Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Pn 01 maja, 2017 15:10

Witam

Chciałbym spróbować moich sił w hodowli Neocaridin , konkretnie to albo Red cherry albo Sakura Red.

Zakupiłem Aquael Shrimp Set 30 litrów z lampą Led 6W (ten najnowszy model)

Zamówiłem również nastepujące rzeczy:

1.Na podłożę wybrałem żwirek kwarcowy czarny (2-3mm) co jak pewnie wiecie świadczy że będe jechał na kranówce.

2.AZOO AQUAGUARD 120ml uzdatniacz do wody

3.Bakterie na start PRODIBIO Start Up 2

4.Liście dębu

5.Z roślinnością mam mały problem, poczytałem forum ale są różne zdania i problemy. Generalnie chciałbym mieć z przodu mały trawniczek i tu wybrałem ELOCHARIS PARVULA, na drugim planie chciałbym mieć coś w stylu ALTERNANTHERA REINECKII mini ale nie wiem czy ta roślina da radę przy LED 6W i czy wogóle się nadaje do krewetkarium. Bedzie również korzeń na którym przymocuję jakis mech tylko nie wiem znów który da rade na oświetleniu od Shrimp Seta. No i z tyłu chciałbym w narożniku coś wysokiego co bedzie pomagało z glonami.

6.Zakupię równiez podstawowe testy wody PH, GH/KH (kropelkowe Zoolek lub Jbl)


7.Filtr wiadomo Pat Mini , chciałbym na tej dołączonej gąbce wystartować (oczywiscie zamienie na gestsza przed wpuszczeniem krewetek-czyli po 4 tygodniach od startu)


I tutaj mam plan i chciałbym żebyście sprawdzili czy lektura forum wyszła mi na dobre ;-)

START KREWETKARIUM

-Wyparzony żwirek wsypuje do kostki i formuję podłożę (3cm przód i z tyłu ok 5cm)
-Odstaną/uzdatnioną wodą zalewam trochę baniak i następnie ustawiam wszystkie dekoracje (wcześniej odpowiednio przygotowane)
-Sadzę rośliny 1,2 i 3 planu i uzupełniam wodę do odpowiedniego poziomu.
-Zapuszczam filtr który bedzie działał 24h
-Dodaję bakterie na start.
-Oświetlanie zbiornika zaczynam od 2 godzin dziennie i zwiekszam co dzien o godzinę i dochodzę do ok 7 godzin świecenia na dobę czy może być więcej ?
-Po tygodniu robie testy wody i podmieniam jej ok 20% ?

Wiem dużo jest takich postów ale poczytałem wasze poradniki i ułożyłem sobie taki plan w głowię i chciałem się upewnić że wszytsko w miarę jest ok.


Dzieki za uwagi i ewentualne podpowiedzi w sprawie roślin.
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez matu » Pn 01 maja, 2017 15:43

Nie wiem czemu ludzie kombinują ze światłem - 2h na dobe i w góre...

Od 6h startuj, skończ na 8-9, w zależności od roślin - jak pociągną to ok, ale prawdopodobnie nie.
Co 2 tyg podnoś o 1h.
Po co testy ? Wiesz jakie parametry chcesz utrzymywać?

Powodzenia jak coś :-), reszta wygląda OK.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Pn 01 maja, 2017 15:59

Co masz na myśli z tym że rośliny najprawdopodobniej nie pociągną ?

Rozumiem po lekturze forum że niektóre sadzonki mogą się nie przyjąć itp dlatego muszę dobrać hardcorowe odmiany :)
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 01 maja, 2017 17:16

Elka i mały henio ładnie się "zmurawiły" swego czasu w moim krewetkarium z sakurami"półkrwi" ale światła było około 20W z led gu-10 na 54l za podłoże miałem lawę wulkaniczną wiec raczej jako tako żyzne . kwarc nie jest żyzny jest jałowy .. trawniki w krewetkarium przysparzaja wiele problemów i mało kiedy sie udaja zwłaszcza na kwarcu przy świetle 6w led /30l i braku nawożenia który to wymuszaja krewetki wiec blado to widzę. gąbke jak masz zmieniac to zmieniaj teraz nie czekaj aż te co masz zasiedlą bakterie a potem co wywalisza ja i wsadzisz nówke nie smigana ale niezaszczepiona bakteriami...proszenie sie o kłopoty :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Pn 01 maja, 2017 18:36

No w sumie racja , to do mojego jałowego podłoża jakie rośliny przy tym oświetleniu najlepiej dać aby krewetki miały chociaż namiastkę natury a nie blokowisko [WINKING FACE] ?

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez pit73 » Pn 01 maja, 2017 19:04

Mchy, gałęzatka, subwassertang, microsoria, bolbitisy, bucephalandry coś pływającego np limnobium, czy pistia - o tyle wszystko bezpieczne, że nie siedzi w podłożu. Nawet jak się kompozycja przestanie podobac, dosc łatwo o rearanż.
Jesli bardzo podoba ci się trawnik, mozesz się pokusic o kupno namoczonego sporego płaskiego kawałka lignitu, obsadzenie mchem rosnącym ostro do gór (flame, spiky) umiescic w pierwszy planie i po jakimś czasie mech ładnie odbije, a regularnie przycinany da sliczną łączkę.

Wybór masz ogromny, mozesz obsadzić tak akwarium, że krewetki bedą przeciskac sie pomiędzy roślinnoscią...
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Pn 01 maja, 2017 19:51

Dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam :-)

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 01 maja, 2017 21:58

miniweaping fajnie pokrywa duzepowierzchnie a ze jest drobniutki i gesto porasta obiekty to daje super efekt niestety rośnie dośc wolno nawet jak na mech :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Wt 02 maja, 2017 06:06

Przeczytałem jeszcze kilka tematów na forum i doszedłem do wniosku że muszę mierzyć siły na zamiary . Postanowiłem zrezygnować z gestych trawników itp gdyż faktycznie przy tym podłożu i bez wiedzy raczej nic by nie wyszło. Zrobię typową dzielnice krewetek ;-) Na żwirek dam Dragon Stone ułożone tak żeby krewetki mogły się schować . Przyczepie do nich jakiś mech. I dodam jeszcze 1 -2 niezbyt wymagające rośliny które polecił pit73. Myślałem jeszcze o malutkim korzeniu i tu mam pytanie do doświadczonych . Z czym przeważnie są mniejsze kłopoty przy starcie , z kamieniami czy korzeniami ?


I jeszcze ostatnie pytanie, czy można bezproblemowo połączyć filtr U-jet 3 z głowicą Pata mini ? Widziałem tylko jeden taki filmik po rosyjsku i nie był to dokładnie U-jet tylko jakiś filtr z Aliexpress.

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez cthulhu » Wt 02 maja, 2017 07:59

Mniej problemów będzie z korzeniem niż z kamieniami. Chociaż najbezpieczniejsze są kokosy. ;-)
Sam ani kamieni ani korzeni nie stosuje. Kamienie- duże ryzyko, ze będą podnosić PH. Przy korzeniach już bezpieczniej, ale tez jest ryzyko, że mogą coś nabruździć (np. może zacząć gnić), a poza tym zawsze będą utrudnieniem jak będziesz chciał odłowić konkretne krewetki.

Pozostaje lignit (nie używałem więc się nie wypowiadam) , lawa (jak sprawdzona i jesteś pewien, że nie zmienia parametrów wody) oraz kokosy- moje ulubione (naturalnie wyglądają, robale mają kryjówki wewnątrz)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez smoovb » Wt 02 maja, 2017 09:29

U jet 3 + Pat mini podłącza się bez jakichkolwiek modyfikacji pasuje idealnie średnica rurki.
smoovb
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz 02 mar, 2017 16:14

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Wt 02 maja, 2017 10:19

Dzięki za szybką odpowiedź , zaraz będę zamawiał , czy te podstawowe gąbki U jeta bedą odpowiednie czy trzeba dokupić inne ?

To już ostatnie pytanie [WINKING FACE] Następna będzie fotorelacja z zakładania

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez dylu » Wt 02 maja, 2017 12:06

Gąbki są odpowiednie - możesz też zamówić Aqua Nova NSF-200L - są trochę tańsze ale też gorzej wykonane. Pamiętaj o zaślepieniu wejścia na powietrze - najłatwiej założyć wężyk zawiązany na supełek lub koreczek jakiś wciśnij
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez dylu » Wt 02 maja, 2017 12:08

Tak to wygląda:Obrazek
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Krewetkarium 30 Litrów ,Start amatora.

Postprzez rotmistrz88 » Wt 02 maja, 2017 12:20

Tak wiem , na filmiku widziałem jak właśnie ten otwór był zaślepiony zawiązanym na supełek wężykiem. Teraz tylko czekam na przesyłkę że wszystkim i będę zaczynał :-) . Obym nie był za szybko gościem działu pomoc ;-)

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości