrywalne, a teraz gdy juz odpusciły to wzrosło...

Macie jakies pomysły? Nie wiem, moze jakichś "lepszych" bakterii użyć?
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Przeprowadzka krewetek

Postprzez Inc0gnit0 » N 07 maja, 2017 10:55

wrzucić testy głęboko do szuflady :P jesli wszystko jest dobrze sa jajka,młode,wylinki niema zgonów ale wyniki testów są złe to może testy są złe lub coś fałszuje ich wskazania
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron